Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Θέμα: συναγερμός εργοστασιακός ή καθόλου;

  1. #1
    Εγγραφή
    03-02-16
    Μηνύματα
    6
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή συναγερμός εργοστασιακός ή καθόλου;

    Θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πράγματα σχετικά με το συναγερμό.Έχω δει κάποια σχετικα posts στο φορουμ αλλά είναι λίγο παλιά και θα ήθελα εκ νέου την άποψη σας.

    1.Αξίζει να πληρώσεις τον εργοστασιακό;
    2.Αν βάλλεις after market γίνεται ζημιά,με τρυπήματα κτλ, κατά την τοποθέτηση του;
    3.Ποια εταιρεία θεωρείτε αξιόπιστη;
    4.Αν κάποιος ξεκλειδώσει το συναγερμό μετά είναι πιο εύκολο να βάλλει
    μπροστα το αυτοκίνητο, δηλαδή θα ξεκλειδώσει ταυτόχρονα και το αυτόκίνητο; ή πρέπει να κάνει δύο διαφορετικά ξεκλειδώματα;
    (Το τελευταίο το ρωτάω γιατί μπορεί ο κωδικός που ξεκλειδώνει το συναγερμό να είναι ίδιος με αυτόν που παράγει το κλειδί του αυτοκινήτου για να το βάλλει μπροστά...)

    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας προκαταβολικά!

  2. #2
    Εγγραφή
    04-11-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.359
    Thanked
    1173
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Γεια σου φιλε, καταρχην τι αμαξι εχεις? Η αληθεια ειναι οτι ολοι οι συναγερμοι μπορουν να παραβιαστουν και αν βαλουν στο ματι το αμαξι σου, θα στο παρουν. Εγω στο Ε46 που ειχα ημουν πολυ φαν του να βαλω τον εργοστασιακο συναγερμο λογω του οτι θα εμπαινε στο κλειδι και δεν θα ειχα ξεχωριστα χειριστηρια και γενικα μου αρεσε το καθετι εργοστασιακο και ταχτοποιημενο να υπαρχει στο αμαξι μου. Ομως οταν αγορασα το αμαξι μου ηταν ειδη 6 ετων οποτε καταλαβαινεις οτι ο συναγερμος του ηταν ηδη παλιος και ηδη οι κλεφτες ξερανε να το παραβιαζουν με ευκολια. Οποτε πρωχορησα στην τοποθετηση ενως after market συναγερμου μαρκας "AVITAL" με τηλεειδοποιηση εως 1000μ(το 1000 μετρα ειναι σχετικο). Ο AVITAL αν δεν σου λεει κατι σαν μαρκα σιγουρα θα ξερεις τους viper clifford python , ειναι ολοι ιδιοι με μικρες διαφορες και ολοι ειναι της directed electronics. Γενικα ειναι αξιοπιστα συστηματα συναγερμου με πολλες δυνατοτητες, αλλα και παλι δεν μπορουν να σου εξασφαλισουν την τελεια προστασια. Για τις τρυπες και αυτα που ανεφερες μη σε απασχολει μιας και δεν χρειαζεται τρυπημα πουθενα. Εχουν διπλο κραδασμικο και διπλο ογκομετρικο. Εγω στο συνιστω σε συνδιασμο με καποιο gps.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη savvas bmwdakias : 09-02-16 στις 11:48
    quattro ist fur sissies

  3. The Following 5 Users Say Thank You to savvas bmwdakias For This Useful Post:

    BILL007 (09-02-16), bmw7 (09-02-16), freddys (11-02-16), nikos valvetronic (15-02-16), Paris218d (17-09-21)

  4. #3
    Εγγραφή
    11-11-12
    Περιοχή
    θεσσαλονικη,Αμπελοκηποι.
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    175
    Thanked
    190
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δε αξιζει να βαλεις εργοστασιακο,τα λεφτα που ζητανε ειναι τρελα,με τα μισα θα
    βαλεις εναν καλο εμποριου με λειτουργια κλειδιου αν θες.Οτι δουλεια θα γινει στην αντιπροσωπια θα γινει και εξω.

  5. The Following 8 Users Say Thank You to θανασης Φιλιππου For This Useful Post:

    A8hnaios (10-02-16), BILL007 (09-02-16), bmw7 (09-02-16), Dathanaso (09-02-16), freddys (11-02-16), I_MNL (10-03-16), optostyle (09-02-16), topmar (09-02-16)

  6. #4
    Εγγραφή
    01-01-10
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    844
    Thanked
    388
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sakis4paok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε αξιζει να βαλεις εργοστασιακο,τα λεφτα που ζητανε ειναι τρελα,με τα μισα θα
    βαλεις εναν καλο εμποριου με λειτουργια κλειδιου αν θες.Οτι δουλεια θα γινει στην αντιπροσωπια θα γινει και εξω.
    +1000
    Εχω εργοστασιακο και περα απο ενα συνεχομενο μπιπ μπιπ το οποιο δεν ακουγεται και δυνατα δεν παρεχει τιποτα παραπανω περαν του οτι τον εχεις στο κλειδι. Ασε το συναγερμο και κανε ασφαλεια κλοπης.
    ΒΜW FANS

  7. The Following 2 Users Say Thank You to Dathanaso For This Useful Post:

    bmw7 (09-02-16), freddys (11-02-16)

  8. #5
    Εγγραφή
    26-12-14
    Μηνύματα
    277
    Thanked
    108
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εγω εβαλα εκ των υστερων clifford τον χειριζεσαι απο τα κλειδια του αυτοκινητου.Συνεργαζεται με το can bus,δεν χρειαζεται να τρυπησεις-ξηλωσεις τιποτα.

  9. The Following User Says Thank You to DIM27 For This Useful Post:

    bmw7 (09-02-16)

  10. #6
    Εγγραφή
    03-02-16
    Μηνύματα
    6
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το αμάξι στο οποίο ενδιαφέρομαι να βάλω συναγερμό είναι το F20.
    Η μεγάλη μου απορία είναι η εξής:
    με δεδομένο ότι η μηχανή ξεκινάει με κουμπί start/stop, αν κάποιος ξεκλειδώσει το συναγερμό, μετά πατά το start και τέλος;εφυγε με το αμάξι; ή λειτουργεί αυτόνομα η συχνότητα-κωδικοποίηση του συναγερμού από αυτήν του αυτοκινήτου;

  11. #7
    Εγγραφή
    26-12-14
    Μηνύματα
    277
    Thanked
    108
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Πρεπει να εχει και να βαλει το "κλειδι"στην υποδοχη.

  12. The Following User Says Thank You to DIM27 For This Useful Post:

    bmw7 (09-02-16)

  13. #8
    Εγγραφή
    07-01-13
    Περιοχή
    Athens/ Κορυδαλλός
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    860
    Thanked
    619
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αν θέλουν να φάνε το αμάξι θα το πάρουν και με εσένα μέσα. Άρα διάλεξε ότι σου αρέσει για να πεις ότι έβαλες συναγερμό και να ελπίζεις να μην σε βάλουν στο μάτι.

    Αν θες να βάλεις κάτι για προστασία βάλε σύστημα εντοπισμού (gps) με γρήγορες κινήσεις και βοήθεια από την αστυνομία αν το πάρεις γρήγορα χαμπάρι μπορεί και να το σώσεις.



    Αυτά.






    Sent from my Microsoft Lumia

  14. The Following 4 Users Say Thank You to Christopherk For This Useful Post:

    bmw7 (09-02-16), Dathanaso (10-02-16), freddys (11-02-16), nikos valvetronic (15-02-16)

  15. #9
    Εγγραφή
    03-02-16
    Μηνύματα
    6
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Η άποψη σας για το συναγερμό ΜΕΤΑ ποια είναι; Αξίζει τα λεφτά του ή να κινηθώ προς viper, clifford ?

  16. #10
    Εγγραφή
    25-11-11
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.939
    Thanked
    8022
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Κατι τέτοιο θα σε ενδιαφερε?
    https://www.BMWfans.gr/forum/showthread.php?t=21652

  17. The Following 4 Users Say Thank You to wheelman For This Useful Post:

    BILL007 (10-02-16), bmw7 (14-02-16), BMWNAOUSSA (10-02-16), nikos valvetronic (15-02-16)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP