Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 37

Θέμα: Ε87 ελαστικα

  1. #1
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.100
    Thanked
    13978
    Rides
    2

    Exclamation Ε87 ελαστικα

    Σε Ε87 116 του 2005 τι ελαστικα πρεπει να μπουν, run flat ή συμβατικα;
    Το αυτοκινητο εχει εξοπλισμό P7RRA Dynamic Package που περιλαμβανει το S226A Sports suspension settings και 16'' ζαντα με ελαστικα 205/55/16.
    Run flat ελαστικα μισελεν ή κοντινεταλ 500 ευρω περιπου και τα συμβατικα 280 ευρω.
    Εαν βαλω τα συμβατικα, εκτος απο το δεν εχω ρεζερβα για μια ωρα αναγκης, υπαρχει και θεμα με την οδικη συμπεριφορα;
    Ειναι ρυθμισμενο απο το εργοστασιο μονο για run flat και εαν μπουν συμβατικα χανει σε οδικη συμπεριφορα - αισθηση τιμονι κ.λ.π
    Βασικα το προβλημα δεν ειναι τοσο το 200αρι παραπανω που εχουν, οσο οτι δεν υπαρχουν αυτη την στιγμη ετοιμοπαραδοτα τα τελευταια μοντελα.
    Διαθεσιμο ειναι ειναι μονο το νεο κοντινεταλ αλλα σε διασταση 195/55/16, που το φοραει το Ε87 αλλα οχι σε αυτη την ζαντα και οχι με την σπορ αναρτηση.
    Απο τα συμβατικα υπαρχουν τα παντα στην διασταση 205, ενω για τα run flat αναμονη με αγνωστο χρονο παραδοσης!!!
    Για βοηθατε οι κατεχοντες το θεμα!!!

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alexm : 25-03-15 στις 22:41

  2. The Following User Says Thank You to alexm For This Useful Post:

    doctore (30-03-15)

  3. #2
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Πάρε μια ρεζέρβα και βάλε συμβατικά.
    Δεν θα έχεις πρόβλημα, φίλος μου τα άλλαξε και είναι Οκ.

  4. The Following 3 Users Say Thank You to mark e92 For This Useful Post:

    alexm (25-03-15), BILL007 (06-04-15), HLIAS - E36 (26-03-15)

  5. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Κατερινη-Νεοι Πόροι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.452
    Thanked
    3569
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    μια μέρα το οδήγησα το δικό μου με runflat, την επόμενη τα πούλησα και έβαλα συμβατικά.
    7 χρόνια τώρα δεν έπαθα λάστιχο.
    Έχω μαζί μου πάντα ένα κιτ της continental για παν ενδεχόμενο.
    Το αυτοκίνητο φορούσε mpack ανάρτηση,δεν νομίζω να έχασα σε συμπεριφορά αν και όπως είπα έκανα μόνο 150χλμ με runflat.




    Να πούμε καλορίζικο? ?????

  6. The Following 2 Users Say Thank You to scania124 For This Useful Post:

    alexm (26-03-15), Ptboul (27-03-15)

  7. #4
    Εγγραφή
    01-04-12
    Περιοχή
    Inside of BMW
    Μηνύματα
    3.103
    Thanked
    2317
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αλέξη και εγώ μετά την τελευταία αλλαγή έβαλα συμβατικά σε 18αρια.
    Δεν έχω νιώσει να υστερεί κάπου , αντίθετα είναι πιο άνετο στις λακούβες και τα σπασίματα που βρίσκεις στο δρόμο.
    Και ο αδερφός μου στον άσσο που έβαλε run flat στην αλλαγή , είπε ότι στην επόμενη θα πάει σε συμβατικά...

    Πήρα και αυτήν και την κουβαλάω όταν θα έχω ταξίδια... Τώρα στο νησί την έχω σπίτι , το πολύ πολύ να στείλω κανέναν να μου την φέρει

    Γρύλο ανύψωσης πήρα γνήσιο bmw από e46 όπως και μπουλονόκλειδο χειρός (και η ρεζέρβα βασικά από τέτοιο είναι), αν και αυτά πιστεύω εσύ τα ξέρεις καλύτερα από μένα
    Πωλούνται : Ζάντες 16 Μ Styling 220

    Αγοράζονται : BMW Performance parts

  8. The Following User Says Thank You to Andri For This Useful Post:

    alexm (26-03-15)

  9. #5
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    εχουμε και λεμε....
    σε ολα αυτα τα χρονια ποσες φορες επαθες λαστιχο?
    Γνωριζεις ομως οτι υπαρχει και ο νομος του Μερφυ? χαχαχα
    Ουτε με τα run flat δεν εισαι τελειως σιγουρος ,ετσι τουλαχιστον εχουν αναφερει χρηστες.
    Υπαρχει η λυση μιας μικρης ρεζερβας ,οπως και ενα κιτ επισκευης.
    αν βαλεις συμβατικα θα κερδισεις σε ανεση και δεν θα χασεις πουθενα μυθος ειναι οτι χανεις σε συμπεριφορες στα ορια(?)
    Μονο το κοπανημα που θα γλυτωσεις φτανει!!!

    run flat v/s συμβατικα

  10. The Following 2 Users Say Thank You to Nino For This Useful Post:

    alexm (26-03-15), Ptboul (27-03-15)

  11. #6
    Εγγραφή
    27-04-10
    Μηνύματα
    1.286
    Thanked
    1229
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Αλεξη προσφατα εβαλα τα pirelli blue τα συμβατικα.Δεν το εχω μετανοιωσει παρα μονο οτι,εχασε σε βαρος το τιμονι και οτι σε στροφες στην εθνικη με 180++ εχεις την αισθηση οτι δεν σε κραταει βιδωμενο στην ασφαλτο,ισως να βγηκε στην επιφανεια και το οτι θελω αμορτισερ..Δεν ξερω αν με τα ρανφλατ εστριβα με περοσσοτερα η λιγοτερα αλλα το ενοιωθα το αυτοκινητο πιο βιδωμενο στον δρομο.Για μενα ξαναβαλε ραν φλατ.

  12. The Following 2 Users Say Thank You to E60_Arkadia For This Useful Post:

    alexm (26-03-15), doctore (30-03-15)

  13. #7
    Εγγραφή
    08-08-11
    Περιοχή
    χαιδαρι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    3.220
    Thanked
    7747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Συμβατικα και μια ρεζερβα αναγκης απο τα μεταχειρισμενα που θα την πετας πισω οταν εχεις να κανεις μεγαλες αποστασεις.
    Βαλε και καμοια φωτο να δουμε το οχημα ντε.

  14. The Following User Says Thank You to Bitz For This Useful Post:

    alexm (26-03-15)

  15. #8
    Εγγραφή
    07-03-13
    Περιοχή
    Neverland
    Μηνύματα
    215
    Thanked
    208
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω τι παίζει με την e87 αλλά η f20 δεν κοπανάει καθόλου με τα runflat. Ήδη μου φάνηκαν χρήσιμα μια φορά. Ξεφούσκωσε αρκετά το πίσω αριστερό λάστιχο στην διάρκεια ταξιδιού και συνέχισα για περίπου 100 χλμ χωρίς πρόβλημα μέχρι τον προορισμό μου όπου διαπιστώθηκε στο βουλκανιζατέρ ότι είχα πατήσει πρόκα. Λεπτομέρεια, είχα μέσα γυναίκα και παιδί, είχε νυχτώσει, έβρεχε , το θερμόμετρο έδειχνε 5 βαθμούς και το πορτ-μπαγκάζ ήταν γεμάτο. Δεν θέλω να σκεφτώ τι θα τράβαγα αν έπρεπε να βάλω ρεζέρβα εκείνη την ώρα... Επίσης μηχανικός που δουλεύει χρόνια σε service bmw μου είπε ότι ισχύει πως σετάρονται τα αυτοκίνητα από το εργοστάσιο για να φοράνε rft. Εξαιρούνται βέβαια οι σειρές m. Προσωπικά σε runflat θα πάω όταν τα αλλάξω. Μου αρέσει επίσης που δεν μαγουλιάζουν καθόλου στις στροφές, δεν χαμπαριάζουν τίποτα τα πλαινά σε τυχόν στενές επαφές με πεζοδρόμια και -τουλάχιστον τα goodyear που φοράω τώρα- έχουν πολύ μικρή φθορά μετά από 35.000 χλμ (πολλά εκ των οποίων είναι με σβέλτη-γρήγορη οδήγηση). Άνετα θα βγάλουν 50.000 χλμ όπως τα κόβω.

  16. The Following User Says Thank You to mrclouzo For This Useful Post:

    alexm (26-03-15)

  17. #9
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mrclouzo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω τι παίζει με την e87 αλλά η f20 δεν κοπανάει καθόλου με τα runflat. Ήδη μου φάνηκαν χρήσιμα μια φορά. Ξεφούσκωσε αρκετά το πίσω αριστερό λάστιχο στην διάρκεια ταξιδιού και συνέχισα για περίπου 100 χλμ χωρίς πρόβλημα μέχρι τον προορισμό μου όπου διαπιστώθηκε στο βουλκανιζατέρ ότι είχα πατήσει πρόκα. Λεπτομέρεια, είχα μέσα γυναίκα και παιδί, είχε νυχτώσει, έβρεχε , το θερμόμετρο έδειχνε 5 βαθμούς και το πορτ-μπαγκάζ ήταν γεμάτο. Δεν θέλω να σκεφτώ τι θα τράβαγα αν έπρεπε να βάλω ρεζέρβα εκείνη την ώρα... Επίσης μηχανικός που δουλεύει χρόνια σε service bmw μου είπε ότι ισχύει πως σετάρονται τα αυτοκίνητα από το εργοστάσιο για να φοράνε rft. Εξαιρούνται βέβαια οι σειρές m. Προσωπικά σε runflat θα πάω όταν τα αλλάξω. Μου αρέσει επίσης που δεν μαγουλιάζουν καθόλου στις στροφές, δεν χαμπαριάζουν τίποτα τα πλαινά σε τυχόν στενές επαφές με πεζοδρόμια και -τουλάχιστον τα goodyear που φοράω τώρα- έχουν πολύ μικρή φθορά μετά από 35.000 χλμ (πολλά εκ των οποίων είναι με σβέλτη-γρήγορη οδήγηση). Άνετα θα βγάλουν 50.000 χλμ όπως τα κόβω.
    Αν το περπάτησες ξεφούσκωτο τσεκαρέ το .

  18. #10
    Εγγραφή
    07-03-13
    Περιοχή
    Neverland
    Μηνύματα
    215
    Thanked
    208
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το τσέκαρε ενδελεχώς ο λαστιχάς. Το λάστιχο είχε μέσα 17 psi, δεν ήταν τελείως ξεφούσκωτο και δεν ξεπέρασα ποτέ τα 100 χλμ.

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP