Σελίδα 4 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 113

Θέμα: Η τωρα η ποτε !!!!! Sos

  1. #31
    Εγγραφή
    18-12-12
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    687
    Thanked
    1058
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο I_MNL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά η ασφάλεια είναι υψηλότερη, διότι το αυτοκίνητο έχει modification (όπως το λένε όταν σε ρωτάνε ειδικά όταν τους ζητάς να το ασφαλίσεις). Φαντάζομαι εκτός από κινητήρα (που ο αριθμός γράφεται στο V5C logbook: άδεια αυτοκινήτου) θα είχε και άλλαγμένα φρένα, κιβώτιο και ανάρτηση με ζαντολάστιχα?

    Σόρρυ για το off topic...
    αυτα τα αυτοκινητα, σε ολη την Ευρωπη, μολις ολοκληρωθουν, εχουν δικαιωμα (με αιτηση που υποβαλουν στο τοπικο ΚΤΕΟ) να κυκλοφορησουν για μια εβδομαδα στο δρομο για να εντοπιστουν τυχον προβληματα και ατελειες, και μετα περνανε τεχνικο ελεγχο (απο καυσαερια και θορυβο μεχρι φωτα και τζαμια), και αν ειναι ολα ΟΚ και θεωρηθει ασφαλες οχημα για να κυκλοφορει στους δρομους, παιρνουν ενα χαρτι και πανε στο δημαρχειο οπου υπαρχει ειδικο γραφειο για τα οχηματα (κατι σαν τα δικα μας ΚΕΠ) και το καταθετουν.
    Σε 24 ωρες, εχουν στα χερια τους την καινουρια αδεια κυκλοφοριας και ασφαλιζουν το αυτοκινητο.
    Αυτη η διαδικασια, στην Γερμανια και στην Αγγλια, στοιχιζει περιπου 400¤ και 48 ωρες......

  2. The Following 6 Users Say Thank You to compactM3 For This Useful Post:

    A8hnaios (10-03-16), BILL007 (10-03-16), chrisgiapz3 (12-04-16), Dr. Yamastura (10-03-16), I_MNL (10-03-16), ΔημήτρηςΜ3 (10-03-16)

  3. #32
    Εγγραφή
    26-12-14
    Μηνύματα
    277
    Thanked
    108
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Υπαρχουν και γινοντε και στην Ελλαδα νομιμες μετατροπες.Μιλαμε για ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ μετατροπες.Μερικοι που εχουν μεγαλη γνωση της νομικης θα ξερουν το περιφημο Ρωμαικο Σκληρος νομος αλλα ειναι νομος.Αν ειναι να ξαναγυρισουμε στην δεκαετια του 60-70 τι να πω.Η δυναμη της "λαμογιας"σε τουτη τη χωρα ειναι ανικητη.Αυτα και σας αφηνω,τον αντιλογο ολοι μας ειναι αληθεια τον αντιπαθουμε.

  4. #33
    Εγγραφή
    18-12-12
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    687
    Thanked
    1058
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DIM27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχουν και γινοντε και στην Ελλαδα νομιμες μετατροπες.Μιλαμε για ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ μετατροπες.Μερικοι που εχουν μεγαλη γνωση της νομικης θα ξερουν το περιφημο Ρωμαικο Σκληρος νομος αλλα ειναι νομος.Αν ειναι να ξαναγυρισουμε στην δεκαετια του 60-70 τι να πω.Η δυναμη της "λαμογιας"σε τουτη τη χωρα ειναι ανικητη.Αυτα και σας αφηνω,τον αντιλογο ολοι μας ειναι αληθεια τον αντιπαθουμε.

    το ξαναλεω λοιπον....... η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας...

    με την παρουσα νομοθεσια, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ για τον απλο λογο οτι απαιτηται γραπτη εγκριση του εργοστασιου ή του αντιπροσωπου αυτου στην Ελλαδα, πραγμα που δεν το δινει καμια αντιπροσωπια... (και μεταξυ μας καλα κανει γιατι ΔΕΝ ειναι η δουλεια τους αυτη).

    Μερικοι που εχουν μεγαλη γνωση της νομικης (εσυ εχεις?????) θα μπουν στον κοπο να ψαξουν να βρουν το σχετικο ΦΕΚ και δεν θα λενε βλακειες επι παντος επιστητου....
    Σου επισηναπτω λοιπον και το ΦΕΚ της υπουργικης αποφασης που ισχυει αυτη την στιγμη και αν θες εχω και ΟΛΕΣ τις διευκρινιστικες εγκυκλιους του υπουργειου για τυχον αλλες μεγαλες νομικες αποριες που μπορει να εχεις...
    Αν θες να σου υποβαλω και τις σχετικες νομοθεσιες αλλων κρατων, μια και η συζυγος μου ειναι δικηγορος Αγγλιας και Κυπρου με master στο Ευρωπαϊκο δικαιο........................ (αρκει να ξερεις καλα Αγγλικα με μεγαλη γνωση σε νομικες ορολογιες, το Κυπριακο ειναι στα Ελληνικα.....)

    το ενα αρχειο ειναι το Ελληνικο ΦΕΚ, το δευτερο ειναι το εγχειριδιο των Κυπριακων ΚΤΕΟ....
    Συνημμένα αρχεία Συνημμένα αρχεία

  5. The Following 6 Users Say Thank You to compactM3 For This Useful Post:

    A8hnaios (10-03-16), BILL007 (10-03-16), chrisgiapz3 (12-04-16), playmaker (10-03-16), Thomelef (14-04-16), Vassilis ///M (11-03-16)

  6. #34
    Εγγραφή
    16-01-10
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    949
    Thanked
    748
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    DIM27 εγω καταλαβαινω τι προσπαθεις να πεις !
    και το παραδειγμα με τα αυθαιρετα (γνωμη μου) ειναι ακριβως αναλογο....

  7. #35
    Εγγραφή
    16-01-10
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    949
    Thanked
    748
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    δεν γινεται να αγοραζει καποιος ενα μ3 πχ και να πληρωνει 100 χιλιαδες με τους φορους και τα λοιπα
    και ο αλλος να κανει το 316 του μ3 με λιγες χιλιαδες ευρω
    οπως και δν γινεται να χτιζεις ενα νομιμο σπιτι με οτι αυτο συνεπαγεται σε κοστος και υποχωρησεις και συμβιβασμους
    και ο αλλος ενα ααυθαιρετο οπου και οπως γουσταρει και να το νομιμοποιει με λιγες χιλιαδες ευρω
    με αυτη τη λογικη
    και ετσι οπως δουλευει το ελληνικο κρατος ο πρωτος ειναι κοροιδο
    δν λεω πως πρεπει να γκρεμισουμε το αυθαιρετο ουτε να μην γινονται μετατροπες(και εγω θελω να κανω μετατροπη στο μελλον)
    πρεπει να γινει δικαια η οποια ενεργεια
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DIMITr|S : 10-03-16 στις 16:55

  8. #36
    Εγγραφή
    26-12-14
    Μηνύματα
    277
    Thanked
    108
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    [QUOTE=DIMITr|S;565276]δεν γινεται να αγοραζει καποιος ενα μ3 πχ και να πληρωνει 100 χιλιαδες με τους φορους και τα λοιπα
    και ο αλλος να κανει το 316 του μ3 με λιγες χιλιαδες ευρω
    οπως και δν γινεται να χτιζεις ενα νομιμο σπιτι με οτι αυτο συνεπαγεται σε κοστος και υποχωρησεις και συμβιβασμους
    και ο αλλος ενα ααυθαιρετο οπου και οπως γουσταρει και να το νομιμοποιει με λιγες χιλιαδες ευρω
    με αυτη τη λογικη
    και ετσι οπως δουλευει το ελληνικο κρατος ο πρωτος ειναι κοροιδο
    δν λεω πως πρεπει να γκρεμισουμε το αυθαιρετο ουτε να μην γινονται μετατροπες(και εγω θελω να κανω μετατροπη στο μελλον)
    πρεπει να γινει δικαια η οποια ενεργεια[/QUOTE

    Ολοι καταλαβαινουν τον συσχετισμο αυθαιρετου κτισματος και αυθαιρετης μετατροπης.Κανουν πως δεν καταλαβαινουν την αδικια για αυτους που τηρουν τους νομουςκαι πληρωνουν σαν κοροιδα.Στην προταση που θελουν να περασουν προτεινουν ο υποκιβισμος να περιορισθει η διαφορα απο το 25% στο 15% για να μην χανει λεει χρηματα το δημοσιο(Ενδιαφερον για τα δημοσια εσοδα!!!) ενω για τον υπερκυβισμο να ειναι χωρις οριο κυβικων και ιπποδυναμης.Αυτο που ακριβως που αναφερεις 316σε Μ3.Για την ταμπακερα των δασμων και Φ.Π τσιμουδια,τα κοροιδα πληρωνουν τετοια.

  9. #37
    Εγγραφή
    10-09-12
    Μηνύματα
    932
    Thanked
    1703
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αν μπορεί κάποιος ας μου εξηγήσει γιατί δεν έχω ασχοληθεί με μετατροπές: για να κάνεις ένα 316 πχ σε Μ3 προφανώς δεν αλλάζεις μόνο κινητήρα. Αν κάνεις μετατροπή και το δηλώσεις θα εξετάζεται μόνο το τιμολόγιο αγοράς του κινητήρα ή και όλα τα υπόλοιπα (φρένα, αναρτήσεις, κιβώτιο κλπ). Αν δεν εξετάζονται τα υπόλοιπα μήπως έχει νόημα, ως ένα σημείο, να φοβάται κάποιος ότι θα αυξηθούν οι κλοπές των original για να μπουν μετά διάφορα κομμάτια τους σε μετατροπές; Το ξαναλέω ότι δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα, ούτε θέλω να θίξω κάποιον. Απορία εκφράζω.

  10. #38
    Εγγραφή
    18-12-12
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    687
    Thanked
    1058
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Koyotte Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μπορεί κάποιος ας μου εξηγήσει γιατί δεν έχω ασχοληθεί με μετατροπές: για να κάνεις ένα 316 πχ σε Μ3 προφανώς δεν αλλάζεις μόνο κινητήρα. Αν κάνεις μετατροπή και το δηλώσεις θα εξετάζεται μόνο το τιμολόγιο αγοράς του κινητήρα ή και όλα τα υπόλοιπα (φρένα, αναρτήσεις, κιβώτιο κλπ). Αν δεν εξετάζονται τα υπόλοιπα μήπως έχει νόημα, ως ένα σημείο, να φοβάται κάποιος ότι θα αυξηθούν οι κλοπές των original για να μπουν μετά διάφορα κομμάτια τους σε μετατροπές; Το ξαναλέω ότι δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα, ούτε θέλω να θίξω κάποιον. Απορία εκφράζω.
    διαβασε την σχετικη νομοθεσια να σου λυθουν οι αποριες. Ευλογες, αλλα καλυπτονται στο κειμενο που ανεβασα.

  11. #39
    Εγγραφή
    26-12-14
    Μηνύματα
    277
    Thanked
    108
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο compactM3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το ξαναλεω λοιπον....... η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας...

    με την παρουσα νομοθεσια, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ για τον απλο λογο οτι απαιτηται γραπτη εγκριση του εργοστασιου ή του αντιπροσωπου αυτου στην Ελλαδα, πραγμα που δεν το δινει καμια αντιπροσωπια... (και μεταξυ μας καλα κανει γιατι ΔΕΝ ειναι η δουλεια τους αυτη).

    Μερικοι που εχουν μεγαλη γνωση της νομικης (εσυ εχεις?????) θα μπουν στον κοπο να ψαξουν να βρουν το σχετικο ΦΕΚ και δεν θα λενε βλακειες επι παντος επιστητου....
    Σου επισηναπτω λοιπον και το ΦΕΚ της υπουργικης αποφασης που ισχυει αυτη την στιγμη και αν θες εχω και ΟΛΕΣ τις διευκρινιστικες εγκυκλιους του υπουργειου για τυχον αλλες μεγαλες νομικες αποριες που μπορει να εχεις...
    Αν θες να σου υποβαλω και τις σχετικες νομοθεσιες αλλων κρατων, μια και η συζυγος μου ειναι δικηγορος Αγγλιας και Κυπρου με master στο Ευρωπαϊκο δικαιο........................ (αρκει να ξερεις καλα Αγγλικα με μεγαλη γνωση σε νομικες ορολογιες, το Κυπριακο ειναι στα Ελληνικα.....)

    το ενα αρχειο ειναι το Ελληνικο ΦΕΚ, το δευτερο ειναι το εγχειριδιο των Κυπριακων ΚΤΕΟ....
    Ειπα να μην το συνεχισω αλλα μια και εισαι προσβλητικος.....-Κατ αρχας να σε συνχαρω για την με μεταπτυχιακο δικηγορο συζυγο και να ευχηθω με το καλο και διδακτορικο.
    Μονος το λες οτι η μετατροπη που εκανες ειναι παρανομη.Η συζυγος θα σου εξηγησει το οτι δεν μπορει να γινει,αν και υπαρχουν οπως τουλαχιστον διαβαζω αρκετοι που εχουν δηλωσει μετατροπες,νομιμα δει ακυρωνει την παραβατικοτητα.Ακριβως οπως δεν μπορω να κυκλοφορισω νομιμα αυτοκινητο σε καποια νησια, να ανοιξω βεντζιναδικο κοντα σε καποια μερη,να κτισω σε δασος αιγιαλο αρχαιολογικα ευρηματα κλπ.Αφου λοιπον το αγνοησω και το κανω τι γινεται? Δικαιωνομαι γιατι δεν μπορουσα να βγαλω νομιμη αδεια.Στην Αγγλια που αναφερεις δεν νομιζω ενα γνησιο Μ3 πληρωνει τα κερατιατικα που πληρωνει στην Ελλαδα.Οι περισσοτερες μετατροπες που χαζευω δεν εχουν να κανουν τοσο με αντικατασταση μικρων κινητηρων αλλα τη δημιουργια κατι ξεχωριστου και ιδιαιτερου.Τις περισσοτερες φορες με κοστος πολυ μεγαλυτερο απο την αγορα ενος δυνατοτερου αυτοκινητου.Και συνχωρεσε μου μια συμβουλη,στις οποιες αντιπαραθεσεις μην ανακατευεις τους δικους σου,τους αδικεις.Νασαι καλα.
    Δημητρης.-
    ?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DIM27 : 10-03-16 στις 18:26

  12. #40
    Εγγραφή
    18-12-12
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    687
    Thanked
    1058
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    [quote=DIM27;565280]
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DIMITr|S Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν γινεται να αγοραζει καποιος ενα μ3 πχ και να πληρωνει 100 χιλιαδες με τους φορους και τα λοιπα
    και ο αλλος να κανει το 316 του μ3 με λιγες χιλιαδες ευρω
    οπως και δν γινεται να χτιζεις ενα νομιμο σπιτι με οτι αυτο συνεπαγεται σε κοστος και υποχωρησεις και συμβιβασμους
    και ο αλλος ενα ααυθαιρετο οπου και οπως γουσταρει και να το νομιμοποιει με λιγες χιλιαδες ευρω
    με αυτη τη λογικη
    και ετσι οπως δουλευει το ελληνικο κρατος ο πρωτος ειναι κοροιδο
    δν λεω πως πρεπει να γκρεμισουμε το αυθαιρετο ουτε να μην γινονται μετατροπες(και εγω θελω να κανω μετατροπη στο μελλον)
    πρεπει να γινει δικαια η οποια ενεργεια[/QUOTE

    Ολοι καταλαβαινουν τον συσχετισμο αυθαιρετου κτισματος και αυθαιρετης μετατροπης.Κανουν πως δεν καταλαβαινουν την αδικια για αυτους που τηρουν τους νομουςκαι πληρωνουν σαν κοροιδα.Στην προταση που θελουν να περασουν προτεινουν ο υποκιβισμος να περιορισθει η διαφορα απο το 25% στο 15% για να μην χανει λεει χρηματα το δημοσιο(Ενδιαφερον για τα δημοσια εσοδα!!!) ενω για τον υπερκυβισμο να ειναι χωρις οριο κυβικων και ιπποδυναμης.Αυτο που ακριβως που αναφερεις 316σε Μ3.Για την ταμπακερα των δασμων και Φ.Π τσιμουδια,τα κοροιδα πληρωνουν τετοια.
    τελικα, προκειμενου να υποστηριξεις οτι εχεις δικιο, θα πεις οτι παπατζα σου κατεβει απλα για να εχεις δικιο.....

    Α. Στο κειμενο λεει να περιοριστει στο 15% ο υποκιβυσμος για την ενεργητικη ασφαλεια αλλα και γιατι ολο αυτο μπερδεμα εχει γινει γιατι ηταν η εποχη που ολοι εκαναν μαϊμουδες υποκιβυσμος για να γλυτωνουν τα τεκμηρια και τα τελη κυκλοφοριας (εδω δεν φαινεται να σε πειραζει ομως καθολου που καποιοι ειχαν τριλιτρα και τα δηλωναν στα χαρτια 1800 ε?)

    Β. Περιορισμος προς τα πανω ΔΕΝ υπαρχει σε κανενα αλλο κρατος της Ευρωπης ουτε πιο παλια στην Ελλαδα..... (προφανως οι νομοθετες εκει ειναι μαλακες και οι πολιτες ειναι κλεφτες, ο Ελληναρας ξερει καλυτερα)

    Γ. Η ταμπακιερα των κοροιδων που πληρωνουν φορο πολυτελειας, προφανως εννοεις οτι ενα καθαρο και νομιμο αυτοκινητο με περασμενο τον νεο κινητηρα στην αδεια του, δεν θα πληρωνει και τα αναλογα τελη, τεκμηριο και φορο πολυτελειας..... αν εγω το δηλωσω απο 1600cc σε 3200cc, δεν θα τα πληρωνω ολα αυτα ε? (ειπαμε, να πουμε την παπατζα μας...)

    Οσο για τα κοροιδα που πληρωνουν τετοια, να πας να τα πεις σε κανεναν αλλο και οχι σε καποιον που εχει τρια αυτοκινητα, μια μηχανη, ενα σκαφος, σπιτι ιδιοκτητο, επιχειρηση, ΟΛΑ στο ονομα του και ολα στην Ελλαδα και δουλευει απο τα 16 του.......
    Αυτα τα υπονοουμενα και τις παπατζες αλλου φιλε....


    Δ. Προτιμας να μην μπορουν να δηλωθουν οι μετατροπες δηλαδη και να μην ισχυει τιποτα απο τα παραπανω που ισχυουν σε ολα τα αλλα κρατη, και αυτο ειναι το καλυτερο.....

    Ε. Δεν μπηκες καν στην διαδικασια να διαβασεις ολο το ΦΕΚ ή το εγχειριδιο των Κυπριακων ΚΤΕΟ ....

    Ζ. Σιγουρα υποστηριζεις και οτι αν δεν ειχα βαλει μοτερ Μ3 και ειχα κανει 500 αλογα το 1600, θα ειχα ενα πιο ασφαλες και πιο νομιμο αυτοκινητο..... (Ελληναρας με μεγαλη νομικη και μηχανολογικη γνωση speaking)

    στο ξαναειπα, αν δεν σε ενδιαφερει το θεμα, απλα προσπερασε το και ασε μας να συννενοηθουμε και να κουβεντιασουμε....
    το να τρολλαρεις με αυτο τον τροπο για να βγαλεις την πικρα σου γραφοντας συνεχεια παπατζες και τσιτατα για μεγαλες νομικες γνωσεις και αλλες τετοιες μπαρουφες, το μονο που κανεις ειναι απλα να δειχνεις σαν τον κλασσικο ξερολα Ελληναρα που δεν εχει βγει ποτε απο το χωριο του......

Σελίδα 4 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP