Καλησπερίζω για ακόμη μια φορά το φόρουμ για κακό σκοπό,αν και που και που μπαίνω για να βλέπω τα νέα για τα bmw μιας και είμαι ένας ευχαριστημένος κάτοχος 116d pre facelift,ευχαριστημένος μόνο με την κατασκευή του αμαξιού όμως.Πριν από σχεδόν 2 βδομάδες με τράκαραν από πίσω με σχετικά μεγάλη ταχύτητα με αποτέλεσμα να διαλυθεί ο προφυλακτήρας,ένα φανάρι και να στραβώσει λίγο το πορτμπαγκάζ.Η ευθύνη ήταν καθαρά στον άλλο,το παραδέχτηκε,έκανε φιλική δήλωση και όλα καλά μέχρι εκεί.Ύστερα ψάχνω τα συμβεβλημένα συνεργεία της ασφαλιστικής μου(που δεν ξέρω αν μπορώ να πω όνομα αν πρόκειται για παράπονο) και το πάω στο κοντινότερο που είχαν.Εκεί το αφήνω,κάνω μια δήλωση(έγραψα στο χαρτί της σύντομης περιγραφής της ζημιάς που έβγαλε το συνεργείο) να ξεκινήσουν οι εργασίες στο αμάξι,πριν την αποδοχή της επιδιόρθωσης από την ασφαλιστική,ώστε να έχω πιο γρήγορα έτοιμο το αμάξι αφού το χρειάζομαι καθημερινά.Αφού πέρασαν 1-2 μέρες ξεκίνησαν οι εργασίες που ολοκληρώθηκαν μετά από περίπου 10 εργάσιμες αφού περίμεναν φανάρι από το εξωτερικό.Τότε μου λένε από το συνεργείο ότι δεν έχουν πάρει ακόμα έγκριση από την ασφαλιστική και δεν μπορώ να πάρω τ αμάξι.Μετά από άπειρα τηλέφωνα στην ασφαλιστική και παράπονα,γιατί η μηχανογράφηση τους είναι από παιδί δημοτικού και οι υπάλληλοι τους κάτοικοι ζούγκλας,μου λένε ότι δεν έχουν τα απαραίτητα χαρτιά της δήλωσης(πράγματα που έχει γενικά η ασφαλιστική στο αρχείο της και δεν μου ζήτησε ποτέ κανείς) και δεν μπορούν γι αυτό να κάνουν αποδοχή της επισκευής.Μέτα από χίλια βάσανα τελικά τους στέλνω τα χαρτιά και τα δέχονται και πάω στο συνεργείο για να δω τ αμάξι το οποίο είναι πάρα πολύ κακά επισκευασμένο.Ο προφυλακτήρας είναι 2-3 χιλιοστά κάτω,το πορτμπαγκάζ είναι εμφανώς κακοβαμμένο και ακόμα και τα γράμματα 116d είναι βαμμένα και άσχημα κολλημένα.Αφού διαπίστωσα όλα αυτά και πριν παραλάβω το αμάξι ο υπεύθυνος είχε φύγει και δεν μπόρεσα να μιλήσω τότε μαζί του,πράγμα που ήταν λάθος μου.Πριν φύγει όμως μου είπε ότι είχαν αλλάξει μάλιστα το πορτμπαγκάζ!Το αμάξι έμεινε στο συνεργείο,είπα στην υποδοχή τα θέματα που έχει και μου είπαν να ξαναπεράσω την Πέμπτη να μιλήσω με τον υπεύθυνο.Το πρόβλημα μου τώρα,εκτός του ότι δεν έχω αμάξι γιατί δεν έχουν λέει αυτοκίνητο αντικατάστασης ενώ θα έπρεπε να μου δώσουν,είναι τι μπορώ να κάνω για να επισκευάσουν σωστά το αμάξι και να αποδείξω ότι έχουν κάνει άλλα πράγματα απ αυτά που λένε αν δεν παραδεχτούν τα λάθη τους από μόνοι τους.Επίσης δεν μου έχουν δώσει ακόμα τιμολόγιο για τις δουλειές που έκαναν στο αυτοκίνητο και αποδέχτηκε η ασφαλιστική.Σε περίπτωση που η ασφαλιστική έχει αποδεχτεί επισκευή του πορτμπαγκάζ και όχι αντικατάσταση και δεν είμαι ευχαριστημένος με την δουλειά που έχει κάνει το συνεργείο μπορώ να κάνω κάτι;Να κυνηγήσω την ασφαλιστική ή το συνεργείο;
Σας ευχαριστώ πολύ