Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 62

Θέμα: Αξιοπιστία, κόστος συντήρησης, κατανάλωση και επιδόσεις σε Χ1

  1. #11
    Εγγραφή
    03-02-11
    Περιοχή
    ATHENS-LAMIA
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    225
    Thanked
    133
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο The_Emperor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι το λες αυτο;;

    Αν και το νέο χ1 δεν ξέρουμε τι παιδικές ασθένειες μπορεί να βγάλει ως νέο μοντέλο, τουλάχιστο για το χ3 Ε83 έχουν παρατηρηθεί κάποια θεματάκια που έχουν κυρίως να κάνουν με την ποιότητα υλικών κατασκευής (πχ "ψεύτικοι" αεραγωγοί, γρύλος παράθυρου). Μηχανολογικά έχουν ακουστεί θέματα αν και στο δικό μου μετα 102 χιλ Χμ δεν εχει βγάλει κατι βαρβάτο. Αλλα και τα σύγχρονα γιαπωνέζικα δεν νομίζω να ναι πια τα σκυλιά που θεωρούντουσαν.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  2. The Following User Says Thank You to spyrosK For This Useful Post:

    Moufas E46 (11-09-15)

  3. #12
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο The_Emperor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι το λες αυτο;;
    Γιατι ετσι ειναι!! η bmw εχει πολλα προβληματα και στους κινητηρες της αλλα και σε αλλα μερη των αυτοκινητων, προβληματα που συνεχιστηκαν σε διαφορες σειρες... Φυσικα και εχει πολλα αλλα καλα που οι σχιστοματηδες δεν θα πιασουν ποτε, αλλα ακομα για να φτασουν την αξιοπιστια των σχιστοματηδων θελουν πολλα ψωμια.
    Μαλιστα ισως και να μην "θελουν"
    Τεσπα πολλες φορες ειναι και θεμα τυχης!!!
    Εσυ ποιο χ1 θελεις ακριβως?

  4. The Following User Says Thank You to Nino For This Useful Post:

    Moufas E46 (11-09-15)

  5. #13
    Εγγραφή
    06-07-11
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    44
    Thanked
    39
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nino Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι ετσι ειναι!! η bmw εχει πολλα προβληματα και στους κινητηρες της αλλα και σε αλλα μερη των αυτοκινητων, προβληματα που συνεχιστηκαν σε διαφορες σειρες... Φυσικα και εχει πολλα αλλα καλα που οι σχιστοματηδες δεν θα πιασουν ποτε, αλλα ακομα για να φτασουν την αξιοπιστια των σχιστοματηδων θελουν πολλα ψωμια.
    Μαλιστα ισως και να μην "θελουν"
    Τεσπα πολλες φορες ειναι και θεμα τυχης!!!
    Εσυ ποιο χ1 θελεις ακριβως?
    Πρώτη μου επιλογή - αν είναι σε λογική τιμή - είναι το 20d με τα 190 άλογα. Ομολογώ ότι έχω κάνει test drive το qashqai με τα 130 άλογα και ο κινητήρας που θεωρείται από τους κορυφαίους στα 1600 cc δεν με ενθουσίασε. Μαζί με το γεγονός ότι θεωρώ το αμάξι υπερκοστολογημένο άρχισα να κοιτάζω αμάξια καλύτερα από το qashqai.

    Κοιτάζω για το 20d γιατί το 18d με τα 150 άλογα δεν πιστεύω ότι θα έχει μεγάλη διαφορά από τον κινητήρα του qashqai με τα 130 άλογα. Πήγα και είδα και το προηγούμενο Χ1 στην αντιπροσωπία, αλλά δεν με ικανοποίησε από χώρους. Το νέο όλοι γράφουν και οι αριθμοί αποδεικνύουν ότι είναι πιο άνετο και με 85 λίτρα μεγαλύτερο χώρο αποσκευών. Επίσης, από εμφάνιση πιστεύω ότι υπερτερεί κατά πολύ...

    Από την άλλη, αν είναι αλήθεια ότι βγάζει προβλήματα, θα είναι καθοριστικός ανασταλτικός παράγοντας για μένα...

  6. #14
    Εγγραφή
    06-07-11
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    44
    Thanked
    39
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spyrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και το νέο χ1 δεν ξέρουμε τι παιδικές ασθένειες μπορεί να βγάλει ως νέο μοντέλο, τουλάχιστο για το χ3 Ε83 έχουν παρατηρηθεί κάποια θεματάκια που έχουν κυρίως να κάνουν με την ποιότητα υλικών κατασκευής (πχ "ψεύτικοι" αεραγωγοί, γρύλος παράθυρου). Μηχανολογικά έχουν ακουστεί θέματα αν και στο δικό μου μετα 102 χιλ Χμ δεν εχει βγάλει κατι βαρβάτο. Αλλα και τα σύγχρονα γιαπωνέζικα δεν νομίζω να ναι πια τα σκυλιά που θεωρούντουσαν.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Συμφωνώ απόλυτα για τα τελευταία γιαπωνέζικα... Δεν είναι όπως τα παλιά...Τι μηχανολογικά προβλήματα έχεις ακούσει αν επιτρέπεται;

  7. #15
    Εγγραφή
    20-08-13
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    732
    Thanked
    2785
    Rides
    0

    Wink

    φιλε μου αμαξι αγοραζεις δεν κανεις συμβαση με τον θεο να ειναι αθανατο ουτε χωρις προβληματα...μπορει να σου βγει το πλεον αξιοπιστο αλλα και το χειροτερο..κανεις δεν ξερει, παρα μονο κοιταζοντας τα στατιστικα για το συγκεκριμενο κινητηρα που δεν ξερω που θα τα βρουμε, παντως για το BMW που ρωτας δεν εχουν ακουστει προβληματα διαβαζοντας τουλαχιστον εγω ξενο φορουμ οπου υπαρχουν πολλοι ιδιοκτητες Χ1 και απο πολλες χωρες.
    Μην μπερδευεσαι με αυτα που σου λενε , το καθε μοντελο εχει και τα δικα του θεματα, εδω εσυ ρωτας για Χ1 και diesel , οχι για Χ3 , Χ5 σειρα 3 κτλ... οκ καποια μοντελα ισως εχουν ιδιο κινητηρα αλλα για το 20d που φοραειτο Χ1 που ρωτας εσυ απο οσο ξερω δεν εχουν ακουστει θεματα και προβληματα. Για το καινουριο δε, δεν ξερω πως βγηκε το συμπερασμα οτι υπαρχουν θεματα απο την στιγμη που ειναι ολοκαινουριο και δεν εχει προλαβει να κυκλοφορησει και εχει μαλιστα ποιοτητα υλικων πολυ καλυτερη απο το προηγουμενο αλλα και απο αλλα μοντελα προηγουμενης γενιας. Παρε αυτο που σου αρεσει να το ευχαριστηθεις και μην το πολυ αναλυεις το θεμα γιατι συνηθως οσο το ψαχνεις και προσεχεις τοσο την πατας στο τελος... εγω παντως οταν το πηρα ουτε εψαξα ουτε ρωτησα απλα το πηρα γιατι το γουσταρα , αυτο και τιποτα αλλο και δεν το μετανιωσα ουτε μια ημερα (θα μου πεις δεν υπηρχε προηγουμενο μοντελο να δω τι θεματα εβγαλε αλλα και να υπηρχε απο την στιγμη που μου αρεσε δεν με ενοιαζε τιποτα) + οτι πλεον υπαρχουν και καλα προγραμματα με δωρεαν σερβις για αρκετα χρονια ή συγκεκριμενα χιλιομετρα οπως και για την εγγυηση υπαρχουν προγραμματα προεκτασης!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Alex_ : 11-09-15 στις 22:51

  8. The Following 4 Users Say Thank You to Alex_ For This Useful Post:

    A8hnaios (12-09-15), Moufas E46 (12-09-15), topmar (11-09-15), Ε91 (13-09-15)

  9. #16
    Εγγραφή
    11-12-14
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    117
    Thanked
    124
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Θα συμφωνήσω με τον Alex πιο πάνω. Κανένας δεν θα σου δώσει συμβόλαιο οτι δεν βγάλει κάτι το αυτοκίνητο. Στατιστικά όμως οι πιθανότητες σε ένα νεό μοντέλο που έχει λύσει τις παιδικές ασθένειες του 1ου είναι με το μέρος σου. 2ον τα φόρουμ είναι εξαιρετική πηγή γνώσης και βοήθειας για αυτούς που αγαπάνε τα αυτοκίνητα, όμως μπορεί να γίνουν και αιτία για εφιάλτες. Οπότε μην πιστεύεις όλα όσα διαβάζεις.
    Πάρε αυτό που γουστάρεις και σε ευχαριστεί και μην το διυλίζεις!!!!!
    "Winners don't make excuses when the other side plays the game"

  10. The Following User Says Thank You to vchris For This Useful Post:

    Alex_ (12-09-15)

  11. #17
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αυτοκρατορα συγνωμη που σου χαλαμε το θεμα αλλα πρεπει να κανουμε καποιες διευκρινισεις...
    Κανενας δεν ανεφερε οτι το χ1 εχει θεματα ουτε προσπαθησε να αποτρεψει κανεναν απο την αγορα του. Φυσικα οσον αφορα εμενα εχω και προσωπικη αποψη και αν ηταν αυτο το θεμα του νηματος θα την ειχα γραψει.
    Ειδικα για την αξιοπιστια του χ1 ουτε αποψη εχω και ουτε με ενδιεφερε-ει για να την αποκτησω.
    Εχοντας συμβιωσει ομως με bmw εδω και 7 χρονια μεσα και εξω απο τα φορουμ με φιλους με διαφορα μοντελα, εε επιτρεψτε μου να εχω μια αποψη για το τι "παιζει" με την bmw.Αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει και να την δεχτει κανεις!Η bmw εχει το μοναδικο προνομιο οσο "ζεις" μαζι της να σου προσφερει εντονες συγκινησεις..με διαφορους τροπους .
    Ενα τελευταιο παντως επειδη η πολιτικη της bmw ( εμενα επεμενε να αλλαζω λαδια βαση του bc σχεδον καθε 25000+ χιλ ελεος... σε επισημη αντιπροσωπεια και βεβαια ολα αυτα εχουν συζητηθει και εδω μεσα σε αλλα νηματα) ειναι λιγο παραξενη , οταν ακους τρια χρονια service δωρεαν πρακτικα ειναι....
    Καλη αγορα και καλα χιλιομετρα!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nino : 12-09-15 στις 14:15

  12. #18
    Εγγραφή
    06-07-11
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    44
    Thanked
    39
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Υπονοεις αρκετά για κάποια από τα οποία δεν μπορώ να ειμαι βεβαιος...εγώ απλα ζήτησα πληροφορίες προτού επενδύσω αρκετά χρήματα σε ένα αμάξι. Το τι προσφέρει οδηγικα κ ποιοτικά η bmw είναι ο βασικός λόγος που μου αρέσει το αμάξι. Σε ξένα φορουμς διάβασα κ παράπονα γι αυτο κ ζήτησα τη γνώμη κατόχων τους οποίους θεωρώ τους πλεον αρμόδιους να με βοηθήσουν. Δεν ξέρω αν κάτι που έγραψα ενόχλησε κάποιους (όπως η αναφορά σε άλλες μάρκες). Για να γράφω εδω κ να ενδιαφέρομαι πραγματικά για ενα bmw νομίζω ότι δείχνει κ τις προθέσεις μου. Έγραψα κ παραπάνω ότι κάποιοι - μάλιστα μηχανικοί - προσπάθησαν να με αποθαρρύνουν με κάθε τρόπο...Όταν ετοιμάζεσαι να δώσεις ένα σωρό χρήματα σε αμάξι κ διαβάζεις κ ακούς κ απο ειδικους - υποτίθεται τέτοια...επηρεάζεσαι οσο να ναι...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The_Emperor : 12-09-15 στις 18:12

  13. #19
    Εγγραφή
    26-12-14
    Μηνύματα
    277
    Thanked
    108
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μετα απο τις "πατρικες" Ε34,Ε39 που τις ειχαμε απο το 1994 μεχρι το 2015 για δεκα+ απροβληματιστα χρονια την καθε μια, ο πατερας μου απολαμβανει την καινουργια Χ3 5/2015 και εγω την Χ1 20i 10/2013 28000 xlm και οι δυο δεν παρουσιασαν παιδικα προβληματα.Η Χ1 που σε ενδιαφερει ειναι απολαυση να την οδηγεις,οσο για τους χωρους δεν νομιζω οτι θα εχεις προβλημα.Εξαρταται βεβαια το πως και ποσοι.Η δε νεα X1 ειναι και πανεμορφη.Βλαβες βγαζουν και τα διαστημοπλοια της NASA.

  14. The Following User Says Thank You to DIM27 For This Useful Post:

    Alex_ (12-09-15)

  15. #20
    Εγγραφή
    06-07-11
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    44
    Thanked
    39
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Τέτοια να διαβάζω να ανυπομονω περισσοτερο...

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP