Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 37

Θέμα: Ε87 ελαστικα

  1. #11
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Αλέξη και το δικό μου φορούσε ραν φλατ κ τα έβγαλα μέσα σε λίγους μήνες.

    Τον ίδιο προβληματισμό είχα κ εγώ, αν θα μαγουλιάζει (λες κ μπαίνω σε κάθε στροφή με 200) αν θα συνεργάζεται με το μ πακ (λες κ έχουν μαλώσει τα συμβατικά με την ανάρτηση), αν αν αν.

    Με προφίλ 225/40 μπροστά κ 255/35 πίσω (σε 18άρα) όχι μόνο δεν είδα κάτι αρνητικό αλλά ίσως κ μια απειροελάχιστη βελτίωση σε άνεση.

    Θα αναθεωρούσα την άποψη μου μετά την τελευταία μου περιπέτεια, όπου βρέθηκα στη μέση του πουθενά (κάπου έξω απ τη Νεμέα) με λάστιχο πίτα αν δεν ήμουν σίγουρος για το πόσο θα μπορούσε να αντεπεξέλθει το ραν σε τέτοιο κρατήρα.

    Συνοψίζοντας: το ραν φλατ δεν είναι πανάκεια. Αν είναι να σε σώσει, το ίδιο μπορεί να κάνει κ το τιούμπλες ελλαστικό όπου μαζί με το κιτ αφρού κ ένα κομπρεσσεράκι συνεχίζεις.

    Το να βρεθείς σε φάση να σκάσει κ να χάσει το τιουμπλες ακαριαία τον αέρα ενώ πας με 200 κ να φέρεις τούμπες στην Εθνική, το θεωρώ αρκετά ακραίο σενάριο.

    Η επιλογή είναι δική σου.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  2. The Following 5 Users Say Thank You to Ptboul For This Useful Post:

    alexm (27-03-15), Konstantinos E60 (27-03-15), Nino (27-03-15), wheelman (29-03-15), ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ (27-03-15)

  3. #12
    Εγγραφή
    07-03-13
    Περιοχή
    Neverland
    Μηνύματα
    215
    Thanked
    208
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δηλαδή στην bmw που επιμένουν στα rft είναι μακάκες? Το βασικότερο μείον των rft που ήταν η άνεση και ο θόρυβος κύλισης, στις fxx series έχει αντιμετωπιστεί σε πολύ μεγάλο βαθμό. Εκτός αυτού τα τελευταίας κοπής rft είναι αρκετά πιο εξελιγμένα από τα παλιότερα. Έχω πέσει σε κρατήρα με 60 χλμ που δεν φαινόταν γιατί έβρεχε και δεν χαμπάριασαν τίποτα. Ο καθένας βέβαια κάνει αυτό που θέλει.

  4. #13
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.100
    Thanked
    13978
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις, σημερα παρηγγειλα τα ελαστικα και αυριο θα τα εχω.
    Τελικα θα παραμεινω στα εργοστασιακα run flat 205/55/16, επιλογη τα Bridgestone Turanza ER300 V που τα βρηκα σε καλη τιμη (370 ευρω).

  5. The Following 4 Users Say Thank You to alexm For This Useful Post:

    doctore (30-03-15), E60_Arkadia (27-03-15), mark e92 (12-05-15), wheelman (29-03-15)

  6. #14
    Εγγραφή
    27-04-10
    Μηνύματα
    1.286
    Thanked
    1229
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Πολυ καλα εκανες Αλεξη.

  7. The Following 2 Users Say Thank You to E60_Arkadia For This Useful Post:

    alexm (27-03-15), doctore (30-03-15)

  8. #15
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mrclouzo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή στην bmw που επιμένουν στα rft είναι μακάκες?
    Όχι βρε, απλά λέμε την προσωπική μας άποψη σύμφωνα με την εμπειρία μας επάνω σε αυτό που ρώτησε ο Αλέξης.

    Πριν κανα χρόνο ήμουν στο συνεργείο κ περίμενα να πάρω το αμάξι. Εκεί ήταν ένα 93άρι (παρτάΛι - από γκόμινα) κ σε κάποια φάση το σηκώνουν ψηλά. Εκεί με φωνάζει το παληκάρι του συνεργείου κ μου λέει έλα να δεις!

    Τα δύο μπροστινά (ραν φλατ) στην εσωτερική πλευρά τους και περιμετρικά είχαν ανοίξει!

    Δεν ξέρω αν αυτή η ιδιοκτήτρια κυκλοφορούσε εν αγνοία ή εν γνώση της έτσι, σκέψου όμως να μην είσαι σχετικός, να μην πολυ ψάχνεσαι με το αμάξι κ να σου συμβεί αυτό το πράγμα και να βγεις εθνική.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ptboul : 30-03-15 στις 09:09
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  9. #16
    Εγγραφή
    27-04-10
    Μηνύματα
    1.286
    Thanked
    1229
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Είχα ανεβει για τον γάμο της ξαδέρφης μου Αθήνα,ήταν Κυριακή χειμώνας και έβρεχε καταρακτωδως.Ξεκινάω για επιστροφή κατά τις 3 τα ξημερώματα,κάπου στην χαλυβουργική είχε καλυφθεί ο δρόμος από νερό,πήγαινα με καμμιά 80αρια και περνώντας στα τυφλά από την λιμνούλα πέφτω σε ένα κρατήρα με την δεξιά μεριά και σκίζονται στην κυριολεξία τα δυο δεξιά ρανφλατ.Ειχαν ανοίξει στο προφίλ και έπιανες τα σίδερα.Προχοραω λίγο και γκλιιιιν.για σπασμένο λάστιχο.Σταματαω στην άκρη κατεβαίνω και βλέπω την ζημια.Εντωμεταξύ να βρέχει παραπολυ και να είναι σκοτάδι.Μπήκα στο αμάξι και συνέχισα μέχρι τριπολη άνετα.Γι αυτό τα εκτιμάω τα ρανφλατ.Αντε να είχα συμβατικά....

  10. #17
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο E60_Arkadia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειχαν ανοίξει στο προφίλ και έπιανες τα σίδερα.Προχοραω λίγο και γκλιιιιν.για σπασμένο λάστιχο.Σταματαω στην άκρη κατεβαίνω και βλέπω την ζημια.Εντωμεταξύ να βρέχει παραπολυ και να είναι σκοτάδι.Μπήκα στο αμάξι και συνέχισα μέχρι τριπολη άνετα.Γι αυτό τα εκτιμάω τα ρανφλατ.Αντε να είχα συμβατικά....
    Δεν είναι επικίνδυνο αυτό;; Εννοώ να κάνεις ολόκληρο ταξίδι με τέτοιο λάστιχο;

    Προσωπικά άντε να πήγαινα στο κοντινότερο βουλκανιζατέρ κ να περίμενα.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  11. #18
    Εγγραφή
    27-04-10
    Μηνύματα
    1.286
    Thanked
    1229
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ptboul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι επικίνδυνο αυτό;; Εννοώ να κάνεις ολόκληρο ταξίδι με τέτοιο λάστιχο;

    Προσωπικά άντε να πήγαινα στο κοντινότερο βουλκανιζατέρ κ να περίμενα.
    Ήταν αλλά 3 το πρωί με καταιγίδα που να πήγαινα; Δεν είχε πρόβλημα στην πορεία το αυτοκίνητο μπορώ να σου πω ότι δεν καταλάβαινες τπτ .Φυσικα πήγαινα πολύ προσεκτικά.Με συμβατικά θα είχα μείνει επιτόπου και θα ήθελα οδική και δεν ξέρω αν οι ζάντες θα άντεχαν.Κοινως έβαλα συμβατικά και ο Θεός βοηθός

  12. The Following User Says Thank You to E60_Arkadia For This Useful Post:

    Ptboul (30-03-15)

  13. #19
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    960
    Thanked
    557
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    οταν λετε μαγουλιαζει εννοειτε εκτος απο το ελαστικου του συμβατικου παιρνουν και μεγαλυτερη κλιση και τα αμορτισερ? βουτανε περισοτερο και αυτα?

    και εγω το σκεφτομαι για συμβατικα καθοτι απο τα 10.000 χιλ. που κανω μονο τα 3000 ειναι εκτος πολης με μεγαλες ταχυτητες.οπου εξω δεν εχει τοσες λακουβες σε αντιθεση με μεσα στην πολη που η ανεση ειναι πιο σημαντικη με τοσες λακουβες.

  14. #20
    Εγγραφή
    07-03-13
    Περιοχή
    Neverland
    Μηνύματα
    215
    Thanked
    208
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Όταν ένα ελαστικό φορτιστεί αρκετά (πχ σε μια στροφή) τότε το πλαινό του κατά κάποιο τρόπο συμπιέζεται. Αυτό το φαινόμενο είναι πιο έντονο όσο πιο ψηλό είναι το προφίλ (το αντίθετο ακριβώς συμβαίνει με τα χαμηλά προφίλ). Τα rft εκ κατασκευής έχουν πλαινά κούτσουρα γιατί πρέπει να αντέχουν το βάρος του αυτοκινήτου όταν υπάρξει ανάγκη οπότε δεν υφίσταται αυτό το φαινόμενο. Το κέρδος είναι ότι σε μια στροφή το ελαστικό που δεν μαγουλιάζει ουσιαστικά πατάει στην άσφαλτο με όλο το πέλμα. Τα αμορτισέρ και οι κλίσεις δεν έχουν σχέση με αυτό. Για να καταλάβεις, πρώτη φορά βλέπω τα λάστιχα να μην έχουν καμία φθορά στα πλαινά όπως συνέβαινε τόσα χρόνια με όσα συμβατικά λάστιχα έχω αλλάξει και που είχε ως συνέπεια την σημαντική μείωση της απόδοσής τους μετά από κάποια χιλιόμετρα. Τώρα στα 35.000 χλμ και με οδήγηση όχι ήρεμη βλέπω ότι έχουν αρκετό ψωμί ακόμα και τα κρατήματα στις στροφές είναι μια χαρά.

  15. The Following 2 Users Say Thank You to mrclouzo For This Useful Post:

    ghost-rider (06-04-15), Ptboul (05-04-15)

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP