Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: Επιλογή ελαστικών

  1. #1
    Εγγραφή
    06-06-14
    Μηνύματα
    73
    Thanked
    100
    Rides
    0

    Προεπιλογή Επιλογή ελαστικών

    Ήρθε η ώρα για αλλαγή ελαστικών και δεν μπορώ να αποφασίσω. Το αμάξι φοράει τώρα τα εξής

    Μπροστά: 225/40/18
    Πίσω: 255/35/18

    Η έρευνα αγοράς έδειξε ότι οι τιμές είναι γύρω στα 630 ευρώ (και τα τέσσερα). Τώρα φοράω Continental Sport Contact 3 αλλά σκέφτομαι και τα Pirelli P Zero Nero GP.

    Εσείς τι προτείνετε; Εννοώ πού (στεγνό, βρεγμένο, βάρος, αντοχή σε υψηλή ταχύτητα, φρενάρισμα) υπερτερεί η μία και πού ή άλλη φίρμα;

    Αν ανέβω σε 235 εμπρός και 265 πίσω θα υπάρχει καμία διαφορά; (η τιμή είναι σχεδόν η ίδια).

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Φοράω ακριβώς τις ίδιες διαστάσεις και επέλεξα conti 5.

    (πριν είχα τα 3άρια).

    Δεν είμαι σουμάχερ να σου πω τι και πως αλλά μια χαρά τα βλέπω.

    Αθόρυβα, σκληρά στα πεζοδρόμια, νορμάλ στην άσφαλτο, πολύ καλά στη βροχή! αυτό το λέω με σιγουριά._

    (ps: μιλάω για non ran flat πάντα).
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  3. The Following 4 Users Say Thank You to Ptboul For This Useful Post:

    A8hnaios (23-10-15), chrisgiapz3 (25-10-15), deepBLUE (24-10-15), Konstantinos E60 (23-10-15)

  4. #3
    Εγγραφή
    08-08-11
    Περιοχή
    χαιδαρι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    3.220
    Thanked
    7747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Pilot sport 3 εχω στις ιδιες διαστασεις με εσενα...η γνωμη μου ιδια με του πιτμπουλα πιο πανω

  5. The Following User Says Thank You to Bitz For This Useful Post:

    Ptboul (23-10-15)

  6. #4
    Εγγραφή
    30-07-10
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη!
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    7.725
    Thanked
    17896
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Για τι αυτοκίνητο πρόκειται, και πως ακριβώς το οδηγείς? το ''κυνηγάς''?
    Ο Κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για το αεροσκάφος και τους επιβάτες για όσο διαρκεί η πτήση. Ο Μηχανικός είναι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ.



  7. The Following User Says Thank You to pilot For This Useful Post:

    deepBLUE (24-10-15)

  8. #5
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Φορούσα conti σ αυτές τις διαστάσεις.εβαλα τα Goodyear asymmetric 2. Η μέρα με τη νύχτα υπέρ του δεύτερου! Καλύτερο σε όλα!

  9. #6
    Εγγραφή
    06-06-14
    Μηνύματα
    73
    Thanked
    100
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pilot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τι αυτοκίνητο πρόκειται, και πως ακριβώς το οδηγείς? το ''κυνηγάς''?
    Μιλάμε για 525 Ε34 με αρκετές αναβαθμίσεις. Το αμάξι μπαίνει και σε πίστα και γενικά το τρέχω άρα ψάχνω για πρόσφυση, δυνατό φρενάρισμα, κράτημα σε πατημένες στροφές κτλ...

  10. The Following 2 Users Say Thank You to /vaggelis/ For This Useful Post:

    pilot (23-10-15), Ptboul (23-10-15)

  11. #7
    Εγγραφή
    30-07-10
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη!
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    7.725
    Thanked
    17896
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    α οκ..ωραίος..αλλά μάλλον ψάχνεις λάθος λάστιχα! Θα σου πως την δική μου έποψη. Καταρχάς όπως έχω ξαναπεί το θέμα των ελαστικών είναι πολύ υποκειμενικό θέμα! Ενα ελαστικό που για μένα είναι τέλειο για εσένα μπορεί να είναι το χειρότερο! Το έχω δει άπειρες φορές στις μοτοσυκλέτες..

    Τώρα, επειδή και εγώ πάω πίστα οπότε μπορώ και με το αμάξι κάνουμε συχνά διαδρομές στριφτερές στο βουνό, έχω επιλέξει semi ελαστικά με μεσαία γόμα απο άποψη σκληρότητας! Συγκεκριμένα αυτή την στιγμή έχω τα NS-2R. Τα τελευταία 2 και κάτι χρόνια φοράω μόνο σεμι συνεχώς και το αυτοκίνητο το χρησιμοποιώ συνέχεια και παντού. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με την πρόσφυση ούτε στο βρεγμένο(έως και πάρα πολύ βρεγμένο!! χαχαχ) ούτε πουθενά, ειδικά εδώ στην Θεσσαλονίκη που το οδόστρωμα είναι χάλια..Απο την φθορά τους είμαι πολύ ικανοποιημένος, τα συγκεκριμένα έχουν ''φάει'' μια Σέρρες, δυο Χολωμόντες και άπειρες βόλτες με πάντες και στροφιλίκια, τα έχω γύρω στον 1μιση χρόνο και κυριολεκτικά δεν έχουν καταλάβει και πολλά!

    Το μόνο που βρίσκω αρνητικό είναι ο θόρυβος κύλισης, αλλά έμενα δεν με ενοχλεί..Η τιμή τους είναι πάρα πολύ καλή και τα θεωρώ φοβερό value for money..όπως επίσης και τα Federal RSR που παρήγγειλε πρόσφατα ο costask2, και περιμένουμε να δούμε και αυτά πως θα πάνε..

    just my 2 cents!
    Ο Κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για το αεροσκάφος και τους επιβάτες για όσο διαρκεί η πτήση. Ο Μηχανικός είναι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ.



  12. The Following 8 Users Say Thank You to pilot For This Useful Post:

    chrisgiapz3 (25-10-15), deepBLUE (24-10-15), Konstantinos E60 (23-10-15), Leonidas_E39 (23-10-15), Panos 316T (23-10-15), Ptboul (23-10-15), Vassilis ///M (24-10-15), Βασιλης (30-07-16)

  13. #8
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pilot Εμφάνιση μηνυμάτων
    α οκ..ωραίος..αλλά μάλλον ψάχνεις λάθος λάστιχα! Θα σου πως την δική μου έποψη. Καταρχάς όπως έχω ξαναπεί το θέμα των ελαστικών είναι πολύ υποκειμενικό θέμα! Ενα ελαστικό που για μένα είναι τέλειο για εσένα μπορεί να είναι το χειρότερο! Το έχω δει άπειρες φορές στις μοτοσυκλέτες..

    Τώρα, επειδή και εγώ πάω πίστα οπότε μπορώ και με το αμάξι κάνουμε συχνά διαδρομές στριφτερές στο βουνό, έχω επιλέξει semi ελαστικά με μεσαία γόμα απο άποψη σκληρότητας! Συγκεκριμένα αυτή την στιγμή έχω τα NS-2R. Τα τελευταία 2 και κάτι χρόνια φοράω μόνο σεμι συνεχώς και το αυτοκίνητο το χρησιμοποιώ συνέχεια και παντού. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με την πρόσφυση ούτε στο βρεγμένο(έως και πάρα πολύ βρεγμένο!! χαχαχ) ούτε πουθενά, ειδικά εδώ στην Θεσσαλονίκη που το οδόστρωμα είναι χάλια..Απο την φθορά τους είμαι πολύ ικανοποιημένος, τα συγκεκριμένα έχουν ''φάει'' μια Σέρρες, δυο Χολωμόντες και άπειρες βόλτες με πάντες και στροφιλίκια, τα έχω γύρω στον 1μιση χρόνο και κυριολεκτικά δεν έχουν καταλάβει και πολλά!

    Το μόνο που βρίσκω αρνητικό είναι ο θόρυβος κύλισης, αλλά έμενα δεν με ενοχλεί..Η τιμή τους είναι πάρα πολύ καλή και τα θεωρώ φοβερό value for money..όπως επίσης και τα Federal RSR που παρήγγειλε πρόσφατα ο costask2, και περιμένουμε να δούμε και αυτά πως θα πάνε..

    just my 2 cents!
    Ενδιαφερον. Μπορουμε να χουμε καποιες περισσοτερες πληροφοριες για το NS-2R? Με ενδιαφερει ενα λαστιχο που να μπορει να διαχειριστει οσο το δυνατον καλυτερα το "εκκινηση απο σταση" στα ελληνικα παγοδρομια. Ποιες οι εντυπωσεις σου για το συγκεκριμενο σε σχεση με αλλα που εχεις δοκιμασει?

    Αυτην την στιγμη εχω Toyo R1R και ειναι αρκετα ικανοποιητικα αλλα πεφτουν σχετικα γρηγορα και χανουν αποδοση. Επισης εχω wheel hoping οτι πιεσεις και να δουλεψω με το συγκεκριμενο λαστιχο.
    Παντως διαχειριζεται αρκετα καλα 50 κιλα ροπης σε 225/40/18 διασταση που το εχω.

    Παλαιοτερα στο 46αρι Μ3 ειχα δοκιμασει και τα Cup+ σε 92αριου διαστασεις που δεν με ειχαν εντυπωσιασει και ιδιαιτερα καθως στην πολη δεν προλαβαιναν να ζεσταθουν και ηταν χαλια κρυα. Οταν ζεσταινοταν ηταν αλλο λαστιχο βεβαια, αλλα καθως το αυτοκινητο τις περισσοτερες φορες ηταν με ταχυτητες πολυ χαμηλες για να προλαβουν να ζεσταθουν ηταν απογοητευτικα οταν προσπαθουσες πχ να ξεκινησεις γρηγορα σε ενα φαναρι.

    Treadwear? 120? 180?
    Αν εχεις υποψιν και κατι αλλο ευχαριστως να το συζητησουμε.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη turbodog : 23-10-15 στις 17:45

  14. The Following User Says Thank You to turbodog For This Useful Post:

    pilot (23-10-15)

  15. #9
    Εγγραφή
    30-07-10
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη!
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    7.725
    Thanked
    17896
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    δεν το θυμάμαι το treadwear..Θα σου απαντήσω αύριο σε αυτό..Είμαι αρκετά ικανοποιημένος απο αυτό το λάστιχο, πάντα φυσικά σε σχέση με την τιμή του έτσι? Ζεσταίνεται αρκετά γρήγορα, τουλάχιστον στο Μ3, ανεβαίναμε μια φορά θυμάμαι στις στροφές μετά το πανόραμα(άσφαλτος γυαλί) και ο Κώστας(costask2) που είχα δίπλα είπε πως πρώτη φορά βλέπει Μ3 να πηγαίνει σαν 4κινητο! χαχαχαχ...Ομολογώ πως κάποιες φορές με ''χαλάει'' λιγάκι γιατί το αυτοκίνητο θέλει πολύ γκάζι για μείνει ''γυρισμένο'' ακριβώς γιατί υπάρχει πολύ πρόσφυση..

    Στην βροχή τώρα. Δεν αντιμετώπισα ποτέ θέμα, ούτε aquaplaning..γενικά η συμπεριφορά του θεωρώ οτι είναι εφάμιλλη των άλλων ελαστικών δρόμου..η τελευταία μας βόλτα στο βουνό ήταν ''βρόχινη'' με το οδόστρωμα γεμάτο φύλλα και κλαδιά..δεν προβληματίστηκα ιδιαίτερα..Επίσης έχω κάνει 200 χλμ υπο καταρρακτώδη βροχή και πάλι όλα νορμάλ..

    Στην πίστα.. να πω την αλήθεια το 888 που είχα την προηγούμενη φορά, αν και αρκετά φθαρμένο, μου είχε αφήσει καλύτερες εντυπώσεις. ΑΛΛΑ, το ψάξαμε αργότερα και είδα οτι το NS ήθελε αρκετά υψηλότερες πιέσεις απο αυτές που ''δούλευα''. Επίσης θεωρώ οτι θέλει περισσότερο camber για να δουλέψει, επίσης ΔΕΝ είχα την ανάρτηση στην σκληρότητα που την είχα με τα 8ρια, οπότε επιφυλάσσομαι για τον Νοέμβρη που λέμε να πάμε ώστε να έχω καλύτερη άποψη..ψάχνω και camber plates φυσικά..

    Εκκινήσεις..όταν ζεσταθεί απλά το αυτοκίνητο ξεκινάει σούζα!

    Θέλω να δω και το Federal τώρα πάλι σε 18ρια..και αυτό νομίζω είναι πολύ καλό και σε σούπερ τιμή..
    Ο Κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για το αεροσκάφος και τους επιβάτες για όσο διαρκεί η πτήση. Ο Μηχανικός είναι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ.



  16. The Following User Says Thank You to pilot For This Useful Post:

    turbodog (23-10-15)

  17. #10
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ok . 120 treadwear ειναι το λεγομενο soft/race compound ενω το 180 ειναι το medium/street compound. Τα R888 εχουν 100, απο τα χαμηλοτερα σε street legal που μπορεις να παρεις.
    Οταν το τσεκαρεις μου λες, αλλα πιστευω οτι το 120 θα ειναι πιο sticky αλλα με περισσοτερη φθορα. Τα RSR εχουν 140

  18. The Following User Says Thank You to turbodog For This Useful Post:

    pilot (23-10-15)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP