Σελίδα 4 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 174

Θέμα: Λιπαντικα. Τι πρεπει να γνωριζουμε

  1. #31
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Και εδω ενας πινακα SAE για να δειτε οτι στην Ελλαδα θελουμε 5w40 τουλαχιστον
    Attached Images Attached Images

  2. The Following 4 Users Say Thank You to turbodog For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (22-02-15), BILL007 (20-03-15), ghost-rider (11-02-15), I_MNL (12-05-16)

  3. #32
    Εγγραφή
    28-03-11
    Μηνύματα
    1.724
    Thanked
    2626
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο turbodog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βαφτισμενο συνθετικο ειναι και το castrol 5w30 αφου ειναι και αυτο group III. Διαβασε προηγουμενες σελιδες, το εχουμε αναλυσει.
    Τις έχω διαβάσει! .
    Έχοντας όμως ένα 335 με 200+κ km χωρίς να καίει σταγόνα κάτι το οποίο το καταλαβαίνεις όταν βγάζεις τα μπουζί στις 190 και δεν τα βλέπεις μαυρισμένα σημαίνει ότι δουλεύει μια χαρά. Πάντα έβαζα τα λάδια της bmw μέχρι που την τελευταία φορά δοκίμασα τα castrol και είδα στο καντράν καλύτερη λειτουργία της θερμοκρασίας λαδιού και θα φανεί αν δούλεψε το ίδιο ή και καλύτερα από τα λάδια της bmw την επόμενη φορά που θα βγουν τα μπουζί.

    Εμπειρικά και μόνο το λέω έχοντας το αμάξι από καινούργιο ότι καλό είναι να έχουμε ένα σταθερό λάδι που θα χρησιμοποιούμε είτε castrol είτε liqui moly. Αν αρχίσει και τσιμπάει λαδάκι τότε μπορούμε να ανέβουμε σε νούμερο.

  4. #33
    Εγγραφή
    08-08-11
    Περιοχή
    χαιδαρι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    3.220
    Thanked
    7747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο turbodog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εδω ενας πινακα SAE για να δειτε οτι στην Ελλαδα θελουμε 5w40 τουλαχιστον
    Πολυ "γενικος" ο πινακας.Δεν ισχυει για ολους τους κινητηρες, ο καθενας απο αυτους εχει τις δικες του κατασκευαστικες ιδιαιτεροτητες.

  5. The Following User Says Thank You to Bitz For This Useful Post:

    topmar (11-02-15)

  6. #34
    Εγγραφή
    08-08-11
    Περιοχή
    χαιδαρι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    3.220
    Thanked
    7747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παραπανω διαβασα...
    -Δεν μου αρεσαν
    -Να δω πως θα τα παει
    -Εμεινα ευχαριστημενος κτλ...κτλ
    Ρωταω λοιπον...πως προδιοριζονται ολα αυτα??

  7. #35
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Bitz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολυ "γενικος" ο πινακας.Δεν ισχυει για ολους τους κινητηρες, ο καθενας απο αυτους εχει τις δικες του κατασκευαστικες ιδιαιτεροτητες.
    Προφανως και ο πινακας ειναι ενδεικτικος. Οπως και ολοι οι πινακες SAΕ. Δειχνει ομως οτι δεν μπορει ενα ιξωδες λαδιου να ειναι ιδανικο απο την Σηβηρια μεχρι το Ντουμπαι, οποιος κινητηρας να ειναι και αυτος.

    Αν ο κατασκευαστης δινει 5w30 για την Γερμανια και την Σουηδια τοτε για την Ελλαδα με μεση ετησια θερμοκρασια +10C και πανω το ιδανικοτερο θα ηταν ενα 5w40 η ακομα και 10w40.

    Ο κατασκευαστης ειναι υποχρεωμενος να θυσιασει εν μερη την αντοχη του λαδιου στις υψηλες θερμοκρασιες για να μπορεσει να καλυψει την μια και μοναδικη φορα που η θερμοκρασια μπορει δειξει -35C. Στην Ελλαδα επειδη δεν προκειται να συμβει αυτο μπορουμε να παρουμε ενα λαδι με λιγο μεγαλυτερο ιξωδες καθως οι θερμοκρασιες εκκινησης ειναι σιγουρα μεγαλυτερες απο -35C.
    Η θερμοκρασια του λαδιου σου ειναι 80-100 C και αυτη ειναι η θερμοκρασια που βλεπει το λαδι την περοσσοτερη ωρα. Ποιο νομιζεις οτι εχει καλυτερη αντοχη στην διατηρηση της λιπαντικης ικανοτητας το 30αρι η το 40αρι και ειδικα σε μοτερ που βλεπουν και πανω απο 110C οταν πιεστουν?

  8. The Following 3 Users Say Thank You to turbodog For This Useful Post:

    BILL007 (20-03-15), ghost-rider (11-02-15), topmar (31-10-15)

  9. #36
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Οσοι εχετε αμφιβολιες ακολουθηστε τον τυφλοσουρτη του κατασκευαστη. Εγω δεν προτεινω σε κανεναν να αλλαξει ουτε ιξωδες ουτε μαρκα.Αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη και το τι ακολουθω εγω στον κινητηρα μου.

    Αφου η Castrol γραφει στο μπουκαλι της fully synthetic ετσι θα ειναι.
    Τωρα δε που εχει και FST titanium technology θα προστατευω και τον κινητηρα μου τιτανιακα.

  10. #37
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    Χίος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    3.815
    Thanked
    7295
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Οποτε αυτο ειναι καλυτερο Δημητρη κι ας ειναι LL98? Synthoil High Tech 5W-40 (fully-synthetic)
    https://www.liqui-moly.de/liquimoly/...oiladb=web.nsf

    Αυτο εχω τωρα.. https://www.liqui-moly.de/liquimoly/...oiladb=web.nsf Top Tec 4100 5W-40
    Ειναι LL04.. (Synthetic technology)
    ΧΙΟΣ-CHIOS


  11. #38
    Εγγραφή
    28-03-11
    Μηνύματα
    1.724
    Thanked
    2626
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μπορεί να χρησιμοποιηθεί το 5W-40 fully synthetic σε κινητήρα παλαιού τύπου με μηχανικά ωστήρια αντί του 10W-40?

  12. #39
    Εγγραφή
    19-07-14
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    275
    Thanked
    403
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    πως μπορει να καταλαβει ο αγοραστης σε ποιο γκρουπ ανηκει το καθε συνθετικο λαδι (ειτε 100% συνθετικο ειτε βαπτισμενο συνθετικο) ?
    επισης σκεφτομαι, εαν τα edge ειναι πατατα τοτε τι ειναι και τα φθηνοτερα magnatec που ενω μεχρι προσφατως ηταν ημι-συνθετικα, τωρα τα βαπτισαν κι αυτα φουλ συνθετικα...ε ρε απατη που παιζει...
    E90 N46B20 montego blue

  13. #40
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lefterisk Εμφάνιση μηνυμάτων
    πως μπορει να καταλαβει ο αγοραστης σε ποιο γκρουπ ανηκει το καθε συνθετικο λαδι (ειτε 100% συνθετικο ειτε βαπτισμενο συνθετικο) ?
    επισης σκεφτομαι, εαν τα edge ειναι πατατα τοτε τι ειναι και τα φθηνοτερα magnatec που ενω μεχρι προσφατως ηταν ημι-συνθετικα, τωρα τα βαπτισαν κι αυτα φουλ συνθετικα...ε ρε απατη που παιζει...
    Δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τίποτα φίλε.. .

    Εγώ θα τολμήσω αλλαγή από τα Castrol Edge στα Liqui Moly αυτή τη φορά, σε κάνα δίμηνο που έχω σέρβις.. ..εσύ τι έβαζες έως τώρα;
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

Σελίδα 4 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP