Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 42

Θέμα: Γενικο σερβις για Ε92 320...

  1. #11
    Εγγραφή
    27-05-12
    Περιοχή
    neverland
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    11.191
    Thanked
    30480
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Θα πάρω το μέρος του Γρηγόρη,
    γιατί έχω ένα αμάξι 13χρονών που,
    άν κρίνω απο την συντήρηση του που ήταν η τακτική της εταιρίας
    έκτος απο τα λάδια,που αλλάζονταν ποιό γρήγορα,ζημιά του κάναμε
    καλό δέν του κάναμε.

    Για να γίνω λίγο πιο συγκεκριμένος,άν το αμάξι που έχεις θέλεις απλά
    να είναι καλά και να σε πηγαινει,και να το δώσεις σε 2-3 χρόνια,το πάς
    με το βιβλίο και όλοι ευχαριστημένοι και πέρνει και βραβείο αλλαγής λαδιών η επίσημη
    αντοπροσωπεία.
    Αν μιλάμε όμως για ένα αμάξι που το θές να το χεις,να το κρατήσεις,να το ζήσεις,
    η περιοδική συντήρηση της αντιπροσωπειας είναι λίγη,και είναι λίγη για
    αρχίσει το αμάξι να γυρνάει στα συνεργεία.
    Υπάρχουν πολλά που μπορείς να κάνεις πρίν χαλάσει κάτι για να προλάβείς την ζημιά
    αλλά και την επιδιόρθωση,η οπόια θα είναι σίγουρα ακριβότερη.
    Και δέν μιλάμε μόνο για λάδια και βαλβολίνες,δέν είναι μόνο αυτά πάνω στο αμάξι,
    και μήν ξανακούσω για Longlife,ήμαρτον!!!!
    Τέλος όλα είναι αναλώσιμα,ένας σωστός νοικοκύρης κάνει κουμάντο αυτός,
    τώρα άν θέλει να κάνει την δουλειά η κουβερνάντα δικαίωμα του,τα ρέστα δικά του.

    * fb page flickr

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Βασιλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......με αυτόν τον μοναδικό ήχο που μόνο οι ευθείς 6κύλινδροι BMW έχουν..

  2. The Following 2 Users Say Thank You to Bazil Van Sinner For This Useful Post:

    120ie87 (28-09-14), Ptboul (29-09-14)

  3. #12
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εκτος απο το λάδι που πρέπει να το αλλάζουμε νωρίτερα απο οτι λέει η μαμά , τα φίλτρα πχ γύρης και αέρος παίζει ρόλο και που πάει το αυτοκίνητο δηλ αν είναι συνέχεια σε χώμα φυσικό είναι να μπουκώνει πιο γρήγορα ... φίλτρο βενζίνης λέει οτι δεν χρειάζεται και σε ρωτάω θα το αφήσεις δεν θα το αλλάξεις ποτέ ?
    Μπουζί λέει κάθε 60000 όπως και κάθε 2 χρόνια υγρά .
    και για της βαλβολίνες λέει long life , θα της αφήσεις ?

  4. #13
    Εγγραφή
    19-07-14
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    275
    Thanked
    403
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ποιος εγραψε οτι θα τις αφησει; δεν νομιζω να εγραψα εγω ή ο νινο ή καποιος αλλος κατι τετοιο προηγουμενως...ισα ισα νομιζω.
    νοικοκυρηδες ειμαστε ολοι μας κ λογω ενδιαφεροντος εδω ειμαστε κ ανταλλασουμε αποψεις συμφωνα με τις προσωπικες εμπειριες
    για παραδειγμα εγω αλλαξα τις βαλβολινες μ στα 75κ χλμ κ ειπα οτι τις ειδαμε στην πενα κ εκτιμω οτι επαιρναν ακομα αρκετα χλμ για μια αλλαγη. οπως επισης κ τα λαδακια μου το BC λεει στα 45κ χλμ αλλα εγω τα αλλαζω στα 10κ-12κ χλμ.
    οσον αφορα το φιλτρο βενζινης επειδη αναφερθηκε, τουλαχιστον στα δικα μας οποιος το εχει πληρωσει ας ζητησει τα λεφτακια του πισω γτ πολυ απλα ΔΕΝ αλλαζεται
    φιλικα παντα
    E90 N46B20 montego blue

  5. #14
    Εγγραφή
    17-10-13
    Μηνύματα
    100
    Thanked
    109
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lefterisk Εμφάνιση μηνυμάτων
    @ pansid : βασικα τι εννοεις γενικο σερβις;
    Καθε αυτοκινητο που ειχα,ηθελε γενικο σερβις στις 15 ή 20000χλμ.
    Κ εννοω αλλαγη λαδιων,φιλτρο λαδιου,βενζινης,αερος και απο κει και περα αναλογα με τα χιλιομετρα αλλαζες ιμαντες,τακακια κτλ κτλ...

  6. #15
    Εγγραφή
    18-01-10
    Περιοχή
    Corfu
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.079
    Thanked
    1120
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ειδικά σε 320 Ε92 που ειχαν τα γνωστα θεματα θα δείτε ότι στα 40.000 χλμ τα μπουζι είναι για πέταμα, θελουν άλλαγμα οτι και να σας λένε
    Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500

  7. #16
    Εγγραφή
    27-05-12
    Περιοχή
    neverland
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    11.191
    Thanked
    30480
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΜΠΟΥΖΙ και οι ΙΜΑΝΤΕΣ πάνω στο αμαξι ρε παιδιά!!


    Ξαναγράφω ,για να σε κουβαλάει ενα αμάξι,με λαδια,φιλτρα και μπουζι βγάζει παρα πολλα χιλιομετρα,παρα πολλα,ανάλγα και με την χρήση.Για παράδειγμα η μητέρα μου κυκλοφορει
    απο το 2007 με ενα V50,δέν έχει ούτε 100Κ.Το αμάξι δέν έχει ζοριστεί ποτέ,δέν εχει κοφτάρει ποτέ,δεν εχει ανεβει πεζοδρομια ποτέ,δεν εχει χτυπήσει ποτε...ΔΕΝ κάνει τσικ(...και δέν μ'αρεσει κι ολας χαχαχα)έχει την τυπική συντηρηση της αντιροσωπίας.
    Σας θέτω ενα ερωτημα,πιστευετε ότι άν το σηκώσουμε θα βρούμε πραματάκια για που θα έχουν αλλοιωθει ,κουραστει?? ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ φίλοι μου,τόσοι σύνδεσμοι,τόσα δεσίματα,τόσο κινούμενα μέρη εξωτερικά της μηχανής,τόσες σωληνώσεις,φλαντζες παραφλαντζες,ντιζάκια και βαράκια.....
    Αναρτηση,φρενα,σωληνακια φρενων.....


    Έχει για συντηρηση πολλά,ή τα βρίσκεις εσύ πρίν ,ή στην foraei ο μάστορας μετά .... κάποια στιγμή... στο μέλλον κάπου θα σε σκαλώσει ,κάπου !

    * fb page flickr

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Βασιλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......με αυτόν τον μοναδικό ήχο που μόνο οι ευθείς 6κύλινδροι BMW έχουν..

  8. #17
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PanSid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καθε αυτοκινητο που ειχα,ηθελε γενικο σερβις στις 15 ή 20000χλμ.
    Κ εννοω αλλαγη λαδιων,φιλτρο λαδιου,βενζινης,αερος και απο κει και περα αναλογα με τα χιλιομετρα αλλαζες ιμαντες,τακακια κτλ κτλ...
    ακου φιλε οτι ηξερες στα αλλα σου αμαξια ξεχασε τα.
    Το προγραμμα συντηρησης της bmw ειναι πολυ συγκεκριμενο και βασιζεται στις ενδειξεις που δινει το bc.
    Σε καθε inspection παρχουν και συγκεκριμενες εργασιες που θα πρεπει να γινουν, αλλα γινονται στο inspection 1 αλλα στο inspection 2και αλλες ειναι οι αλλαγες λαδιων.
    Το ΠΟΥ και το ΠΟΤΕ θα κανει τα σερβις ή τις αλλαγες λαδιων ειναι κατι το οποιο θα το αποφασισει ο κατοχος και δεν ειναι υποχρεωτικο (εκτος αν εισαι μεσα σε εγγυηση)
    Ουτε τα τακακια αλλαζονται με τα χιλιομετρα, μπορει να χρειαστει να τα αλλαξεις πολυ νωρις ή οχι( εχουν αισθητηρα και σε ειδοποιει)ας πουμε στο δικο μου εχει 47000 χιλ και το ψωμι απο τα τακακια ειναι ακομα σχεδον ολοκληρο.
    Οσο για ιμαντα αν εννοεις τον χρονισμου τα bmw εχουν καδενα.
    Μεσα στο manual που συνοδευει το αμαξι σου καθως και στο book service ολα αυτα υπαρχουν αλλα και στο internet να ψαξεις θα τα βρεις πολυ ευκολα.
    Οποια αμφιβολια εχειις πηγαινε σε μια bmw να σου τα εξηγησουν και μετα πραξε αναλογα και οπου εσυ θελεις οχι απαραιτητα στα επισημα.
    Και μεσα εδω στο φορουμ υπαρχουν πολλα threads πανω σε αυτο το θεμα κανε λιγο search.

  9. #18
    Εγγραφή
    13-06-11
    Μηνύματα
    5.849
    Thanked
    11469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PanSid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορειτε να μου πειτε καθε ποτε πρεπει να γινεται το γενικο σερβις για το συγκεκριμενο αυτοκινητο?
    Η BMW λεει οτι η αλλαγη των λαδιων πρεπει να γινεται στις 25000 αλλα καλο ειναι να τα αλλαζουμε στις 10000.
    Με το γενικο σερβις τι παιζει?
    Καθε ποτε πρεπει να το κανουμε?
    Ακολουθεις πιστα οτι σου γραφει το BC.

    Σε καθε περιπτωση, εαν επιθυμεις να αλλαζεις λαδια καθε 1.οοο χλμ, και μπουζι καθε 3.οοο δεν θα στο απαγορεψει κανεις.

    Κοντολογις, οπως τα λεει ο nino ειναι

  10. #19
    Εγγραφή
    17-10-13
    Μηνύματα
    100
    Thanked
    109
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!

  11. #20
    Εγγραφή
    15-03-14
    Περιοχή
    ΑΙΓΑΛΕΩ
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    107
    Thanked
    68
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    εγω κανω τα service μονος μου λαδια αλλαζω καθε 7,500χλμ τωρα τα υπολοιπα φιλτρο αερος-καμπινας φιλτρο λαδιου μπουζι καθε 15,000χλμ δηλαδη φιλτρο λαδιου αλλαζω 1 ανα 2 αλλαγες λαδιου τωρα καποιος που θελει να ειναι ποιο ψειρας το αλλαζει μαζι και καθε 30,000 αλλαζω τον ιμαντα και κοιταω την τρομπα νερου πως ειναι και αν την δω φθαρμενη την αλλαζω αλλιως στην επομενη

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP