Σελίδα 12 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 21011121314 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 111 έως 120 από 155

Θέμα: Σφαλμα low oil pressure

  1. #111
    Εγγραφή
    30-07-10
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη!
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    7.725
    Thanked
    17900
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το πρώτο είναι η φλάντζα από το καπάκι των βαλβίδων,το λεγόμενο "ψευτοκαπακο"

    Το δεύτερο είναι τα τσιμουχακια των βαλβίδων.
    Ο Κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για το αεροσκάφος και τους επιβάτες για όσο διαρκεί η πτήση. Ο Μηχανικός είναι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ.



  2. The Following 4 Users Say Thank You to pilot For This Useful Post:

    BILL007 (23-08-23), dreamer (21-08-23), wheelman (22-08-23)

  3. #112
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    957
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Δε με πειράζει που είναι 1600, κάθε αυτοκίνητο είναι ιδιαίτερο.
    E30 318i

  4. The Following User Says Thank You to PetrosD For This Useful Post:

    dreamer (22-08-23)

  5. #113
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Τελικα; Ολα καλα;

  6. #114
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    961
    Thanked
    558
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικα; Ολα καλα;
    οχι εντελως καλα..χθες ηταν τελευταια μακρινη βολτα - δοκιμη.εκανα συνολικα 1200 χιλ. σε 6 μερες.λαμπακι δεν αναψε. ειχα ομως ανα 2 μερες σταδιακη μειωση καταναλωσης λαδιου.δλδ. την πεμπτη μπηκαν νεα λαδια και ο δεικτης στο φουλ,μαξ. το σαββατο η' κυριακη,πεφτει λιγο κατω οπως εγραψα.και χθες πεφτει στο μισο αναμεσα στο μιν και μαξ.
    δεν ανεβοκατεβαινει οπως εκανε με χαλασμενο σενσορα πιεσης,χανει και μενει εκει σταθερα.
    τωρα αν οφειλεται στο καρτερ και πρεπει να βρουμε συμπληρωνοντας την σωστη ποσοτητα που εχασε μεχρι να στεθεροποιηθει η' αν ειναι κατι αλλο,δεν ξερω. ξερεις τι ...

  7. #115
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μην μπερδεύεσαι, ο ηλεκτρονικός δεικτης δεν δειχνει ποσο λαδι λειπει απο το συνολο.
    Δηλαδη ας πουμε οτι εχεις βαλει μεσα 4.25 λιτρα.
    Η μπαρα θα σου μηδενισει οταν φτασει το λαδι στα 3.30 λιτρα και θα αναψει κοκκινο λαμπακι.
    Αρα αυτο που βλεπεις ειναι το λαδι σου τη συγκεκριμενη στιγμη και στις συγκεκριμενες συνθηκες.
    Θα μετρησεις Αφου βαλεις μπρος, ζεστανεις, κανεις μια βολτα των 10 λεπτων, με στροφες, επιταχυνσεις, φρεναρίσματα και Αφου ακινητοποιήσεις το αυτοκινητο και με σβηστο αιρκοντισιον αφησεις ρελαντι για πεντε λεπτα, τοτε θα παρεις μετρηση.
    Οτιδηποτε αλλο ενω το αυτοκινητο κινειται ειναι μια απλη ενδειξη ενημερωσης.
    Για να μην στα γραφω, ψαξε πως λειτουργει αυτος ο κωλο δεικτης.

  8. The Following 2 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    BILL007 (23-08-23), Vassilis ///M (24-08-23)

  9. #116
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    961
    Thanked
    558
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    μην παρεξηγηθεις με αυτο που θα σου πω γιατι τα παιρνεις και εσυ ευκολα στο κρανιο καποιες φορες..
    τωρα μου μιλησες οπως ο αρχιμηχανικος και μετα καταπιε τα λογια του..γιατι επεμενε και του εφερα το βιβλιαρακι.
    καπου υπαρχει ενα εμοτζι που λεει read the fucking manual.

    το βιβλιαρακι λεει κατα λεξη εν σταση η' εν κινηση οταν το αυτοκινητο εχει ζεσταθει σε αποσταση τουλαχιστον 10 χιλ. ..θυμασαι που σε ρωτησα ποτε ζεσταινεται το λαδι και αρχιζει να προστατευει και ανοιξες το tis και ειπες ,ναι ειναι επισημο το λεει..

    εγω παντως επειδη θελω να ειμαι σιγουρος και να σε δικαιωσω ,και τον αρχιμηχανικο,γιατι παντα οταν κανεις διαδρομες το λαδι πιεζεται και εκει αρχιζει το σκισιμο που λεμε και η αντισταση hths ,αυτα που μαθαμε στο αρθρο για τα λαδια,και μπορει να πατησεις 2-3 γκαζιες αποτομες σανιδα και να του γυρισουν τα μυαλα και παει πατωμα ο δεικτης.αλλα δεν μενει εκει, το μετρησα και με τους 2 τροπους και ειναι στην μεση,δεν αλλαζει τιποτα..το μανουαλι τα λεει σωστα. καταναλωνω λαδια.
    εκτος αν ειναι οτι δεν γεμισε το καρτερ και θελει κιαλλο.

    εδω τωρα αν μπορει καποιος να μου πει ποσο λαδι κραταει μεσα το καρτερ ,η μηχανη η' οτιδηποτε αλλο ,περα απο το 4.250 που μπαινει στο δοχειο λαδιου σε καθε αλλαγη.

  10. #117
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δεν τα παιρνω. Προσπαθω να βρω και εγω μαζι σου μια λυση με το μαλακισμενο σχεδιασμο της bmw.
    Δεν ξερω ποσο λαδι κραταει μεσα.
    Το TIS το ξανακοιταξα και λεει οντως οτι ειπαμε.
    Αν το δοκιμασες και με τον αλλο τροπο κατι γινεται το λαδι. Καπου παει. Το καιει; Το εξαερώνει; Το κρυβει, κατι το κανει παντως.
    Μεσα στο μοτερ δεν ειναι.
    Εγω θα εβαζα 250 ml ακομα και θα το τσεκαρα ξανα σε χιλια χιλιομετρα.

  11. #118
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Η θα ειχα πουλησει το αμαξι ηδη.

  12. #119
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Τσιμουχακια βαλβίδων θες.

  13. The Following User Says Thank You to S8N For This Useful Post:

    BILL007 (24-08-23)

  14. #120
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    961
    Thanked
    558
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν τα παιρνω. Προσπαθω να βρω και εγω μαζι σου μια λυση με το μαλακισμενο σχεδιασμο της bmw.
    Δεν ξερω ποσο λαδι κραταει μεσα.
    Το TIS το ξανακοιταξα και λεει οντως οτι ειπαμε.
    Αν το δοκιμασες και με τον αλλο τροπο κατι γινεται το λαδι. Καπου παει. Το καιει; Το εξαερώνει; Το κρυβει, κατι το κανει παντως.
    Μεσα στο μοτερ δεν ειναι.
    Εγω θα εβαζα 250 ml ακομα και θα το τσεκαρα ξανα σε χιλια χιλιομετρα.
    αυτο θα κανω ,μηπως και ειναι απο την χωρητικοτητα του καρτερ.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η θα ειχα πουλησει το αμαξι ηδη.
    πλεον το σκεφτομαι

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τσιμουχακια βαλβίδων θες.
    το καταλαβα και εγω..ειπα μηπως δεν αλλα ολα τα συπτωματα δειχνουν εκει..μου το ειπε και ο φιλος ο αγγλος μηχανικος.

    Stem seals at that mileage will 100% be brittle and leaking on an n43, you cannot actually see them until engine is stripped down. Taking intake manifold off and looking in the ports can give an idea. The stems and back of valves had oil build up on mine
    Stem seals is more tricky as you don’t really get the blue smoke after periods of idle like the old days as the cat tends to stop that.
    I just knew at age/mileage of car they would be leaking. So once engine was stripped I found that they were.
    The n43 engines do suffer with stem seals going hard and leaking, I did our one a few months ago.
    The electronic gauges aren’t the most accurate so I would just keep an eye on it over the next week or so.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dreamer : 24-08-23 στις 06:44

  15. The Following User Says Thank You to dreamer For This Useful Post:

    BILL007 (24-08-23)

Σελίδα 12 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 21011121314 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP