Σελίδα 2 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 89

Θέμα: Θα αγοράζατε i8?

  1. #11
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.201
    Thanked
    4060
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Νάσο, πολύ ιδιαίτερο αμάξι, σίγουρα πολύ ενδιαφέρουσα η συμβίωση μαζί του, αλλά στα λεφτά αυτά το αυτοκίνητο πρέπει να είναι αρκούντως καυλοτίμονο, και από ότι έχουμε δεί δεν ανήκει σε αυτή τη κατηγορία.

    Εάν θές, σου φτιάχνω κονφιγκιουρέισον Μ4 με εκατόν πενήντα κάτι και αφήνουμε και cash για μία Acrapovic.


  2. The Following 6 Users Say Thank You to gnx For This Useful Post:

    EVERGET (20-05-14), Ptboul (20-05-14), stef (21-05-14), Thomelef (04-06-14), zizu (20-05-14), ΜΙΧΑΛΗΣ (21-05-14)

  3. #12
    Εγγραφή
    16-06-10
    Περιοχή
    Όλα μας τα λεφτά στους Quandt...!
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.967
    Thanked
    5352
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Η πλάκα είναι Γιώργο πως και εμένα στο configuration το Μ4 μου βγαίνει στα 157,000 έτσι όπως θα το ήθελα....52,000 σε extras!!! μα αφού στη βασική τιμή των 105,000 το αμάξι δεν έχει ούτε το μισό εξοπλισμό απο το 46 μου που είναι 10 ετών αμάξι....
    "There was s'thing of a sweet spot around the turn of the millennium, during which BMW produced two seminal masterpieces that have never quite bettered by their successors - the E46 ///M3 and the E39 ///M5" [BMW Car, 01/14]


  4. The Following User Says Thank You to EVERGET For This Useful Post:

    chrisgiapz3 (20-05-14)

  5. #13
    Εγγραφή
    19-05-10
    Περιοχή
    ATHENS-GREECE
    Μηνύματα
    1.855
    Thanked
    3074
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εξωτερικα ειναι απιστευτο,το ειδα απο κοντα στο αεροδρομιο του Μοναχου και στο Welt.

    Αν θα το αγοραζα???.......μια CSL+ μια SPORT EVO θα αγοραζα παιδια,τί να λεμε τωρα και αφηστε τους αλλους να ΄΄κουρευονται΄΄.......
    insane in the ///Midbrain

  6. The Following 2 Users Say Thank You to m_power_lunatic For This Useful Post:

    BILL007 (20-05-14), EVERGET (20-05-14)

  7. #14
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μάλλον όχι... Θα προτιμούσα όπως είπες και εσύ ένα Μ4 με διάφορα καλούδια...
    Στα 167 είναι και οι φόροι σωστά; δηλαδή αξια cif ποσο έχει;

  8. The Following User Says Thank You to mark e92 For This Useful Post:

    EVERGET (20-05-14)

  9. #15
    Εγγραφή
    16-06-10
    Περιοχή
    Όλα μας τα λεφτά στους Quandt...!
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.967
    Thanked
    5352
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Προσωπικά, μου αρέσει στο i8 η διαφορετικότητα, το ντιζάιν, η τεχνολογία και δεν έχω κανένα πρόβλημα που είναι υβριδικό. Το πρόβλημά μου είναι στην υλοποίηση της υβριδικότητας. Θα ήταν το καλύτερό μου εάν ενσωμάτωνε ένα υβριδικό powertrain στα πρότυπα της mclaren p1 και της laferrari: δηλαδή ηλεκτροκινητήρα σε σειρά με κινητήρα (αξιώσεων) εσωτερικής καύσης όπου και οι δύο κινούν το σωστό άξονα. Τώρα στην περίπτωση του i8, το ότι ο ηλεκτροκινητήρας δίνει μπροστά και ο εσωτερικής καύσης είναι τρικύλινδρος με sound generator, δεν μπορώ να πω πως είναι ιδέες ευκολοχώνευτες. Απλά λοιπόν η BMW θα μπορούσε να έδινε λίγο παραπάνω BMWδοσύνη στο i8, το ότι είναι BMW i δεν σημαίνει πως δεν θα μπορούσε να έχει και όλα τα χαρακτηριστικά που παραδοσιακά ξεχωρίζουν τα BMW....
    "There was s'thing of a sweet spot around the turn of the millennium, during which BMW produced two seminal masterpieces that have never quite bettered by their successors - the E46 ///M3 and the E39 ///M5" [BMW Car, 01/14]


  10. The Following 4 Users Say Thank You to EVERGET For This Useful Post:

    doctore (20-05-14), freddys (20-05-14), vagmag (20-05-14), Βασιλης (28-05-14)

  11. #16
    Εγγραφή
    31-12-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.443
    Thanked
    21234
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο EVERGET Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά, μου αρέσει στο i8 η διαφορετικότητα, το ντιζάιν, η τεχνολογία και δεν έχω κανένα πρόβλημα που είναι υβριδικό. Το πρόβλημά μου είναι στην υλοποίηση της υβριδικότητας. Θα ήταν το καλύτερό μου εάν ενσωμάτωνε ένα υβριδικό powertrain στα πρότυπα της mclaren p1 και της laferrari: δηλαδή ηλεκτροκινητήρα σε σειρά με κινητήρα (αξιώσεων) εσωτερικής καύσης όπου και οι δύο κινούν το σωστό άξονα. Τώρα στην περίπτωση του i8, το ότι ο ηλεκτροκινητήρας δίνει μπροστά και ο εσωτερικής καύσης είναι τρικύλινδρος με sound generator, δεν μπορώ να πω πως είναι ιδέες ευκολοχώνευτες. Απλά λοιπόν η BMW θα μπορούσε να έδινε λίγο παραπάνω BMWδοσύνη στο i8, το ότι είναι BMW i δεν σημαίνει πως δεν θα μπορούσε να έχει και όλα τα χαρακτηριστικά που παραδοσιακά ξεχωρίζουν τα BMW....
    Αυτό που περιγράφεις Νάσο με την παραπάνω BMWδοσύνη, μάλλον είναι το
    Mi8 ή το i8M όπως κι αν λέγεται αν βγει...

  12. The Following 4 Users Say Thank You to doctore For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (21-05-14), chrisgiapz3 (20-05-14), EVERGET (20-05-14), gant (20-05-14)

  13. #17
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο EVERGET Εμφάνιση μηνυμάτων
    ότι δώσαμε μοτέρ στο κορυφαίο supercar όλων τον εποχών (S70/2 στη McLaren F1).
    Το οποίο ήταν και τεράστια αναλήθεια! Η κατα βάσει η μισή και ούτε αλήθεια, μιας και δανείστηκε ελάχιστα parts και ίσως κάποια κομμάτια απο το design. Η κατασκευή του μοτέρ ήταν εξολοκλήρου McLaren και σε καμία περίπτωση BMW στο F1... Kαι εγώ την ίδια εντύπωση είχα μεχρι πριν μερικά χρόνια, μέχρι που το έψαξα οσο δεν πήγαινε και βρήκα την αλήθεια

    Στην ερώτηση δεν τίθεται θέμα... PORSCHE και τα μυαλά στα κάγκελα!!! Aκου εκεί τρικύλινδρα και @!$#@$!$!

    Τι να το κάνεις supercar στο design και charade στην καρδιά????
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 20-05-14 στις 21:25



  14. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    EVERGET (20-05-14)

  15. #18
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    7.711
    Thanked
    22530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Άξιο απορείας είναι πως ο Chris Harris, στην Αμερική που το οδήγησε, μονολογεί αν οι φανς της πόρσε θα το προτιμούσαν και απαντάει γιατί όχι.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gant : 20-05-14 στις 21:43
    Ζήσε το σήμερα. Για το αύριο δεν ξέρεις.

  16. #19
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Νάσο βάλε το video με το i8 που πετύχαμε στο Μόναχο ρε!!
    Δεν θα αγόραζα προσωπικά i8, αλλά Μ2/4 μόνο!!
    Detailing Madness

  17. #20
    Εγγραφή
    16-06-10
    Περιοχή
    Όλα μας τα λεφτά στους Quandt...!
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.967
    Thanked
    5352
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το οποίο ήταν και τεράστια αναλήθεια! Η κατα βάσει η μισή και ούτε αλήθεια, μιας και δανείστηκε ελάχιστα parts και ίσως κάποια κομμάτια απο το design. Η κατασκευή του μοτέρ ήταν εξολοκλήρου McLaren και σε καμία περίπτωση BMW στο F1... Kαι εγώ την ίδια εντύπωση είχα μεχρι πριν μερικά χρόνια, μέχρι που το έψαξα οσο δεν πήγαινε και βρήκα την αλήθεια

    Στην ερώτηση δεν τίθεται θέμα... PORSCHE και τα μυαλά στα κάγκελα!!! Aκου εκεί τρικύλινδρα και @!$#@$!$!

    Τι να το κάνεις supercar στο design και charade στην καρδιά????
    Toν S70/2 τον σχεδίασε ο αρχιμηχανικός της BMW Paul Rosche σύμφωνα με τις ζητούμενες προδιαγραφές που το έθεσε ο Gordon Murray. To έχει δηλώσει άπειρες φορές ο Murray, όπως και παρακάτω:

    "The bespoke S70/2 BMW V12 designed by the engine genius Paul Rosche exceeded all my expectations and in my opinion is still the best high-performance engine ever built"

    https://www.classicandperformancecar...claren_f1.html

    Βέβαια εάν έχεις βρει κάποια άλλη πληροφορία θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να τη μάθουμε!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη EVERGET : 20-05-14 στις 22:24
    "There was s'thing of a sweet spot around the turn of the millennium, during which BMW produced two seminal masterpieces that have never quite bettered by their successors - the E46 ///M3 and the E39 ///M5" [BMW Car, 01/14]


  18. The Following 3 Users Say Thank You to EVERGET For This Useful Post:

    A8hnaios (29-05-14), BILL007 (20-05-14), gnx (21-05-14)

Σελίδα 2 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP