Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 25

Θέμα: Mini CooperD R56 - "σπασμένος" κινητήρας

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Εγγραφή
    01-03-16
    Μηνύματα
    8
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή Mini CooperD R56 - "σπασμένος" κινητήρας

    Καλησπέρα σε όλους,

    Είμαι καινούρια στο forum και θα ήθελα τη βοήθειά σας για το πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το Mini CooperD 1.6 που αγόρασα πρόσφατα μεταχειρισμένο.
    Το αμάξι έχει πρώτη άδεια κυκλοφορίας τον Νοέμβριο του 2012 κι εγώ το αγόρασα τον Ιούνιο του 2015 με 38.000 Km, δηλ. σχεδόν καινούριο!!! και σε άριστη κατάσταση αφού μόλις είχε περάσει service πριν το αγοράσω το οποίο και επανέλαβα με το που το πήρα για προληπτικούς λόγους.
    Κι ενώ όλοι όσοι είδαν το αυτοκίνητο ισχυρίζονταν ότι δεν έχει κανένα πρόβλημα, ξαφνικά πριν από ένα μήνα το πρωί που ξεκίνησα από το σπίτι για τη δουλειά δεν πρόλαβα να κάνω 200 μέτρα, άκουσα ένα μηχανικό θόρυβο (και είχα μόνο 30km/h), το αμάξι έσβησε και δεν ξαναπήρε μπρος ποτέ!
    Το πήγα στη BMW και μου είπαν ότι "έσπασε" ο κινητήρας και ότι χρειάζεται αντικατάσταση λόγω της πολύ μεγάλης ζημιάς!!! Ο μηχανικός είπε ότι η ζημιά προκλήθηκε από τον τεντωτήρα καδένας χρονισμού.
    H BMW Hellas για την ώρα αρνείται να με βοηθήσει. Αντιλαμβάνομαι ότι το αμάξι είναι εκτός εγγύησης πλέον, αλλά αδυνατώ να πιστέψω ότι δεν φέρουν μέρος ευθύνης για τέτοιου είδους ζημιά!
    Έχει κάποιος αντιμετωπίσει ή ακούσει κάτι παρόμοιο; Μπορείτε να με συμβουλέψετε που να απευθυνθώ ή τί να κάνω; έχω δώσει αρκετά λεφτά για το αμάξι και δεν το έχω ούτε 1 χρόνο!!!

    Ευχαριστώ πολύ.
    ylia19

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Πειραιας - Μηλος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    6.965
    Thanked
    20068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εχεις πμ
    www.deepbluebeachbar.com

    Deep Blue, Paliochori, Milos HD 360º Virtual Tours:
    360º HD Εικονικές Περιηγήσεις:
    ************** Click on the link: ****************
    https://www.paliochori.com/vt/deepblue


    Instagram

  3. #3
    Εγγραφή
    02-11-14
    Μηνύματα
    148
    Thanked
    94
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ylia19 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους,

    Είμαι καινούρια στο forum και θα ήθελα τη βοήθειά σας για το πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το Mini CooperD 1.6 που αγόρασα πρόσφατα μεταχειρισμένο.
    Το αμάξι έχει πρώτη άδεια κυκλοφορίας τον Νοέμβριο του 2012 κι εγώ το αγόρασα τον Ιούνιο του 2015 με 38.000 Km, δηλ. σχεδόν καινούριο!!! και σε άριστη κατάσταση αφού μόλις είχε περάσει service πριν το αγοράσω το οποίο και επανέλαβα με το που το πήρα για προληπτικούς λόγους.
    Κι ενώ όλοι όσοι είδαν το αυτοκίνητο ισχυρίζονταν ότι δεν έχει κανένα πρόβλημα, ξαφνικά πριν από ένα μήνα το πρωί που ξεκίνησα από το σπίτι για τη δουλειά δεν πρόλαβα να κάνω 200 μέτρα, άκουσα ένα μηχανικό θόρυβο (και είχα μόνο 30km/h), το αμάξι έσβησε και δεν ξαναπήρε μπρος ποτέ!
    Το πήγα στη BMW και μου είπαν ότι "έσπασε" ο κινητήρας και ότι χρειάζεται αντικατάσταση λόγω της πολύ μεγάλης ζημιάς!!! Ο μηχανικός είπε ότι η ζημιά προκλήθηκε από τον τεντωτήρα καδένας χρονισμού.
    H BMW Hellas για την ώρα αρνείται να με βοηθήσει. Αντιλαμβάνομαι ότι το αμάξι είναι εκτός εγγύησης πλέον, αλλά αδυνατώ να πιστέψω ότι δεν φέρουν μέρος ευθύνης για τέτοιου είδους ζημιά!
    Έχει κάποιος αντιμετωπίσει ή ακούσει κάτι παρόμοιο; Μπορείτε να με συμβουλέψετε που να απευθυνθώ ή τί να κάνω; έχω δώσει αρκετά λεφτά για το αμάξι και δεν το έχω ούτε 1 χρόνο!!!

    Ευχαριστώ πολύ.
    ylia19
    Από ιδιωτη το αγορασες;

    Το περασες από μηχανικο ελεγχο πριν το παρεις; Αν ναι, που?

    Αν τα εκανες όλα αυτά τοτε πρεπει να πιεσεις την BMW να σε βοηθησει...και ότι βγει...

  4. #4
    Εγγραφή
    01-03-16
    Μηνύματα
    8
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο wantone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από ιδιωτη το αγορασες;

    Το περασες από μηχανικο ελεγχο πριν το παρεις; Αν ναι, που?

    Αν τα εκανες όλα αυτά τοτε πρεπει να πιεσεις την BMW να σε βοηθησει...και ότι βγει...
    Ναι από ιδιώτη! το έλεγξα σε εξειδικευμένο service της BMW Και μου είπαν ότι είναι ΟΚ.
    Αυτό προσπαθώ να κάνω να πιέσω τη BMW γιατί έχει μέρος ευθύνης! είμαι σίγουρη γι αυτό!

  5. #5
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Πειραιας - Μηλος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    6.965
    Thanked
    20068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Από που να αρχίσω ....και τι να πεί κανείς για την εξαιρετική αυτή ΒΜW ....
    Πιθανότατα το αμάξι να μην είχε τα 38000 χιλιόμετρα αλλά να είχε 138.000 για να συμβεί η ζημιά αυτή,όχι βέβαια και πως δε θα μπορούσε και με τα 38 απλά ειναι πιο σπάνιο .
    Τα μοτέρ αυτά ενώ στο PuMA λέει για αντικατάσταση καδένας τετνωτήρα κλπ η BMW κάνει τον Κινέζο όπως συνηθίζει και σε άλλες περιπτώσεις βλέπε σειρά Μ .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 02-03-16 στις 19:03
    www.deepbluebeachbar.com

    Deep Blue, Paliochori, Milos HD 360º Virtual Tours:
    360º HD Εικονικές Περιηγήσεις:
    ************** Click on the link: ****************
    https://www.paliochori.com/vt/deepblue


    Instagram

  6. The Following User Says Thank You to deepBLUE For This Useful Post:

    Lykouras (02-03-16)

  7. #6
    Εγγραφή
    07-01-13
    Περιοχή
    Athens/ Κορυδαλλός
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    860
    Thanked
    619
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ψάξε βρες ποιος φταίει, με τίποτα..
    Πάντως τεντωτήρας πριν σπάσει πάντα πάντα κάνει κάποιον ''στραβό'' ήχο. Αυτό το θόρυβο δεν τον άκουσε κανείς;
    Δεν ρίχνω ευθύνη σε κανέναν αλλά ποιος σου λέει ότι
    το μοτέρ δεν πλύθηκε και τα πήρε όλα μέσα
    δεν έγινε σωστή εγκατάσταση στο service
    και χίλια δύο.

  8. #7
    Εγγραφή
    01-03-16
    Μηνύματα
    8
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Christopherk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάξε βρες ποιος φταίει, με τίποτα..
    Πάντως τεντωτήρας πριν σπάσει πάντα πάντα κάνει κάποιον ''στραβό'' ήχο. Αυτό το θόρυβο δεν τον άκουσε κανείς;
    Δεν ρίχνω ευθύνη σε κανέναν αλλά ποιος σου λέει ότι
    το μοτέρ δεν πλύθηκε και τα πήρε όλα μέσα
    δεν έγινε σωστή εγκατάσταση στο service
    και χίλια δύο.
    Αυτό προσπαθώ να κάνω! ειμαι σιγουρη όμως ότι φταίει και η BMW!Κανένας όμως δεν άκουσε τίποτα!!! τί εννοείς πλύθηκε? και σωστη εγκατάσταση στο service?

  9. #8
    Εγγραφή
    15-04-15
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    87
    Thanked
    66
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ylia19 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους,

    Είμαι καινούρια στο forum και θα ήθελα τη βοήθειά σας για το πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το Mini CooperD 1.6 που αγόρασα πρόσφατα μεταχειρισμένο.
    Το αμάξι έχει πρώτη άδεια κυκλοφορίας τον Νοέμβριο του 2012 κι εγώ το αγόρασα τον Ιούνιο του 2015 με 38.000 Km, δηλ. σχεδόν καινούριο!!! και σε άριστη κατάσταση αφού μόλις είχε περάσει service πριν το αγοράσω το οποίο και επανέλαβα με το που το πήρα για προληπτικούς λόγους.
    Κι ενώ όλοι όσοι είδαν το αυτοκίνητο ισχυρίζονταν ότι δεν έχει κανένα πρόβλημα, ξαφνικά πριν από ένα μήνα το πρωί που ξεκίνησα από το σπίτι για τη δουλειά δεν πρόλαβα να κάνω 200 μέτρα, άκουσα ένα μηχανικό θόρυβο (και είχα μόνο 30km/h), το αμάξι έσβησε και δεν ξαναπήρε μπρος ποτέ!
    Το πήγα στη BMW και μου είπαν ότι "έσπασε" ο κινητήρας και ότι χρειάζεται αντικατάσταση λόγω της πολύ μεγάλης ζημιάς!!! Ο μηχανικός είπε ότι η ζημιά προκλήθηκε από τον τεντωτήρα καδένας χρονισμού.
    H BMW Hellas για την ώρα αρνείται να με βοηθήσει. Αντιλαμβάνομαι ότι το αμάξι είναι εκτός εγγύησης πλέον, αλλά αδυνατώ να πιστέψω ότι δεν φέρουν μέρος ευθύνης για τέτοιου είδους ζημιά!
    Έχει κάποιος αντιμετωπίσει ή ακούσει κάτι παρόμοιο; Μπορείτε να με συμβουλέψετε που να απευθυνθώ ή τί να κάνω; έχω δώσει αρκετά λεφτά για το αμάξι και δεν το έχω ούτε 1 χρόνο!!!

    Ευχαριστώ πολύ.
    ylia19
    πολύ δύσκολο να είχε 38.000 χλμ και να έπαθε τέτοια ζημιά.
    ρώτα κάθε πότε πρέπει να αλλάζεται το συγκεκριμένο ανταλλακτικό.

  10. #9
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GVIT Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρώτα κάθε πότε πρέπει να αλλάζεται το συγκεκριμένο ανταλλακτικό.
    H BMW στην οδηγία της λέει προεραιτικά στις 75.000



  11. #10
    Εγγραφή
    01-03-16
    Μηνύματα
    8
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GVIT Εμφάνιση μηνυμάτων
    πολύ δύσκολο να είχε 38.000 χλμ και να έπαθε τέτοια ζημιά.
    ρώτα κάθε πότε πρέπει να αλλάζεται το συγκεκριμένο ανταλλακτικό.
    Τί να σου πω? το χέρι μου στη φωτιά δεν το βάζω αλλά δεν είχα και καμιά ένδειξη για το αντίθετο γιατί κι από το δικό μου το μυαλό πέρασε αυτή η ιδέα. Αλλά το αμάξι αν το δεις και μέσα δεν έχεις φθορές αλλά ούτε κι όταν άνοιγες το καπό καταλάβαινες κάτι τέτοιο.
    Για το συγκεκριμένο ανταλλακτικό, δηλ. ο τεντωτήρας της καδένας είχε βγει ανακοίνωση από τη BMW πάντως ότι πρέπει να ελεγχεί μετά τα 75.000 Km για το συγκεκριμένο μοντέλο. Εμένα παίζει να το εμφάνισε νωρίτερα.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP