Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 35

Θέμα: Πως να καθαρίσετε τις ζάντες σας - Detailing -

  1. #21
    Εγγραφή
    28-03-11
    Μηνύματα
    1.724
    Thanked
    2626
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εγώ πάντως ποτέ δεν το κατάλαβα το καθαριστικό ζαντών και ούτε έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Οεμ τακάκια και ένα μαλακό βουρτσάκι που καθαρίζει ενδιάμεσα τα δύσκολα σημεία και οι ζάντες πάντα αστράφτουν.

    Είναι και αυτόματο.

  2. #22
    Εγγραφή
    13-06-11
    Μηνύματα
    5.849
    Thanked
    11469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Θα ήταν καλο πιστεύω για την συζήτηση, οι συμμετέχοντες σε αυτη να ήταν λιγο πιο συγκεκριμένοι.
    Δεν φαίνεται να υπάρχει λόγος για "έχεις πμ στο Facebook", ή το ironX θελει προσοχή (να μην το πιούμε πχ; )

    Δεν εχω καμια επιθετική διάθεση προς κανέναν, αλλα θελω να πιστεύω πως το νήμα εχει ενημερωτικό χαρακτήρα, για αυτο συμμετέχουν όσοι συμμετέχουν

    (Εννοείται) Πολυ Φιλικά !

  3. The Following 6 Users Say Thank You to ntinos For This Useful Post:

    alexk (20-10-15), aristent (16-09-14), Bitz (16-09-14), Dimimav (16-09-14), mixalis (16-09-14), tokiko (16-09-14)

  4. #23
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Εχω το Bilberry και ειναι μια χαρα. Δεν θυμαμαι ποσο το ειχα παρει πανε και 2 χρονια. Σιγουρα τα DIY χημικα θα ειναι φθηνοτερα.

  5. #24
    Εγγραφή
    19-03-11
    Περιοχή
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    1.665
    Thanked
    2582
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ntinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήταν καλο πιστεύω για την συζήτηση, οι συμμετέχοντες σε αυτη να ήταν λιγο πιο συγκεκριμένοι.
    Δεν φαίνεται να υπάρχει λόγος για "έχεις πμ στο Facebook", ή το ironX θελει προσοχή (να μην το πιούμε πχ; )

    Δεν εχω καμια επιθετική διάθεση προς κανέναν, αλλα θελω να πιστεύω πως το νήμα εχει ενημερωτικό χαρακτήρα, για αυτο συμμετέχουν όσοι συμμετέχουν

    (Εννοείται) Πολυ Φιλικά !


    Nτινο μου εγω προτεινα cif σε υγρο
    ... με οδοντοβουρτσα πολυ απαλα και για να φυγει η βρωμια απο μηνες που εχει κολλησει στις ζαντες και οχι για συχνη χρηση.

    ολα τα χημικα που καθαριζουν σκληρη βρωμια ή περιεχουν οξυ μπορει να φθειρουν άλλα μερη του αυτοκινητου. ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΣΠΡΕΥ ΓΙΑ ΖΑΝΤΕΣ ΜΗΝ ΤΟ ΑΦΗΣΕΤΕ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΣΤΑ ΦΡΕΝΑ , δαγκανες και τακακια (ΒΑΛΤΕ ΜΕ ΤΑ ΦΡΕΝΑ ΚΡΥΑ ΜΙΑ ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΣΑΚΟΥΛΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗ ΖΑΝΤΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΑΦΑΙΡΕΣΕΤΕ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΞΕΠΛΥΜΑ ΤΗΣ ΖΑΝΤΑΣ)

    ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΛΙΓΟΙ ΤΟ ΓΡΑΦΟΥΝ ΑΛΛΆ ΑΝ ΡΩΤΗΣΕΤΕ ΦΡΕΝΆ ΘΑ ΣΑΣ ΠΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΣΠΡΕΥ ΖΑΝΤΑΣ ΑΝ ΠΕΣΕΙ ΣΤΑ ΦΡΕΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΤΡΙΞΙΜΟ ΘΟΡΥΒΟ ΚΑΤΑ ΤΟ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ.

    ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΛΙΓΟ ΥΓΡΟ CIF ΑΠΑΛΑ ΜΕ ΟΔΟΝΤΟΒΟΥΡΤΣΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙ Η ΠΟΛΥ ΒΡΩΜΙΑ.
    ΜΕΤΑ ΒΑΛΤΕ ΚΕΡΙ ΠΑΣΤΑ ΓΥΑΛΙΣΜΑΤΟΣ και γυαλιστε τις ζαντες οπως το χρωμα του αυτοκινητου.
    Η παστα γυαλισματος θα κανει τη βρωμα να φευγει πολυ πιο ευκολα στο επομενο πλυσιμο.

    Συγνωμη για τα κεφαλαία.

    Επισης καποια ισχυρα καθαριστικα ζαντας μπορει να προσβαλλουν το πλαστικο σηματακι bmw στο κεντρο της ζαντας.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 120ie87 : 16-09-14 στις 09:17

  6. The Following 2 Users Say Thank You to 120ie87 For This Useful Post:

    BILL007 (16-09-14), ntinos (16-09-14)

  7. #25
    Εγγραφή
    13-06-11
    Μηνύματα
    5.849
    Thanked
    11469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ηλια που εχεις χαθει ?


    Αναφορικα με τον καθαρισμο των ζαντων, υπαρχει τροπος να φυγει η "χρόνια" μαυριλα αραγε?

  8. The Following User Says Thank You to ntinos For This Useful Post:

    120ie87 (16-09-14)

  9. #26
    Εγγραφή
    19-03-11
    Περιοχή
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    1.665
    Thanked
    2582
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ntinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηλια που εχεις χαθει ?


    Αναφορικα με τον καθαρισμο των ζαντων, υπαρχει τροπος να φυγει η "χρόνια" μαυριλα αραγε?


    Πηρα ενα mx5 nbfl1.8 και εχω πεθανει στο diy ... θερμομονωσεις ηχομονωσεις αλκανταρα σε καθισματα, τωρα θα ετοιμασω ηχομονωση για μεσα απο το softop.... εχω πεθανει λεμε... τρεχω και με κατι αλλα....


    Για μενα δοκιμασε απαλα μεσα και μονο τοπικα. Το ξαναγραφω τοπικα και καλυτερα αφησε ενα κομματι 2x2 ποντους και καλυψε το γυρω γυρω με χαρτοταινια ή κατι τετοιο τελος παντων. Ξεκινα με λιγακι cif απαλα με οδοντοβουρτσα. Αν δεν βγουν βαλε λιγη καθαρη βενζινη... αν δεν βγουν δοκιμασε λιγο νεφτι με μπατονετα.
    Αν αποτυχεις βαλε λιγο καθαριστικο ζαντας με μπατονετα παλι.
    ΤΟΠΙΚΑ ΟΛΑ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΖΗΜΙΑ ΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΑΜΑΞΙ.
    (Αν αποτυχουν ολα τα παραπανω τοτε θα πρεπει να το δει ο στεργιος για ηλεκτροστατικη επειδη τα υπολοιπα βηματα θα εχουν να κανουν μοιραια με πιο σκληρες καταστασεις οπως πιο χοντρη αλοιφη, βρεγμενο γυαλοχαρτακι, στοκαρισματακι αν εχει διαβρωθει η ζαντα... βαψιμο κλπ)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 120ie87 : 16-09-14 στις 10:15

  10. The Following User Says Thank You to 120ie87 For This Useful Post:

    ntinos (16-09-14)

  11. #27
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Άσχετο: Οι ζάντες από τον άσσο του ξαδερφού μου απλά δεν υπάρχουν. Έχουν κάνει πόρους (μεγάλους κατα τη γνώμη μου) από την μαυρίλα! Μου είπε τί να κάνει. Του πρότεινα να πάει για βαφή!
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  12. The Following User Says Thank You to Ptboul For This Useful Post:

    120ie87 (16-09-14)

  13. #28
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ntinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήταν καλο πιστεύω για την συζήτηση, οι συμμετέχοντες σε αυτη να ήταν λιγο πιο συγκεκριμένοι.
    Δεν φαίνεται να υπάρχει λόγος για "έχεις πμ στο Facebook", ή το ironX θελει προσοχή (να μην το πιούμε πχ; )

    Δεν εχω καμια επιθετική διάθεση προς κανέναν, αλλα θελω να πιστεύω πως το νήμα εχει ενημερωτικό χαρακτήρα, για αυτο συμμετέχουν όσοι συμμετέχουν

    (Εννοείται) Πολυ Φιλικά !
    ...pm στο φατσοβιβλιο ή εδω, θα εστελνε ετσι κι αλλιως ο Σεριφης,απλα με ειδοποιουσε οτι το εστειλε εκει γιατι ημουν συνδεδεμενος, αλλα δεν το εβλεπα,μιας και ειχα πελατες εκεινη τη στιγμη.

    Τωρα για το πμ.,ειναι ενα θεμα που θα μαθετε ,δεν ειναι κατι μυστικο,αλλα θα μιλησω ξανα με Σεριφη και θα τα πουμε.

  14. The Following User Says Thank You to aristent For This Useful Post:

    sheriff (16-09-14)

  15. #29
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή Πως να καθαρίσετε τις ζάντες σας - Detailing -

    Ωραίο και αναλυτικό βίντεο για λάτρεις του detailing και όχι μόνο






  16. The Following 4 Users Say Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    diosak (20-10-15), JiMk86 (21-10-15), Konstantinos E60 (20-10-15), Vassilis ///M (20-10-15)

  17. #30
    Εγγραφή
    01-01-13
    Μηνύματα
    625
    Thanked
    484
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Επειδή έχω τις συγκεκριμένες ζάντες οφείλω να πω ότι είναι πολύ δύσκολο το καθάρισμα τους αν δεν τις ξεμοντάρεις από το αμάξι,ξέρει κανείς κανένα καλό καθαριστικό?

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP