Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 25

Θέμα: BMW Performance/135i & Ζ4 (?)

  1. #1
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή BMW Performance/135i & Ζ4 (?)

    Ξερει κανεις αν τα BMW Performance / BMW 135i μπαινουν στο δικο μου (Ε85 Ζ4)?

    Μια καλη και φτηνη λυση ειναι να βαλω φρενα απο 3λιτρο(ευχαριστω τον Sharky για τις πληροφοριες), αλλα αφου θα βαλω το χερι στη τσεπη, λεω να μπαξω BBK

    Θελω να εχω τα φρενα του Γιαννη, γινεται????

    Αν οχι, κανα αλλο σοβαρο BBK το οποιο να δουλευει και να μη κοστιζει οσο μεταχ. Saxo?

    Αν δεν υπαρχει τιποτα, θα παω στη γνωστη λυση 325mm μονοπιστονα απο 3λιτρο..

  2. #2
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fanisk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξερει κανεις αν τα BMW Performance / BMW 135i μπαινουν στο δικο μου (Ε85 Ζ4)?

    Μια καλη και φτηνη λυση ειναι να βαλω φρενα απο 3λιτρο(ευχαριστω τον Sharky για τις πληροφοριες), αλλα αφου θα βαλω το χερι στη τσεπη, λεω να μπαξω BBK

    Θελω να εχω τα φρενα του Γιαννη, γινεται????

    Αν οχι, κανα αλλο σοβαρο BBK το οποιο να δουλευει και να μη κοστιζει οσο μεταχ. Saxo?

    Αν δεν υπαρχει τιποτα, θα παω στη γνωστη λυση 325mm μονοπιστονα απο 3λιτρο..

    Tα παντα γινονται.......
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nick bmwlover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι να μπορεσω να τον πιουμε παρεα...

  3. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΑΝΝΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tα παντα γινονται.......
    Πως Γιαννη? Ειναι οι ιδιες βασεις ή πρεπει να κανω φτιαχτες? Το 2ο φοβαμαι..και γενικα τις πατεντες στα φρενα.

  4. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Έχω ακούσει για την πατέντα των performance σε Ε46 Μ3...Για Ζ4 δεν έχω ακούσει αλλά λογικά θα γίνεται με φτιαχτές βάσεις σε μηχανουργείο...



  5. #5
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ακούσει για την πατέντα των performance σε Ε46 Μ3...Για Ζ4 δεν έχω ακούσει αλλά λογικά θα γίνεται με φτιαχτές βάσεις σε μηχανουργείο...
    Mη του βαζεις ιδεες ρε Μπιλυ.
    Αντε Φανη κανε το κυκλο της ερευνας σου, αλλα μετα πηγαινε παρε τα φρενα που σου ειπα να τελειωνεις.

    Ασε που σπανια τα βρισκεις σε μτχ αυτο το μεγεθος που θες...

  6. The Following 2 Users Say Thank You to Kostas_1 For This Useful Post:

    fanisk (17-05-10), Ptboul (18-05-10)

  7. #6
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Αφησα τις ζαντες για την ωρα για να βαλω κατι που θα μου ειναι περισσοτερο χρησιμο.

    Μονο με φτιαχτες βασεις μπαινουν αυτα? Ειναι ασφαλης αυτος ο τροπος ή θα εχω προβλημα? Φοβαμαι το 2ο..
    Bill εχεις κανα λινκ με την πατεντα σε 46αρι?

    Κωστα τα κρατω ως τελευταια λυση τα μονοπιστονα χαχα!

  8. #7
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Σχετικα με τα μονοπιστονα, αντιγραφω απο λινκ που εδωσε ο Κωστας
    Η καλυτερη λυση αν δεν βαλω BBK. Ελα που θελω BBK ομως..


    Εμπρος

    325mm vented front brakes

    This is a great upgrade for all Z4: you'll have the same front brakes as the 3.0si so I'll recommend upgrading the rear to 294mm. You will need 17" to clear the calipers.
    You'll need the whole front caliper assembly from one of the following car:

    E46 330i All
    Z4 3.0si (Roadster & Coupe)

    If you wanna be a perfectionist: the protection plate behind the 325mm rotor is bigger than what the 300mm or 286mm have (these two setups have the same cover). The rotors should fit with no particular issue as the cover does not interfere with the rotor. The problem with replacing this covers is that the wheel hub has be removed (you need a 46mm socket and an impact wrench) make it impractical if you are sourcing the parts from a junkyard. My friend Ed has been able to fit 325mm on a 323i Touring (originally equipped with 286mm as some Z4s) and had no issue.
    Πισω

    320mm vented rear brakes

    If you find a E46 330i, you might also want to consider a full brake setup off this car: it would give you 325mm in the front and 320mm in the rear and it would be a bolt on swap...
    Alternatively, 320mm rear vented rotors can be sourced off of an X3 (any model, old or new). As noted below, the X3 might not be able to provide you a full front and rear swap: the front calipers are the same as the E46 330i, but the caliper carrier has a different p/n.
    In summary, 320mm vented rear rotors can be sourced from the following cars:

    E46 330i All
    E83 X3 All

    320mm can be used only with 325mm front as you don't want to have your rear rotors bigger than the front. Although many variables go into calcuutf8g brake bias, the disk size ratio of a 325mm front - 320mm rear conversion is similar to what the 3.0i has so it should be fine. However such a brake setup was never chosen by BMW as a setup for the any Roadster.

    Another note regarding 320mm rear brakes. In this case too they have a different protection plate (as for the 325mm front rotors setup), and in this case it gets in the way of the bigger rotor. Once again, removing the plate is not as practical as you have to remove the parking brake assembly and likely the wheel hub. To fix the issue I would personally just bent the plate of the way... Sometimes I agree with the saying that "is something doesn't fit, your hammer ain't big enough"...
    Πηγη: https://www.z4-forum.com/forum/viewt...hp?f=24&t=8399

  9. #8
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.701
    Thanked
    3257
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τι διαμετρο εχεις τωρα ΦαΝη?
    "ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΑΡΗ" (Τζιμακος)

  10. #9
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο z3 2.2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι διαμετρο εχεις τωρα ΦαΝη?
    286x22 εμπρος
    280x10 πισω

  11. #10
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.701
    Thanked
    3257
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    μμμμ γαμω...σα τα δικα μου.
    δεν ειναι και τοσο χαλια παντως.
    εμενα μου φαινονται "λιγα" σε παλιμπεδισμους με πολλα χλμ για καμποση ωρα.
    πραγμα που δε συνηθιζω οποτε I m just fine.
    να ψαξεις παντως αφου μπηκες στο τριπακι της αλλαγης και αν τα φρενα που θες να βαλεις τα "σηκωνει" η τρομπα σου
    "ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΑΡΗ" (Τζιμακος)

  12. The Following User Says Thank You to z3 2.2 For This Useful Post:

    fanisk (17-05-10)

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP