Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 14 από 14

Θέμα: Επιλογή ελαστικών

  1. #11
    Εγγραφή
    13-10-13
    Μηνύματα
    769
    Thanked
    1395
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Γι αυτό εδώ έχετε άποψη;

    Είναι σε πολύ καλή τιμή!




    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Από 330 θέλω να μεγαλώσω να γίνω M3.

  2. #12
    Εγγραφή
    30-07-10
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη!
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    7.725
    Thanked
    17896
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο turbodog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ok . 120 treadwear ειναι το λεγομενο soft/race compound ενω το 180 ειναι το medium/street compound. Τα R888 εχουν 100, απο τα χαμηλοτερα σε street legal που μπορεις να παρεις.
    Οταν το τσεκαρεις μου λες, αλλα πιστευω οτι το 120 θα ειναι πιο sticky αλλα με περισσοτερη φθορα. Τα RSR εχουν 140
    Λοιπόν αυτά που φοράω είναι η medium γόμα όπως είπα και έχουν treadwear 180..βγαίνουν σε αυτό και σε 120 που είναι μάλλον τα soft τα οποία ''φοβήθηκα'' να τα πάρω σκεπτόμενος οτι θα τελειώσουν πολύ γρήγορα σε συνδυασμό και με το βάρος του αυτοκίνητου..

    Αρα τα RSR λογικά θα είναι ποιο ''gripie''...ανυπομονώ να τα δοκιμάσω!
    Ο Κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για το αεροσκάφος και τους επιβάτες για όσο διαρκεί η πτήση. Ο Μηχανικός είναι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ.



  3. The Following User Says Thank You to pilot For This Useful Post:

    turbodog (25-10-15)

  4. #13
    Εγγραφή
    19-05-10
    Περιοχή
    ATHENS-GREECE
    Μηνύματα
    1.855
    Thanked
    3074
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο turbodog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδιαφερον. Μπορουμε να χουμε καποιες περισσοτερες πληροφοριες για το NS-2R? Με ενδιαφερει ενα λαστιχο που να μπορει να διαχειριστει οσο το δυνατον καλυτερα το "εκκινηση απο σταση" στα ελληνικα παγοδρομια. Ποιες οι εντυπωσεις σου για το συγκεκριμενο σε σχεση με αλλα που εχεις δοκιμασει?

    Αυτην την στιγμη εχω Toyo R1R και ειναι αρκετα ικανοποιητικα αλλα πεφτουν σχετικα γρηγορα και χανουν αποδοση. Επισης εχω wheel hoping οτι πιεσεις και να δουλεψω με το συγκεκριμενο λαστιχο.
    Παντως διαχειριζεται αρκετα καλα 50 κιλα ροπης σε 225/40/18 διασταση που το εχω.

    Παλαιοτερα στο 46αρι Μ3 ειχα δοκιμασει και τα Cup+ σε 92αριου διαστασεις που δεν με ειχαν εντυπωσιασει και ιδιαιτερα καθως στην πολη δεν προλαβαιναν να ζεσταθουν και ηταν χαλια κρυα. Οταν ζεσταινοταν ηταν αλλο λαστιχο βεβαια, αλλα καθως το αυτοκινητο τις περισσοτερες φορες ηταν με ταχυτητες πολυ χαμηλες για να προλαβουν να ζεσταθουν ηταν απογοητευτικα οταν προσπαθουσες πχ να ξεκινησεις γρηγορα σε ενα φαναρι.

    Treadwear? 120? 180?
    Αν εχεις υποψιν και κατι αλλο ευχαριστως να το συζητησουμε.
    Σε τι αμαξι εχεις τα R1-R γιατι θα χρειαστω μια γνωμη για το επομενο σχετικα με αυτα τα ελαστικα.
    insane in the ///Midbrain

  5. #14
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m_power_lunatic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε τι αμαξι εχεις τα R1-R γιατι θα χρειαστω μια γνωμη για το επομενο σχετικα με αυτα τα ελαστικα.
    FWD διλιτρο τουρμπατο με αρκετή πίεση

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP