Σελίδα 9 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 7891011 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 81 έως 90 από 109

Θέμα: NBT retrofit

  1. #81
    Εγγραφή
    04-03-13
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    244
    Thanked
    139
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Σημερα ηρθε το νεο idrive εκδοσης 2015 λειτουργει κανονικα και πολυ καλυτερο απαυτο που ειχα.ασημι φωτιζομενο κτλ...τωρα πρεπει να ξεκλειδωσω το ιντερνετ. Ξερεις εαν τα οργανακια μετρανε αλογα στον τροχο η στον στροφαλο? Γιατι απο ροπη τερματιζει 32 αλλα αλογα δειχνει οσα το torque pro at wheels δλδ 135 περιπου

  2. #82
    Εγγραφή
    05-01-10
    Περιοχή
    Ναουσα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4.108
    Thanked
    2482
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mrclouzo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαίρομαι που (σχεδόν) όλα πήγαν καλά
    Το θέμα του υπολογιστή ταξιδιού μάλλον θα λυθεί με coding. Όσον αφορά το idrive controller 2 σενάρια είναι πιθανά : είτε είναι ελαττωματικό είτε το αυτοκίνητό σου υποστηρίζει KCAN2 οπότε χρειάζεσαι το touch controller. Αν ήσουν πιο κοντά θα μπορούσαμε να το βάλουμε στο δικό μου να δούμε αν λειτουργεί. Λένε ότι όλα τα fxx series παραγωγής από 07/2013 και μετά έχουν KCAN2 (άρα σε αυτά το touch controller είναι plug and play). Για το handwriting module χρειάζεται extra μια ecu που μπαίνει κάτω από το idrive controller, καλωδίωση και coding. Αν το δικό σου υποστηρίζει KCAN2 επιστρέφεις το navi idrive controller και τσιμπάς ένα touch. Ή απλά κρατάς το μαμά idrive controller, απλά δεν έχει το κουμπί navi και δεν είναι τόσο ποιοτικό όσο αυτό με το navi.

    Σήμερα αναβάθμισα και τους χάρτες σε 2015-2, υπάρχει προγραμματάκι που δημιουργεί τον FSC code που χρειάζεται για το vin του αυτοκινήτου που ήταν το NBT (donor vin). Επίσης υπάρχει link για download του χάρτη. Περίπου 45 λεπτά χρειάζονται για να φορτωθούν οι χάρτες από στικάκι στο NBT. Φυσικά όλα αυτά είναι free

    Όσον αφορά τις μετρήσεις από τα sport gauges, εγώ έχω δει μέχρι 120-122 άλογα και περίπου 27 κιλά ροπή. Φαίνεται να είναι αξιόπιστα.
    Οι χάρτες ειναι μονο για nbt η και για cic

  3. #83
    Εγγραφή
    31-03-15
    Μηνύματα
    11
    Thanked
    3
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mrclouzo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα του υπολογιστή ταξιδιού μάλλον θα λυθεί με coding. Όσον αφορά το idrive controller 2 σενάρια είναι πιθανά : είτε είναι ελαττωματικό είτε το αυτοκίνητό σου υποστηρίζει KCAN2 οπότε χρειάζεσαι το touch controller. Αν ήσουν πιο κοντά θα μπορούσαμε να το βάλουμε στο δικό μου να δούμε αν λειτουργεί. Λένε ότι όλα τα fxx series παραγωγής από 07/2013 και μετά έχουν KCAN2 (άρα σε αυτά το touch controller είναι plug and play). Για το handwriting module χρειάζεται extra μια ecu που μπαίνει κάτω από το idrive controller, καλωδίωση και coding. Αν το δικό σου υποστηρίζει KCAN2 επιστρέφεις το navi idrive controller και τσιμπάς ένα touch. Ή απλά κρατάς το μαμά idrive controller, απλά δεν έχει το κουμπί navi και δεν είναι τόσο ποιοτικό όσο αυτό με το navi.
    Οι διάφορες μονάδες ΝΒΤ είναι ίδιες και δουλεύουν είτε με touch idrive, είτε χωρίς; Εμένα που είναι παραγωγή 3/13, πρέπει να πάρω μονάδα χωρίς touch;

    Επίσης πως καταλαβαίνουμε ποια μοντέλα υποστηρίζουν KCAN2 όπως λες παραπάνω;

  4. #84
    Εγγραφή
    07-03-13
    Περιοχή
    Neverland
    Μηνύματα
    215
    Thanked
    208
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο karavag116d Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σημερα ηρθε το νεο idrive εκδοσης 2015 λειτουργει κανονικα και πολυ καλυτερο απαυτο που ειχα.ασημι φωτιζομενο κτλ...τωρα πρεπει να ξεκλειδωσω το ιντερνετ. Ξερεις εαν τα οργανακια μετρανε αλογα στον τροχο η στον στροφαλο? Γιατι απο ροπη τερματιζει 32 αλλα αλογα δειχνει οσα το torque pro at wheels δλδ 135 περιπου
    Ωραία
    Λογικά μετράνε άλογα στον στρόφαλο, σε εμένα δείχνει μέχρι 120 κάτι άλογα και 27 και κάτι κιλά ροπή. Αν μετράει τροχό, αυτό σημαίνει ότι εργοστασιακά έχω πάνω από 135 άλογα στρόφαλο, πράγμα αδύνατο. Ίσως το torque pro μετράει στρόφαλο, δεν ξέρω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΔημήτρηςΜ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι χάρτες ειναι μονο για nbt η και για cic
    Και για cic.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο xenos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι διάφορες μονάδες ΝΒΤ είναι ίδιες και δουλεύουν είτε με touch idrive, είτε χωρίς; Εμένα που είναι παραγωγή 3/13, πρέπει να πάρω μονάδα χωρίς touch;

    Επίσης πως καταλαβαίνουμε ποια μοντέλα υποστηρίζουν KCAN2 όπως λες παραπάνω;
    Υπάρχουν διάφορες εκδόσεις NBT. Όλες το ίδιο δουλεύουν, αυτό που αλλάζει είναι το firmware. Κατά καιρούς γίνονται στα NBT κάποια updates. Θα πρότεινα να πάρεις NBT με ημερομηνία κατασκευής από το 2014 και μετά.
    Δεν παίζει κανένα ρόλο το idrive στην λειτουργία του NBT, είτε με touch είτε χωρίς. Απλά αν υπάρχει touch (και η αντίστοιχη ecu για το handwriting module) μπορείς να γράφεις μέσω του touch. Δεν είναι υποχρεωτικό να πάρει κάποιος την ecu για το γράψιμο, μπορεί να έχει το touch controller και να δουλεύει όπως το απλό.
    Το δικό σου αυτοκίνητο που είναι 3/13 (όπως και το δικό μου) θέλει το απλό navi controller. Είχα διαβάσει στο net ότι μετά από τον 7/13 όλα τα idrive είναι touch. Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να δεις ποια μοντέλα υποστηρίζουν KCAN1 ή KCAN2.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mrclouzo : 05-06-15 στις 14:44

  5. The Following 2 Users Say Thank You to mrclouzo For This Useful Post:

    BILL007 (11-06-15), xenos (07-06-15)

  6. #85
    Εγγραφή
    31-03-15
    Μηνύματα
    11
    Thanked
    3
    Rides
    0

    Question

    Μήπως γνωρίζει κάποιος part number σε Βluetooth antenna και microphone για F20;

  7. #86
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο xenos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως γνωρίζει κάποιος part number σε Βluetooth antenna και microphone για F20;
    Ψάξε εδώ και θα το βρείς

    https://bmwfans.info/parts-catalog/F20/



  8. #87
    Εγγραφή
    31-03-15
    Μηνύματα
    11
    Thanked
    3
    Rides
    0

    Question

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάξε εδώ και θα το βρείς

    https://bmwfans.info/parts-catalog/F20/
    Η αλήθεια είναι ότι έψαξα και τα μόνα που βρίσκω σχετικά είναι:

    *Rep. guide Bluetooth cable antenna (εδώ)

    *Hands free telephone microphone (Λογικά αυτό είναι το ένα κομμάτι του παζλ - εδώ)

    Κάτι δεν μου πάει καλά με την κεραία. Είναι η παραπάνω (ή είναι το καλώδιο της αυτό); Και που βρίσκεται κιόλας στο αμάξι;??

  9. #88
    Εγγραφή
    07-03-13
    Περιοχή
    Neverland
    Μηνύματα
    215
    Thanked
    208
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Λογικά μια κεραία bluetooth σαν και αυτή https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-CIC-N...item3a9018ec5b και ένα μικρόφωνο σαν και αυτό https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-CIC-N...item3cf103c3e8 κάνουν. Μπορείς να τα πάρεις και να τα δοκιμάσεις. Το δικό μου είχε ήδη bluetooth οπότε δεν μπήκα σε αυτή την διαδικασία.

  10. #89
    Εγγραφή
    04-03-13
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    244
    Thanked
    139
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Επειδή έχω 64 bit Windows to esys λες να το τρέξω σε virtual machine?

  11. #90
    Εγγραφή
    04-03-13
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    244
    Thanked
    139
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mrclouzo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικά μια κεραία bluetooth σαν και αυτή https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-CIC-N...item3a9018ec5b και ένα μικρόφωνο σαν και αυτό https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-CIC-N...item3cf103c3e8 κάνουν. Μπορείς να τα πάρεις και να τα δοκιμάσεις. Το δικό μου είχε ήδη bluetooth οπότε δεν μπήκα σε αυτή την διαδικασία.
    Γραψε λαθος, μολις συνδεθηκα και τωρα φορτωνω χαρτες 2015-2...... Επισης τα οργανακια που λεγαμε βγαζουν 32 ροπη και 140 αλογα περιπου ολα καλως!Επισης φωτο προσεχως!

Σελίδα 9 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 7891011 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP