Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 43

Θέμα: Ανυπαρκτο φρεναρισμα!

  1. #21
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.701
    Thanked
    3257
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αααα και σκεψου οτι στις βορειες Γερμανικες χωρες το καθε αυτοκινητο εχει δυο τετραδες λαστιχα
    Εχω αδελφικο φιλο που μενει Γερμανια και εχω ζησει καποιες καταστασεις που εγω απλα δεν θα οδηγουσα για κανενα λογο!!!! χαχαχαχα
    "ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΑΡΗ" (Τζιμακος)

  2. #22
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα, Κρυονέρι
    Μηνύματα
    1.132
    Thanked
    1055
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TOMIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επεστρεψα απο οσα με βασανιζουν επιτελους και επεστρεψα με μια απορια..Ουκ ολιγες φορες και ακομα μια φορα σημερα πηγαινοντας με 30-60 χιλιομετρα εχει χρειαστει να πατησω φρενο αποτομα για να μην τρακαρω..Εχω παρατηρησει λοιπον οτι το αμαξι απλα δεν σταματαει..Πιανει το abs και απλα keep going!!Ξερω οτι το abs ειναι απαισιο στις χαμηλες ταχυτητες αλλα ισχυει σε ολα αυτοκινητα αυτο η κατι παει στραβα στο δικο μου?(δεν εχω και καλα λαστιχα αλλα παντα ετσι γινοταν)..ΦΟραει garfel κοκκινα μπροστα διπλες αεριζομενς πισω "απλες" τρυπητες..Και ιδου η απορια μου!!Εχω ακουσει οτι καποια αυτοκινητα εχουν ενα στυστημα που απενεργοποιει το abs στις χαμηλες ταχυτητες και το οποιο δεν κοστιζει..Υπαρχει οντως αυτο αν ναι ξερουμε καποιο κοστος?Σημερα παραλιγο να αγκαλιαστω με ferrari και δεν αστειευομαι!
    Αν το σύστημα ABS λειτουργεί σωστά σε συνδυασμό με όλο το σύστημα πέδησης το σίγουρο είναι ότι αν δεν είχες ABS ή έστω αν το είχες απενεργοποιημένο τώρα θα είχες ήδη αγκαλιαστεί με την ferrari.

    Αυτός ο μύθος του ότι στις χαμηλές ταχύτητες το ABS είναι θάνατος για τον Χ και Υ λόγο είναι απλά μύθος. Να είσαι σίγουρος ότι κάποιοι "ειδικοί" έχουν εργαστεί χιλιάδες ώρες για να πετύχουν αυτό που δεν μπορεί να πετύχει το ανθρώπινο πόδι σε συνδυασμό με το μυαλό που δίνει την εντολή.

    Κατά την γνώμη μου λοιπόν άσε το αυτοκίνητο έτσι όπως πρέπει να είναι, κάνε τους σχετικούς διαγνωστικούς ελέγχους και άσε την τεχνολογία να δουλεύει για σένα.

  3. The Following 2 Users Say Thank You to Stefanos_Cool For This Useful Post:

    katsaraios (20-04-10), stratos (20-04-10)

  4. #23
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εγώ θα ήθελα να θέσω άλλον έναν παράγοντα στο θέμα BBK (Big brake kit) και ABS.

    Είμαι λίγο καμμένος με το ζήτημα αυτό αφού στο παλιό ΤΤ μου είχα δοκιμάσει 4 setup φρένων (3 τετραπίστονα και 1 εξαπίστονο) με κωμικοτραγικά αποτελέσματα στα 2 εξ' αυτών. Όταν λέω κωμικοτραγικά εννοώ πως το φρενάρισμα ήταν μακράν χειρότερο ακόμη και από τα εργοστασιακά φρένα. Μιλάμε για πασίγνωστες και πολυδιαφημισμένες εταιρίες με ολοκληρωμένα κιτ φρένων που τελικά πουλούσαν φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

    Το βασικό πρόβλημα είναι ότι όλοι περιμένουμε να φρενάρουμε καλύτερα με μεγαλύτερης διαμέτρου δίσκους, με πολυπίστονες δαγκάνες και με πανάκριβα τακάκια. Δυστυχώς αυτό δε συμβαίνει πάντα, αφού το ABS είναι καλιμπραρισμένο για το εργοστασιακό setup και πολλά από τα κιτ που κυκλοφορούν κάνουν άνω-κάτω το balance.

    Αν έχει όρεξη κανείς να διαβάσει, ας ρίξει μια ματιά σ' αυτή τη σελίδα που τα εξηγεί όλα:

    https://www.stoptech.com/tech_info/w...rakekits.shtml

  5. The Following 5 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    BILL007 (20-04-10), Konstantinos E60 (21-04-10), NickE60 (20-04-10), Stamatis (20-04-10), Κωνσταντίνος (20-04-10)

  6. #24
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stefanos_cool Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το σύστημα ABS λειτουργεί σωστά σε συνδυασμό με όλο το σύστημα πέδησης το σίγουρο είναι ότι αν δεν είχες ABS ή έστω αν το είχες απενεργοποιημένο τώρα θα είχες ήδη αγκαλιαστεί με την ferrari.

    Αυτός ο μύθος του ότι στις χαμηλές ταχύτητες το ABS είναι θάνατος για τον Χ και Υ λόγο είναι απλά μύθος. Να είσαι σίγουρος ότι κάποιοι "ειδικοί" έχουν εργαστεί χιλιάδες ώρες για να πετύχουν αυτό που δεν μπορεί να πετύχει το ανθρώπινο πόδι σε συνδυασμό με το μυαλό που δίνει την εντολή.

    Κατά την γνώμη μου λοιπόν άσε το αυτοκίνητο έτσι όπως πρέπει να είναι, κάνε τους σχετικούς διαγνωστικούς ελέγχους και άσε την τεχνολογία να δουλεύει για σένα.
    Βασικά τα λάστιχα είναι και η κακή ποιότητα του οδοστρόματος. Οπως είπε ο Στέφανος, για το καλό μας υπάρχει αυτό το σύστημα και όχι για πλάκα. Βέβαια όταν αυξηθούν οι ζέστες δουλεύει υπερωρίες.

    Το αυτοκίνητο για να φρενάρει πρεπει να έχει το ελαστικό επαρκή συντελεστή τριβής με το οδόστρωμα. Αν για τον οποιοδήποτε λόγο δεν έχει, τότε δουλεύει το ABS γιατί νιώθει το αυτοκίνητο να γλυστράει. Οπότε ΑΛΛΑΞΕ ΛΑΣΤΙΧΑ πρώτα.


    Υ.Γ. Το ABS μεγαλώνει την απόσταση του φρεναρίσματος αλλά δίνει στον οδηγό την δυνατότητα να ελέγχει το αυτοκίνητο και την πορεία του κατά το φρενάρισμα.

  7. The Following 2 Users Say Thank You to stratos For This Useful Post:

    katsaraios (20-04-10), Stefanos_Cool (20-04-10)

  8. #25
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα ήθελα να θέσω άλλον έναν παράγοντα στο θέμα BBK (Big brake kit) και ABS.

    Είμαι λίγο καμμένος με το ζήτημα αυτό αφού στο παλιό ΤΤ μου είχα δοκιμάσει 4 setup φρένων (3 τετραπίστονα και 1 εξαπίστονο) με κωμικοτραγικά αποτελέσματα στα 2 εξ' αυτών. Όταν λέω κωμικοτραγικά εννοώ πως το φρενάρισμα ήταν μακράν χειρότερο ακόμη και από τα εργοστασιακά φρένα. Μιλάμε για πασίγνωστες και πολυδιαφημισμένες εταιρίες με ολοκληρωμένα κιτ φρένων που τελικά πουλούσαν φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

    Το βασικό πρόβλημα είναι ότι όλοι περιμένουμε να φρενάρουμε καλύτερα με μεγαλύτερης διαμέτρου δίσκους, με πολυπίστονες δαγκάνες και με πανάκριβα τακάκια. Δυστυχώς αυτό δε συμβαίνει πάντα, αφού το ABS είναι καλιμπραρισμένο για το εργοστασιακό setup και πολλά από τα κιτ που κυκλοφορούν κάνουν άνω-κάτω το balance.

    Αν έχει όρεξη κανείς να διαβάσει, ας ρίξει μια ματιά σ' αυτή τη σελίδα που τα εξηγεί όλα:

    https://www.stoptech.com/tech_info/w...rakekits.shtml
    Περιμένω με πμ τις εταιρίες που δεν ήσουν εφχαριστημένος αν γίνεται. Σε ευχαριστώ.


    Η αλήθεια είναι οτι στις χαμηλές ταχύτητες δεν δουλεύουν σωστά, έτσι λένε τουλάχιστον. Μπορεί να μας το επιβεβαιώσει ο bmw330vasilis αυτό.

    Αλλά σε μεγάλες ταχύτητες ΠΧ απο 220 σε 80-100 τι γίνεται? Εκέι η δύναμη πέδησης είναι μεγαλήτερη, δεν χρειάζεται ABS λόγω καλήτερης επαφής τακακίου-δισκόπλακας, απάγονται τα θερμκά φορτία ταχύτερα και δεν μειώνεται το φρενάρισμα.

  9. #26
    Εγγραφή
    11-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.515
    Thanked
    2707
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    αν μπορεις στειλε και σε εμενα ενα πμ με τις εταιρειες

  10. #27
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τα ABS,ESP,ASC κτλ εχουν φτιαχτει μ'ενα γνωμονα:Να μεγιστοποιησουν τη δυνατοτητα επιβραδυνσης του αυτοκινητου διατηρωντας οσο το δυνατον τον ελεγχο του.Ειτε αυτο ειναι στη Γερμανια,ειτε στη Νορβηγια καταχειμωνο,ειτε στο Ελλαδισταν νταλα μεσημερι Αυγουστο στη γνωστη μας πλεον σιδεροφαγο ασφαλτο.Το ABS ειναι ακυρο ΜΟΝΟ οταν εχει πολυ χιονι ή χαλικι γιατι η σφηνα που δημιουργειται στους τροχους κατα το μπλοκαρισμα ειναι καλυτερο μεσο επιβραδυνσης.Βεβαια ειναι γεγονος οτι πολλοι οδηγοι κατα καιρους εχουν εκφρασει παραπονα για τη λειτουργια της πεδησης με ABS εντος πολης με λιγα χλμ...στην Ελλαδα ομως.Δυστυχως ο συντελεστης τριβης της ασφαλτου δεν επιτρεπει το αμεσο ζεσταμα εντος πολης,ακομη και των πιο μαλακων ελαστικων με αποτελεσμα να μην μπορει ν'αποδωσει ουτε το ABS μα ουτε και το ελαστικο τα μεγιστα.Αυτη ακριβως η αισθηση του ελλιπους φρεναρισματος σε μια κατασταση πανικου(που κλωτσας το πενταλ),που τ'αμαξι δειχνει οτι δεν κοβει καθολου,οφειλεται ακριβως στο οτι το λαστιχο εχει μηδαμινο συντελεστη τριβης με το οδοστρωμα στην αρχη του φρεναρισματος,χανοντας 2-3 πολυτιμα μετρα μεχρι την ακινητοποιηση.Ενω χωρις ABS χαζο-μπλοκαροντας αρχικα ζεσταινεται λιγο η γομα και ενα καλο ''ποδι'' μπορει κι ελεγχει την κατασταση.Ακομη και τοτε ομως οσο καλο και να'ναι ενα ''ποδι'' το ABS αποδεικνυεται ικανοτερο στο 90% των περιπτωσεων.

  11. #28
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το ισχυροτερο συστημα πεδησης που εχεις (σε συνδυασμο με το διαφορετικο Brake bias δηλ. την κατανομη εμπρος -πισω σε σχεση με το εργοστασιακο) προκαλουν ευκολοτερα μπλοκαρισμα καποιου (εμπρος η πισω) τροχου, σε συνθηκες μειωμενης προσφυσης. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα της ενεργοποιηση του ABS συχνοτερα. Στις χαμηλες ταχυτητες τα ισχυρα φρενα ειναι πιο ON-OFF. Αυτη η ελλειψη προοδευτικοτητας και ανισσοροπιας (Brake bias) ειναι αυτο που σου προκαλει το προβλημα. Με καινουργια λαστιχα μειωνεται το φαινομενο. Αν σου συμβαινει αυτο και σε δρομο με καλη προσφυση τοτε υπαρχει καποιο αλλο προβλημα.

  12. The Following User Says Thank You to turbodog For This Useful Post:

    Vasilis (20-04-10)

  13. #29
    Εγγραφή
    02-04-10
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ + ΣΕΡΡΕΣ
    Μηνύματα
    778
    Thanked
    287
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mitsos_chania Εμφάνιση μηνυμάτων
    driver_M(δεν ξερω ονομα) αφου λοιπον ειναι τοσο καλα τα φρενα της bmw γιατι δεν υπαρχει 320(υπερβαλλω το ξερω) που να μην εχει αλλαξει φρενα(σε 320 ε46 ο μονος που ξερω εγω που τα εχει ακομα ειμαι εγω)
    και εγω αλλα επειδη το car ειναι "special edition" φοραει απο την μαμα 300*22..ομως παρολα αυτα εχω την αισθηση οτι δεν φρεναρει...

  14. #30
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Και η αναρτηση παιζει σημαντικο ρολο στα φρενα!
    Με τελειωμενα αμορτισερ δεν μπορεις να φρεναρεις καλα.
    Ας τσεκαριστει και αυτο το ενδεχομενο.

  15. The Following User Says Thank You to aristent For This Useful Post:

    katsaraios (20-04-10)

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP