Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 43

Θέμα: Πρόβλημα με bmw e46 compact 316ti

  1. #21
    Εγγραφή
    12-01-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.649
    Thanked
    4339
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dim_Bmw_Power Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το είχες και το έφτιαχνες μετά θα του έβαζες και πράγματα πάνω?Γιατί σκέφτομαι να βάλω κάποια πράγματα οθόνη-κάμερα,ζάντες,αεροτομή μικρή πίσω,μαύρες γρίλιες μπροστά και καθίσματα ηλεκτρικά η λες δεν αξίζει?
    Από την μία σκέφτομαι ότι είναι πολλά τα λεφτά για τόσο παλιό αυτοκίνητο και με 188.000 χιλιόμετρα πόσα απροβλημάτιστα μπορεί να φτάσει? Από την άλλη σκέφτομαι ότι αν θελήσω να το δώσω τα ξηλώνω και το πουλάω ξεχωριστά.Τι θα έκανες εσύ?
    Εγω εχω 310 χιλοαδες και ακομα βαζω πραγματα και φτιαχνω οτι βγαλει προβλημα εννοειται. Το δικο μου δεν ειχε τιποτα και τα εβαλα εγω. 188 χιλιαδες δεν ειναι αμαν και το πιο τραγικο νουμερο

  2. The Following User Says Thank You to giannis_compact For This Useful Post:

    BILL007 (02-05-15)

  3. #22
    Εγγραφή
    24-04-15
    Μηνύματα
    27
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giannis_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω εχω 310 χιλοαδες και ακομα βαζω πραγματα και φτιαχνω οτι βγαλει προβλημα εννοειται.
    310 και είναι έτσι?? Πραγματικά το είδα και λέω καμιά 120 θα έχει :P Στην πένα το έχεις Oπότε με βλέπω και εγώ μια από τα ίδια...και το πολύ πολύ σε κανα 2 χρόνια τα ξηλώνω όλα το αφήνω στους δικούς μου και παίρνω ένα e46 coupe που ήθελα και από την αρχή

  4. The Following User Says Thank You to Dim_Bmw_Power For This Useful Post:

    giannis_compact (02-05-15)

  5. #23
    Εγγραφή
    12-01-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.649
    Thanked
    4339
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κι εγω coupe ηθελα αλλα ημουν 18 οταν το πηρα και κατεληξα σε αυτο. Το δικο σου ειναι μια χαρα αυτοκινητο επειδη το ξερω, το οδηγησα το ειδε και δικος μου ανθρωπος πολυ γνωστης. Τα χιλιομετρα μη σε απασχολουν, φτιαξε τις λιγες φυσιολογικες φθορες που εχει και βαλε οτι θες που να σου αρεσει.

  6. The Following 2 Users Say Thank You to giannis_compact For This Useful Post:

    BILL007 (02-05-15), nikos valvetronic (04-05-15)

  7. #24
    Εγγραφή
    24-04-15
    Μηνύματα
    27
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giannis_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγω coupe ηθελα αλλα ημουν 18 οταν το πηρα και κατεληξα σε αυτο. Το δικο σου ειναι μια χαρα αυτοκινητο επειδη το ξερω, το οδηγησα το ειδε και δικος μου ανθρωπος πολυ γνωστης. Τα χιλιομετρα μη σε απασχολουν, φτιαξε τις λιγες φυσιολογικες φθορες που εχει και βαλε οτι θες που να σου αρεσει.
    Εγώ πάλι λόγο χρημάτων τα κάπως αξιόλογα coupe που έβλεπα είχαν αρχική 6κ. Πως και έτυχε να το οδηγήσεις σκεφτόσουν να το πάρεις?
    Για τον χρονισμό τι λες?Πρέπει να κάνω?

    Προς το παρόν όλοι μου λένε ότι ο χρονισμός δεν αλλάζει μόνος του και να μην τον πειράξω.

    Αν θυμάσαι στην ηλιοροφή το καπάκι που την κλίνει τελείως έχει φύγει από την θέση του.Φτιάχνετε αυτό ή να το βγάλω και να βάλω μια μεμβράνη για να μην βαράει ο ήλιος?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dim_Bmw_Power : 02-05-15 στις 02:29

  8. #25
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Κηφισια
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    7.458
    Thanked
    11958
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dim_Bmw_Power Εμφάνιση μηνυμάτων
    ή να το βγάλω και να βάλω μια μεμβράνη για να μην βαράει ο ήλιος?
    Θα πας μετα κατευθειαν για μπαναρισμα και εξορκισμο μπας και γλυτωσεις την ριψη στον Καιαδα ...
    Φυσικα φτιαχνεται εχει σετακι επισκευης με κοστος κανενα 20ρικο περιπου ...

    Αχαριστια & Αγνωμοσυνη το ελληνικο σπορ


    "Ολα ειναι δρομος τωρα μονο στην Αθηνα"

  9. The Following User Says Thank You to katsaraios For This Useful Post:

    giannis_compact (02-05-15)

  10. #26
    Εγγραφή
    24-04-15
    Μηνύματα
    27
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο katsaraios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πας μετα κατευθειαν για μπαναρισμα και εξορκισμο μπας και γλυτωσεις την ριψη στον Καιαδα ...
    Φυσικα φτιαχνεται εχει σετακι επισκευης με κοστος κανενα 20ρικο περιπου ...
    χαχα Τι φάση? . Ένα πλαστικό είναι στην τελική :P ...Που το βρίσκω αυτό το σετακι γιατί μου έχει σπάσει τα νεύρα μαγκώνει και δεν με αφήνει να ανοίξω την ηλιοροφή πολύ.

  11. #27
    Εγγραφή
    24-04-15
    Μηνύματα
    27
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα και πάλι το έφτιαξα τελικά στον κοροσίδη.Τώρα πάει πολύ καλά.Αναλυτικά χρειάστηκαν:
    -2 λάστιχα vanos (20)
    -αντλία κενού (185 )
    -φλάτζα βαλβίδων (60)
    -vanos εισαγωγής(καινούργιο ήθελε 400+ οποτε έβαλα μεταχειρισμένο με 100)
    -χρονισμός (γιατί είχε ξεφύγει 50)
    -service λάδια,φίλτρο(προληπτικά είπα να τα αλλάξω 60)
    -σωλήνας αναθυμιάσεων (νομίζω 10)
    -τεντοτιρα (28 )
    -trip computer(30+40=70 το πέρασμα)
    -εργασία (80)
    Τώρα που το βλέπω όλα μαζί κάνουν γύρο στα 663 αλλα πλήρωσα 615 μου έκανε και έκπτωση ;p
    “έπλυνε” την μηχανή,έβαλε κάτι σταθεροποιτες τάσεις στην μπαταρία(αν δεν κάνω λάθος),Έκανε γενικό έλεγχο το έκανε και μια βόλτα για να δει ότι όλα καλά.Και άλλα πολλά δεν τα θυμάμαι όλα.Φοβερός ο κοροσίδης στην δουλειά του.Είναι 2 αδέρφια και κάνα 2 άτομα ακόμα(όλοι έχουν τεχνογνωσία πάνω στις bmw) .Τώρα πάει πολύ καλά ούτε να ακουστεί η καδένα ούτε τίποτα.Το μονο πρόβλημα που έχω τώρα και δεν είμαι και σίγουρος είναι η κατανάλωση (12-14lt/100) μέσα σε πόλη.Με 40 χιλιόμετρα μέσα στην πόλη γραφει 13,6lt/100 με βαρύ πόδι.Μου φαίνονται αρκετά και κάτι μου λέει ότι θα πάω και για αλλαγή αισθητήρα l απλά έλεγα μήπως τον γλιτώσω γιατί μου πέσανε πολλά.Θα τον πάρω να τον ρωτήσω κιόλας.Τι πιστεύετε εσείς είναι καλά?Αν δεν το κάνω τώρα λέτε να έχω θέμα?

  12. #28
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dim_Bmw_Power Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και πάλι το έφτιαξα τελικά στον κοροσίδη.Τώρα πάει πολύ καλά.Αναλυτικά χρειάστηκαν:
    -2 λάστιχα vanos (20)
    -αντλία κενού (185 )
    -φλάτζα βαλβίδων (60)
    -vanos εισαγωγής(καινούργιο ήθελε 400+ οποτε έβαλα μεταχειρισμένο με 100)
    -χρονισμός (γιατί είχε ξεφύγει 50)
    -service λάδια,φίλτρο(προληπτικά είπα να τα αλλάξω 60)
    -σωλήνας αναθυμιάσεων (νομίζω 10)
    -τεντοτιρα (28 )
    -trip computer(30+40=70 το πέρασμα)
    -εργασία (80)
    Τώρα που το βλέπω όλα μαζί κάνουν γύρο στα 663 αλλα πλήρωσα 615 μου έκανε και έκπτωση ;p
    “έπλυνε” την μηχανή,έβαλε κάτι σταθεροποιτες τάσεις στην μπαταρία(αν δεν κάνω λάθος),Έκανε γενικό έλεγχο το έκανε και μια βόλτα για να δει ότι όλα καλά.Και άλλα πολλά δεν τα θυμάμαι όλα.Φοβερός ο κοροσίδης στην δουλειά του.Είναι 2 αδέρφια και κάνα 2 άτομα ακόμα(όλοι έχουν τεχνογνωσία πάνω στις bmw) .Τώρα πάει πολύ καλά ούτε να ακουστεί η καδένα ούτε τίποτα.Το μονο πρόβλημα που έχω τώρα και δεν είμαι και σίγουρος είναι η κατανάλωση (12-14lt/100) μέσα σε πόλη.Με 40 χιλιόμετρα μέσα στην πόλη γραφει 13,6lt/100 με βαρύ πόδι.Μου φαίνονται αρκετά και κάτι μου λέει ότι θα πάω και για αλλαγή αισθητήρα l απλά έλεγα μήπως τον γλιτώσω γιατί μου πέσανε πολλά.Θα τον πάρω να τον ρωτήσω κιόλας.Τι πιστεύετε εσείς είναι καλά?Αν δεν το κάνω τώρα λέτε να έχω θέμα?
    Λάμδα? Μήπως να κοίταγες κανα MAF πρώτα...



  13. #29
    Εγγραφή
    24-04-15
    Μηνύματα
    27
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λάμδα? Μήπως να κοίταγες κανα MAF πρώτα...
    Γίνετε έλεγχος σε αυτούς? Να μην τους αλλάζω τσάμπα

  14. #30
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ένας είναι o αισθητήρας και μπορεί να τεσταριστεί στο GT1 της ΒΜW.

    BMW MAF MASS AIR FLOW SENSOR

    Posted on 12 May 2012

    If you are experiencing problems with your BMW, such as poor running, loss of power or intermittent issues such as Turbo Lag or poor mid range acceleration on BMW Diesel models, then the chances are, you have a failed or worn MAF (Mass Air Flow Sensor).
    The BMW MAF, is a highly sensitive electronic device which is located in the Air Intake system, just upstream of the Air Filter Housing, the job of the Mass Air Flow Sensor, is to constantly monitor the flow rate of air into the engine, in order for the electronic engine management system to adjust parameters such as fuel, timing and stroke (and on Diesel models – Turbo VNT Adjustment) in order to maintain optimum combustion, exhaust emissions, power and acceleration.

    On some BMWΆs the Mass Air Flow Meter serves a dual purpose as it also has a built in temperature monitor, which also feeds back information as to the temperature of the outside air, again this information can be used by the Engine Management system in order to adjust fuel levels whilst starting on cold mornings, and general winter running.
    Of course, failure of the MAF temperature sensor, can lead to over fueling, (which caused symptoms similar to an older vehicle running with its choke fully out) if the sensor goes faulty and constantly feeds back an incorrect temperature reading, and the engine is fooled into thinking its 35f when the air temperature is actually 80f.

    In short, the MAF sensor, forms an important part of your vehiclesΆ Electronic engine management system, and loss of calibration caused by age and dirt or a complete failure can cause a very noticeable loss of power, and the feeling that the vehicle simply isnΆt running properly or as good as it used to. These symptoms are even more noticeable in Diesel BMWΆs, as the Mass Air Flow sensor also forms part of the operation of the Turbo. A Failed MAF Sensor on a BMW 320D or BMW 330D can cause the Turbo to spool up at a lot later RPM than normal, coupled with general loss of power and Torque and this is generally more noticeable when setting off and moving through the lower gears, and during Mid Range acceleration.

    As a general rule, a MAF sensor will generally begin to deteriorate after around 60,000 miles of service, although they have been reported to fail as early as around 40,000 miles. So if your BMW has traveled above these mileage milestones, and has never had its MAF sensor replaced, then it is likely to be the cause of running problems, poor idle or increased MPG.
    Cleaning the MAF is rarely practical or effective and generally any improvements are only a short term solution, and often will not improve the situation at all, especially if the failure is electrical, and the problem is likely to return. Although considered relatively expensive, the Mass Air Flow sensor is often considered a consumable, especially on diesel variants, where failures are the more common. Generally when a MAF begins to fail, and a performance loss or general sluggishness is noted, then it is time to replace it.

    The MAF sensor, is considered a critical component as it provides real time running parameters back to the engine management system, therefore buying cheap MAF sensors, (often imported from China) should be avoided, purely because you could end up with a “new” sensor which makes your car run far worse than the failed original!.
    Fortunately, there are quality well made alternatives, which cost less than original MAF sensors from BMW. Manufactured in Germany by Pierburg, low cost but original quality replacement MAF sensors for Diesel BMWΆs can be purchased from HERE
    <A HREF=”https://ws.amazon.co.uk/widgets/q?rt...oScript” mce_HREF=”https://ws.amazon.co.uk/widgets/q?rt=tf_mfw&amp;ServiceVersion=20070822&amp;Market Place=GB&amp;ID=V20070822%2FGB%2Fmosttaunted-21%2F8001%2Fc0c7932c-1dbd-4038-8e19-603aa4a552fb&amp;Operation=NoScript”>Amazon.co.uk Widgets</A>
    Replacing the Mass Air Flow sensor on a BMW is relatively straight forward, as it is easy to get to, being mounted at the top or side of the engine, on the Air Intake System. All that is required is a TORX style screw driver or bit set, and around 30 t0 45 minutes of time. The exact location of the MAF sensor and also its correct replacement part number can be found in the BMW TIS parts manual which is for sale as part of our BMW DIS Diagnostic Package.

    If you are replacing the Mass Air Flow Meter on a Diesel Variant, such as the 320D, or 330D, then you will also need to clear the adaption settings of the old MAF Sensor, from out of the Engine Management System. This is extremely important, as the deterioration of the old sensor, will have caused the engine management to make various adjustments in an attempt to correct the errors, and these will need clearing and resetting.

    You can access and clear MAF Sensor adaption settings, by purchasing our BMW DIS Package

    Some screenshots of the MAF Adaption Clear Process from within the Servicing section of the BMW DIS diagnostic Program are shown below

    https://bmwgt1.com/bmw-maf-mass-air-flow-sensor/



  15. The Following 2 Users Say Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    A8hnaios (20-05-15), wheelman (20-05-15)

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP