Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: Διαρροή ψυκτικού (;)

  1. #1
    Εγγραφή
    06-06-14
    Μηνύματα
    73
    Thanked
    100
    Rides
    0

    Προεπιλογή Διαρροή ψυκτικού (;)

    Προχθές πήγα το αμάξι για αλλαγή λαδιών. Όσο ο μάστορας έκανε τη δουλειά του εγώ ξεβίδωσα το καπάκι από το παγούρι του ψυγείου και συμπλήρωσα παραφλού. Ο μάστορας με είδε και με ρώτησε αν συμπληρώνω συχνά. Εγώ του είπα ότι σχεδόν κάθε μήνα γεμίζω το μισό παγούρι. Έμεινε άφωνος και μου είπε ότι αυτό είναι λάθος και ότι το παραφλού κανονικά δεν πρέπει να συμπληρώνεται, ίσως μια φορά το χρόνο κι αν, αλλά σίγουρα όχι κάθε μήνα. Άρα κάπου υπάρχει διαρροή.

    Όταν τελείωσε με τα λάδια έλεγξε όλα τα κολλάρα και τις σωληνώσεις αλλά δεν βρήκε τίποτα. Τώρα η στάθμη στο παγούρι είναι λίγο πιο πάνω από τη μέση. Αυτό λίγο λίγο πέφτει και σχεδόν μετά από ένα μήνα χτυπάει ο αισθητήρας και το βρίσκω άδειο τελείως. Η αλήθεια είναι ότι δεν το γνώριζα και νόμιζα ότι είναι φυσιολογικό να εξατμίζεται από τη θερμοκρασία που αναπτύσσει το μοτέρ.

    Γύρισα σπίτι και έβαλα κάτω από το μπροστινό μέρος του αυτοκινήτου φύλλο από χαρτόνι. Την επόμενη μέρα το έλεγξα αλλά δεν υπήρχε καμία στάμπα. Η στάθμη στο παγούρι φαίνεται ανεπηρέαστη, τουλάχιστον μέχρι στιγμής.

    Τι ακριβώς συμβαίνει τελικά; Από που αλλού μπορεί να χάνει; Και γενικά πόσο συχνά είναι το φυσιολογικό να συμπληρώνουμε; Έχει να κάνει και με τη χρήση του μοτέρ;

  2. #2
    Εγγραφή
    08-07-13
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    74
    Thanked
    64
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Τι αυτοκίνητο έχεις; Όταν βάζεις μπρος σου θαμπώνει χαμηλά το παρμπρίζ ή μυρίζεις κάτι σαν γλυκερίνη;

  3. #3
    Εγγραφή
    06-06-14
    Μηνύματα
    73
    Thanked
    100
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dklitiro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι αυτοκίνητο έχεις; Όταν βάζεις μπρος σου θαμπώνει χαμηλά το παρμπρίζ ή μυρίζεις κάτι σαν γλυκερίνη;
    Έχω ένα 525 Ε34. Όχι ούτε το παρμπρίζ θολώνει, ούτε μυρίζει κάτι περίεργα.

  4. #4
    Εγγραφή
    07-06-13
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    407
    Thanked
    1198
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Eχει κατι κολαρα κατω απο την εισαγωγη,ειναι του καλοριφερ..
    Εχει τα κολαρα του κυκλοφορητη..
    Εχει και δυο ψιλα που πανε κατω απο τον μετρητη μαζας αερα..

    Δεν βλεπεις διαροη γιατι απλα πεφτει πανω σε καυτο σημειο και εξατμιζεται..
    Οταν ειναι κρυο δεν την βλεπεις γιατιειναι μικρη η τρυπα και δεν εχει πιεση το κυκλωμα..

  5. The Following 2 Users Say Thank You to Βασιλης For This Useful Post:

    BILL007 (18-04-15), karagiadim (09-02-17)

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP