Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 42

Θέμα: Γενικο σερβις για Ε92 320...

  1. #1
    Εγγραφή
    17-10-13
    Μηνύματα
    100
    Thanked
    109
    Rides
    0

    Προεπιλογή Γενικο σερβις για Ε92 320...

    Μπορειτε να μου πειτε καθε ποτε πρεπει να γινεται το γενικο σερβις για το συγκεκριμενο αυτοκινητο?
    Η BMW λεει οτι η αλλαγη των λαδιων πρεπει να γινεται στις 25000 αλλα καλο ειναι να τα αλλαζουμε στις 10000.
    Με το γενικο σερβις τι παιζει?
    Καθε ποτε πρεπει να το κανουμε?

  2. #2
    Εγγραφή
    23-09-14
    Περιοχή
    μεταμορφωση
    Μηνύματα
    68
    Thanked
    32
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    καλημερα φιλε.λοιπον τ λαδακια οπωσδηποτε στισ 10 χιλιαδεσ η αλλιωσ στον εναμιση χρονο αν δεν κανεισ χιλιομετρα.απο κει και περα η βαλβολινεσ σου πρεπει να αλλαζουν στισ 50 χιλιαδεσ αν εχεισ χειροκινητο κιβωτιο.μπουζι γυρο στισ 40 χιλιαδεσ αν θεσ να ειναι παντα σαν καινουργια και τελοσ τα φιλτρα του που καλο θα ειναι κ αυτα περα απο τησ βενζινησ καθε 20 χιλιαδεσ να τα κανεισ.κ ολα αυτα στα λεω γιατι ειναι η δουλεια μ κ ξερω τι γινεται.

  3. The Following User Says Thank You to grigoris For This Useful Post:

    kerk (29-09-14)

  4. #3
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο grigoris Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα φιλε.λοιπον τ λαδακια οπωσδηποτε στισ 10 χιλιαδεσ η αλλιωσ στον εναμιση χρονο αν δεν κανεισ χιλιομετρα.απο κει και περα η βαλβολινεσ σου πρεπει να αλλαζουν στισ 50 χιλιαδεσ αν εχεισ χειροκινητο κιβωτιο.μπουζι γυρο στισ 40 χιλιαδεσ αν θεσ να ειναι παντα σαν καινουργια και τελοσ τα φιλτρα του που καλο θα ειναι κ αυτα περα απο τησ βενζινησ καθε 20 χιλιαδεσ να τα κανεισ.κ ολα αυτα στα λεω γιατι ειναι η δουλεια μ κ ξερω τι γινεται.

    αυτα απο που προκυπτουν,στα ειπαν σε καμια bmw ή ειναι δικες αποψεις περι σερβις?

    Το προγραμμα συντηρησης της bmw χωριζεται oil service και inspection 1 και 2 και (το ιδιο το αμαξι απο το bc θα δωσει ενδειξη )
    καμια σχεση δεν εχει με αυτα που αναφερεις.
    ακου μπουζι στις 40000!!

  5. The Following 3 Users Say Thank You to Nino For This Useful Post:

    compactM3 (02-10-14), Eleni (27-09-14), gant (27-09-14)

  6. #4
    Εγγραφή
    23-09-14
    Περιοχή
    μεταμορφωση
    Μηνύματα
    68
    Thanked
    32
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    οκ το τι λενε φιλε οι αντιπρωσοπιεσ ειναι αλλο κομματι εχω δουλεψει και σε αυτεσ και ξερω.οταν πασ να κανεισ ενα σεμιναριο για τα μπουζι θα μαθεισ οτι μεγιστη ζωη εχουν μεχρι 60 χιλιαδεσ χιλιομετρα και μιλαω για πλατινεσ ετσι οχι για απλα.εγω προσωπικ λεω απο την αλλη σαραντα γιατι υπαρχει και το περασμα του χρονου που φθειρει τα παντα στο αμαξι.απο κει κ περα ο καθενασ οτι θελει εννοειται κανει στο αμαξι του.ουτε τα λεω για διαμαχη ολα αυτα παντα σε φιλικο επιπεδο μιλαω.

  7. #5
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    7.711
    Thanked
    22530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εκτός απ τα λάδια κάθε 10.000χλμ, εγώ προσωπικά που δεν τα φτάνω στο χρόνο τα αλλάζω γύρω στους 12 με 15 μήνες , όλα τα άλλα ότι λεει η μαμά όπως λέει και ο Νίνο.
    Ζήσε το σήμερα. Για το αύριο δεν ξέρεις.

  8. #6
    Εγγραφή
    23-09-14
    Περιοχή
    μεταμορφωση
    Μηνύματα
    68
    Thanked
    32
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    γιατι τα λαδια δεν τα αλλαζετε οπωσ λεει η μαμα εταιρια και αλλαζετε ολα τα αλλα οπωσ τα λεει?

  9. The Following User Says Thank You to grigoris For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (27-09-14)

  10. #7
    Εγγραφή
    19-07-14
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    275
    Thanked
    403
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    γρηγορη ο καθενας μπορει να εχει την αποψη του και πολυ καλα κανει περι αυτης.
    ο φιλος pansid ρωταει να μαθει κατι κ ακουει αποψεις τις ζυγιζει κ αποφασιζει.
    αν θες μας λες σε ποιο σεμιναριο εμαθες οτι οι πλατινες κρατανε μεχρι 60κ.

    εγω, απ'οτι εχω διαβασει παντου ειδα κρατανε 60κ μιλια ή 100κ χλμ..τωρα αν αυτο ειναι σωστο ή οχι για εμενα ή για εσενα ή για τον φιλο Nino δεν το ξερω.
    για παραδειγμα, το συνεργειο που παω μου ειπε αλλαγη καλυτερα πιο νωρις στα 80κ εγω αποφασισα κ τα εβγαλα στα 75κ χλμ γτ τα θεωρησα "παλια-γερασμενα" και οχι φθαρμενα κ τελικα οταν τα βγαλαμε ηταν μια χαρα σε τελεια κατασταση.
    στα 75κ χλμ αλλαξα βαλβολινες διαφορικου και λαδια σασμαν κ αυτα ηταν σε σουπερ ντουπερ κατασταση με το χρωμα τους ειδικα δε απο το διαφορικο οι βαλβολινες ηταν πεντακαθαρες κ το μετανιωσα που εκανα την αλλαγη.
    αυτα
    φιλικα παντα,
    λευτερης
    E90 N46B20 montego blue

  11. #8
    Εγγραφή
    17-10-13
    Μηνύματα
    100
    Thanked
    109
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αρα καταληγουμε στο οτι το γενικο σερβις θα γινεται καθε 25Κ που λεει η BMW αν δε κανω λαθος?

  12. #9
    Εγγραφή
    19-07-14
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    275
    Thanked
    403
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    @ pansid : βασικα τι εννοεις γενικο σερβις; καποια πραγματα πανε με χλμ καποια ομως πανε με γηρανση ή αν θες με τον χρονο. αλλιως παει το φιλτρο καμπινας αλλιως το φιλτρο αερα μηχανης αλλιως τα υγρο κυκλωματος ψυξης και αλλιως το υγρο φρενων.
    για παραδειγμα τα υγρα φρενων λεει καθε 2 χρονια οποτε καλο ειναι να αλλαζονται καθε 2 χρονια.
    οσον αφορα τα λαδια, που πλεον ολες οι ευρωπαϊκες αυτοκινητοβιομηχανιες λογω μαρκετινκ κλπ λενε καθε 2 χρονια ή ΧΧΧΧΧ χιλιομετρα, εγω οποτε μηδενιζω την ενδειξη του σερβις τους στο Ε90 μου, εμφανιζεται το εξωπραγματικο νουμερο των 45.000χλμ (25.000μιλια) και ξερω οτι απλα ειναι πολυ. ετσι προσωπικα τα αλλαζω στον χρονο πανω ή στα 10κ-12κ χλμ...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lefterisk : 27-09-14 στις 12:22
    E90 N46B20 montego blue

  13. #10
    Εγγραφή
    23-09-14
    Περιοχή
    μεταμορφωση
    Μηνύματα
    68
    Thanked
    32
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    παιδια δεν μιλησα για βαλβολινεσ διαφορικου αυτεσ κρατανε για 100 χιλ μιλησα για σασμαν μονο.αν εχεισ ακουστα την ελτρεκα την εταιρια εκει ειχε γινει τ σεμιναριο.δεν διαφωνω οτι στα 75 χιλιαδεσ τα μπουζι ηταν καλα εγω μιλαω καθαρα για θεμα χιλιομετρων ποσο αντεχουν και γω εχω βγαλει απο αμαξι μπουζι με πανω απο 100 χιλιαδεσ κ τουλαχιστον 4 χρονια κ μοθ λεει ο πελατησ καλα ειναι ακομα κ πραγματι φαινοντουσαν καλα οπτικα.το θεμα ειναι ομωσ τι εχουν τραβηξει κ αυτα.ευχαριστω για την ωραια συζητηση που κανουμε παντωσ.

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP