Σελίδα 4 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 136

Θέμα: Diff 3.64 vs 4.10

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Kορυδαλλος
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    120
    Thanked
    40
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Φιλε Μανο τα κοντα διαφορικα αποδιδουν σε πιστες και σε αναβασεις με τα ρολοια να ειναι σε χρονους πιο καλα το 3.62 μαμα ειναι για παντου εθνικες οδους οικονομια κλπ....εσυ μου φενεται οτι το θες για πιστα πιο πολυ η κανω λαθος.???

  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    South
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.121
    Thanked
    3802
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 330compressor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε Μανο τα κοντα διαφορικα αποδιδουν σε πιστες και σε αναβασεις με τα ρολοια να ειναι σε χρονους πιο καλα το 3.62 μαμα ειναι για παντου εθνικες οδους οικονομια κλπ....εσυ μου φενεται οτι το θες για πιστα πιο πολυ η κανω λαθος.???
    Ακριβως , για πιστα!

  3. #3
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Kορυδαλλος
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    120
    Thanked
    40
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο manos///3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβως , για πιστα!
    Τοτε εισαι στο πιο καλο δρομο αυτο σου χρειαζοταν...... αλλα το smg δουλευει καλα ακουγα οτι δεν δουλευει και κανει κατι τρελα ετσι ειναι η τιποτα απο αυτα δεν παιζει.???

  4. #4
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    South
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.121
    Thanked
    3802
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Ακομα και καλυτερη εκκινηση να πετυχεις μεχρι να βαλεις 5η ταχυτητα μενουν ακομα 120 μετρα. Οποτε αποκλειεται να κανεις 4 αλλαγες στο 400αρι...



    Uploaded with ImageShack.us

  5. #5
    Εγγραφή
    31-12-09
    Μηνύματα
    634
    Thanked
    268
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο manos///3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατρινε πιστευεις οτι το κοντο υπερτερει?

    Στο 400 χρειαζονται 3 αλλαγες και στα δυο βηματα.
    Το αυτοκινητο ειναι smg. Tα λαστιχα σε καλη κατασταση.

    Θα ξανακανω μετρησεις ομως ,ετσι για να μη λεμε βλακειες...
    σε πιστα με κλειστα κομματια το κοντο υπερτερη κατα πολυ..... κοιτα το καθε διαφορικο εχει την χρηση του...στην πιστα για παραδειγμα αυτο που μετραει για να εισαι γρηγορος ειναι η ταχυτητα εξοδου και η ταχυτητα εισοδου στην στροφη.. αν στην στροφη μπαινεις με τα ιδια χιλιομετρα και βγαινεις με μεγαλυτερη δυναμη σημαινει οτι ανεβαζεις και πιο γρηγορα χιλιμετρα κατα την εξοδο σου. στο 400αρη πρεπει να αναλογιστης αν αλλαγες που κανεις γινονται στις σωστες στροφες δηλαδη στις στροφες που βγαζει δυναμη ο κινητηρας σου... με το 4.10 εγω στο 400αρη εχω κανει 4 αλλαγες ηδη αν κανω καλη εκιννηση....ειναι λιγο περιεργο με κοντο βημα να εχεις τις ιδιες αλλαγες απο οτι με ενα πιο μακρυ.. κατι δεν εχει γινει σωστα...ισως να σπινιαρεις πολυ στην εκκινηση και σε αλλαγη δευτερας αλλα και παλι δεν δικαιολογηται να εχεις καλυτερο χρονο με πιο μακρυ διαφορικο και ιδιες αλλαγες....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη patriNOS : 14-05-10 στις 15:45

  6. #6
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    South
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.121
    Thanked
    3802
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο patriNOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε πιστα με κλειστα κομματια το κοντο υπερτερη κατα πολυ..... κοιτα το καθε διαφορικο εχει την χρηση του...στην πιστα για παραδειγμα αυτο που μετραει για να εισαι γρηγορος ειναι η ταχυτητα εξοδου και η ταχυτητα εισοδου στην στροφη.. αν στην στροφη μπαινεις με τα ιδια χιλιομετρα και βγαινεις με μεγαλυτερη δυναμη σημαινει οτι ανεβαζεις και πιο γρηγορα χιλιμετρα κατα την εξοδο σου. στο 400αρη πρεπει να αναλογιστης αν αλλαγες που κανεις γινονται στις σωστες στροφες δηλαδη στις στροφες που βγαζει δυναμη ο κινητηρας σου... με το 4.10 εγω στο 400αρη εχω κανει 4 αλλαγες ηδη αν κανω καλη εκιννηση....ειναι λιγο περιεργο με κοντο βημα να εχεις τις ιδιες αλλαγες απο οτι με ενα πιο μακρυ.. κατι δεν εχει γινει σωστα...ισως να σπινιαρεις πολυ στην εκκινηση και σε αλλαγη δευτερας αλλα και παλι δεν δικαιολογηται να εχεις καλυτερο χρονο με πιο μακρυ διαφορικο και ιδιες αλλαγες....
    Συμφωνω οτι το κοντο υπερτερει σε πιστα...γι' αυτο αλλωστε το εβαλα.
    Βεβαια ας περιμενουμε μεχρι να ανεβω Σερρες..μη λεμε μεγαλα λογια..

    Στο 400αρι με το Μ3 εχεις ταχυτητα εξοδου περιπου 175 χλμ.
    Με το κοντο εχεις εξοδο με 4η κοντα στο τελειωμα της , ενω με το μακρυ εχεις παλι 4η χαλαρα. Οποτε ιδιες αλλαγες γινονται. Δε καταλαβαινω τι θες να πεις?

  7. #7
    Εγγραφή
    31-12-09
    Μηνύματα
    634
    Thanked
    268
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο manos///3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνω οτι το κοντο υπερτερει σε πιστα...γι' αυτο αλλωστε το εβαλα.
    Βεβαια ας περιμενουμε μεχρι να ανεβω Σερρες..μη λεμε μεγαλα λογια..

    Στο 400αρι με το Μ3 εχεις ταχυτητα εξοδου περιπου 175 χλμ.
    Με το κοντο εχεις εξοδο με 4η κοντα στο τελειωμα της , ενω με το μακρυ εχεις παλι 4η χαλαρα. Οποτε ιδιες αλλαγες γινονται. Δε καταλαβαινω τι θες να πεις?
    αυτο που θελω να πω ειναι οτι ενα αμαξι δεν αποδιδει το ιδιο στις 6800 και στις 7000 στροφες... μηπως αργεις να κανεις την αλλαγη και βγαινεις εκτος φασματος ωφελιμων στροφων? μηπως κανεις γρηγορα τις αλλαγες και δεν επωφελησαι στο μεγιστο την δυναμη του αυτοκινητου σου?επισης μπορει η ταχυτητα εξοδου ενος αμαξιου να ειναι ιδια και να αλλαζει ο χρονος.. πως γινεται αυτο? αυτο εχει να κανει με τον τροπο που φορτωνει ενα αμαξι τις ταχυτητες.. για παραδειγμα μπορει να πρωτα 350 μετρα να τα πηγαινει αερατα και στα τελευταια 50 να κρεμαει ή μπορει στα πρωτα 100 μετρα να σπινιαρει και μετα να καθεται το αμαξι σωστα και να ριχνει τον χρονο ή παρα πολλα που παιζουν ρολο στο πως καθεται στα πρωτα μετρα ή στα τελευταια..κανε μου μια χαρη δοκιμασε να ξεκινησης με 2α και πες μου ταχυτητα εξοδου και χρονο.. αν την πρωτη σου την σπινιαρεις πολυ με το 4.10(εμενα το αμαξι για παραδειγμα ξεκιναει μετα απο την 2α σε μετρια προς καλη ασφαλτο) τοτε να εισαι σιγουρος οτι θα εχεις πεσει σε χρονο και θα εχεις μεγαλυτερη ταχυτητα εξοδου στα 400 με μια καλη εκκινηση..ειναι πολλα που παιζουν ρολο οπως προανεφερα και ειναι πραγματα που με τον γραπτο λογο δεν μπορεις να τα κανεις κατανοητα... θελουν προφορικη επεξηγηση..εχω 1002 πραγματα που θελω να σου πω αλλα δεν μπορω να στα επεξηγησω απο εδω καθως δεν εχω χρονο για να γραψω πολλα πραγματα...

  8. #8
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    μανο συγχαρητηρια. αυτο ειναι ενα υποδειγμα αρτιου και τεκμηριωμένου θεματος.

    ευχαριστουμε πολυ που το μοιραστηκες μαζι μας!

  9. The Following User Says Thank You to Stathis For This Useful Post:

    manos///3 (15-05-10)

  10. #9
    Εγγραφή
    14-01-10
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    388
    Thanked
    316
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    οπως είναι το αμάξι μετατόπισε τον κόφτη στροφών κατα 350στροφές και κάνε πάλι τις μετρήσεις σου αν μπορείς...

    μετά αν πάλι μπορείς βάλε το γράφημα απο τους χρόνους σου....!!

    Νίκος...
    Mια ζωή Μ3 που είναι πουταν@ και κυρία...

    Μ3 is gone...

  11. The Following 2 Users Say Thank You to NICK_M3 For This Useful Post:

    manos///3 (15-05-10), Thomelef (17-05-10)

  12. #10
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.122
    Thanked
    7408
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Που θα αποσκοπεί αυτό Nick;;
    Δεν νομίζω να αλλάζουν και πολλά. Το πολύ πολύ το 4.10 του Μανου να πηγαίνει σαν 3.91.
    Πάλι πίσω θα είναι από το 3.62 δηλαδή

Σελίδα 4 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP