Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 43

Θέμα: Ανυπαρκτο φρεναρισμα!

  1. #1
    Εγγραφή
    27-12-09
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    442
    Thanked
    174
    Rides
    0

    Προεπιλογή Ανυπαρκτο φρεναρισμα!

    Επεστρεψα απο οσα με βασανιζουν επιτελους και επεστρεψα με μια απορια..Ουκ ολιγες φορες και ακομα μια φορα σημερα πηγαινοντας με 30-60 χιλιομετρα εχει χρειαστει να πατησω φρενο αποτομα για να μην τρακαρω..Εχω παρατηρησει λοιπον οτι το αμαξι απλα δεν σταματαει..Πιανει το abs και απλα keep going!!Ξερω οτι το abs ειναι απαισιο στις χαμηλες ταχυτητες αλλα ισχυει σε ολα αυτοκινητα αυτο η κατι παει στραβα στο δικο μου?(δεν εχω και καλα λαστιχα αλλα παντα ετσι γινοταν)..ΦΟραει garfel κοκκινα μπροστα διπλες αεριζομενς πισω "απλες" τρυπητες..Και ιδου η απορια μου!!Εχω ακουσει οτι καποια αυτοκινητα εχουν ενα στυστημα που απενεργοποιει το abs στις χαμηλες ταχυτητες και το οποιο δεν κοστιζει..Υπαρχει οντως αυτο αν ναι ξερουμε καποιο κοστος?Σημερα παραλιγο να αγκαλιαστω με ferrari και δεν αστειευομαι!

  2. #2

    Προεπιλογή

    Δεν θα στο προτεινα, αν παρολα αυτα θες μπορω να σου πω ,πως να το κανεις!
    Αποψη μου ειναι οτι θες λαστιχα!

  3. #3
    Εγγραφή
    20-03-10
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.727
    Thanked
    2862
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    καλα...και εγω μεσα στη Θεσσαλονικη κοντεψα να "φιληθω" αρκετες φορες! ειναι εκνευριστικο χαμηλα το ABS...
    Μη τα συζητας αδερφε...

  4. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.294
    Thanked
    7813
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Θα σου πρότεινα πρώτα να κάνεις έναν έλεγχο στα φρένα(Υγρά,δισκόπλακες,τακ κια)αλλα και στα λαστιχά σου(σωστές πιέσεις,γόμα). Το οτι εχεις Galfer δεν σημαίνει οτι δουλευουν και σωστά.
    Οσο για το ABS ούτε να το σκέφτεσαι......!!!!

  5. #5
    Εγγραφή
    18-01-10
    Περιοχή
    Corfu
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.079
    Thanked
    1120
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    είναι αλήθεια πως χαμηλά πατάς δυνατά φρένο και keep going σε όλα τα αμάξια
    Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500

  6. #6
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    1.195
    Thanked
    524
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Οχι και σε ολα.Το γεγονος παντως ειναι οτι ολα τα bmw εχουν χαλια φρενα εκτος του 135

  7. #7
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    239
    Thanked
    82
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αυτό το πράγμα συμβαίνει και σε εμένα αλλά όχι πάντα. Δε μπόρεσα βέβαια να καταλάβω ακόμα τους λόγους για τον οποίο γίνεται αυτό το πράγμα.
    Μπορεί σήμερα να δουλεύει καταπληκτικά το όλο σύστημα, και μπορεί αύριο για μια στιγμούλα να μου κάνει αυτό το κουλό.
    Το μόνο πράγμα που υποψιάζομαι είναι οι δρόμοι, και εδώ Θεσσαλονίκη έχουμε πολλούς δρόμους "γυαλί".

  8. The Following User Says Thank You to YAz For This Useful Post:

    Konstantinos E60 (20-04-10)

  9. #8
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Το φρεναρισμα σου εξαρταται απο πολλα.. λαστιχα, φρενα, οδοστρωμα.
    Και τα δικα μου λαστιχα δεν ειναι στη καλυτερη φαση της ζωης τους, και ενω εχω "καλα" φρενα σε καλο οδοστρωμα, σε χαλια/γυαλι ειναι απαραδεκτο το φρεναρισμα με λιγα χλμ.

    Ποσες φορες σταματησα στον ποντο σε κατηφορικο γυαλι δρομο με λιγα χλμ..

    Το ιδιο θα φρεναρεις στην Α.Ο με λιγα χλμ, και στη λ.Θηβων που εχει λιωσει ολη? Οχι!
    Αλλαξε λαστιχα ή κρατα αποστασεις. Μη βγαλεις το ABS.

  10. The Following User Says Thank You to fanisk For This Useful Post:

    Konstantinos E60 (20-04-10)

  11. #9
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    239
    Thanked
    82
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Και καλού κακού κάνε έναν έλεγχο και στην πίεση των ελαστικών σου..

  12. #10

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Konstantinos E60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σου πρότεινα πρώτα να κάνεις έναν έλεγχο στα φρένα(Υγρά,δισκόπλακες,τακ κια)αλλα και στα λαστιχά σου(σωστές πιέσεις,γόμα). Το οτι εχεις Galfer δεν σημαίνει οτι δουλευουν και σωστά.
    Οσο για το ABS ούτε να το σκέφτεσαι......!!!!
    Τα ειπες ολα...Πονταρω λαστιχα και υγρα!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bimmer-corfu Εμφάνιση μηνυμάτων
    είναι αλήθεια πως χαμηλά πατάς δυνατά φρένο και keep going σε όλα τα αμάξια
    Δυστυχως αυτο σε κανενα αυτοκινητο δεν μπορεις να το αποφυγεις...Ιδιαιτερα οσο ποιο βαρυ ειναι γινεται χειροτερα! Ειναι η αδρανεια...και δεν μπορουμε να κανουμε κατι για αυτο! Ειναι οπως οταν τραβας το τραπεζομαντηλο απο το τραπεζι!
    Αν το τραβηξεις γρηγορα ,τα ποτηρια χανουν την προσφυση τους και μενουν εκει που ηταν! Αν το τραβηξεις πιο αργα, θα τα παρεις μαζι σου!
    Ακριβως το ιδιο πραγμα! Αρα πιο απαλο φρενο...βεβαια σε κατασταση πανικου τι να κανεις...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mitsos_chania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι και σε ολα.Το γεγονος παντως ειναι οτι ολα τα bmw εχουν χαλια φρενα εκτος του 135
    Μητσο το εχουμε ξαναπει και σε αλλο Θρεντ! Οταν σε συγκρισεις περιοδικων το 316Ε46 sedan ηταν μπροστα απο ολον τον ανταγωνισμο σε φρενα 100-0, δεν μπορεις να λες οτι δεν εχουν φρενα... και για την ακριβεια ηταν μακραν το καλυτερο απο ολα...το μονο που ηταν κοντα του ηταν το 156!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο YAz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το πράγμα συμβαίνει και σε εμένα αλλά όχι πάντα. Δε μπόρεσα βέβαια να καταλάβω ακόμα τους λόγους για τον οποίο γίνεται αυτό το πράγμα.
    Μπορεί σήμερα να δουλεύει καταπληκτικά το όλο σύστημα, και μπορεί αύριο για μια στιγμούλα να μου κάνει αυτό το κουλό.
    Το μόνο πράγμα που υποψιάζομαι είναι οι δρόμοι, και εδώ Θεσσαλονίκη έχουμε πολλούς δρόμους "γυαλί".
    Αλλαξε υγρα και κανε και μια εξαερωση, αν δεν εχεις αλλαξει ποτε...

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP