Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 49

Θέμα: Αλλαγη υγρων φρενων...

  1. #21
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lefterisk Εμφάνιση μηνυμάτων
    κι εγω κανω ακριβως αυτο, δηλαδη εναλλασσω τα ATE SUPER BLUE RACING με τα ATE SUPER 200. ιδιο προϊον αλλα με διαφορετικο χρωμα για ευκολοτερη αλλαγη (οπτικη διευκολυνση).
    παντως, εαν διαβασετε το κουτακι των μπλε ΑΤΕ θα δειτε οτι δεν ειναι νομιμα για χρηση δρομου λογω χρωματος!!!
    οσες φορες το εχω κανει (καθε 2 ετη) το εχω κανει "παραδοσιακα" σε Ε90


    ΥΓ: φιλος που εχει περασει απο πολλα εξουσιοδοτημενα αλλων εταιρειων μου εχει πει τα καλυτερα για τα υγρα φρενων της φορντ χωρις ομως να ξερουμε προμηθευτη αυτων.
    Και πόσο παίρνει; 1L φτάνει;

    Sent from my Xiaomi Redmi Note 2
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  2. #22
    Εγγραφή
    25-11-11
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.939
    Thanked
    8022
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimitriseas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταλαβα ακριβως τι θελεις να πεις
    Εδώ οι οδηγίες του κατασκευαστή κ εδώ η ταλαιπωρια
    κάποιου που το αποπειράθηκε μόνος του.

    Απλά ξαναλέω προσοχή, και καλή επιτυχία!!!

  3. #23
    Εγγραφή
    28-12-12
    Περιοχή
    Αγγλία, Αθήνα, Λάρισα, Δράμα
    Μηνύματα
    1.616
    Thanked
    2111
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Πολύ ωραίο θέμα με πληροφορίες.
    Στα Jaguar, πηγαίνω στην αντιπροσωπεία όπου και ελΈγχουν το σημείο βρασμού. Μου είπαν οτι αλλάζουν τα υγρά φρενων όταν αυτό πέσει γυρω στους 200 βαθμούς, κατι που γινεται σε 3 και κατι χρονια.
    Στο ALPINA D3 πηγαΙνω σε εξειδικευμενο με βαση ο,τι λεει ο δεικτης (γιατι τα φρενα ειναι οριακα για το αμαξι) δηλ. Καθε 2 χρονια
    Για το Subaru sti δεν ξερω ακομα, γιατι το εχω 1 χρονο
    Και το όνομα είναι Marie-Noëlle (ελληνιστί Μαρί-Νοέλ) ή υποκοριστικό MNL, ΟΧΙ Μαρί (Marie) ΟΥΤΕ Νοέλ (Noëlle), εκτός αν ψάχνετε για κάποια άλλη... That's it babes!

  4. #24
    Εγγραφή
    19-07-14
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    275
    Thanked
    403
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πόσο παίρνει; 1L φτάνει;

    Sent from my Xiaomi Redmi Note 2

    1 λιτρο φτανει και περισσευει
    E90 N46B20 montego blue

  5. The Following User Says Thank You to Lefterisk For This Useful Post:

    topmar (16-03-16)

  6. #25
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υγρα φρενων, αλλη πονεμενη... ιστορια!!!
    Αλλαγη καθε δυο χρονια λεει η bmw, αλλα γιατι;
    Τα υγρα των φρενων εχουν το 50% της ευθυνης για το σωστο φρεναρισμα και εν γενει την σωστη λειτουργια του συστηματος των φρενων.
    Ολα τα υγρα φρενων εχουν θεμα με την συσσωρευση υγρασιας (υδροφιλα), το ποσο υγροσκοπικα ομως εχει να κανει με την ποιοτητα του υγρου, αλλα και την χρηση.
    Τα υγρα εχουν προδιαγραφες DOT και βαθμιδες 3-4-5-5.1-6, το DOT ειναι τα αρχικα του υπουργειου μεταφορων της Αμερικης (Department Of Transportation) οπου και πηραν την πρωτη τους εγκριση και εχει να κανει με το σημειο βρασμου αλλα και την συσταση τους.
    Τα υγρα που προτεινει η bmw ειναι DOT4 με κυριο συστατικο τους την αιθυλικη γλυκολη, εχουν ανωτερο σημειο βρασμου τους 265 βαθμους κελσιου, ειναι ενα καλο υγρο, υπαρχουν ομως και καλυτερα!!!
    Το προβλημα με το υγρο φρενων οπως προειπα εχει να κανει με την συσσωρευση υγρασιας στο κυκλωμα, η υγρασια προερχεται απο την χρηση (ψυξη-θερμανση), απο τα καουτσουκ ελαστικα σωληνακια, απο την παροδο του χρονου, ακομα και απο το πλυσιμο του χωρου του κινητηρα!!!
    Ποια ειναι ομως τα καλυτερα υγρα φρενων απο αυτα που προτεινει η bmw;
    Τα DOT5 δεν κανουν για τα αυτοκινητα μας, ειναι ναι μεν λιγοτερο υδροφιλα γιατι το κυριο συστατικο τους ειναι η σιλικονη, αλλα εγκλωβιζουν πολυ αερα και η σιλικονη αποδεδειγμενα δεν ειναι και οτι το καλυτερο για τα στιμουχακια και τα λαστιχενια μερη του συστηματος φρενων.
    Τα DOT5.1 ειναι η εξeλιξη του DOT4 (DOT4 SUPER...), εχουν συνηθως πιο υψηλο σημεio βρασμου απο τα 4, ειναι ομως πολυ υγροκοπικα και μαλιστα εχουν την ιδιοτητα να μην διαχεουν την υγρασια στο κυκλωμα των φρενων αλλα να την στελνουν στα ακρα (κυλινδρακια δαγκανας-αντλια) και να δημιουργουν οξειδωσεις.
    Εαν καποιος χρησιμοποιει DOT5.1 υγρα πρεπει να τα αλλαζει καθε 6 μηνες ή μετα απο καθε επισκεψη σε πιστα
    .
    Τα DOT6 ειναι καθαρα αγωνιστικα υγρα και εχουμε πει οτι κανει για τους αγωνες δεν κανει για χρηση δρομου!!!
    Η καλυτερη περιπτωση για χρηση δρομου και λιγο πιστα... ειναι τα DOT4 με οσο δυνατο υψηλοτερο σημειο βρασμου.
    Οταν εβαλα τα πολυπιστονα φρενα χρησιμοποιησα τα MOTUL RBF 600 θεωρωντας οτι το σημειο βρασμου τους 312 βαθμους κελσιου ειναι κορυφη για DOT4 υγρο, ψαχνοντας ομως αργοτερα στην σελιδα της MOTUL ειδα οτι η συσταση για αλλαγη change every six months or after use in speedway!!!
    Τωρα η MOTUL εχει αλλαξει συσκευασια, εχει μεν τα ιδια τεχνικα χαρακτηριστικα, αλλα η υποδειξη για αλλαγη εχει αφαιρεθει...
    Προσωπικα πλεον χρησιμοποιω τα ATE SUPER BLUE RACING εναλλαξ με τα ATE SUPER 200 που ειναι τα ιδια υγρα με διαφορετικο χρωμα ωστε να βλεπω ποτε φευγει τελειως το παλιο υγρο απο το κυκλωμα, ειναι DOT4, εχουν σημειο βρασμου καλυτερο απο της bmw 280 βαθμους και τα αλλαζω καθε 3 χρονια οπως υποδεικνυει ο κατασκευαστης ή 1 φορα τον χρονο εαν συμμετεχω σε καποιο track day.

    SOS!!!
    Η αλλαγη των υγρων γινεται παντα με το αυτοκινητο μπριζωμενο, ωστε να ανοιγουν οι βαλβιδες του ABS και να γινεται σωστα η εξαερωση!!!
    ελεγα να βαλω αυτα, 5.1..ισχυουν τελικα αυτα που ειναι σε εντονα γραμματα πιο πανω για τα 5.1? θελλουν αλλαγη ανα 6 μηνες και προκαλουν οξειδωσεις?

    η' ισχυει αυτο που ειχε γραψει παλιοτερα ο χρηστης Vasilis:

    [QUOTE]DOT 5.1 Μακράς διάρκειας 100% συνθετικά υγρά φρένων/συμπλέκτη μη σιλικονούχας βάσης που βασίζονται στις χημικές πολυγλυκόλες. Τα υγρά DOT 5.1 είναι κατάλληλα για την αναβάθμιση τους συστήματος των φρένων από τα DOT3, DOT4, και αναμιγνύονται με όλα τα συμβατικά υγρά φρένων, είναι σχεδιασμένα κατάλληλα για τα συστήματα ABS επειδή έχουν χαμηλό ιξώδες 820 cp centipoises στους -40ο με αποτέλεσμα να κυκλοφορούν ευκολότερα στις μικροβαλβίδες του συστήματος ABS.
    Το χρώμα τους είναι ουδέτερο και διάφανο crystal clear και έχουν την ιδιότητα να εισχωρούν και να καθαρίζουν τα κατάλοιπα από τις κόλλες, λάσπη και μούργα που δημιουργούν και επικάθονται στο σύστημα των φρένων τα συμβατικά υγρά DOT3 και DOT4./QUOTE]

  7. #26
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    θελουν αλλαγη καθε 6 μηνες...τα καλυτερα για δρομο αλλα και ενιοτε για πιστα η γενικα βουνισιες διαδρομες και γρηγορη οδηγηση ειναι τα dot 4 με το υψηλοτερο δυνατο σημειο βρασμου οπως αναφερεται και παραπανω...επισης πλεον ολα τα υγρα φρενων ειναι διαφανα

  8. The Following User Says Thank You to ///Maniac For This Useful Post:

    BILL007 (05-05-21)

  9. #27
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ///Maniac Εμφάνιση μηνυμάτων
    θελουν αλλαγη καθε 6 μηνες...τα καλυτερα για δρομο αλλα και ενιοτε για πιστα η γενικα βουνισιες διαδρομες και γρηγορη οδηγηση ειναι τα dot 4 με το υψηλοτερο δυνατο σημειο βρασμου οπως αναφερεται και παραπανω...επισης πλεον ολα τα υγρα φρενων ειναι διαφανα
    ναι αλλα εγω θα βαλω σωληνακια υψηλης τα οποια συμφωνα με τα παιδια που γνωριζουν θελουν ακομα υψηλοτερο σημειο βρασμου:

    ο φιλος m-power_01 απανταει σε ερωτηση του φιλου Inferno σε αλλο τοπικ.


    [QUOTE]Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Inferno
    Να κάνω μια ερώτηση? περιμένω απο μέρα σε μέρα τα σωληνάκια υψηλής, πρέπει να συνδυαστούν με υγρά φρένων DOT 5.1 σωστά?
    /QUOTE]

    Ή 5.1 ή ενα 4.1 με υψηλο σημειο βρασμου.Λογω του οτι τα υψηλης-αεροπορικου τυπου σωληνακια ειναι ''μασιφ'' δεν παραμορφωνονται (δηλαδη να ξεχειλωνουν προσωρινα οταν παταμε το πενταλ του φρενου) ολη η πιεση απο το πενταλ περναει στο υγρο, με αποτελεσμα την αυξηση της θερμοκρασια του ...Αυτος ειναι ο λογος που πρεπει να χρησιμοποιουμε καλυτερα υγρα μετα την αλλαγη.Να αποφυγουμε τον βρασμο τους.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dreamer : 04-05-21 στις 21:05

  10. The Following User Says Thank You to dreamer For This Useful Post:

    BILL007 (05-05-21)

  11. #28
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    εμενα ο εισαγωγεας των goodridge που ανεφερες σε προηγουμενο post και σου ειχα πει οτι ειχα παει και ειχα ρωτησει μου προτεινε dot 4 μαζι με τα σωληνακια υψηλης...μου ειπε οτι μετραει το σημειο βρασμου και μονο και οτι τα 5,1 (που και εγω γι αυτα πηγαινα αρχικα) θελουν αλλαγη καθε 6 μηνο, οποτε θα παω σε dot 4 με το υψηλοτερο δυνατο σ.β

  12. The Following 2 Users Say Thank You to ///Maniac For This Useful Post:

    BILL007 (05-05-21), PetrosD (05-05-21)

  13. #29
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    οποτε το μονο υγρο με υψηλο σημειο βρασμου που αλλαζεται ανα 2 χρονια ειναι το ΑΤΕ.δεν εχει αλλο ..υπαρχει βεβαια και το CASTROL το ακριβο που δεν συμφερει.
    με τα σωληνακια τι εκανες τελικα?

  14. #30
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δεν εχω κανει κατι ακομα...θα επικοινωνησω μαζι του ξανα για να δω αν βρηκε τελικα τροπο να αποφυγει το τελωνειο οπως μου ειχε πει. Η αλλη λυση ειναι να μου φτιαξει αυτος δικα του.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP