Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 23

Θέμα: Ε39 540 COMPRESSOR by ESS

  1. #11
    Εγγραφή
    27-12-09
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    151
    Thanked
    297
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω πολύ παιδια για τα καλα σας λόγια .

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ ταλαιπωρία αλλά το αποτέλεσμα θα σε ανταμείψει και είμαι σίγουρος. Καλές βόλτες με ασφάλεια και να είσαι γερός να το χαίρεσαι.

    Μια ερώτηση: γιατί υπάρχει μια μικρή αρηθμία όταν αφήνεις το γκάζι στο ρελαντι? Σαν να τρεμοπαίζουν οι στροφές λίγο. Μήπως επειδή έχετε το MAF έτσι και κρέμεται και ρουφάει πολύ αέρα? Επίσης, λογικά σκάστρα περιλαμβάνει μέσα στο κιτ και έχετε χρησιμοποιήσει αυτή και όχι κάποια άλλη aftermarket ανοιχτού τύπου.
    Αριθμία οπως πολύ σωστα ειπες ειχαμε γιατι
    α) οντως κρεμοτανε το Μαφ
    β) η πρωτη του ητανε .... σιγουρα εστρωσε αρκετα οταν μπηκε και το φιλτρο επανω αλλα σκεψου ενα μοτερ να εχει κατσει 6 μηνες σχεδον απραγο , οι αισθητηρες θελουν να δουλεψουν λιγο για να διαβασουν σωστα και ..... Θα δουμε και στο τελος τι θα δουμε .... παντως ξαναλέω , με φιλτρο επανω εχει καθαρισει αρκετα .
    Σκαστρα υπαρχει επανω αν δεις καλα στο βιντεο ΑΛΛΑ στο μυαλο μου εισαι .... απο η στιγμη που ανοιξα το κουτι της ESS αμεσως η ενσταση μου ηταν αυτη ..... Θα μπει μια after οπως και να'χει .
    Μνημόσυνο με ΞΕΝΑ κόλυβα ....

  2. #12
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Welcome to the FI world! Τα προβληματα ειναι και αυτα μερος της διαδικασιας. Οσοι εχουν ασχοληθει με εκτεταμενες μετατροπες τα εχουν αντιμετωπισει.
    Το προβλημα σου με το ρελαντι, (αν δεν στρωσει αφου ο εγκεφαλος ισως να χρειαζεται καποιο χρονο για adaptation-αν τον εχεις κανει και reflash- οποτε προσπαθει να αποκτησει καινουργιες fuel trimming curves στο ρελαντι μιας και εκει δουλευει σιγουρα closed loop) πιθανον να οφειλεται στη θεση της σκαστρας, που αν βρισκεται πολυ κοντα σε ενα ευαισθητο MAF, κατα την εκτονωση της επηρεαζει την ροη του αερα (με την δημιουργια μικρου στροβιλισμου) και κατα συνεπεια και την ποσοτητα που ψεκαζουν τα μπεκ στο ρελαντι. Αυτο παιρνει καποια δευτερολεπτα και μετα απο λιγο ομαλοποιειται η ροη του αερα και κατ επεκταση οι στροφες του ρελαντι.
    Αν αλλαξεις σκαστρα προσπαθησε να χρησιμοποιησεις κλειστου τυπου. Οι ανοιχτου τυπου, μιας και χρησιμοποιεις MAF ειναι πιθανο να σου δημιουργησουν περισσοτερα προβληματα στο ρελαντι. Υπαρχουν βεβαια και οι διπλου εμβολου που εχουν επιστροφη αλλα ταυτοχρονα και εκτονωση στον αερα (by pass & blow off). Το καθε αυτοκινητο αντιδρα διαφορετικα οποτε η δοκιμη ειναι ο καλυτερος σου συμβουλος σε αυτες τις περιπτωσεις. Good Luck!

  3. The Following User Says Thank You to turbodog For This Useful Post:

    deepBLUE (23-04-10)

  4. #13
    Εγγραφή
    27-12-09
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    151
    Thanked
    297
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο turbodog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Welcome to the FI world! Τα προβληματα ειναι και αυτα μερος της διαδικασιας. Οσοι εχουν ασχοληθει με εκτεταμενες μετατροπες τα εχουν αντιμετωπισει.
    Το προβλημα σου με το ρελαντι, (αν δεν στρωσει αφου ο εγκεφαλος ισως να χρειαζεται καποιο χρονο για adaptation-αν τον εχεις κανει και reflash- οποτε προσπαθει να αποκτησει καινουργιες fuel trimming curves στο ρελαντι μιας και εκει δουλευει σιγουρα closed loop) πιθανον να οφειλεται στη θεση της σκαστρας, που αν βρισκεται πολυ κοντα σε ενα ευαισθητο MAF, κατα την εκτονωση της επηρεαζει την ροη του αερα (με την δημιουργια μικρου στροβιλισμου) και κατα συνεπεια και την ποσοτητα που ψεκαζουν τα μπεκ στο ρελαντι. Αυτο παιρνει καποια δευτερολεπτα και μετα απο λιγο ομαλοποιειται η ροη του αερα και κατ επεκταση οι στροφες του ρελαντι.
    Αν αλλαξεις σκαστρα προσπαθησε να χρησιμοποιησεις κλειστου τυπου. Οι ανοιχτου τυπου, μιας και χρησιμοποιεις MAF ειναι πιθανο να σου δημιουργησουν περισσοτερα προβληματα στο ρελαντι. Υπαρχουν βεβαια και οι διπλου εμβολου που εχουν επιστροφη αλλα ταυτοχρονα και εκτονωση στον αερα (by pass & blow off). Το καθε αυτοκινητο αντιδρα διαφορετικα οποτε η δοκιμη ειναι ο καλυτερος σου συμβουλος σε αυτες τις περιπτωσεις. Good Luck!
    Ευχαριστω για τις πολύ χρησιμες πληροφορίες Δημητρη . Σιγουρα θα μελετησω αρκετα τα θεματα που αναφερεις αν και ΔΕΝ αγχωνομαι καθως το τεχνικο team που εχει αναλαβει την μετατροπη ειμαι σιγουρος πως θα εχει ηδη την λύση σε οποιοδηποτε προβλημα τυχον υπαρξει στο αυτοκινητο , πραγμα που απευχομαι .

    Να υποθεσω πως εχεις καταλαβει ποιος ειμαι . Ειμαι ο αδελφος του Τακη που πηρε το μοτερακι σου το γρηγορο για το miata του απο την Ερυθραια .... Και φιλος του Βαγγελή του GEO που του εχω ταξει κατουρηματακι με ανοιχτο παραθυρο αλλα ΔΕΝ θελει να το πιστεψει
    Με σένα οταν ανοιξε απλα μαζεψε λεει εναν Βασιλοπουλο , μας ειπε στην αρχη και μετα αρχισε και το μαζευε ...Επεσε στον μισο Βασιλόπουλο μην σου πω πως σε κανα μηνα θα λεει ο ψευτης πως σε περασε κιολας .... Του εχω ταξει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ μισο Βασιλοπουλο και του εχω πει ... Μολις σταματησουμε , ανοιγεις παραθυρο συνοδηγου και κατουραω μεσα αλλα ολο το κοκορακι μου κανει και ΘΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΩ να τον τιμωρησω .....

    Περαν της πλακας και του χαβαλε που κανουμε και παντα σε φιλικο κλίμα ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΒΑΓΓΕΛΑΚΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΖΑΜΠΑ ΒΕΝΖΙΝΗ ΤΕΛΙΚΑ ( το διαβαζει τωρα και γελαει το λαμογιο ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ) Οταν με το καλό πατησω σωστα στον δρόμο θα ηθελα ενα φιλικο μεταξυ μας ανοιγματακι να μετρησουμε διαφορες και αποδοσεις μιας και ξερω πως κλυκλοφορεις με ενα απο τα καλύτερα της πιατσας.

    Θα μιλησουμε σιγουρα ....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη E39COMP : 23-04-10 στις 12:07
    Μνημόσυνο με ΞΕΝΑ κόλυβα ....

  5. #14
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Οκ man. Το μιατακι μου εραβε αλλα δυστυχως δεν εζησε πολυ στα χερια του καινουργιου ιδιοκτητη του. Ελπιζω το μοτερ στο νεο του αυτοκινητο να γνωρισει στιγμες δοξας, οπως τοτε που καθαριζε στην κερατεα ΑΠΟ ΣΤΑΣΗ 997 και RS4.
    Με τον Βαγγελη μιλαμε...
    οσο για την κοντρα μας επειδη ειναι φιλος αφησα γκαζι στα 280 στο ΑΒ και τωρα απο οτι μου λες βγαζει γλωσσα
    Εσυ που τον ειδες προσφατα, καταφερε να τελειωσει την βαση τηλεσκοπιου που εφτιαχνε? Εμενα δεν μου λεει, αλλα απο οτι φαινεται ισως του χρειαστει αν ανοιξει και με σενα

    Οτι χρειαστεις αν μπορουμε να βοηθησουμε, εδω ειμαστε...Τα λεμε

  6. #15
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Να το χαίρεσαι φίλε μου!Eύχομαι τα καλύτερα!

    Πάντως αν το έκανες στο Ζ3 θα ήταν και κάτι εντελώς outstanding...



  7. #16
    Εγγραφή
    05-01-10
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    160
    Thanked
    65
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο E39COMP Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω για τις πολύ χρησιμες πληροφορίες Δημητρη . Σιγουρα θα μελετησω αρκετα τα θεματα που αναφερεις αν και ΔΕΝ αγχωνομαι καθως το τεχνικο team που εχει αναλαβει την μετατροπη ειμαι σιγουρος πως θα εχει ηδη την λύση σε οποιοδηποτε προβλημα τυχον υπαρξει στο αυτοκινητο , πραγμα που απευχομαι .

    Να υποθεσω πως εχεις καταλαβει ποιος ειμαι . Ειμαι ο αδελφος του Τακη που πηρε το μοτερακι σου το γρηγορο για το miata του απο την Ερυθραια .... Και φιλος του Βαγγελή του GEO που του εχω ταξει κατουρηματακι με ανοιχτο παραθυρο αλλα ΔΕΝ θελει να το πιστεψει
    Με σένα οταν ανοιξε απλα μαζεψε λεει εναν Βασιλοπουλο , μας ειπε στην αρχη και μετα αρχισε και το μαζευε ...Επεσε στον μισο Βασιλόπουλο μην σου πω πως σε κανα μηνα θα λεει ο ψευτης πως σε περασε κιολας .... Του εχω ταξει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ μισο Βασιλοπουλο και του εχω πει ... Μολις σταματησουμε , ανοιγεις παραθυρο συνοδηγου και κατουραω μεσα αλλα ολο το κοκορακι μου κανει και ΘΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΩ να τον τιμωρησω .....

    Περαν της πλακας και του χαβαλε που κανουμε και παντα σε φιλικο κλίμα ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΒΑΓΓΕΛΑΚΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΖΑΜΠΑ ΒΕΝΖΙΝΗ ΤΕΛΙΚΑ ( το διαβαζει τωρα και γελαει το λαμογιο ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ) Οταν με το καλό πατησω σωστα στον δρόμο θα ηθελα ενα φιλικο μεταξυ μας ανοιγματακι να μετρησουμε διαφορες και αποδοσεις μιας και ξερω πως κλυκλοφορεις με ενα απο τα καλύτερα της πιατσας.

    Θα μιλησουμε σιγουρα ....
    σου εχω πει να φτιαξεις το κασονι σου και να παμε να σε ξετρυπησω αλλα μεχρι να το φτιαξεις θα εχω παρει M5 οπωτε δεν θα εχει νοημα!!!!!

  8. #17
    Εγγραφή
    05-01-10
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    160
    Thanked
    65
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο E39COMP Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω για τις πολύ χρησιμες πληροφορίες Δημητρη . Σιγουρα θα μελετησω αρκετα τα θεματα που αναφερεις αν και ΔΕΝ αγχωνομαι καθως το τεχνικο team που εχει αναλαβει την μετατροπη ειμαι σιγουρος πως θα εχει ηδη την λύση σε οποιοδηποτε προβλημα τυχον υπαρξει στο αυτοκινητο , πραγμα που απευχομαι .

    Να υποθεσω πως εχεις καταλαβει ποιος ειμαι . Ειμαι ο αδελφος του Τακη που πηρε το μοτερακι σου το γρηγορο για το miata του απο την Ερυθραια .... Και φιλος του Βαγγελή του GEO που του εχω ταξει κατουρηματακι με ανοιχτο παραθυρο αλλα ΔΕΝ θελει να το πιστεψει
    Με σένα οταν ανοιξε απλα μαζεψε λεει εναν Βασιλοπουλο , μας ειπε στην αρχη και μετα αρχισε και το μαζευε ...Επεσε στον μισο Βασιλόπουλο μην σου πω πως σε κανα μηνα θα λεει ο ψευτης πως σε περασε κιολας .... Του εχω ταξει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ μισο Βασιλοπουλο και του εχω πει ... Μολις σταματησουμε , ανοιγεις παραθυρο συνοδηγου και κατουραω μεσα αλλα ολο το κοκορακι μου κανει και ΘΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΩ να τον τιμωρησω .....

    Περαν της πλακας και του χαβαλε που κανουμε και παντα σε φιλικο κλίμα ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΒΑΓΓΕΛΑΚΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΖΑΜΠΑ ΒΕΝΖΙΝΗ ΤΕΛΙΚΑ ( το διαβαζει τωρα και γελαει το λαμογιο ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ) Οταν με το καλό πατησω σωστα στον δρόμο θα ηθελα ενα φιλικο μεταξυ μας ανοιγματακι να μετρησουμε διαφορες και αποδοσεις μιας και ξερω πως κλυκλοφορεις με ενα απο τα καλύτερα της πιατσας.

    Θα μιλησουμε σιγουρα ....
    ρε τι ανοιγμα να κανεις με του turbodog? ειναι σαν να ανοιγει 316 με M3!!!!

  9. #18
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα, Κρυονέρι
    Μηνύματα
    1.132
    Thanked
    1055
    Rides
    1

    Smile

    Κώστα με το καλό να τελειώσουν οι εργασίες και να το χαίρεσαι και στο δρόμο.

    Ένα μικρό δώρο από μένα, το καινούριο σου avatar με κίνηση!!!


  10. #19
    Εγγραφή
    27-12-09
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    151
    Thanked
    297
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEO Εμφάνιση μηνυμάτων
    σου εχω πει να φτιαξεις το κασονι σου και να παμε να σε ξετρυπησω αλλα μεχρι να το φτιαξεις θα εχω παρει M5 οπωτε δεν θα εχει νοημα!!!!!
    Ρε σαχλαμάρα , ρεεεε σαχλαμάρα ......Κασόνι ξεκασόνι , εσυ το μόνο που θα ξετρυπήσεις ειναι τα ποντικια που θα τρωνε το παρτάλι σου οταν θα το κρυψεις εκει στα υπογεια μολις χασεις απο το κασόνι μου και θα ντρεπεσαι να κυκλοφορεις με μπανανοκλεφτικα αυτοκίνητα ......

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEO Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρε τι ανοιγμα να κανεις με του turbodog? ειναι σαν να ανοιγει 316 με M3!!!!
    Κοιτα να δεις τωρα τι γινεται ΄.... Με τον Δημήτρη αν γινει ανοιγμα , θα γινει σε φιλικους ρυθμούς και τύπους απλα ειπα ( και θέλω ) για να δω πως παει το δικο μου απέναντι σε ενα αποδεδιγμενα τερας ..... Εσενα ομως ΣΕ ΛΙΓΑΚΙ που θα σε ξετρυπήσω ΔΕΝ θα ειναι σε φιλικο κλίμα .... Εισαι πλέον Νο 1 ΕΧΘΡΟΣ και θα πονεσεις ..... Με ξερεις αρκετα καλα ωστε να ξερεις πως .... ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΚΑΤΙ .....
    α) Το εννοώ
    β) ΤΟ ΚΑΝΩ .... Και εσενα .... ΟΤΙ ΣΟΥ ΕΧΩ ΤΑΞΕΙ θα στο κανω ..... Το κακο ειναι ομως πως επειδη εχω χασει και συνεχιζω να χανω ΜΠΟΛΙΚΑ ΚΙΛΑ ..... Λιωνει το λιπος και τα " τσισακια " μου βγαινουν κατακιτρινα και βρωμανε .... Ειναι το λιπος που λιωνει αυτο μου ειπαν ..... Οποτε ..ΚΑΙ ΛΕΚΕ ΘΑ ΣΟΥ ΑΦΗΣΩ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΩΜΑΕΙ ΤΟ ΠΑΡΤΑΛΙ ΣΟΥ ΜΕΤΑ ..... Οποτε ....Κρυβε λόγια ... Παρε με με το καλό ΜΠΑΣ και σε συγχωρησω .... Μην επιμενεις γιατι ΠΟΤΕ δεν ξερεις τι ειμαι διατεθειμένος να κανω .... Αν και τελικα ΔΕΝ χρειαζεται να κανω πολλα απόσα βλεπω και ξερω για το αμαξι σου και το αμαξι μου ..... Οποτε ..Κανε το παπι και κατσε στο κοτεστι σου μπας και γλυτωσεις ..... Ακου τον παλιο ....

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stefanos_cool Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κώστα με το καλό να τελειώσουν οι εργασίες και να το χαίρεσαι και στο δρόμο.

    Ένα μικρό δώρο από μένα, το καινούριο σου avatar με κίνηση!!!

    Στεφανε φιλε μου καλε καταρχην ευχαριστω για τα καλα σου λόγια και το δωρο σου ΑΛΛΑ κανε ολοκληρωμένο το καλο ρε κουμπαρε ..... Βαλτο κιολας στην θεση του abatar μου καθως ΔΕΝ ΣΚΑΜΠΑΖΩ .....
    Επίσης βαλε σε παρακαλω ενα avatar στου Βαγγελακη ( GEO ) τον λογαριασμο ... Βρες σε παρακαλω κατι που να παραπέμπει σε ενα " κατουρημενο " αυτοκινητο και καντου ενα δωρακι μπας και απαλίνει λίγο ο πονος που θα του προξενήσω ...

    Χαχαχαχαχαχαχαχαχα

    Σημ. Οτι παραπάνω εχει αναγραφει ΦΥΣΙΚΑ και ειναι γραμμενο για πλακα και καμμια περιπτωση εχθρας δεν υπαρχει με κανεναν εδω μεσα ..... Ο μικρος και ανοητος Βαγγελάκης ομως που θα φαει το " ξυλο " του στον δρόμο ΚΑΙ μετα την κοντρα φιλος θα ειναι και παντα ετσι θα παραμένει ΑΛΛΑ θα ειναι ενας φιλος που απλα " κατουρησα " και θα ποναει καθε φορα που θα με βλεπει ή θα ακουει για μενα .
    Μνημόσυνο με ΞΕΝΑ κόλυβα ....

  11. #20
    Εγγραφή
    13-02-10
    Περιοχή
    Αρτέμιδα [Λούτσα]
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    164
    Thanked
    54
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    .........ο Χριστος και η Παναγια....
    τι γινεται εκει μεσα ρε αδερφε...???
    ποιος ΚΑΤΡΙΝΑ και ποιο τσουναμι...???
    σου ευχομαι το γρηγοροτερο να σταθει στα ποδια του [στις ροδες του...] και με το καλο να βγει στο δρομο....
    πω - πωωωωω!!!!!
    προσεχε οταν περνω απο 'κει και μαζευε τις κοτες
    γιατι συνηθως βιαζομαι και μπαινω με τις πορτες...

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP