Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 33

Θέμα: bmw e46 μετατροπη σε 2.2cc

  1. #21
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    1.540
    Thanked
    1946
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο savvas bmwdakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω παντως δεν εχω ακουσει-δει κανεναν να τον καλουν για ελεγχο. Το προβλημα στην Ελλαδα ειναι οτι δεν υπαρχει ελεγκτικος μηχανισμος για τετοιου ειδους πραγματα. Καθημερινα βλεπω αγγελιες οπους απροκαληπτα ιδιοκτητες πουλανε τα αυτοκινητα τους λεγοντας οτι ειναι αδηλωτες μετατροπες. Εγω θα σου κανω μια ερωτηση, Αν εχεις ενα 320 2000cc και το εχεις κανει 330 3000cc και εχεις χτυπησει νουμερα ποιος μπορει να το καταλαβει? Μπορουν να το δουν στο ΚΤΕΟ? Οπως ολοι ξερουμε ειναι ακριβως το ιδιο μοτερ εξωτερικα. Απο κει και περα ο καθενας κανει οτι νομιζει και αναλαμβανει τις ευθυνες του, χωρις να κρινω αν ειναι σωστο η λαθος. Επισης ξερω περιπτωση οπου το αμαξι ηταν ακαταχωρητο στα μητρωα της εφοριας, ενω ειχε κανονινα νομιμες πινακιδες και αδεια κυκλοφοριας και δεν πληρωνε επι 15 χρονια τελη κυκλοφοριας, βγαλε ακρη.
    έλα μόλις έμαθες ότι κάλεσαν εμένα.
    δεν θα μπω σε λεπτομέρειες. απλώς θα σου πω ότι μου έκαναν έρωτα.
    7 μήνες χωρίς αυτοκίνητο και χωρίς άδεια.

  2. The Following User Says Thank You to stefm5 For This Useful Post:

    compactM3 (25-02-15)

  3. #22
    Εγγραφή
    16-11-10
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    374
    Thanked
    314
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stefm5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    έλα μόλις έμαθες ότι κάλεσαν εμένα.
    δεν θα μπω σε λεπτομέρειες. απλώς θα σου πω ότι μου έκαναν έρωτα.
    7 μήνες χωρίς αυτοκίνητο και χωρίς άδεια.
    Για πες τι ερωτα σου εκανα; γκουχου γκουχου ποινες και προστιμο εννοω.

  4. #23
    Εγγραφή
    11-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.514
    Thanked
    2705
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Attached Images Attached Images

  5. The Following 9 Users Say Thank You to dark knight For This Useful Post:

    A8hnaios (25-02-15), Bazil Van Sinner (25-02-15), Dermatis (25-02-15), ghost-rider (25-02-15), nikos valvetronic (25-02-15), stefm5 (25-02-15), Stunt Mike (25-02-15), trifonas (25-02-15), Vassilis ///M (25-02-15)

  6. #24
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    1.540
    Thanked
    1946
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο trifonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για πες τι ερωτα σου εκανα; γκουχου γκουχου ποινες και προστιμο εννοω.
    δεν εχουν σημασία αυτά από τη στιγμή που δεν έμεινα έγκυος
    πέρασα μεγάλη ταλαιπωρία κυρίως ψυχική.
    το στοιχείο είναι ότι δεν με σταμάτησαν στο δρόμο, με κάλεσαν στο υπουργείο.

  7. The Following User Says Thank You to stefm5 For This Useful Post:

    compactM3 (25-02-15)

  8. #25
    Εγγραφή
    18-12-12
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    687
    Thanked
    1058
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο savvas bmwdakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω παντως δεν εχω ακουσει-δει κανεναν να τον καλουν για ελεγχο. Το προβλημα στην Ελλαδα ειναι οτι δεν υπαρχει ελεγκτικος μηχανισμος για τετοιου ειδους πραγματα. Καθημερινα βλεπω αγγελιες οπους απροκαληπτα ιδιοκτητες πουλανε τα αυτοκινητα τους λεγοντας οτι ειναι αδηλωτες μετατροπες. Εγω θα σου κανω μια ερωτηση, Αν εχεις ενα 320 2000cc και το εχεις κανει 330 3000cc και εχεις χτυπησει νουμερα ποιος μπορει να το καταλαβει? Μπορουν να το δουν στο ΚΤΕΟ? Οπως ολοι ξερουμε ειναι ακριβως το ιδιο μοτερ εξωτερικα. Απο κει και περα ο καθενας κανει οτι νομιζει και αναλαμβανει τις ευθυνες του, χωρις να κρινω αν ειναι σωστο η λαθος. Επισης ξερω περιπτωση οπου το αμαξι ηταν ακαταχωρητο στα μητρωα της εφοριας, ενω ειχε κανονινα νομιμες πινακιδες και αδεια κυκλοφοριας και δεν πληρωνε επι 15 χρονια τελη κυκλοφοριας, βγαλε ακρη.
    Ελπιζω να καταλαβαινεις πως αυτα τα παραπανω ισουνται με πολλα χρονια φυλακη και οτι ιδιως το δευτερο οχι μονο δεν εχει τιποτα το νομιμο, αλλα ειναι οφθαλμοφανεστατη πλαστογραφια και δεν γινεται να πληρωνει κανονικα τελη κυκλοφοριας ουτε και να εχει νομιμες πινακιδες.......
    Οποιος ξερει εστω τα στοιχειωδη, αυτα δεν μπορει να τα πιστεψει ουτε ως παραμυθι....
    Δεν μπορει να ΜΗΝ ειναι στο μητρωο της αφοριας και παρολα αυτα να του εκδιδουν τελη κυκλοφοριας......
    Νομιμες πινακιδες χωρις να ειναι στα μητρωα (τι, δεν εχει εκτελωνιστει ποτε ?) απλα δεν γινεται... ΑΡΑ και αδεια και πινακιδες, ή ειναι πλαστες ή εχει γινει μαϊμουδια μεσα απο το υπουργειο, οποτε φυλακα και για τους δυο....

    Αυτοκινητα για επανελεγχο εχουν κληθει πολλα και θα κληθουν κι αλλα. Μεχρι στις εφημεριδες εχει γραφτει, μεχρι και εδω μεσα εχει γραφτει πριν καιρο.
    Και για να σου απαντησω στα νουμερα, ΝΑΙ ακομα και στο ΚΤΕΟ μπορουν να το καταλαβουν ευκολα.
    Πριν μερικα χρονια πως νομιζεις οτι μπουζουριασαν γνωστο τροπετατζη της Αθηνας ????
    Και μεσα σε ολα αυτα, προσπερνας το θεμα των κυρωσεων σε περιπτωση ατυχηματος που σας περιεγραψα πιο πανω.
    Το οτι δεν υπαρχει σωστο πλαισιο ελεγχου στην Ελλαδα και οτι το πλαισιο για να δηλωσεις νομιμα μια τετοια μετατροπη ειναι ακομα χειροτερο, δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν νομοι με κυρωσεις σε περιπτωση που γινει η στραβη.

    Αν αντι να αναλυουμε την κουτοπονηρια μας, ασχολουμασταν ολοι λιγο παραπανω να παμε να αλλαξουμε την νομοθεσια (που παλευω μονος με γνωριμιες τοσους μηνες) για να μπορουμε να τα δηλωσουμε νομιμα και να κανουμε και το κεφι μας και να παιρνει και το κρατος οτι πρεπει να παρει, δεν θα χρειαζοταν να κανουμε αυτη την συζητηση....

  9. The Following 6 Users Say Thank You to compactM3 For This Useful Post:

    chrisgiapz3 (27-02-15), GEECO (06-04-15), georggge46 (25-02-15), ghost-rider (25-02-15), Stunt Mike (25-02-15), ΔημήτρηςΜ3 (25-02-15)

  10. #26
    Εγγραφή
    18-12-12
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    687
    Thanked
    1058
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mark e92 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Ελλάδα δύσκολο το βλέπω να σε τσιμπήσουν κατά τύχη.
    Φίλος μου έχει από το 2002 υποκυβισμενο στα χαρτιά και κυκλοφορεί κανονικά. Και Κτεο περνάει.
    εμενα σε ελεγχο στο δρομο με τσιμπησαν, 13 μηνες στο υπογειο το αυτοκινητο
    για καλη μου τυχη, δεν ειχαν περασει οι 30 μερες για το δηλωμα και δεν ειχα κυρωσεις....
    αλλα δεν μπορω να το δηλωσω
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη compactM3 : 25-02-15 στις 13:57

  11. #27
    Εγγραφή
    18-12-12
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    687
    Thanked
    1058
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο katsaraios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να λεμε ομως και τα λαθη
    1895 χ 25% = 2368 ...οποτε ανετα γινεται 2.2...
    ναι αλλα δεν ειναι μεσα στο 25% η ιπποδυναμη

  12. The Following User Says Thank You to compactM3 For This Useful Post:

    katsaraios (25-02-15)

  13. #28
    Εγγραφή
    04-11-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.359
    Thanked
    1173
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο compactM3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελπιζω να καταλαβαινεις πως αυτα τα παραπανω ισουνται με πολλα χρονια φυλακη και οτι ιδιως το δευτερο οχι μονο δεν εχει τιποτα το νομιμο, αλλα ειναι οφθαλμοφανεστατη πλαστογραφια και δεν γινεται να πληρωνει κανονικα τελη κυκλοφοριας ουτε και να εχει νομιμες πινακιδες.......
    Οποιος ξερει εστω τα στοιχειωδη, αυτα δεν μπορει να τα πιστεψει ουτε ως παραμυθι....
    Δεν μπορει να ΜΗΝ ειναι στο μητρωο της αφοριας και παρολα αυτα να του εκδιδουν τελη κυκλοφοριας......
    Νομιμες πινακιδες χωρις να ειναι στα μητρωα (τι, δεν εχει εκτελωνιστει ποτε ?) απλα δεν γινεται... ΑΡΑ και αδεια και πινακιδες, ή ειναι πλαστες ή εχει γινει μαϊμουδια μεσα απο το υπουργειο, οποτε φυλακα και για τους δυο....

    Αυτοκινητα για επανελεγχο εχουν κληθει πολλα και θα κληθουν κι αλλα. Μεχρι στις εφημεριδες εχει γραφτει, μεχρι και εδω μεσα εχει γραφτει πριν καιρο.
    Και για να σου απαντησω στα νουμερα, ΝΑΙ ακομα και στο ΚΤΕΟ μπορουν να το καταλαβουν ευκολα.
    Πριν μερικα χρονια πως νομιζεις οτι μπουζουριασαν γνωστο τροπετατζη της Αθηνας ????
    Και μεσα σε ολα αυτα, προσπερνας το θεμα των κυρωσεων σε περιπτωση ατυχηματος που σας περιεγραψα πιο πανω.
    Το οτι δεν υπαρχει σωστο πλαισιο ελεγχου στην Ελλαδα και οτι το πλαισιο για να δηλωσεις νομιμα μια τετοια μετατροπη ειναι ακομα χειροτερο, δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν νομοι με κυρωσεις σε περιπτωση που γινει η στραβη.

    Αν αντι να αναλυουμε την κουτοπονηρια μας, ασχολουμασταν ολοι λιγο παραπανω να παμε να αλλαξουμε την νομοθεσια (που παλευω μονος με γνωριμιες τοσους μηνες) για να μπορουμε να τα δηλωσουμε νομιμα και να κανουμε και το κεφι μας και να παιρνει και το κρατος οτι πρεπει να παρει, δεν θα χρειαζοταν να κανουμε αυτη την συζητηση....
    Το αυτοκινητο ηταν κανονικα με κρατικες πινακιδες και αδεια και δεν ειχε πληρωσει ΠΟΤΕ τελη κυκλοφοριας ουτε ειχε τεκμηριο. Και ομως ΕΓΙΝΕ μη με ρωτας πως. Οταν τον τσακωσανε μετα απο 15 χρονια τα πληρωσε ολα κανονικα με διπλα τα τελη. Αυτος βεβαια επεσε σε εναν αστυνομικο ο οποιος ασχοληθηκε με το θεμα , αλλιως θα συνεχιζε κανονικα. Υπαρχουν πολλα κενα μεσα στα υπουργεια συγκοινωνιων κυριως, ατιμωρισια καθως δεν υπαρχει πειθαρχικος ελεγχος. Να ξεκαθαρισω πως δεν ειμαι υπερ της παρανομιας και συμφωνω μαζι σου πως θα πρεπει να αλλαξει το φορολογικο συστημα στην Ελλαδα οσον αφορα τα τελη κυκλοφοριας.
    quattro ist fur sissies

  14. #29
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο compactM3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εμενα σε ελεγχο στο δρομο με τσιμπησαν, 13 μηνες στο υπογειο το αυτοκινητο
    για καλη μου τυχη, δεν ειχαν περασει οι 30 μερες για το δηλωμα και δεν ειχα κυρωσεις....
    αλλα δεν μπορω να το δηλωσω
    Εσύ ήσουν τυχερός.
    Νομίζω ότι παίζει ρόλο και τι φοράει δηλαδή εσύ από 316 έγινες Μ σωστά; Αυτός που ξέρω ήταν 2,0 και έγινε 1,8 οπτικά η διαφορά είναι πολύ μικρή πρέπει να είναι πολύ ψαγμενος ο άλλος για να το καταλάβει.

  15. The Following User Says Thank You to mark e92 For This Useful Post:

    compactM3 (25-02-15)

  16. #30
    Εγγραφή
    18-12-12
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    687
    Thanked
    1058
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο savvas bmwdakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αυτοκινητο ηταν κανονικα με κρατικες πινακιδες και αδεια και δεν ειχε πληρωσει ΠΟΤΕ τελη κυκλοφοριας ουτε ειχε τεκμηριο. Και ομως ΕΓΙΝΕ μη με ρωτας πως. Οταν τον τσακωσανε μετα απο 15 χρονια τα πληρωσε ολα κανονικα με διπλα τα τελη. Αυτος βεβαια επεσε σε εναν αστυνομικο ο οποιος ασχοληθηκε με το θεμα , αλλιως θα συνεχιζε κανονικα. Υπαρχουν πολλα κενα μεσα στα υπουργεια συγκοινωνιων κυριως, ατιμωρισια καθως δεν υπαρχει πειθαρχικος ελεγχος. Να ξεκαθαρισω πως δεν ειμαι υπερ της παρανομιας και συμφωνω μαζι σου πως θα πρεπει να αλλαξει το φορολογικο συστημα στην Ελλαδα οσον αφορα τα τελη κυκλοφοριας.
    Αρα, τον τσιμπησαν.... και ενα ενα που παει για ΚΤΕΟ θα το τσιμπανε πλεον.
    Και εγινε φυσικα με καποιον υπαλληλο του υπουργειου που τους εδωσε μια αγραφη αδεια και την τυπωσαν μονοι τους.... πινακιδες θα εφτιαξαν στο μοναστηρακι.... (βλεπε Λιαπης).
    Αληθεια, αφου τα πληρωσε, το αυτοκινητο τι απεγινε ? το ξαναεκανε μαμα ή καταφερε να το δηλωσει ?
    Εγω δεν αναφερθηκα σε αλλαγη φορολογικου ή τελων, αναφερθηκα σε αλλαγη του νομου για την αλλαγη κινητηρων...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη compactM3 : 25-02-15 στις 19:09

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP