Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 62

Θέμα: Αξιοπιστία, κόστος συντήρησης, κατανάλωση και επιδόσεις σε Χ1

  1. #21
    Εγγραφή
    03-02-11
    Περιοχή
    ATHENS-LAMIA
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    225
    Thanked
    133
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Να μην παρεξηγούμαστε. Δεν εχω άποψη για την χ1 ούτε την παλιά ούτε φυσικά για τη νέα αφού δεν εχει κυκλοφόρησει. Ειδικά η νέα απο οτι εχει γράφει ειναι σαφώς βελτιωμένη σε ολους τους τομείς και θεωρώ οτι ειναι οτι καλύτερο στην κατηγορία του (πάνω του Q3). Αρκεί να μπορεί κανείς να το εξοπλίσει με τα πολλα έξτρα της BMW. Απο κει και πέρα φίλε emperor, για μενα, προχωρά στην αγορά αφού φαίνεται οτι ειναι το αυτοκίνητο που σου εχει κανει το κλικ. Αν δεν το πάρεις θα σου μείνει αποθημενο. Εγώ παρά τα κάποια προβληματάκια της x3 πάλι BMW θα έπαιρνα. Και σίγουρα σε ένα forum υπερτονίζονται κάποια αρνητικά. Νόμιζω δεν θα το μετάνοιωσεις !


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  2. #22
    Εγγραφή
    06-07-11
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    44
    Thanked
    39
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Να ξαναευχαριστησω για τις απαντήσεις! Οκτώβριο αν δεν κάνω λάθος θα έρθει στις αντιπροσωπείες. Μακάρι το αμάξι με την απόσυρση κ την έκπτωση να είναι σε λογική τιμή κ να μπορώ να απολαμβάνω κι εγώ όσα κι εσείς ��

  3. #23
    Εγγραφή
    27-04-10
    Μηνύματα
    1.286
    Thanked
    1229
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nino Εμφάνιση μηνυμάτων
    σαν πρωην κατοχος επι πολλα ετη nissan και τωρα Χ3 αυτο που δεν γνωριζεις τη λεξη συνεργειο με τα nissan kai toyota στη bmw δεν υπαρχει!!!
    Και στα νισσαν τογιοτα δεν γνωρίζεις την λέξη ποιότητα κύρος απόλαυση οδήγησης επιδόσεις και κυρίως παθητηκη ασφαλεια όπως επίσης και ενεργητική.Μην τρλαθουμε τελείως παιδιά,εγώ δηλδη με το Ε60 που έχω 108000χλμ πλέον και μόνο σέρβις κάνω έχω γνωρίσει την λέξη συνεργείο? Όσα BMW και αν άλλαξα ποτε κανένα δεν μου έβγαλε πρόβλημα.Μια χαρά αξιόπιστα ήταν.Στην τελική γτ δεν πάτε να πάρετε ένα ωραιότατο νισσαν η τογιοτα να λύσετε το πρόβλημα σας.Απλα τα πράγματα.Δεν τα λέω με ύφος,συζήτηση κανουμε

  4. #24
    Εγγραφή
    06-07-11
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    44
    Thanked
    39
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καταρχήν να πω ότι το κύρος δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Για την ποιότητα των 2 ιαπωνικών θα διαφωνήσω αν κ πρέπει κάποιος να εξετάσει συγκεκριμένα μοντέλα. Από την άλλη συμφωνώ απόλυτα ότι τα περισσότερα μοντέλα τους - όχι όλα - δεν προσφέρουν οδηγική απόλαυση απευθυνομενα με μεγάλη εμπορική επιτυχία στον μέσο οδηγό δίχως οδηγικες αναζητήσεις. Η αξιοπιστία νομίζω οτι αφορά περισσότερο το παρελθόν. Σήμερα ανακλησεις κανουν σχεδον όλες οι εταιρίες ενώ βλάβες μπορουν να εμφανιστούν σε κάθε αμάξι. Αλλά οι βλάβες σε μια πιο ακριβή εταιρία είναι πιο κοστοβορες κ μερικές φορές λιγότερο ανεκτές...

  5. #25
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο E60_Arkadia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και στα νισσαν τογιοτα δεν γνωρίζεις την λέξη ποιότητα κύρος απόλαυση οδήγησης επιδόσεις και κυρίως παθητηκη ασφαλεια όπως επίσης και ενεργητική.Μην τρλαθουμε τελείως παιδιά,εγώ δηλδη με το Ε60 που έχω 108000χλμ πλέον και μόνο σέρβις κάνω έχω γνωρίσει την λέξη συνεργείο? Όσα BMW και αν άλλαξα ποτε κανένα δεν μου έβγαλε πρόβλημα.Μια χαρά αξιόπιστα ήταν.Στην τελική γτ δεν πάτε να πάρετε ένα ωραιότατο νισσαν η τογιοτα να λύσετε το πρόβλημα σας.Απλα τα πράγματα.Δεν τα λέω με ύφος,συζήτηση κανουμε

    μπα... κανα audi θα παρω που εχει ολα αυτα που αναφερεις αλλα πραγματικες επιδοσεις!!!








    υγ

  6. #26
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα,

    είχα με την σειρά, VW Golf III 1.4, Fiat Punto GT 1.4, Nissan Almera 1.5, Opel Astra H 1.4, για όλα άνω των 3 ετών έκαστο στην κατοχή μου, και τώρα αυτό της υπογραφής μου.

    Οπότε, έχοντας και Γερμανικό, και Ιταλικό και Γιαπωνέζικο, μπορώ να έχω ιδία άποψη για την αξιοπιστία τους.

    Στο Golf έκανες την προσευχή σου πριν το ταξίδι, ποιοτικό αλλά τάφος και με ακριβά ανταλλακτικά.

    Το Punto GT ήταν απόλαυση στα γκάζια (8 έτη - 160.000 ΚΜ το κράτησα!!), απίστευτα γρήγορο αλλά ποιότητα μέτρια. Το δε μοτέρ έσπασε στο τέλος (πιστόνια) αλλά είχε φτηνά ανταλλακτικά.

    Το Almera ήταν ψόφιο, αλλά αρκετά ποιοτικό, χωρίς τριξίματα, με τραγική συμπεριφορά στις στροφές. Αλλά μόνο βενζίνη και αλλαγή λαδιών.

    Το Astra το έχω ακόμα, τάφος επίσης αλλά στιβαρό και αντέχει στην σκληρή χρήση χωρίς ιδιαίτερη φροντίδα.

    Το αυτοκίνητο της υπογραφής μου, είναι σε άλλο επίπεδο φυσικά, λόγω κόστους αλλά τα αξίζει και με το παραπάνω! Στο δρόμο του πίνω το αίμα, δεν καίει, δεν τρίζει, κανένα πρόβλημα έως τώρα (πλην μια ανάκληση για κολώνα τιμονιου και μια για τεντωτηρα καδένας), μόνο πετρέλαιο και τα προβλεπόμενα σέρβις, στα 7,5 χρόνια που το έχω. Και το κυριότερο, το στύβω στις στροφές και κρατάει πολύ καλά, παρά την απλή ανάρτηση (την οποία αλλάζω με M-Pack την ερχόμενη εβδομάδα!!), το πατάω τέρμα (έχω βάλει φώτο για το πόσο είναι το τέρμα του ) και πατάει στο δρόμο και δεν το αισθάνομαι στον αέρα σαν μερικά άλλα που έχω οδηγήσει, στην κατηγορία του.

    Σε γενικές γραμμές, βρήκα στο δικό μου, και την ποιότητα, και τα γκάζια, και την οικονομία, και το κράτημα!!

    Φυσικά, όλα τα αυτοκίνητα βγάζουν βλάβες μα δεν πρέπει να γενικεύουμε ή να θεοποιούμε καμία μάρκα.

    Εν κατακλείδι, αγοράζεις αυτό που σου κάνει κλικ και ο Θεός βοηθός!



    Sent from my Xiaomi Redmi Note 3G
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  7. The Following 4 Users Say Thank You to topmar For This Useful Post:

    Alex_ (13-09-15), chrisgiapz3 (14-09-15), Konstantinos E60 (13-09-15), Leonidas_E39 (03-10-15)

  8. #27
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Σε απάντηση στο αρχικό σου ποστ, για το Χ1 δεν γνωρίζω, μα για το δικό μου Ε90 320d, σέρβις κάθε 4 χρόνια (300¤), λάδια κάθε 2 χρόνια (80¤), τιμές στην επίσημη αντιπροσωπεία και κατανάλωση 6 l/100Km με βαρύ γκάζι (τουλάχιστον 0,5 l λιγότερο στον νορμάλ οδηγό).
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  9. #28
    Εγγραφή
    06-07-11
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    44
    Thanked
    39
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    topmar οι παρατηρήσεις σου για τα αυτοκίνητα που είχες είναι ακριβώς αυτές που περίμενα να διαβάσω. Αυτή τη γνώμη έχω κι εγώ σχηματίσει για τις μάρκες αυτές από αυτά που έχω ακούσει κυρίως από κατόχους και επαγγελματίες του χώρου (ο αδερφός μου είναι μηχανικός αυτοκινήτων 18 χρόνια...)

    Ελπίζω και το δικό μου νέο αμάξι να είναι το ίδιο αξιόπιστο με το δικό σου. Δουλεύοντας 12-14 ώρες την ημέρα δεν έχω καθόλου χρόνο να τρέχω στα συνεργεία για βλάβες...Πόσα χλμ κάνεις το χρόνο ή δεν κατάλαβα κάτι καλά για τα service; Εγώ κάνω από 20 έως 25.000 το χρόνο συνεπώς τα service μου θα είναι πιο τακτικά φαντάζομαι...Βέβαια, η bmw έχει "δωρεάν service" για 60.000 χλμ μου είπε ο υπάλληλος όταν έκανα test drive την απερχόμενη Χ1 βενζίνης 1.6, της οποίας ο κινητήρας δεν με ενθουσίασε ομολογώ, γι' αυτό σκέφτομαι ότι το αμάξι αυτό χρειάζεται από 150 άλογα και πάνω, για να κινείται πραγματικά άνετα...

  10. #29
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εγώ κάνω 10-12.000 ΚΜ χρόνο μόνο πλέον....

    Εσύ, σύμφωνα με αυτά τα ΚΜ που κάνεις, να υπολογίζεις αλλαγή λαδιών κάθε χρόνο και σέρβις κάθε 2-2,5 χρόνια.....

    Εάν αντέχει η τσέπη σου, πάρε το 23d ή ακόμα καλύτερα το 25d.....εάν είσαι συντηρητικός οδηγός, και με το 20d βολεύεσαι.... Βενζίνη δεν θα σου συνιστούσα, με τόσα ΚΜ το χρόνο που θα κάνεις, θα το μετανιώσεις....

    Ότι άλλο θες, με τηλέφωνο (πμ)....

    Sent from my Xiaomi Redmi Note 3G
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  11. #30
    Εγγραφή
    06-07-11
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    44
    Thanked
    39
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ κάνω 10-12.000 ΚΜ χρόνο μόνο πλέον....

    Εσύ, σύμφωνα με αυτά τα ΚΜ που κάνεις, να υπολογίζεις αλλαγή λαδιών κάθε χρόνο και σέρβις κάθε 2-2,5 χρόνια.....

    Εάν αντέχει η τσέπη σου, πάρε το 23d ή ακόμα καλύτερα το 25d.....εάν είσαι συντηρητικός οδηγός, και με το 20d βολεύεσαι.... Βενζίνη δεν θα σου συνιστούσα, με τόσα ΚΜ το χρόνο που θα κάνεις, θα το μετανιώσεις....

    Ότι άλλο θες, με τηλέφωνο (πμ)....

    Sent from my Xiaomi Redmi Note 3G
    τόσο αραιά τα service?? εντύπωση μου κάνει...
    Το 23d ή το 25d προφανώς θα είναι ακόμη πιο δυνατά και θα τα ήθελα, αλλά όλοι κάπου βάζουμε ένα ταβάνι στο πόσα διαθέτουμε για κάτι. Τα χρήματα μπορεί να τα έχω και για αυτά, αλλά κάπου λέω "δεν δίνω πάνω από τόσα για αμάξι". Ήδη τα χρήματα για το 20d μου φαίνονται πάρα πολλά για αμάξι. Δεν σου κρύβω ότι εάν υπήρχε το νέο Χ1 σε μεταχειρισμένο θα το έψαχνα πολύ. Εάν το αμάξι δεν έχει πρόβλημα δεν βρίσκω λόγο να μην το πάρεις σε πολύ καλύτερη τιμή μεταχειρισμένο. Και το αμάξι που έχω τώρα (Toyota Corolla 2006) το πήρα μεταχειρισμένο 3ετίας στα μισά λεφτά από την αρχική του και για 6 χρόνια μου έκανε τη δουλειά μου μια χαρά. Αλλά πλέον έχω 2 ακόμη μικρά τερατάκια και χρειάζομαι μεγαλύτερο και καλύτερο αμάξι...Και φυσικά και σαν οδηγός θέλω το κάτι παραπάνω πια...

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP