Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 37

Θέμα: Ε87 ελαστικα

  1. #21
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    960
    Thanked
    557
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Όταν ένα ελαστικό φορτιστεί αρκετά (πχ σε μια στροφή)
    ναι βρε επιθεωρητα τα ξερω αυτα για το μαγουλιασμα των ελαστικων,ειχα και πριν αυτοκινητο χωρις ρανφλατ.για το ποσο περισοτερο κλινουν τα αμορτισερ της Ε87Χ με συμβατικα λεω αν ξερει κανεις.γιατι σε αντιθεση με το δικο σου εμας εχουν αλλο στησιμο πιο σκληρο θα το ελεγα.

  2. #22
    Εγγραφή
    07-03-13
    Περιοχή
    Neverland
    Μηνύματα
    215
    Thanked
    208
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αρκετοί έχουν βάλει συμβατικά λάστιχα σε E87 και σίγουρα η άνεση βελτιώνεται. Τώρα το πώς συνεργάζονται με τα αμορτισέρ υπό πίεση δεν το γνωρίζω. Πάντως η Fxx series είναι αρκετά έως πολύ άνετη παρότι φοράει rft. Αν κάποιος πάει σε συμβατικά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα χρειαστεί πιο σφιχτή ανάρτηση γιατί με το υπάρχον setup το αμάξι θα γίνει πλαδαρό.

  3. #23
    Εγγραφή
    12-04-11
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    170
    Thanked
    174
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αν και πέρασε καιρός από την τελευταία απάντηση και το παλικάρι έχει ήδη πάρει τα λάστιχα του εγώ θα γράψω κάτι μπας και φανεί χρήσιμο στους επόμενους.

    Επειδή υπήρξα παθών από ελαττωματικό RF προχώρησα στη αλλαγή τους με συμβατικά. . Σαν πρώτη αίσθηση γούσταρα την άνεση που είχα αλλά μόλις πέρασε λίγος καιρός κατάλαβα ότι άλλαξε η συμπεριφορά του αυτοκινήτου εντελώς και έγινε "βαρκα" .
    Ήταν η πρώτη φορά που ανυπομονούσα να περάσει η τριετία για να ξαναεπιστρεψω στα runflat. Γενικα κατάλαβα ότι όταν ένα αμάξι ειναι στημένο για RF δε του βάζεις συμβατικά. Εκτός αν κίνησε εντελώς μόνο μέσα στη πόλη και δε σε νοιαζουν τα κρατηματα στις στροφές.

    Sent from my V3 Plus using Tapatalk 2

  4. #24
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    960
    Thanked
    557
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    αν εννοεις εμενα φιλε οχι δεν εχω αγορασει ακομα.συνηθιζω να κανω ερευνα και να ακουω γνωμες αρκετα πριν φτασει η στιγμη.σε λιγο καιρο ομως θα το κανω.και ευτυχως που απαντησες και βοηθας πολυ στην αποφαση μου.μου ειπαν και εμενα οτι εχει μαλακο στησιμο στις αναρτησεις για να αντεξουν τα βαρια ρανφλατ.
    η αληθεια ειναι οτι ειμαι 70-30% πολη-ταξιδια οποτε γιαυτο το σκεφτομαι για συμβατικα.απο την αλλη αυτο το "βαρκαρισμα" δεν ξερω αν θα μου αρεσει.ειναι ο μονος λογος που το σκεφτομαι και αν ειναι τοσο εντονο οπως λες δεν θα μου αρεσει.το να με πιασει λαστιχο στα λιγα δεν με χαλαει,θα φωναξω οδικη οπως εκανα και παλια γιατι λογω μεσης και οταν ειχα ρεζερβα δεν το ειχα το σπορ.το δευτερο που με προβληματιζε ειναι στα πολλα χιλιιομετρα,σε επικυνδυνες στροφες κ.λπ. αλλα αυτο 20 χρονια τωρα δεν μου εχει τυχει .απο την αλλη αυτο που με εχει νευριασει ειναι το αμαξι στο εσωτερικο διαλυεται.οι λακουβες αυξανονται δραματικα μεσα στην πολη και οι τριγμοι-θορυβοι στο ταμπλω και γενικα στο εσωτερικο βαρανε κοκκινο...κριμα για ενα κανουριο αμαξι με τοσο καλη ποιοτητα κατασκευης.θα μου πεις αυτο με τους τριγμους θα υπαρχει εται κιαλλιως και με συμβατικα.αλλα φανταζομαι οτι με συμβατικα αποροφιουνται καλυτερα οι κραδασμοι,οπως και οτι οι ζαντες εχουν λιγοτερο ποσοστο να στραβωσουν,αν δεν κανω λαθος.

    υ.γ. εχει βαλει κανεις τα ρανφλατ goodyear efficient grip perfomance? τα φερνουν μονο με παραγγελια απο γερμανια,μου ειπαν.

  5. #25
    Εγγραφή
    07-03-13
    Περιοχή
    Neverland
    Μηνύματα
    215
    Thanked
    208
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dreamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν εννοεις εμενα φιλε οχι δεν εχω αγορασει ακομα.συνηθιζω να κανω ερευνα και να ακουω γνωμες αρκετα πριν φτασει η στιγμη.σε λιγο καιρο ομως θα το κανω.και ευτυχως που απαντησες και βοηθας πολυ στην αποφαση μου.μου ειπαν και εμενα οτι εχει μαλακο στησιμο στις αναρτησεις για να αντεξουν τα βαρια ρανφλατ.
    η αληθεια ειναι οτι ειμαι 70-30% πολη-ταξιδια οποτε γιαυτο το σκεφτομαι για συμβατικα.απο την αλλη αυτο το "βαρκαρισμα" δεν ξερω αν θα μου αρεσει.ειναι ο μονος λογος που το σκεφτομαι και αν ειναι τοσο εντονο οπως λες δεν θα μου αρεσει.το να με πιασει λαστιχο στα λιγα δεν με χαλαει,θα φωναξω οδικη οπως εκανα και παλια γιατι λογω μεσης και οταν ειχα ρεζερβα δεν το ειχα το σπορ.το δευτερο που με προβληματιζε ειναι στα πολλα χιλιιομετρα,σε επικυνδυνες στροφες κ.λπ. αλλα αυτο 20 χρονια τωρα δεν μου εχει τυχει .απο την αλλη αυτο που με εχει νευριασει ειναι το αμαξι στο εσωτερικο διαλυεται.οι λακουβες αυξανονται δραματικα μεσα στην πολη και οι τριγμοι-θορυβοι στο ταμπλω και γενικα στο εσωτερικο βαρανε κοκκινο...κριμα για ενα κανουριο αμαξι με τοσο καλη ποιοτητα κατασκευης.θα μου πεις αυτο με τους τριγμους θα υπαρχει εται κιαλλιως και με συμβατικα.αλλα φανταζομαι οτι με συμβατικα αποροφιουνται καλυτερα οι κραδασμοι,οπως και οτι οι ζαντες εχουν λιγοτερο ποσοστο να στραβωσουν,αν δεν κανω λαθος.

    υ.γ. εχει βαλει κανεις τα ρανφλατ goodyear efficient grip perfomance? τα φερνουν μονο με παραγγελια απο γερμανια,μου ειπαν.
    Αυτά φοράει το δικό μου από το εργοστάσιο, μετά από 36.000 χλμ δεν έχω κανένα παράπονο. Έχουν καλά κρατήματα, χαμηλή φθορά (υπολογίζω να βγάλουν τουλάχιστον άλλα 15.000 χλμ) και είναι αθόρυβα για RFT. Επίσης -στην f20 τουλάχιστον- η άνεση είναι σε πολύ καλά επίπεδα και δεν υπάρχουν κοπανήματα στις λακούβες. Θα στα πρότεινα ανεπιφύλακτα.

  6. The Following User Says Thank You to mrclouzo For This Useful Post:

    dreamer (08-05-15)

  7. #26
    Εγγραφή
    28-12-12
    Περιοχή
    Αγγλία, Αθήνα, Λάρισα, Δράμα
    Μηνύματα
    1.616
    Thanked
    2111
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε Ε87 116 του 2005 τι ελαστικα πρεπει να μπουν, run flat ή συμβατικα;
    Το αυτοκινητο εχει εξοπλισμό P7RRA Dynamic Package που περιλαμβανει το S226A Sports suspension settings και 16'' ζαντα με ελαστικα 205/55/16.
    Run flat ελαστικα μισελεν ή κοντινεταλ 500 ευρω περιπου και τα συμβατικα 280 ευρω.
    Εαν βαλω τα συμβατικα, εκτος απο το δεν εχω ρεζερβα για μια ωρα αναγκης, υπαρχει και θεμα με την οδικη συμπεριφορα;
    Ειναι ρυθμισμενο απο το εργοστασιο μονο για run flat και εαν μπουν συμβατικα χανει σε οδικη συμπεριφορα - αισθηση τιμονι κ.λ.π
    Βασικα το προβλημα δεν ειναι τοσο το 200αρι παραπανω που εχουν, οσο οτι δεν υπαρχουν αυτη την στιγμη ετοιμοπαραδοτα τα τελευταια μοντελα.
    Διαθεσιμο ειναι ειναι μονο το νεο κοντινεταλ αλλα σε διασταση 195/55/16, που το φοραει το Ε87 αλλα οχι σε αυτη την ζαντα και οχι με την σπορ αναρτηση.
    Απο τα συμβατικα υπαρχουν τα παντα στην διασταση 205, ενω για τα run flat αναμονη με αγνωστο χρονο παραδοσης!!!
    Για βοηθατε οι κατεχοντες το θεμα!!!

    Αγαπητέ Αλέξη δεν ξέρω αν αποφάσισες τελικά, αλλά ας πω μια γνώμη.

    Τον άσσο του 2005, τον έχω κάνει test drive όταν πρωτοβγήκε το μοντέλο στην Αγγλία και τα run flat πραγματικά ήταν πολύ σκληρά και ειδικά στο sport πακέτο.

    Εάν βάλεις συμβατικά, θα γλυτώσεις από το κοπάνημα, θα βελτιωθεί η άνεση, το κράτημα και παίζεται και η οικονομία καυσίμου. Απλά θα χρειαστείς ένα κιτ επισκευής ή μίνι ρεζέρβα (όπως κάνεις με το Μ5!)
    Το Ε90 320d SE 2005 του φίλου μου είχε run flat Continental 205/55 16. Τα αλλάξαμε σε συμβατικά Michelin (σ'αυτό επεμεινα μέχρι αηδίας) και κάθε φορά που το οδηγάει, λέει πόσο άνετο είναι σε σχέση με παλιά.
    Και το όνομα είναι Marie-Noëlle (ελληνιστί Μαρί-Νοέλ) ή υποκοριστικό MNL, ΟΧΙ Μαρί (Marie) ΟΥΤΕ Νοέλ (Noëlle), εκτός αν ψάχνετε για κάποια άλλη... That's it babes!

  8. The Following User Says Thank You to I_MNL For This Useful Post:

    alexm (06-05-15)

  9. #27
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.100
    Thanked
    13978
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο I_MNL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ Αλέξη δεν ξέρω αν αποφάσισες τελικά, αλλά ας πω μια γνώμη.

    Τον άσσο του 2005, τον έχω κάνει test drive όταν πρωτοβγήκε το μοντέλο στην Αγγλία και τα run flat πραγματικά ήταν πολύ σκληρά και ειδικά στο sport πακέτο.

    Εάν βάλεις συμβατικά, θα γλυτώσεις από το κοπάνημα, θα βελτιωθεί η άνεση, το κράτημα και παίζεται και η οικονομία καυσίμου. Απλά θα χρειαστείς ένα κιτ επισκευής ή μίνι ρεζέρβα (όπως κάνεις με το Μ5!)
    Το Ε90 320d SE 2005 του φίλου μου είχε run flat Continental 205/55 16. Τα αλλάξαμε σε συμβατικά Michelin (σ'αυτό επεμεινα μέχρι αηδίας) και κάθε φορά που το οδηγάει, λέει πόσο άνετο είναι σε σχέση με παλιά.
    https://www.bmwfans.gr/forum/showpos...8&postcount=13


  10. #28
    Εγγραφή
    28-12-12
    Περιοχή
    Αγγλία, Αθήνα, Λάρισα, Δράμα
    Μηνύματα
    1.616
    Thanked
    2111
    Rides
    2

    Προεπιλογή


    Τώρα το είδα...
    Οοπς
    Και το όνομα είναι Marie-Noëlle (ελληνιστί Μαρί-Νοέλ) ή υποκοριστικό MNL, ΟΧΙ Μαρί (Marie) ΟΥΤΕ Νοέλ (Noëlle), εκτός αν ψάχνετε για κάποια άλλη... That's it babes!

  11. #29
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    960
    Thanked
    557
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    το τριξιμο στο ταμπλω και τα σκληρα πλαστικα μεσα στην καμπινα οφειλεται στα ρανφλατ η' αν ειχα απο την αρχη συμβατικα δεν θα ειχα τοσο τριξιμο? ρωταω αν μολις βαλω συμβατικα σταματησουν να δημιουργουνται τριξιματα πλεον.εκτος αν οφειλεται,εκτος απο τις λακουβες και τα ρανφλατ και στο μοντελλο,λογω στησιματος αναρτησης και τα συμβατικα ελαστικα δεν θα κανουν την διαφορα σαυτο το θεμα τους τριξιματος.

  12. #30
    Εγγραφή
    12-04-11
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    170
    Thanked
    174
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το τριξιμο μέσα στο ταμπλό οφείλεται στη κακή ποιότητα πλαστικών και συρναμολογησης απλά τα runflat το επιβαρύνουν. Πάντως όταν αλλάξει σε συμβατικά είχε μειωθεί ο θόρυβος. Επίσης από την αρχή σχεδόν είχα σφηνώσει κάτι πλαστικούς αποστατες εκεί που ενώνεται το ταμπλό με τις πλαινες κολώνες και είχε μειωθεί ο θόρυβος. Πατέντες δηλαδή γιατί ντρεπόμουν να βάλω άνθρωπο μέσα. Έτριζε περισσότερο και από φίλων μου που είχαν Ibiza και Peugeot...

    Sent from my V3 Plus using Tapatalk 2

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP