Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 30

Θέμα: M135 vs Golf GTI

  1. #11
    Εγγραφή
    04-11-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.359
    Thanked
    1173
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikos valvetronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω τις τούμπες τις γλύτωσε λόγω μειωμένης πρόσφυσης.Δεν ξέρω αν ο Κλαρξον είναι τόσο κουλομαρίας αλλά ακόμα και με φθαρμένα λάστιχα ρε συ δεν έπρεπε να τον "ισίωσει" το DSC??
    Νικο αν προσεξεις στα πλανα που δειχνει απο μεσα αναβει η κιτρινη ενδειξη που δειχνει οτι τα συστηματα ειναι off. Δεν νομιζω με ενεργοποιημενo το dsc να γυρνουσε ετσι με αναποδο τιμονι. Μετα που στηθηκαν στην ευθεια δεν νομιζω να ηταν on . Οι κοντρακηδες το ξερουν τουλαχιστον οτι το πρωτο πραμα που κανεις ειναι να βγαλεις το αντισπιν. Τωρα για την σβουρα δεν εχω αποψη μιας και φαινεται μονο απο μεσα. Λετε να κανανε τοσο λαθος στην bmw που χωρις ηλεκτρονικα να εχει τετοια καταληξη το 135?
    quattro ist fur sissies

  2. #12
    Εγγραφή
    25-12-09
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    487
    Thanked
    1278
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Να ρωτησω κατι υποθετικα και που δεν μπορει να γινει στο δρομο γιατι υπαρχουν και εμποδια και πανω απο ολα τρελο αγχος!
    Στην συγκεκριμενη περιπτωση που ειχε απλα οταν αρχισε να φευγει αν πατουσε το κουμπι στο on θα σωζοταν?

  3. #13
    Εγγραφή
    10-09-12
    Μηνύματα
    932
    Thanked
    1703
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sheriff Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτησω κατι υποθετικα και που δεν μπορει να γινει στο δρομο γιατι υπαρχουν και εμποδια και πανω απο ολα τρελο αγχος!
    Στην συγκεκριμενη περιπτωση που ειχε απλα οταν αρχισε να φευγει αν πατουσε το κουμπι στο on θα σωζοταν?
    Νομίζω, σε πρώτη φάση θα ενεργοποιουσε το tcs, συνεχίζοντας να το πατάει θα έμπαινε και το esp, 2 sec θα έτρωγε σίγουρα, οπότε ακόμα κι αν το έκανε, είναι πολύς ο χρόνος, δεν προλάβαινε να διορθώσει κάτι.

  4. #14
    Εγγραφή
    28-03-11
    Μηνύματα
    1.724
    Thanked
    2626
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikos valvetronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω τις τούμπες τις γλύτωσε λόγω μειωμένης πρόσφυσης.Δεν ξέρω αν ο Κλαρξον είναι τόσο κουλομαρίας αλλά ακόμα και με φθαρμένα λάστιχα ρε συ δεν έπρεπε να τον "ισίωσει" το DSC??
    Με 200 χιλιόμετρα τι να σου κάνει το DSC...?

  5. The Following 3 Users Say Thank You to tokiko For This Useful Post:

    freddys (14-07-15), HLIAS - E36 (11-03-15), m3e36 (04-05-15)

  6. #15
    Εγγραφή
    28-03-11
    Μηνύματα
    1.724
    Thanked
    2626
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Στο 3:15 που δείχνει τη 200αρα είναι ξεκάθαρα μοντάζ διότι δε δείχνει κάποια ένδειξη ενώ στο 3:17 φαίνεται ότι έχει απενεργοποιημένο το dtc ή τουλάχιστον δείχνει αυτή την ένδειξη!!
    Pause λοιπόν στο 3:15 και στο 3:17 έτσι για να ξέρουμε και τι μας γίνεται...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tokiko : 10-03-15 στις 00:57

  7. The Following User Says Thank You to tokiko For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (10-03-15)

  8. #16
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sheriff Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτησω κατι υποθετικα και που δεν μπορει να γινει στο δρομο γιατι υπαρχουν και εμποδια και πανω απο ολα τρελο αγχος!
    Στην συγκεκριμενη περιπτωση που ειχε απλα οταν αρχισε να φευγει αν πατουσε το κουμπι στο on θα σωζοταν?
    Σιγα μην προλαβαινε! Εδω και με τα ηλεκτρονικα ON σε κατι περιεργα χασιματα εφευγε ο κ@λος στο Μ3 και μετα θυμοτανε οτι ειναι ενεργοποιημενο το συστημα ευσταθειας!
    Χαρακτηριστικα θυμαμαι, μερα βροχερη, την παρατεταμενη αριστερη οπως ερχεσαι απο παραλιακη και πας για πειραια (στο υψος που χωριζει για να πας για Συγγρου), μολις βρεθηκα κατω απο την γεφυρα, ο δρομος εκει εχει ενα χασιμο,ανωμαλια. Εκει λοιπον αυτο που με εσωσε ηταν η διορθωση με αναποδο, καθαρα απο θεμα τυχης και αντανακλαστικων, καθως το DSC παροτι ενεργοποιημενο, κοιμοταν κανονικα. Το αστειο ειναι οτι μετα την διορθωση, ξυπνησε και αρχισε να κανει τα δικα του αλλα τοτε ηταν πλεον αργα. Αν δεν ημουν και λιγο τυχερος θα το ειχαμε τετακαρει/καρφωσει καπου.
    Καλα και αγια τα ηλεκτρονικα αλλα μην περιμενετε θαυματα και ακαριαιες αντιδρασεις σε πολυ δυσκολες καταστασεις. Αλλλωστε μην ξεχνατε οτι ειναι βοηθηματα. Ο οδηγος συνεχιζει να παιζει τον πρωτο ρολο στην οδηγικη συμπεριφορα του αυτοκινητου.

  9. The Following 9 Users Say Thank You to turbodog For This Useful Post:

    chrisgiapz3 (11-03-15), farmgeo (10-03-15), freddys (14-07-15), m3e36 (04-05-15), MINI_vag (11-03-15), m_power_lunatic (10-03-15), nik200 (10-03-15), pilot (10-03-15), Vassilis ///M (10-03-15)

  10. #17
    Εγγραφή
    16-02-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.163
    Thanked
    1116
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 135 είναι μια μπούρδα και μισή. Το επειδή έχει άλογα πάει παντού πιο γρήγορα, πολύ απλά δεν ισχύει.

    Απλά το μοτέρ αυτό δεν είναι για αυτό το αμάξι. Αυτό και τπτ άλλο.

    Οπότε, αφήστε στην άκρη τις προβλέψεις περί ελαστικών και το αν τα χέρια του κλαρκσον είναι τα κατάλληλα. Το αμάξι απλά δεν κουμανταρεται, γιατί η δύναμη είναι μεγαλύτερη από αυτήν που μπορεί να διαχειριστεί το υπόλοιπο αμάξωμα.
    Δήλαδή στα 200 σπινιάρισε από την ανεξέλενκτη δύναμη και το έχασε;
    Το δικό μου που είναι και 100 άλογα πάνω από αυτό, δεν ξέρω αν σπινιάρει στα 200.

    Η ευκολία με την οποία μηδενίζουμε τα πάντα είναι φοβερή.

    Εγώ έκανα μια λογική υπόθεση για φθαρμένα λάστιχα ή στρώμα νερού στο σημείο.
    Εσύ προφανώς κάτι παραπάνω θα γνωρίζεις και έκρινες ότι η bmw έβγαλε ένα άχρηστο αμάξι που δεν πατάει πουθενά(στα 200 το έχασε, μην ξεχνιόμαστε).

    Οκ...πάσο.

  11. The Following 2 Users Say Thank You to Harisp For This Useful Post:

    sheriff (10-03-15), tokiko (10-03-15)

  12. #18
    Εγγραφή
    28-12-12
    Περιοχή
    Αγγλία, Αθήνα, Λάρισα, Δράμα
    Μηνύματα
    1.616
    Thanked
    2111
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stunt Mike Εμφάνιση μηνυμάτων

    ...Αμα δεν μπορεις να πας γρηγορα με 100hp,ουτε με 300hp θα πας γρηγορα......Αμα ειναι να με πηγαινει μονο του και να με κανει ''χερα'' ενω δεν ειμαι,καλυτερα να παω με το τρενο....Vagites...πφφφ...


    Αισθάνομαι καλύτερα τώρα, γιατί νόμιζα πως με πιο πολλά άλογα πιο καλά!
    Μια που δεν έχω και αμάξι με τόσα πολλά άλογα ούτως ή άλλως...
    Και το όνομα είναι Marie-Noëlle (ελληνιστί Μαρί-Νοέλ) ή υποκοριστικό MNL, ΟΧΙ Μαρί (Marie) ΟΥΤΕ Νοέλ (Noëlle), εκτός αν ψάχνετε για κάποια άλλη... That's it babes!

  13. #19
    Εγγραφή
    28-12-12
    Περιοχή
    Αγγλία, Αθήνα, Λάρισα, Δράμα
    Μηνύματα
    1.616
    Thanked
    2111
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Bazil Van Sinner Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nίκο νομίζω αυτοί οδηγούν με DSC Off,πάντα.
    Ρίχνοντας μια ματιά στο πίνακα οργάνων, φαίνεται πως το DSC είναι ON στο drag race, εκεί δηλαδή που το έχασε και βγήκε στα χωράφια
    Ενώ όταν έκανε τα παντιλίκια το DSC ήταν OFF
    Και το όνομα είναι Marie-Noëlle (ελληνιστί Μαρί-Νοέλ) ή υποκοριστικό MNL, ΟΧΙ Μαρί (Marie) ΟΥΤΕ Νοέλ (Noëlle), εκτός αν ψάχνετε για κάποια άλλη... That's it babes!

  14. #20
    Εγγραφή
    28-12-12
    Περιοχή
    Αγγλία, Αθήνα, Λάρισα, Δράμα
    Μηνύματα
    1.616
    Thanked
    2111
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο turbodog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλα και αγια τα ηλεκτρονικα αλλα μην περιμενετε θαυματα και ακαριαιες αντιδρασεις σε πολυ δυσκολες καταστασεις. Αλλλωστε μην ξεχνατε οτι ειναι βοηθηματα. Ο οδηγος συνεχιζει να παιζει τον πρωτο ρολο στην οδηγικη συμπεριφορα του αυτοκινητου.

    +1
    Έτσι ακριβώς!
    Και το όνομα είναι Marie-Noëlle (ελληνιστί Μαρί-Νοέλ) ή υποκοριστικό MNL, ΟΧΙ Μαρί (Marie) ΟΥΤΕ Νοέλ (Noëlle), εκτός αν ψάχνετε για κάποια άλλη... That's it babes!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP