Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 25

Θέμα: Mini CooperD R56 - "σπασμένος" κινητήρας

  1. #11
    Εγγραφή
    07-01-13
    Περιοχή
    Athens/ Κορυδαλλός
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    860
    Thanked
    619
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σαν 2ος ιδιοκτήτης του αυτοκινήτου (ιδικά αν βγουν και στη φόρα καμιά 50,000χλμ++ στο αμάξι) δεν θα κάνεις τίποτα με την BMW. Προσπάθησε ποτέ δεν ξέρεις αλλά σου λέω για τι να είσαι προετοιμασμένη.

    Έχω αλλάξει μόνο 5 αυτοκίνητα και πάντα μα πάντα όταν έπαιζε κάτι με ιμάντες κλπ υπήρχε θόρυβος... Σίγουρα είχες σημάδια τα οποία δεν κατάλαβες.


    Υπάρχει κανείς εδώ μέσα που πήρε στο χέρι τεντωτήρα χωρίς προειδοποίηση;;


  2. #12
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αν εχει ληξει η εγγυηση μην περιμενεις απο την BMW να αναλαβει να φτιαξει κατι. Τα εχουμε περασει αυτα με τις σειρες Μ και τα ανατιναγμενα μοτερ, με την BMW να σφυριζει αδιαφορα.

    Αυτο το προβλημα ειχαν τα πρωτα R56S, death rattle noise η καπως ετσι νομιζω το λεγανε και ειχαν καταστραφει ουκ λιγα τουρμπατα. Απο οτι βλεπω το προβλημα συνεχιζεται και με αλλα μοτερ. Οπως ακριβως με τα μεταλλα των Μ που το ανακαλυψαν το 2003 αλλα συνεχιζε να υπαρχει σαν προβλημα 10 χρονια αργοτερα.

    Δυστυχως η ζημια που μπορει να προκληθει απο αυτο μπορει να ειναι πολυ μεγαλη αν εχει καρφωσει βαλβιδες πανω σε κανα πιστονι. Απο οτι φαινεται αυτη ειναι και η περιπτωση σου οποτε και η επισκευη του μπορει να ειναι πολυ ακριβη.
    Και επειδη ειναι σχετικα νεο μοντελο, η ανευρεση για αγορα αλλου κινητηρα, θα ειναι και αυτη ακριβη.

    Τα Mini γενικοτερα δεν ειναι και τα πιο αξιοπιστα αυτοκινητα του ομιλου. Αρκετες ζημιες ειδικα τα βενζινοκινητα τουρμπατα και σιγουρα συχνοτερες σε σχεση με αλλα ανταγωνιστικα μοντελα που μπορει να μην εχουν προσωπικοτητα αλλα εχουν αξιοπιστια.

  3. The Following 3 Users Say Thank You to turbodog For This Useful Post:

    A8hnaios (02-03-16), BILL007 (02-03-16), ylia19 (03-03-16)

  4. #13
    Εγγραφή
    01-03-16
    Μηνύματα
    8
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Christopherk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαν 2ος ιδιοκτήτης του αυτοκινήτου (ιδικά αν βγουν και στη φόρα καμιά 50,000χλμ++ στο αμάξι) δεν θα κάνεις τίποτα με την BMW. Προσπάθησε ποτέ δεν ξέρεις αλλά σου λέω για τι να είσαι προετοιμασμένη.

    Έχω αλλάξει μόνο 5 αυτοκίνητα και πάντα μα πάντα όταν έπαιζε κάτι με ιμάντες κλπ υπήρχε θόρυβος... Σίγουρα είχες σημάδια τα οποία δεν κατάλαβες.


    Υπάρχει κανείς εδώ μέσα που πήρε στο χέρι τεντωτήρα χωρίς προειδοποίηση;;

    Σ' αυτό το στάδιο είμαι τώρα της προσπάθειας! Θα επιμείνω όμως!!! και βλέπουμε! Το αμάξι είχε 45.000 Km και παρουσίασε το πρόβλημα που τα θεωρώ λίγα για τέτοιου είδους ζημιά! τί να πω?
    Κοίτα όσο είχα το αμάξι, έκανε ένα πιο δυνατό θόρυβο όταν το έβαζα μπροστά αλλά σταματούσε μετά από 5 δεύτερα. όταν από περιέργεια ρώτησα σε δύο συνεργεία αν αυτό είναι ΟΚ μου είπαν όλα μια χαρά! αν δεν μου πούνε και οι ειδικοί ή από τη στιγμή που τα έβλεπαν και άκουγαν όλα μια χαρά που να φανταστώ εγώ κάτι!
    Αστα τώρα έχω μπλέξει!

  5. #14
    Εγγραφή
    01-03-16
    Μηνύματα
    8
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο turbodog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εχει ληξει η εγγυηση μην περιμενεις απο την BMW να αναλαβει να φτιαξει κατι. Τα εχουμε περασει αυτα με τις σειρες Μ και τα ανατιναγμενα μοτερ, με την BMW να σφυριζει αδιαφορα.

    Αυτο το προβλημα ειχαν τα πρωτα R56S, death rattle noise η καπως ετσι νομιζω το λεγανε και ειχαν καταστραφει ουκ λιγα τουρμπατα. Απο οτι βλεπω το προβλημα συνεχιζεται και με αλλα μοτερ. Οπως ακριβως με τα μεταλλα των Μ που το ανακαλυψαν το 2003 αλλα συνεχιζε να υπαρχει σαν προβλημα 10 χρονια αργοτερα.

    Δυστυχως η ζημια που μπορει να προκληθει απο αυτο μπορει να ειναι πολυ μεγαλη αν εχει καρφωσει βαλβιδες πανω σε κανα πιστονι. Απο οτι φαινεται αυτη ειναι και η περιπτωση σου οποτε και η επισκευη του μπορει να ειναι πολυ ακριβη.
    Και επειδη ειναι σχετικα νεο μοντελο, η ανευρεση για αγορα αλλου κινητηρα, θα ειναι και αυτη ακριβη.

    Τα Mini γενικοτερα δεν ειναι και τα πιο αξιοπιστα αυτοκινητα του ομιλου. Αρκετες ζημιες ειδικα τα βενζινοκινητα τουρμπατα και σιγουρα συχνοτερες σε σχεση με αλλα ανταγωνιστικα μοντελα που μπορει να μην εχουν προσωπικοτητα αλλα εχουν αξιοπιστια.
    Αυτή τη ζημιά έχω ακριβώς! Σμπαράλια όλα!
    Πώς μπορώ να βρω κινητήρα ρε παιδιά, από πού? έχει κανείς καμιά ιδέα, τηλέφωνα που μπορώ να πάρω?

  6. #15
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ylia19 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή τη ζημιά έχω ακριβώς! Σμπαράλια όλα!
    Πώς μπορώ να βρω κινητήρα ρε παιδιά, από πού? έχει κανείς καμιά ιδέα, τηλέφωνα που μπορώ να πάρω?
    Υπαρχουν αρκετοι οι οποιοι φερνουν ανταλακτικα για BMW. Ενας απο αυτους πχ ειναι ο Παναγιωτιδης στην Λενορμαν. Αλλος ενας εκει κοντα ειναι ο Βαμβακας.
    Υπαρχουν και αλλοι, κανε μερικα τηλεφωνα κατι μπορει να βρεθει. Βασικα εσυ ψαχνεις για ολοκληρο μπλοκ χωρις τα περιφεριακα.

    Καλο ειναι αν βρεις κατι, πριν την οποιαδηποτε αγορα να συμβουλευτεις και εναν μηχανικο, κατα προτιμηση αυτον που θα αναλαβει και την επισκευη. Εσυ κανε ομως την ερευνα αγορας σου να ξερεις τι παιζει απο τιμες.

  7. The Following 2 Users Say Thank You to turbodog For This Useful Post:

    BILL007 (03-03-16), Lykouras (03-03-16)

  8. #16
    Εγγραφή
    19-05-10
    Περιοχή
    ATHENS-GREECE
    Μηνύματα
    1.855
    Thanked
    3074
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ναι BMW εγγύηση,ουουουουου βέβαια,ξέρουνε οι Γερμανοί απο after sales σίγουρα χαχαχα χαχαχα!

    Φίλε μου λυπάμαι για την ζημιά σου,αλλά η BMW δεν ειναι αυτή που ήτανε,έχουνε γίνει ένα μάτσο απατεώνες,το μινι υπέρ-εκτιμημενο και ζημιάρικο κατα την γνώμη μου με δυσανάλογο κόστος επισκευών.
    insane in the ///Midbrain

  9. #17
    Εγγραφή
    02-11-14
    Μηνύματα
    148
    Thanked
    94
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ylia19 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα όσο είχα το αμάξι, έκανε ένα πιο δυνατό θόρυβο όταν το έβαζα μπροστά αλλά σταματούσε μετά από 5 δεύτερα. όταν από περιέργεια ρώτησα σε δύο συνεργεία αν αυτό είναι ΟΚ μου είπαν όλα μια χαρά! αν δεν μου πούνε και οι ειδικοί
    Αυτό ποτε αρχισε να το κανει?

    Όταν το πηρες μετα τον ελεγχο από BMW το εκανε?

    Αυτό ο θορυβος μαλλον είναι από τον τεντωτηρα της καδενας που σημαινει ότι επρεπε να αλλαξεις τεντωτηρα μολις το ακουσες.

    Η ζημια τι είναι? Σπασμενη καδενα 'η πηδηξε δοντια?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 03-03-16 στις 12:38

  10. #18
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο wantone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ζημια τι είναι? Σπασμενη καδενα 'η πηδηξε δοντια?
    Η ζημιά είναι ένα μοτέρ εκτός...Βαλβίδες στραβωμένες, σπασμένος καθρέπτης, γλίστρες, καδένες, ραγίσματα στο καπάκι... Έγινε για πατάτες...



  11. #19
    Εγγραφή
    10-09-12
    Μηνύματα
    932
    Thanked
    1703
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    https://www.bmwfans.gr/forum/showthr...EC%DD%ED%EF%F5

    5 χρόνια πριν είχε συζητηθεί ότι υπάρχει τέτοιο πρόβλημα στα S και όχι μόνο...
    Ανάκληση μόνο στους αερόσακους, στα άλλα την πάπια και πλερώ...

  12. The Following 5 Users Say Thank You to Koyotte For This Useful Post:

    A8hnaios (03-03-16), BILL007 (03-03-16), diosak (04-03-16), Lykouras (03-03-16), ylia19 (03-03-16)

  13. #20
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Thumbs up

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Koyotte Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.bmwfans.gr/forum/showthr...EC%DD%ED%EF%F5

    5 χρόνια πριν είχε συζητηθεί ότι υπάρχει τέτοιο πρόβλημα στα S και όχι μόνο...
    Ανάκληση μόνο στους αερόσακους, στα άλλα την πάπια και πλερώ...
    000000000

    Ειδικότερα αυτό το ποστ τα λέει όλα! https://www.bmwfans.gr/forum/showpos...21&postcount=8



  14. The Following 2 Users Say Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    A8hnaios (03-03-16), Lykouras (03-03-16)

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP