Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 40

Θέμα: Συντηρηση ταμπλο και πλαστικων

  1. #11
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Salonica . . .
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    5586
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Νερακι του θεου . . .

    Εβαζα στο 36αρι που ειχα γυαλιστικο και μετα απο καιρο ασπρισε . . .

    Οποτε και στα 3 46 αρια που ειχα μονο νερακι . . .

  2. #12
    Εγγραφή
    26-12-09
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    169
    Thanked
    18
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ειναι σηγουρα αυτα ολα? και εγω ηθελα να βαλω αλλα μετα ελεγα αστο καλητερα!!

  3. #13
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nurburgring Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να διατηρησουμε το ταμπλο του αυτοκινητου και τα πλαστικα του γενικα σαν καινουρια δεν χρησιμοποιουμε ΠΟΤΕ γυαλιστικα ταμπλο!! Εκτος του οτι το γυαλιστικο ταμπλο δειχνει ασχημο ακουμπας καπου και γλιστρανε τα χερια σου σαν να επιασες λαδι οπως επισης μπορει να χασεις και τον ελεγχο του τιμονιου διοτι γλυστρανε τα χερια σου....

    Καθαριζουμε καλα με ενα καθαριστικο ταμπλο (οχι γυαλιστικο) η με ενα βρεγμενο πανι με νερο! Επειτα παιρνουμε το γαλακτωμα πλαστικων της bmw η wurth η sonax κλπ και το απλωνουμε πανω στο ταμπλο με ενα πανι...

    Με αυτον τον τροπο το ταμπλο μας δεν γυαλιζει αλλα παραμενει σαν καινουριο.. Καλο θα ειναι το γαλακτωμα να μην το χρησιμοποιουμε καθε φορα που πλενουμε το αυτοκινητο αλλα μια φορα καθε μηνα η διμηνο..
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά τα καλύτερα προϊόντα περιποίησης εσωτερικού είναι τα vinyl and rubber care της autoglym και Μ40 vinyl and rubber care της meguiars. Δε γυαλίζουν πάρα πολύ και αναζωογονούν τα πλαστικά και τα βινύλια, ενώ έχουν και πολύ καλή αντηλιακή προστασία. Δοκιμάστε τα και θα με θυμηθείτε!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παντως και με ενα πανι (βετεξακι) ελαχιστα νωπο εαν περνουμε τη σκονη, το ταμπλο της αγαπημενης μας BMW θα ειναι παντα σαν καινουργιο!!!!!
    Όλα πολύ σωστά σχόλια.

    Προσωπικά χρησιμοποιώ το βινίλ & ράμπερ κερ δύο φορές το χρόνο και ενδιάμεσα εβδομαδιαίο σκουπισματάκι με ειδικό συνθετικό δέρμα για εσωτερικό χώρο, πάντα βρεγμένο με νεράκι και στημένο καλά.

    Δείτε όμως εκτός από την απαίσια γλίτσα που σας προσφέρουν τα γυαλιστικά ταμπλώ, τι άλλη ζημιά μπορούν να προξενήσουν....

    Το συγκεκριμένο είναι σημερινό, αλλά πιστέψτε με, έχω δει μέχρι και λιωμένα / παραμορφωμένα ταμπλώ από διάφορα "ειδικά" σπρέϋ περιποίησης.

    ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ !!!
    Attached Images Attached Images

  4. #14
    Εγγραφή
    10-04-10
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    14
    Thanked
    6
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων

    Το συγκεκριμένο είναι σημερινό, αλλά πιστέψτε με, έχω δει μέχρι και λιωμένα / παραμορφωμένα ταμπλώ από διάφορα "ειδικά" σπρέϋ περιποίησης.

    ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ !!!
    Αυτο το γυαλιστικο χρησιμοποιουν τα πλυντηρια αυτοκινητων?

  5. #15
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chrisE46 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο το γυαλιστικο χρησιμοποιουν τα πλυντηρια αυτοκινητων?
    Δεν έχω ιδέα τι είδους γυαλιστικό ήταν αυτό που έκανε αυτή τη ζημιά.

    Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μη τους αφήνεις να σου βάζουν τίποτα στο ταμπλώ και να το συντηρείς μόνος σου σύμφωνα με τις παραπάνω οδηγίες.

    Τα υλικά που έχουν (τα περισσότερα) πλυντήρια είναι γενικά αμφιβόλου ποιότητας.

  6. The Following User Says Thank You to Monsta For This Useful Post:

    chrisE46 (29-04-10)

  7. #16
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    παιδια δεν ξερω αν το εχετε δοκιμασει αλλα εγω χρησημοποιω το NXT gen της meguiars και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος!!δεν γυαλιζει δεν πιανει γλιτσα και ζοντανευει παρα πολυ τα πλαστικα!!βεβαια τωρα θα κανω και δοκιμη το 40 της ιδιας εταιρειας να δω τι κανει και αυτο!!!

    ΥΓ μπορει να εχω και ολη τη σειρα της meg απο επαγκελματικα και ερασιτεχνικα προιοντα!!με την βλακεια που με δερνει.......

  8. #17
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    7.711
    Thanked
    22530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω ιδέα τι είδους γυαλιστικό ήταν αυτό που έκανε αυτή τη ζημιά.

    Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μη τους αφήνεις να σου βάζουν τίποτα στο ταμπλώ και να το συντηρείς μόνος σου σύμφωνα με τις παραπάνω οδηγίες.

    Τα υλικά που έχουν (τα περισσότερα) πλυντήρια είναι γενικά αμφιβόλου ποιότητας.
    Πω πω τι χάλι είναι αυτό;
    Υπάρχει ελπίδα ρε Κώστα να συνέλθει πάλι το ταμπλό αυτό;
    Ζήσε το σήμερα. Για το αύριο δεν ξέρεις.

  9. #18
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα πολύ σωστά σχόλια.

    Προσωπικά χρησιμοποιώ το βινίλ & ράμπερ κερ δύο φορές το χρόνο και ενδιάμεσα εβδομαδιαίο σκουπισματάκι με ειδικό συνθετικό δέρμα για εσωτερικό χώρο, πάντα βρεγμένο με νεράκι και στημένο καλά.

    Δείτε όμως εκτός από την απαίσια γλίτσα που σας προσφέρουν τα γυαλιστικά ταμπλώ, τι άλλη ζημιά μπορούν να προξενήσουν....

    Το συγκεκριμένο είναι σημερινό, αλλά πιστέψτε με, έχω δει μέχρι και λιωμένα / παραμορφωμένα ταμπλώ από διάφορα "ειδικά" σπρέϋ περιποίησης.

    ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ !!!
    Κώστα, παραείναι μεγάλο το χρονικό διάστημα που χρησιμοποιείς το εν λόγω προϊόν, με αποτέλεσμα να χάνεται η προστασία που προσφέρει. Τουλάχιστον ανά τρίμηνο πρέπει να εφαρμόζεται.

    Από εκεί και πέρα, πρέπει να κάνουμε έναν διαχωρισμό ανάμεσα στα γαλακτώματα που τρέφουν, ενυδατώνουν και προστατεύουν το ταμπλό και στα σιλικονούχα σπρέυ που προσφέρουν προσωρινά έντονη λάμψη και μακροχρόνια το ξηραίνουν και το καταστρέφουν. Τα δεύτερα, πρέπει να αποφεύγονται οπωσδήποτε, αφού πέρα από το αμφιβόλου ποιότητας αισθητικό αποτέλεσμα, μόνο ζημιά μπορεί να κάνουν. Τα πρώτα όμως, όπως το natural dressing της poorboys, το aeroprotectant της 303, το NXT της meg και αρκετά ακόμα, είναι ποιοτικά προϊόντα που κάνουν καλό στο εσωτερικό του αυτοκινήτου και προσφέρουν και ένα ωραίο οπτικό φινίρισμα.

    Κατα συνέπεια, καλό είναι να περνάμε το εσωτερικό του αυτοκινήτου μας, με τα ειδικά γαλακτώματα, 4-5 φορές το χρόνο (ή και συχνότερα, ανάλογα το προϊόν και το αισθητικό αποτέλεσμα που θέλουμε), χωρίς κανένα φόβο, το αντίθετο μαλιστα, αρκεί το προϊόν που χρησιμοποιούμε να είναι ποιοτικό και να μην περιέχει σιλικόνη.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  10. #19
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το κάναμε να συνέλθει κάπως σήμερα και με λίγη ακόμα φροντίδα αύριο θα γίνει πολύ καλό. Όχι τέλειο όμως.

    Θα ανεβάσω φωτό και αύριο όταν τελειώσω.

  11. #20
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gyiama Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια δεν ξερω αν το εχετε δοκιμασει αλλα εγω χρησημοποιω το NXT gen της meguiars και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος!!δεν γυαλιζει δεν πιανει γλιτσα και ζοντανευει παρα πολυ τα πλαστικα!!βεβαια τωρα θα κανω και δοκιμη το 40 της ιδιας εταιρειας να δω τι κανει και αυτο!!!

    ΥΓ μπορει να εχω και ολη τη σειρα της meg απο επαγκελματικα και ερασιτεχνικα προιοντα!!με την βλακεια που με δερνει.......
    Για το ΝΧΤ έχω πολύ καλή άποψη, αφού προσφέρει ωραίο οπτικό αποτέλεσμα, αντηλιακή προστασία και δεν μαγνητίζει ιδιαίτερα τη σκόνη. Το Μ40 πάλι, της ίδιας εταιρείας, είναι καλό προϊόν, αλλά πολύ πιο εξειδικευμένο για ελαστικά, τσιμούχες κοκ. Έχει πιο μεγάλη αντηλιακή προστασία από το ΝΧΤ, αλλά λάμπει αρκετά πιο πολύ και μαγνητίζει περισσότερο τη σκόνη. Αν θες, κάνε και μόνος σου μια δοκιμή, πάντως σου προτείνω να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς το ΝΧΤ για το ταμπλό και το Μ40 για τσιμούχες κλπ.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  12. The Following User Says Thank You to Driver M For This Useful Post:

    gyiama (29-04-10)

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP