Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 174

Θέμα: Λιπαντικα. Τι πρεπει να γνωριζουμε

Threaded View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #3
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Οσοι διαβασατε το pdf ενα ενδιαφερον σημειο του ειναι το εξης

    Στην Ευρώπη ο χαρακτηρισμός συνθετικό λιπαντικό (synthetic) απαιτεί τη χρήση 100% συνθετικής βάσης (100%
    synthetic), σε αντίθεση με τις ΗΠΑ, όπου βάση νομοθεσίας και ένα λιπαντικό GroupIII μπορεί να χαρακτηρισθεί 100%
    synthetic


    Εδω βρισκεται και η εξηγηση στην απορια που ειχε ο Αρης στο αλλο thread για τα Edge αγορασμενα απο BMW vs εμποριου. H BMW ΣΩΣΤΑ δεν αναφερει καπου την λεξη συνθετικο γιατι τα edge οπως εχω αναφερει ειναι hydrocracked group III oil οποτε βαση νομοθεσιας δεν μπορει να τα αναγραφει ως συνθετικα αφου γνωριζει πολυ καλα τι ειναι τα λαδια. H Castrol ομως, στηριζομενη στην US νομοθεσια βαφτιζει συνθετικο το EDGE. Και ειμαι σιγουρος οτι αυτο το βαφτισμα θα το ακολουθει και σε αλλες χωρες παραγωγης περαν της Αμερικης. Οποτε πολυ πιθανον το EDGE που αγορασατε να ειναι παραεισαγωγη απο καποια χωρα που να επιτρεπει group III λαδια να χαρακτηριζονται συνθετικα.

    Αν θελετε λαδι 100% συνθετικο θα πρεπει να ανηκει στην κατηγορια group IV/V. To edge δεν ανηκει στην κατηγορια αυτη.
    Εγω ειμαι απο αυτους που θελουν συνθετικο λαδι στο αυτοκινητο και οχι τηγανολαδα με ωραια ονομασια οποτε τα edge τα εχω σταματησει απο τοτε που ανακαλυψα τι παιζει με την castrol.
    Φυσικα το βαφτισμενο edge ειναι μια χαρα λαδι και επαρκες ωστε να πληρει ολες τις προδιαγραφες του κατασκευαστη στα μοτερ που το συνιστα, καμια διαφωνια με αυτο.
    Εμενα το βαφτισμα με χαλαει
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη turbodog : 09-02-15 στις 00:28

  2. The Following 7 Users Say Thank You to turbodog For This Useful Post:

    aristent (09-02-15), Bazil Van Sinner (09-02-15), BILL007 (09-02-15), doctore (09-02-15), g.plag (16-05-16), pilot (09-02-15), steliosm46 (09-02-15)

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP