Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 31

Θέμα: Λαδια.....

  1. #1
    Εγγραφή
    06-07-13
    Περιοχή
    Pelasgia
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    37
    Thanked
    16
    Rides
    0

    Προεπιλογή Λαδια.....

    Καλησπέρα στην παρέα. Έχω χ1 με κινητήρα Ν46Ν. Μετά απο 7000 χλμ παρατήρησα οτι η στάθμη του λαδιού έχει πέσει κοντά στο μίνιμουμ.τηλ στην αντιπροσωπεία και μου είπαν οτι δεν υπάρχει πρόβλημα παρά μόνο αν μου βγάλει μνμ +1λιτρο που θα πρέπει να συμπληρώσω 1 λίτρο ακριβώς και να μην δίνω σημασία στην μπάρα. Έμπιστος φίλος μάστορας μου είπε οτι σε αυτούς τους κινητήρες υπάρχει αστοχία υλικού κάπου στις βαλβίδες και γιαυτο καεί τα λάδια τόσο γρήγορα. Το αυτοκίνητο αγοράστηκε πέρυσι καινούργιο όποτε ειμαι ακόμα στην εγγύηση..
    Έχει κανείς καμία ιδέα;;;


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  2. #2
    Εγγραφή
    13-06-11
    Μηνύματα
    5.849
    Thanked
    11469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Alekos x1 sdrive18i Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα στην παρέα. Έχω χ1 με κινητήρα Ν46Ν. Μετά απο 7000 χλμ παρατήρησα οτι η στάθμη του λαδιού έχει πέσει κοντά στο μίνιμουμ.τηλ στην αντιπροσωπεία και μου είπαν οτι δεν υπάρχει πρόβλημα παρά μόνο αν μου βγάλει μνμ +1λιτρο που θα πρέπει να συμπληρώσω 1 λίτρο ακριβώς και να μην δίνω σημασία στην μπάρα. Έμπιστος φίλος μάστορας μου είπε οτι σε αυτούς τους κινητήρες υπάρχει αστοχία υλικού κάπου στις βαλβίδες και γιαυτο καεί τα λάδια τόσο γρήγορα. Το αυτοκίνητο αγοράστηκε πέρυσι καινούργιο όποτε ειμαι ακόμα στην εγγύηση..
    Έχει κανείς καμία ιδέα;;;


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    Πως παρατηρησεις οτι η σταθμη εχει πεσει ?

  3. #3
    Εγγραφή
    08-08-11
    Περιοχή
    χαιδαρι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    3.220
    Thanked
    7747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Alekos x1 sdrive18i Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα στην παρέα. Έχω χ1 με κινητήρα Ν46Ν. Μετά απο 7000 χλμ παρατήρησα οτι η στάθμη του λαδιού έχει πέσει κοντά στο μίνιμουμ.τηλ στην αντιπροσωπεία και μου είπαν οτι δεν υπάρχει πρόβλημα παρά μόνο αν μου βγάλει μνμ +1λιτρο που θα πρέπει να συμπληρώσω 1 λίτρο ακριβώς και να μην δίνω σημασία στην μπάρα. Έμπιστος φίλος μάστορας μου είπε οτι σε αυτούς τους κινητήρες υπάρχει αστοχία υλικού κάπου στις βαλβίδες και γιαυτο καεί τα λάδια τόσο γρήγορα. Το αυτοκίνητο αγοράστηκε πέρυσι καινούργιο όποτε ειμαι ακόμα στην εγγύηση..
    Έχει κανείς καμία ιδέα;;;


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Συμπληρωνεις οσο χρειαζεται καθε φορα.....οσο για την αποψη του μηχανικου το αφηνω ασχολιαστο

  4. The Following User Says Thank You to Bitz For This Useful Post:

    compactM3 (03-10-14)

  5. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.294
    Thanked
    7813
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ntinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως παρατηρησεις οτι η σταθμη εχει πεσει ?
    Λογικά ετσι...


  6. #5
    Εγγραφή
    06-07-13
    Περιοχή
    Pelasgia
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    37
    Thanked
    16
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ναι σωστά απο την ηλεκτρονική ένδειξη.. Δυστυχώς δεν έχει βέργα..
    Δηλαδή δεν έχει τίποτα; Ολα καλα;


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  7. #6
    Εγγραφή
    28-03-11
    Μηνύματα
    1.724
    Thanked
    2626
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Alekos x1 sdrive18i Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αυτοκίνητο αγοράστηκε πέρυσι καινούργιο όποτε ειμαι ακόμα στην εγγύηση..
    Έχει κανείς καμία ιδέα;;;
    Εντελώς φιλικά, πόσα km έχεις κάνει και καταναλώνει λάδι?
    Μήπως να πας από τον αντιπρόσωπο μπας και αλλάξετε κάνα μοτέρ?

  8. #7
    Εγγραφή
    06-07-13
    Περιοχή
    Pelasgia
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    37
    Thanked
    16
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    17334 χλμ..
    3 φορές έχει γινει αλλαγή λαδιών αλλά πρώτη φορά το βλέπω χαμηλά...


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  9. #8
    Εγγραφή
    19-07-14
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    275
    Thanked
    403
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    εμαθα και για αλλο ενα Χ1 που εχει θεμα καταναλωσης. ισως ο μαστορας να εννοει τα τσιμουχακια αλλα στα χλμ σου ειναι πολυ πολυ νωρις κ αδικαιολογιτο.
    ενας αλλος μ ελεγε οτι ειναι φυσιολογικη η καταναλωση λαδιου γτ ετσι -υποστηριζε οτι- σχεδιαζονται και γινεται ορθα φαινομενο evaporation λαδιου -δλδ ειναι επιθυμητο αποτελεσμα- κ αλλες τετοιες τριχες κατσαρες..
    με λιγα λογια να βαπτιζουμε λογικο κ θεμιτο ενα κακο αποτελεσμα.
    το χειροτερο ειναι η ελλειψη δεικτη σταθμης λαδιων καρτερ που πλεον βασιζεται ο οδηγος-ιδιοκτητης στην ηλεκτρονικη κ μονο ενδειξη κ πουθενα αλλου.
    στα Ε9χ οταν η ηλεκτρονικη ενδειξη φτασει στο min τοτε μονο -και αυστηρα μονο τοτε- συμπληρωνεις ακριβως 1 λιτρο λαδι. δλδ ΔΕΝ ειναι της λογικης βλεπω σταθμη ακριβως στη μεση μεταξυ μιν και μαξ αρα ας βαλω 500ml.
    στα οχηματα με μηχανικο δεικτη φυσικα κανεις οπως επιθυμεις. η ελλειψη μηχανικου δεικτη εχει επισης κ το κακο οτι πρεπει να ξερεις ακριβως ποση ποσοτητα θα βαλεις στην αλλαγη γτ δεν θα εχεις καποιον τροπο να την ελεγξεις. τελος, εχω παρατηρησει οτι ο ηλεκτρονικος δεικτης καμια φορα δεν δειχνει το απολυτα ορθο αποτελεσμα για παραδειγμα οταν το αμαξι εχει δουλεψει πολλες ωρες ταξιδι τοτε συνηθως δειχνει λιγο πιο κατω απο την πραγματικη σταθμη. δλδ ενω εχω μαξ σταθμη λαδιου, αν το αμαξι δουλευει 4-5 ωρες ταξιδι τοτε θα μου τη δειξει ελαχιστη πεσμενη.

    τωρα στο θεμα σου παλι, εαν δειχνει μικρη απωλεια τοτε μην σκας. δες κ σε ποιες συνθηκες την βλεπεις πεσμενη κ μας λες. αν φυσικα ειναι μετα απο μικρη διαδρομη τοτε ναι θα ειναι πραγματικη.

    ΥΓ: μηπως στην τελευταια αλλαγη λαδιων δεν μπηκε σωστη ποσοτητα με αποτελεσμα να βλεπεις τωρα πεσμενη σταθμη;
    E90 N46B20 montego blue

  10. #9
    Εγγραφή
    06-07-13
    Περιοχή
    Pelasgia
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    37
    Thanked
    16
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Στα 10κ που άλλαξα τα λάδια ήταν στο μαξ και σταδιακά κατέβαινε. Το σκέφτηκα αυτό και άφησα το αυτοκίνητο δυο μέρες ακούνητο και σήμερα το πρωί που το έβαλα μπροστά πάλι στην ίδια στάθμη ήταν λίγο πιο πάνω απο το μίν.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  11. #10
    Εγγραφή
    11-03-10
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    379
    Thanked
    422
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ομοίως και στο δικό μου Ν43Β20. Αλλαγή λαδιών και μετά απο 5500 χλμ ταξιδιών η ένδειξη στάθμης κάπου στη μέση. Αντιπροσωπεία και 2 μηχανικοί που ρώτησα μου είπαν το ίδιο πράμα "όταν βγάλει μήνυμα για +1 λίτρο συμπληρώνεις ακριβώς 1 λίτρο"
    Όταν μεγαλώσω θα γίνω Μ5....

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP