Σελίδα 1 από 15 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 141

Θέμα: Capital Control & PayPal

  1. #1
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Στο κόσμο μου
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.008
    Thanked
    5438
    Rides
    2

    Capital Control & PayPal

    Σε αναμενα καρβουνα ολοι οσοι ψωνιζουμε απο εξωτερικο και χρησιμοποιουμε το paypal ως μεσω πληρωμης.

    Παρολο που οι τραπεζες ανοιξαν και τα πραγματα δειχνουν να περνουν σιγα σιγα μια σειρα(νναι οκ...),
    η εταιρια paypal θεωρει ακομα την ελληνικη οικονομια ασταθη.

    Ανοιγω αυτο το νημα για να βοηθησουμε ο ενας τον αλλο με πληροφοριες και τη γρηγοροτερη δυνατη ενοιμερωση σε οτι προκειπτει.

    Βρηκατε λυση ?
    Το ψαξατε και δε βρηκατε ακρη ?
    Γνωριζετε οτι πλεον υπαρχουν λυσεις ?



  2. The Following 7 Users Say Thank You to Χρίστος For This Useful Post:

    A8hnaios (20-08-15), Bazil Van Sinner (20-08-15), doctore (20-08-15), Eleni (21-08-15), EVERGET (20-08-15), Konstantinos E60 (20-08-15), Vassilis ///M (20-08-15)

  3. #2
    Εγγραφή
    02-01-11
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.686
    Thanked
    6573
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δε νομίζω ότι φταίει η PayPal ....
    Η νομοθεσία μας , δεν επιτρέπει την αποστολή χρημάτων στο εξωτερικό .
    Πρέπει ο Πωλητης να διαθέτει λογαριασμό σε ελληνική τράπεζα , ώστε να γίνει η πληρωμή με Καρτα ή ηλεκτρονικά .

    Φυσικά αυτό είναι το μικρότερο πρόβλημα ,αυτή τη στιγμή μιας κ λόγω των capital controls , άρχισαν ήδη παρατράγουδα είτε με τη μορφή ελλείψεων είτε με τη μορφή αισχροκέρδειας κ μονοπωλίων ....

  4. The Following 2 Users Say Thank You to vagmag For This Useful Post:

    A8hnaios (20-08-15), nikos1400 (20-08-15)

  5. #3
    Εγγραφή
    17-01-10
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    359
    Thanked
    192
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Και οι κάρτες δεν δουλεύουν αλλά έχει μουλαρώσει και η paypal και ακυρώνει όλες τις πληρωμές τως κάρτων λογαριασμων από Ελλάδα..


    Σας έχω την λύση!!

    Όποιος πριν το capital control έχει χρήματα στο balance του paypal και αυτά αρκούν για την πληρωμή που θέλει να κάνει μπορεί να τα χρησιμοποιήσει κανονικά άμα τελειώσουν όμως παπαλα...

    Ακολουθώντας το παρακάτω μπορείτε να βάλετε χρήματα στο balance του paypal μέσω πιστωτικής προπληρωμένης η χρεωστικής κάρτας.

    1)Κάντε Login στο account σας στο Paypal
    2)Πάνω πάνω θα βρείτε την επιλογή που λέει money request μπαίνετε μέσα σε αυτό το μενού
    3)Στέλνετε ένα request σε γνωστό δικό σας e-mail ότι ζητάτε ένα πόσο π.χ. 2¤
    4)Αφού τελειώσετε με το request κάνετε Login στο e-mail που έχετε στείλει το request και ακολουθείτε την διαδικασία πληρώνοντας στην επιλογή pay with debit card κλπ κλπ.....
    5)Καταχωρείτε τα στοιχεία και πληρώνεται εκεί αυτομάτως το ποσό που είχατε κάνει request μεταφέρετε στο balance του Paypal.

    Δεν θα πετύχει με την πρώτη ξανα δοκιμάστε...

    Το Paypal Κρατάει ένα ποσό μόλις τα χρήματα μεταφερθούν στο balance σας
    π.χ. Έστειλα 5¤ και στο balance ήρθαν τα 4.46¤, και στα 210¤ ήρθαν 203,κάτι. το ποσό που κρατάει το paypal ως προμήθεια είναι 0.90¤ + 3,4% περίπου

    Το συγκεκριμένο δεν το ανακάλυψα εγώ αλλά είμαι μέλος σε άλλο foroum και το ανακάλυψα από εκεί το οποίο δουλεύει κανονικά.

    πηγή:

    1) https://www.insomnia.gr/topic/574635...CF%8D/page-247

    Το παραπάνω θέμα έχει αυτή την στιγμή 247 σελίδες

    2) https://www.insomnia.gr/topic/578880...ital-controls/
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    -Ένα bodykit θα ήθελα;
    -Μα είμαι μαραγκός;!
    -ΝΑΙ εσένα θέλω.

  6. The Following 6 Users Say Thank You to Snoo For This Useful Post:

    A8hnaios (20-08-15), Bazil Van Sinner (20-08-15), EVERGET (20-08-15), katsaraios (21-08-15), Vassilis ///M (20-08-15), wheelman (20-08-15)

  7. #4
    Εγγραφή
    25-11-11
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.939
    Thanked
    8022
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Αρκετοι στελνουν λ7 στο balance με διαφορες προπληρωμενες καρτες,το ποιο προσφατο που ειδα ειναι κ με bitcoin

  8. The Following User Says Thank You to wheelman For This Useful Post:

    Snoo (20-08-15)

  9. #5
    Εγγραφή
    05-01-10
    Περιοχή
    Ναουσα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4.108
    Thanked
    2482
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    αν έχετε ξάδερφο αδερφό στο εξωτερικό . Φίλο και σας δανειζει το PayPal του ειναι εύκολο
    εγω προσωπικά δεν εχω προβλημα .. Ας ειναι καλα ο Ξαδερφος στη Γερμανία !!
    Το μονο προβλημα ειναι πως θα του στείλετε τα λεφτα !!

  10. #6
    Εγγραφή
    19-11-12
    Μηνύματα
    2.007
    Thanked
    2274
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ειτε σε φάκελλο ταχυδρομικώς με courier χωρίς φυσικά να δηλωσετε οτι έχει λεφτά ο φάκελος ειτε του τα βαζετε σε εναν ελληνικό λογ/σμο.

  11. The Following 3 Users Say Thank You to friendgr For This Useful Post:

    A8hnaios (20-08-15), Vassilis ///M (20-08-15), ΔημήτρηςΜ3 (20-08-15)

  12. #7
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Στο κόσμο μου
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.008
    Thanked
    5438
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Ποιο αναλυτικα ο τροπος του snoo ειναι ο παρακατω.
    Παρακαλω οσοι δε γνωριζουν τα βασικα για τη χρηση καρτων και paypal ας μεινουν μακρια...



  13. #8
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Στο κόσμο μου
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.008
    Thanked
    5438
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    λοιπον κυριοι Βρεθηκε η λυση


    https://www.insomnia....ls-paypal-ebay-α


    και ατόφιο το ποστ του.

    ευχαριστουμε @ akpe



    Αρχικά, χρειαζόμαστε μια δεύτερη διεύθυνση email (όχι αυτή που έχουμε στο PayPal) και στην οποία έχουμε πρόσβαση. Εγώ χρησιμοποίησα ένα παλιό gmail που είχα. Εννοείται χρειαζόμαστε και χρεωστική κάρτα που να έχει μέσα το υπόλοιπο που θέλουμε να μεταφέρουμε (προσωπικά δεν δοκίμασα με πιστωτική).

    Μπαίνουμε στο PayPal, πηγαίνουμε εκεί που λέει Request Money (τρίτο tab στο πάνω μέρος), και μόλις ανοίξει πατάμε πάλι το εικονίδιο Request Money. Εκεί δίνουμε το δεύτερο email μας, το ποσό που θέλουμε, επιλέγουμε Services εκεί που λέει «Request payment for» (σε κάποιους δούλεψε μόνο επιλέγοντας Goods) και πατάμε Continue.

    Στην επόμενη σελίδα κάνουμε review την αίτηση, και απλά πατάμε το Request Money κάτω κάτω. Ουσιαστικά δηλαδή αυτό που έχουμε κάνει είναι να «ζητήσουμε» από τον εαυτό μας (!) το ποσό που θέλουμε! Πάμε παρακάτω.

    Ανοίγουμε το δεύτερο email, αυτό στο οποίο στείλαμε την αίτηση δηλαδή, λογικά ήδη έχει έρθει το invoice. Πατάμε το Pay Now και στη σελίδα που ανοίγει πατάμε Continue. Στην επόμενη σελίδα -δεν- επιλέγουμε «Pay with my PayPal account» αλλά «Pay with my credit or debit card». Βάζουμε τα στοιχεία της κάρτας μας, εγώ διάλεξα διαφορετική κάρτα από αυτή που έχω συνδέσει με το PayPal, αν και κάποιοι δήλωσαν ότι δούλεψε ακόμα και όταν έβαλαν την ίδια. Πατάμε Review and Continue, περιμένουμε λίγο, και αν όλα πάνε καλά τα χρήματα άμεσα εμφανίζονται στο υπόλοιπο του PayPal!

    Τη διαδικασία την έκανα προσωπικά με χρεωστική MasterCard Debit Εθνικής δύο φορές, μια χτές το βράδυ για δοκιμή (5 ευρώ) και άλλη μια μόλις τώρα (210 ευρώ) και δούλεψε αμέσως. Υπάρχουν αναφορές για επιτυχία με πιστωτική American Express της Alpha, χρεωστική Visa Eurobank, χρεωστική Πειραιώς, υπάρχουν όμως και αρκετές αναφορές αποτυχίας με τις ίδιες ακριβώς κάρτες. Σε περίπτωση που δεν δουλέψει την πρώτη φορά δοκιμάστε λίγο αργότερα, διαβάστε όμως και τη δεύτερη σημείωση πιο κάτω.

    Σημειώσεις:

    Έχετε υπόψιν σας πως για τη διαδικασία αυτή το PayPal χρεώνει fees. Συγκεκριμένα, χρεώνει το 3.4% του ποσού καθώς και ¤0.35 για κάθε αποστολή. Υπάρχουν ακόμα αναφορές ότι η τράπεζα κρατάει και προμήθεια ¤0.9, ακόμα και σε ανεπιτυχείς συναλλαγές (περισσότερα για αυτό παρακάτω). Ενδεικτικά, στα ¤5 μου έβαλε στο λογαριασμό μου ¤4.48, στα ¤210 μου έβαλε ¤202.51.

    Από κάρτες Πειραιώς έχει αναφερθεί ότι η διαδικασία συχνά αποτυγχάνει, αλλά κάθε φορά ανεξαρτήρως επιτυχίας ή αποτυχίας αφαιρούνται από τον λογαριασμό περίπου ¤0.90. Αυτό ίσως συμβαίνει και σε άλλες κάρτες/τράπεζες. Για να επαναφέρετε στο λογαριασμό σας τα χρήματα αν η διαδικασία αποτύχει, πηγαίνετε στην κεντρική σελίδα του paypal, και στο κουτί my recent activity, βρείτε την αίτησή σας για χρήματα και κάντε cancel. Το ~1¤ από κάθε αίτηση θα αποδεσμευτεί και θα γυρίσει στον τραπεζικό σας λογαριασμό.

    Σε περίπτωση που έχετε υπόλοιπο σε ευρώ, αλλά δεν μπορείτε να πραγματοποιήσετε αγορές σε άλλο νόμισμα (π.χ. σε μερικά καταστήματα της Αγγλίας που λειτουργούν μόνο με λίρες), θα σας βγάλει λάθος σαν και αυτό «Please go to www.paypal.com to confirm your credit card before you complete this purchase». Αυτό συμβαίνει γιατί το υπόλοιπο σας είναι σε ευρώ, πρέπει πρώτα να το μετατρέψετε στο νόμισμα που θέλετε να κάνετε την αγορά (λίρες, δολάρια, κ.λπ.). Για να το κάνετε αυτό, ακολουθείτε τις εξής οδηγίες:

    1) Log in to your PayPal account.
    2) Click Profile at the top of the page.
    3) Click My money, and then click Currencies.
    4) Enter the amount you want to convert under the Currency Exchange column.
    5) Choose the new currency.
    6) Click Calculate to preview the conversion.
    7) Click Review Exchange to see the conversion details.
    Click Exchange Currency to confirm the transfer.

    Υπάρχει -και- εκεί fee, εμένα η μετατροπή μου «έφαγε» περίπου 4 λίρες (είχα στο υπόλοιπο 144.κάτι αντί για 147.00), αλλά μετά η αγορά προχώρησε κανονικά.


    Έχετε επίσης υπόψιν σας ότι όλες οι δοκιμές, από εμένα και από τα άλλα μέλη, έγιναν από χτές το απόγευμα. Κάποιοι κατάφεραν να πραγματοποιήσουν επιτυχώς παραγγελίες από FT, BG κ.λπ., όμως, υπάρχει πάντα η πιθανότητα από Δευτέρα αυτές οι παραγγελίες να φάνε άκυρο από τις τράπεζες. Οικονομολόγος δεν είμαι, το διάβασα ως πιθανότητα και απλά σας το μεταφέρω.

    Τέλος, περί του «ηθικού» ή «νόμιμου» του θέματος, αναγνωρίζω ότι κάτι τέτοιο αποτελεί παράκαμψη ενός περιορισμού που μας έχει επιβληθεί (δικαίως ή αδίκως), για συγκεκριμένο λόγο. Από τη στιγμή όμως που υπάρχουν ήδη άλλοι νόμιμοι τρόποι να κάνει κάποιος το ίδιο πράγμα (η MoneySafeCard για παράδειγμα, ή η μεταφορά κεφαλαίων που ήδη υπάρχουν σε e-wallets, Neteller, Scrill κ.λπ.) δεν γνωρίζω, ως πολίτης, κατά πόσο η διαδικασία αυτή μπορεί να θεωρηθεί ανήθικη ή ακόμα και παράνομη. Σε κάθε περίπτωση, ακολουθείτε τη διαδικασία με δική σας ευθύνη.

    Πάντως, μέλος εδώ έγραψε πως μίλησε με άτομο μέσα στην Εθνική και του είπε πως ουσιαστικά δεν υπάρχει πια μπλόκο στις συναλλαγές μεσω καρτών αλλά το πρόβλημα είναι τεχνικής φύσεως που δεν ειχαν αντιμετωπίσει ξανά και το λύνουν σταδιακά. «Σύντομα θα μπορούμε να κάνουμε ελεύθερα αγορες απο εξω, με μοναδικό περιορισμό το ημερήσιο πλαφόν καθε τράπεζας που θα διαρκέσει για αρκετό καιρό αλλά θα αυξάνεται σταδιακά».

    Καλές αγορές, και βέβαια (χωρίς παρεξήγηση) αν είναι δυνατό να χρησιμοποιήσουμε τη διαδικασία αυτή με σύνεση

    Credit: re4male και σε όσα μέλη απάντησαν αναφέροντας αποτυχία ή επιτυχία της διαδικασίας και τις όποιες λεπτομέρειες παραθέτω μαζικά εδώ.


    πηγη https://www.insomnia.gr



  14. The Following 8 Users Say Thank You to Χρίστος For This Useful Post:

    A8hnaios (20-08-15), BILL007 (20-08-15), EVERGET (20-08-15), friendgr (20-08-15), kplc16 (31-10-15), Snoo (20-08-15), Vassilis ///M (21-08-15), zaharias (20-08-15)

  15. #9
    Εγγραφή
    19-11-12
    Μηνύματα
    2.007
    Thanked
    2274
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μόλις μου δούλεψε με χρεωστική της Πειραιώς με την πρωτη.

    Δεν μου δούλεψε με πιστωτική της Εθνικής.

  16. The Following 2 Users Say Thank You to friendgr For This Useful Post:

    BILL007 (20-08-15), vagmag (20-08-15)

  17. #10
    Εγγραφή
    08-08-10
    Περιοχή
    Α.Ηλιουπολη
    Μηνύματα
    9.946
    Thanked
    27408
    Rides
    2

    Wink

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Χρίστος Εμφάνιση μηνυμάτων

    Πάντως, μέλος εδώ έγραψε πως μίλησε με άτομο μέσα στην Εθνική και του είπε πως ουσιαστικά δεν υπάρχει πια μπλόκο στις συναλλαγές μεσω καρτών αλλά το πρόβλημα είναι τεχνικής φύσεως που δεν ειχαν αντιμετωπίσει ξανά και το λύνουν σταδιακά. «Σύντομα θα μπορούμε να κάνουμε ελεύθερα αγορες απο εξω, με μοναδικό περιορισμό το ημερήσιο πλαφόν καθε τράπεζας που θα διαρκέσει για αρκετό καιρό αλλά θα αυξάνεται σταδιακά».
    Κραταω το παραπανω και ελπιζω να ειναι ετσι...



    ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΡΟΛΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΧΡΕΟΥΣ


    Current World Population Clock

    U.S.National Debt Clock



    Always we need a ballance between the car and the woman as a perfect man dream!

  18. The Following User Says Thank You to A8hnaios For This Useful Post:

    Χρίστος (20-08-15)

Σελίδα 1 από 15 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP