Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 43

Θέμα: Ζαντες σε 116ι

  1. #11
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    και εγώ είμαι αποκλειστικά του ΟΕΜ, τις οποίες πιστεύω με ψάξιμο και υπομονή θα βρεις, δεν υπάρχει περίπτωση. πχ https://www.car.gr/parts/view/6837483/

    Πάντως σε 16'' άρα θα είχες περισσότερες επιλογές σε μτχ και δεν θα πονοκεφαλιάζεις όταν θα θέλεις να αλλάξεις λάστιχα (σε θέμα τιμής).
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  2. The Following 2 Users Say Thank You to Ptboul For This Useful Post:

    BILL007 (08-09-15), stef (08-09-15)

  3. #12
    Εγγραφή
    18-01-12
    Μηνύματα
    330
    Thanked
    346
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    γενικως οτι ειναι απομιμηση του γνησιου, κατα πασα πιθανοτητα θα ειναι κατωτερο ποιοτικα.υπαρχουν aftermarket ζαντες καλες ποιοτικα που ενδεχομενως να ειναι πιο εμπορικες ως μτχ και να βρεις ευκολα.παντως με λιγη υπομονη και αναζητηση ολα αργα η γρηγορα βρισκονται..απο κει και περα κανεις οτι σε ευχαριστει και οτι αρεσει σε εσενα αισθητικα, δικο σου ειναι το οχημα εσυ το βλεπεις καθε μερα οχι εμεις.απλα οπως σου ειπαν και οι υπολοιποι κοιτα αν βαλεις ρεπλικα να ειναι ασφαλεις γιατι με ζαντολαστιχα φρενα και αναρτηση δεν πολυπαιζουμε.καπου ειχε γραψει ενα παλικαρι καποια πολυ βασικα πραγματα για τις ρεπλικα, αν θυμαται καποιος που να το ποσταρει..
    φιλικα,Λουκας

    υ.γ.εχε υπ'οψιν σου οτι θα ανεβει εστω και λιγο η καταναλωση σου απο 16αρα σε 17αρα ζαντα καθως αλλαζει και το φαρδος και του ελαστικου.α και αν παρεις μτχ σετ ζαντολαστιχα
    1) κατα προτιμηση αλλαξε τα λαστιχα με καινουργια..
    2)κοιτα να ειναι σωστες οι ζαντες γνησιες η μη.

  4. #13
    Εγγραφή
    08-09-15
    Μηνύματα
    19
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    καλησπερα και παλι παιδες και ευχαριστω για την βοηθεια..ειμαι αναμεσα σε κατι γνησιες που βρηκα απο Ζ4 (225/45/17) και σε κατι αλλες ρεπλικα κινεζικες γυρω στα 500 ευρω..δε μπορω να βρω ιταλικες σε οτι μαγαζι κ αν εψαξα δυστυχως..

  5. #14
    Εγγραφή
    08-09-15
    Μηνύματα
    19
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    επεισης θα ηθελα λιγο βοηθεια για το τι offset να κοιταζω...

  6. #15
    Εγγραφή
    17-12-11
    Μηνύματα
    567
    Thanked
    1529
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο asteratos89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    επεισης θα ηθελα λιγο βοηθεια για το τι offset να κοιταζω...
    Μπες στο realoem.com και με τον αριθμό πλαισίου σου δες τι φοράει σε γνήσιες 17αρες το αμάξι σου.
    Από έναν πρόχειρο έλεγχο που έκανα,γενικά σε 17αρες ο προηγούμενος Άσσος (Ε81/Ε87) φορούσε ζάντες 7 Χ 17 (σε ίντσες, φάρδος και διάμετρος), με offset (ET) 47 και λάστιχο 205/50/17.Αν ειναι ασύμμετρες, οι πίσω ειναι πιο φαρδίες 7,5 Χ 17 με ΕΤ 47 και λάστιχο 225/45/17.
    Γενικά οι replica έχουν συνήθως offset γύρω στο 35 (βγαίνουν πιο έξω 1,2 cm σε σχέση με μια ζάντα ίδιου πλάτους με ΕΤ47).
    Επίσης οι γνήσιες από σειρά 3,Ζ4 έχουν γενικά πιο μεγάλο φάρδος και πιο μικρό offset,που σημαίνει ότι βγαίνουν πιο έξω από τις γνήσιες του Άσσου.
    Γενικός κανόνας:επειδή όλα τα BMW έχουν καρέ 5 Χ 120, δεν σημαίνει ότι και όλες οι ζάντες (γνήσιες ή replica) ειναι κατάλληλες για το αμάξι μας,εφόσον βέβαια θέλουμε να διατηρήσουμε τις εργοστασιακές προδιαγραφές,ανεξαρτήτως του τι ισχυρίζεται ο πωλητής...

  7. The Following 3 Users Say Thank You to Ε91 For This Useful Post:

    asteratos89 (13-09-15), nikos valvetronic (13-09-15), scania124 (13-09-15)

  8. #16
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Κατερινη-Νεοι Πόροι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.452
    Thanked
    3569
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Για το offset θα σε βοηθήσει αυτός που θα αγοράσεις τις ζάντες.
    Από Ζ4 δεν σου κάνουν. ....λόγο ότι το offset είναι πολύ διαφορετικό (αυτό μου είπαν και εμένα όταν βρήκα κάτι ζάντες )
    Βάλε 17αρες......αν είναι για 16αρες άστο όπως είναι.

    Το αυτοκίνητο μου το έχω 8 χρόνια, από την μέρα που βγήκε από την αντιπροσωπία έχει αλλάξει μέχρι τώρα 3 σετ ζάντες, όλες ρεπλίκα .
    Δίνεις λίγα λεφτά και οπότε τις βαρεθείς τις αλλάζεις.

  9. #17
    Εγγραφή
    08-09-15
    Μηνύματα
    19
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    εχει παρει κανεις απο καποιο γνωστο ιντερνετικο μαγαζι σαν αυτα που υπαρχουν στο car και του χουν βγει καλες? αν ναι πειτε μου αν οχι εδω σε pm να μη θεωρηθει διαφημιση.ευχαριστω

  10. #18
    Εγγραφή
    04-03-13
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    244
    Thanked
    139
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εχοντας δοκιμασει και τα 2 αποψη μου ειναι οτι υπαρχουν καταπληκτικες μεταχειρισμενες γνησιες ακομα και σπανιες που ηθελα εγω ειδικα σε αυστρια γερμανια που βρηκα εγω σε καταπληκτικη κατασταση κ τιμη ιση η μικροτερη των ρεπλικα

  11. #19
    Εγγραφή
    08-09-15
    Μηνύματα
    19
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    καλησπερα παιδια..μετα απο καιρο ψαξηματος σε ζαντες μαλλον θα καταληξω σε κατι ace d636 που βρηκα σε καλη τιμη και μ ειπαν οτι ειναι καλες...το θεμα τωρα ειναι τωρα τι λαστιχο να βαλω..michelen/continetal/bridgestone?

  12. #20
    Εγγραφή
    04-11-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.359
    Thanked
    1173
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο asteratos89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα παιδια..μετα απο καιρο ψαξηματος σε ζαντες μαλλον θα καταληξω σε κατι ace d636 που βρηκα σε καλη τιμη και μ ειπαν οτι ειναι καλες...το θεμα τωρα ειναι τωρα τι λαστιχο να βαλω..michelen/continetal/bridgestone?
    Τα λαστιχα που ανεφερες πανω κατω ειναι τα ιδια. Το continental ισως λιγο καλυτερο στην βροχη. Γνωμη μου οποιο και να βαλεις απο τα τρια καλα ειναι απλα εγω θα εβαζα τα πιο φτηνα.
    quattro ist fur sissies

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP