Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 21

Θέμα: E30 project

  1. #11
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    97
    Μηνύματα
    1.575
    Thanked
    2228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    επειδή και εγώ την πάτησα εν μέρει σαν τον Παντελή και κατέληξα να έχω ένα αμάξι που είναι ημιτελές.

    Κάνε μια λίστα του τι θες.

    Τι σκοπό θα εξυπηρετεί το αμάξι; Γρήγορη βόλτα, καθημερινό και τέτοια.

    Πόσα χρήματα είσαι διατεθιμένος να δίνεις για τα έξοδά του.

    Το πιο σημαντικό είναι αυτό που λέει ο Παντελής, αν δεις τον μάστορα μαγκάκο και να λέει ότι θα σε φτιάξει και θα το κάνει πύραυλο κτλ κτλ φεύγεις και μάλιστα τον φτύνεις κιόλας.

    Για ΝΧΧ μοτέρ δεν έχω ακούσει να μπαίνει.

    Μια εύκολη πανεύκολη μετατροπή είναι να βάλεις ένα Μ50 Μ52 μοτέρ πάνω.

    Με τα λεφτά που θα έδινες για την αγορά του ΝΧΧ θα πάρεις τον Μ50 / 52 και θα του κάνεις και rebuilt.

    ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ θέλει το σασί κάποια προσοχή και ενίσχυση, εκτός από μπάρες θόλων υπάρχουν και μπάρες ψαλιδιών και άλλα τέτοια που ενισχύουν ΔΟΜΙΚΑ ένα τόσο παλιό σασί.

    Πόσα περίπου υπολογίζεις να ρίξεις πάνω του;

    Αν και για εμένα την παρούσα φάση η ΚΑΛΥΤΕΡΗ best value μετατροπή είναι να συνέλθει πρώτα ΟΛΗ η καρότσα, τα σαλόνια κτλ και να βάλεις ένα 4κύλινδρο 16v μοτέρ πάνω ανακατασκευασμένο και θα το έχεις για μια ζωή.

  2. The Following 3 Users Say Thank You to oldcarskickass For This Useful Post:

    BILL007 (21-05-10), draminos (23-05-10), Panos 316T (21-05-10)

  3. #12
    Εγγραφή
    14-05-10
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    7
    Thanked
    0
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Με το καλό να το αρχίσεις το project και να το τελειώσεις, αν και αυτα γενικά ποτέ δεν τελειώνουν!!

    Δεν τα πάω καλά με τους κωδικούς των μοτέρ, αλλά αμα είναι απο 36άρι εννοείται πως γλινεται να μπεί αλλά με μπόλικες πατέντες (κοψιμο άξονα, μετατροπή στις βάσεις, αλλαγή σεβρό φρένων για να μην κόβεις σασί κ τέτοια) και ο μάστορας θα σου ζητήσει ράβδους χρυσού για να στο κάνει αν δεν είναι αδερφός η το πολύ πρώτος ξάδερφος!

    Η δική μου γνώμη είναι να βάλεις ένα μοτέρ 2,500cc Μ20 το οποίο θα έχει τα πάντα μαζί του! (εισαγωγες,εξαγωγες,louft,εγκ φάλους.. όλα)και να είσαι κύριος!
    Το 2,700cc ούτε να το κοιτάξεις σε φωτογραφία!! Το έβαλα στο αυτοκίνητό μου και δεν δούλεψε ποτέ σωστά!

    Για ανάρτηση απο τις κίτρινες bilstein με eibah ελατήρια που έχω τώρα, όχι δεν είμαι ικανοποιημένος, ίσα ίσα καλύτερα να μην είχα αναρτήσεις καθόλου!
    Μέσα στη βδομάδα έχω σκοπό να τις αντικαταστήσω οπότε θα μπορώ να προτείνω κάτι!

    Τιμόνια Μ και λεβγιέδες έχουν γενικά τα μαγαζά με τα μεταχειρισμένα! Από 90 μέχρι 150 ευρώ έχω βρεί τα τιμόνια!

    Επίσης θα σου πρότεινα οπωσδήποτε να βάλεις πίσω αντιστρεπτική αν δεν έχει ήδη το αυτοκίνητό σου! Με 50 ευρώ καθαρίζεις!


    Τέλος... ΚΑΛΟΣ ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΠΑΝΩ ΤΟΥ! ΑΝ ΜΟΥ ΔΕΙΞΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΟΠΩΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΜΕ ΜΙΑ E30 ΣΑΣ ΒΓΑΖΩ ΤΟ ΚΑΠΕΛΟ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΜΝΗΜΟΝΕΥΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ...

    Αυτά τα ολίγα! Εδώ είμαστε να τα λέμε!

  4. #13

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο teopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 2,700cc ούτε να το κοιτάξεις σε φωτογραφία!! Το έβαλα στο αυτοκίνητό μου και δεν δούλεψε ποτέ σωστά!

    Για ανάρτηση απο τις κίτρινες bilstein με eibah ελατήρια που έχω τώρα, όχι δεν είμαι ικανοποιημένος, ίσα ίσα καλύτερα να μην είχα αναρτήσεις καθόλου!
    Μέσα στη βδομάδα έχω σκοπό να τις αντικαταστήσω οπότε θα μπορώ να προτείνω κάτι!

    Τέλος... ΚΑΛΟΣ ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΠΑΝΩ ΤΟΥ! ΑΝ ΜΟΥ ΔΕΙΞΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΟΠΩΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΜΕ ΜΙΑ E30 ΣΑΣ ΒΓΑΖΩ ΤΟ ΚΑΠΕΛΟ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΜΝΗΜΟΝΕΥΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ...

    Αυτά τα ολίγα! Εδώ είμαστε να τα λέμε!
    Το οτι δεν δουλεψε σωστα το 2.7 τι φταει? Μην εισαι απολυτος...υπαρχουν τετοια μοτερακια που δουλεύουν υπέροχα!

    Για το σεταπ της αναρτησης... τι ζαντες φορας? εχεις σωστη ευθυγράμμιση? εχεις σιγουρα σωστα ελατηρια?

    Επίσης τι ενοεις οταν λες να ασχοληθει οπως πρεπει...και να πηγαινει οπως πρεπει???

  5. The Following User Says Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    alexk (10-01-13)

  6. #14
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    97
    Μηνύματα
    1.575
    Thanked
    2228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το 2.7 είναι το Μ20Β27 και είναι η οικονομική προσέγγιση της BMW.

    Έμπαινε στο 325e (όχι i) και έβγαζε 122 άλογα.

    Ψεκασμός ECOTRONIC, όχι MOTRONIC και πραγματικά δεν υπάρχει κανένας λόγος να το βάλεις από την στιγμή που υπάρχει ο 2.5.

  7. #15

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 2.7 είναι το Μ20Β27 και είναι η οικονομική προσέγγιση της BMW.

    Έμπαινε στο 325e (όχι i) και έβγαζε 122 άλογα.

    Ψεκασμός ECOTRONIC, όχι MOTRONIC και πραγματικά δεν υπάρχει κανένας λόγος να το βάλεις από την στιγμή που υπάρχει ο 2.5.
    Λευτέρη πιθανοτατα εννοει μπλοκ Β27 καπακι Β25...πλεξουδα εγκέφαλος ηλεκτρικα απο 25αρι!

  8. #16
    Εγγραφή
    14-05-10
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    7
    Thanked
    0
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το οτι δεν δουλεψε σωστα το 2.7 τι φταει? Μην εισαι απολυτος...υπαρχουν τετοια μοτερακια που δουλεύουν υπέροχα!
    Σίγουρα κάποια θα υπάρχουν!!! Εννοείται!!
    Μάλλον στο δικό μου του τα περιφερειακα του δεν ηταν τα σωστά και δεν συνεργάστηκαν καλα...?? Τι να πω? Όντως σε αυτα τα μοτερ οι περισσότεροι έχουν κρατήσει το block, αλλάζουν κεφαλή και πεταλουδες και, και , και....
    Τα οποία λίγο να σε κοροιδέψει ο μάστορας, λίγο κι αυτός να μην ξέρει καλά τι του γίεται... το παίρνεις στο χέρι!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το σεταπ της αναρτησης... τι ζαντες φορας? εχεις σωστη ευθυγράμμιση? εχεις σιγουρα σωστα ελατηρια?
    Ζάντες έχω 15'', ευθυγράμιση έχω κάνει πριν 2 μήνες!! Αλλά πέρα απο αυτό κάθε φορά που υπάρχει ανωμαλία στο δρόμο και εγώ πηγαίνω με πάνω απο 50km νομίζω ότι θα μου τρυπήσει μπροστά ο θόλος και θα δω την ανάστηση να πετάγεται!!! Δεκτές και προτάσεις!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης τι ενοεις οταν λες να ασχοληθει οπως πρεπει...και να πηγαινει οπως πρεπει???
    Εδώ έρχεται το μεγάλο θέμα! Όταν λέω να ασχοληθεί,εννοώ ότι όταν του το πάω και του λέω ότι πχ: "Εχώ θέμα όταν το βάζω μπροστά το αυτοκίνητο, η μίζα θελέι πολύ ώρα μέχρι να πάρει μπρος.." και όταν πάω να το πάρω μου λέει όλα κομπλέ και ότι καθάρισε την τρόμπα και θα φτιάξει αυτό σε 1-2 μέρες,(πως θα φτιάξει? έτσι μόνο του??) είναι καλός μάστορας? Ασχολείται με e30? Και έχω κι άλλα τέτοια!! Τέλος όταν λέω να πηγαίνει όπως πρέπει, έννοώ ότι κανονικά ένα μοτέρ, το βάζεις μπροστά με τη μία, παίρνει κανονικά, δεν ανεβάζει θερμοκρασίες , οι βαλβίδες δεν κάνουν αρυθμίες κ γενικά όπως είναι λογικό να θές να δουλέυει το μοτέρ σου! Αυτό τον άνθρωπο δεν έχω βρεί ακόμα, να του πω τι θέλω ,τι κάνει, και κυρίως τι δεν κάνει το αυτοκινητό μου, να τα βρούμε σε αυτά που θέλω και να τελειώσει εκέι! Σε τέτοιο ΜΑΣΤΟΡΑ,να πηγαίνω, να χαίρομαι να του δίνω τα λεφτά μου!!!



    BACK TO TOPIC

  9. #17
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Melissia / N. Penteli
    Μηνύματα
    1.849
    Thanked
    2461
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παντως στην δικια μου την παρεα υπαρχουν 3 30αρια που κανενα απο αυτα δεν παρουσιαζει κανενα προβλημα. Και τα 3 αυτοκινητα εχουν μεγαλα μοτερ, κλπ.

    μαστορες για να στο φτιαξουν σωστα το αυτοκινητο υπαρχουν παντως.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη m-power_01 : 03-06-10 στις 13:49

  10. #18
    Εγγραφή
    14-05-10
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    7
    Thanked
    0
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
    μαστορες για να στο φτιαξουν σωστα το αυτοκινητο υπαρχουν παντως.

    Ειληκρινά αν έχεις να μου προτείνεις κάποιον πολύ θα το ήθελα!
    Δεν ξέρω αν γίνεται εδώ ή με pm...

  11. #19

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο teopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειληκρινά αν έχεις να μου προτείνεις κάποιον πολύ θα το ήθελα!
    Δεν ξέρω αν γίνεται εδώ ή με pm...
    Εαν εχουμε καλλες εμπειριες απο καποιο συνεργειο δεν ειναι κακο να αναφερουμε το ονομα του! Βοήθεια προσφερουμε!

  12. #20
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Melissia / N. Penteli
    Μηνύματα
    1.849
    Thanked
    2461
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    εχεις pm

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP