Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 50

Θέμα: Ford Sierra 1991

  1. #11
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Ηλικία
    67
    Μηνύματα
    1.921
    Thanked
    2393
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το δικό μου το CLX, αγόρασα το 1991 τον Μάρτιο και το λάτρεψα. Εξ ου και το nik name. Με ελατήρια Aibah και αμορισέρ κίτρινα Bilsteine χαμηλωμένο. Το πούλησα το Φλεβάρη του 2008 με περίπου 90.000χλμ και πήρα την σημερινή κούκλα μου. Ποτέ δεν μου ζήτησε τίποτα εκτός από μια φορά που άλλαξα δίσκο πλατό και δυο φορές την βαλβίδα του αυτόματου τσοκ... Να το χαίρεσαι...





    Attached Images Attached Images


    Ο χειρότερος άντρας η καλύτερη γυναίκα...

  2. The Following 12 Users Say Thank You to sierra For This Useful Post:

    A8hnaios (15-05-14), Bazil Van Sinner (15-05-14), DIMITr|S (15-05-14), gant (17-10-14), HLIAS - E36 (16-05-14), isou (15-09-14), Kazakos Garage (15-05-14), Konstantinos E60 (15-05-14), Moufas E46 (15-05-14), nikos1400 (15-05-14), Ptboul (15-05-14), Vassilis ///M (15-05-14)

  3. #12
    Εγγραφή
    19-05-10
    Περιοχή
    ATHENS-GREECE
    Μηνύματα
    1.855
    Thanked
    3074
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το πιο βασικο απο αυτα που λες και το αντιμετωπισα και εγω με αλλη εταιρεια ειναι η ελλειψη support σε ενα σχετικα νεο αυτοκινητο σε σχεση με ενα 2002 ας πουμε, καμια σχεση με την BMW...... πολυ μπροστα οι ανθρωποι.

    Να το χαιρεσαι, ωραια βαση για ενα πισωκινητο cosworth....... μπορει να ειναι κριμα αλλα θα γινοτανε ωραιο!
    insane in the ///Midbrain

  4. The Following User Says Thank You to m_power_lunatic For This Useful Post:

    DIMITr|S (15-05-14)

  5. #13
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DIMITr|S Εμφάνιση μηνυμάτων
    η βλακεια ειναι οτι τα διαφορα πραγματα ειναι πολυ πιο δυσκολο να τα βρεις σε σχεση με το ε30........απο αντιπροσωπεια κανενα support....
    και γενικα ειναι καπως παραξενο αυτοκινητο....πχ αν θες να βαλεις δισκοφρενα πισω δεν αλλαζεις μονο το ακρα οπως πχ στο ε30....θελει αλλη γεφυρα.....και γενικα εχει παραξενιες στον τροπο να του βαλεις πραγματα...πχ αλλα μοτερ εβγαιναν με υδραυλικο αλλα οχι.....
    Δημήτρη η dreamland για αυτό το αμάξι είναι η Αγγλία. Δεν θυμάμαι πόσες φορές πήγαινα σε μάντρες (όταν λέμε μάντρες μιλάμε για εκτάσεις με αμάξια μέσα, άπειρα) ξήλωνα ότι ήθελα μετά από αναζητήσεις ωρών και έφευγα με σακούλες και ξεκίναγα στο σπίτι το μπάξιμο. Όλα αυτά για ένα ΧR3.

    Για να καταλήξω, θα σου πρότεινα για ότι χρειαστείς να κοιτάξεις Αγγλία, μη σου πω να πας ο ίδιος με easyjet σε άσχετη περίοδο και να σηκώσεις ότι τραβάει η ψυχή σου. Πιστεύω θα σου έρθει πιο φθηνά.

    Το σιερρα είναι αμαξάρα, πισωκούνα, αξιόπιστο, με χώρους και διαχρονικά θελκτικό.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  6. The Following 6 Users Say Thank You to Ptboul For This Useful Post:

    DIMITr|S (15-05-14), HLIAS - E36 (16-05-14), Konstantinos E60 (15-05-14), nikos valvetronic (15-05-14), nikos1400 (15-05-14), PANOS-E60 (15-05-14)

  7. #14
    Εγγραφή
    04-07-10
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    274
    Thanked
    181
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το είχε ο κουμπάρος μου (άνθρωπος που τα βλέπει όλα σίδερα) και του είχε βγάλει τα μάτια!

    Δεν είμαι υπερβολικός...ακόμα θυμάμαι που το ανέβαζε στα βουνά για κυνήγι και το πάτωμα να σηκώνεται απο τις πέτρες-ξύλα και ότι αλλο έβρισκε μπροστά του.

    Κρίμα γιατι το θυμάμαι μέσα στην βιτρίνα που πηγαμε να το πάρουμε (μικρό παιδί εγώ) και είχα στο μυαλό μου οτι κάποια στιγμή θα έρθει στα χέρια μου...τώρα βέβαια είναι κοτέτσι...

    Ακόμα και τώρα που είναι πάνω απο 20χρονών αυτοκίνητο μου αρέσει και το ζηλεύω αν δω κάνενα περιποιημένο στο δρόμο...

    Να το χαίρεσαι και πάντα σε τέτοια κατάσταση!
    Όταν κάνεις το καλό, ζήτα απόδειξη, μην τυχόν και ο παράδεισος
    δουλεύει σαν την εφορία.

  8. The Following User Says Thank You to E36-Hartge For This Useful Post:

    DIMITr|S (15-05-14)

  9. #15
    Εγγραφή
    16-01-10
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    949
    Thanked
    748
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    οπως βλεπετε το αμαξι ειναι χαμηλωμενο....εχω ενα προβλημα ομως
    αν κανω ταξιδι επαρχιακο δρομο με 4 ατομα και αποσκευες σε βυθισμα του δρομου γλυφει η εξατμιση μερικες φορες στο υψος του διαφορικου...και γενικα το αμαξι κατεβαινει αρκετα....
    να βαλω παλι τα εργοστασιακα δεν τα βαζω γτ ειναι τελειως βαρκα
    η αληθεια ειναι οτι παρολο που με το βαρος κατεβαινει εχει πολη καλη αποσβεση δεν εχω παραπονο...μονο σε εξαιρετικα βυθισματα θα ακουμπσει.....τι μπορω να κανω λοιπον?
    ειναι εντελως οριακο το ακουμπημα οποτε δεν θελω πολυ σηκωμα...πιστευω αν ημουν 2 ποντους πιο πανω πισω θα ειναι κομπλε
    1)προσθηκες ελατηριου απο τεφλον η ερταλον εχει κανεις εμπειρια?
    φοβαμαι οτι θα καπονανε με τη λαμαρινα και θα ακουγονται θορυβοι....
    2)να βαλω ενα ελαστικο κρουσης ακομα στο υπαρχον να σηκωθει ενα ποντο?γινεται?
    3)να βαλω ενα τετοιο στα ελατηρια?
    https://www.autopro.gr/spring-bumpers.html?sl=EL
    4)κτ τετοιο που μπαινει αναμεσα στο υπαρχον ελατηριο...
    https://www.autotriti.gr/data/autoac...ionta/5181.asp

    θελω κατι λιγο ειμαι οριακα στο να βρισκω,,,
    φαση να σηκωθω πισω 2 ποντους ή να σηκωθω 1 ποντο και ταυτοχρονα να σκληρυνει λιγο?
    εχετε καμια ιδεα?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DIMITr|S : 15-05-14 στις 13:32

  10. #16
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Για μενα καλυτερη λυση για να μην χαλασεις την αναλογια των ελατηριων σου εμπρος πισω ειναι ο αποστατης απο τεφλον.
    Ο οποιος γιατι να μπει απο την επανω μερια και οχι απο την κατω(αν και πανω να τον βαλεις δε θα κοπαναει στη λαμαρινα. Το λαστιχο που υπαρχει εκει θα παραμεινει. Θα πηγαινει απο το ελατηριο στο τεφλον, μετα λαστιχο και μετα λαμαρινα).
    Ταυτοχρονα ειναι και οτι πιο οικονομικο μπορεις να κανεις.

    Η αλλη λυση ειναι αυτη της mud. Δες αν δινει ολοκληρο ελατηριο ενισχυμενο η αν δινει εσωτερικο 2ο.
    Σε αυτη την περιπτωση ομως(η οποια κοστιζει κιολας παραπανω) δεν θα σηκωθεις μονο λιγακι. Θα σφιξει αρκετα.
    Με αποτελεσμα να ειναι καπως soft η μουρη σε σχεση με την ουρα.

    ΥΓ Λυση 3: απλα οχι. Ξεχασε το.
    Λυση 2: δεν γνωριζω.

    ΥΓ2 Υπαρχουν και κατι αεροσουστες. Σα μπαλονακια. Τις βαζεις μεσα στο ελατηριο και οταν ειναι να φορτωσεις τις φουσκωνεις και σφιγγει το αμαξι.
    Οταν εισαι αδειος τις ξεφουσκωνεις και εχεις το στησιμο σου σωστο. Το εχεις ψαξει?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ghost-rider : 15-05-14 στις 14:02

  11. #17
    Εγγραφή
    16-01-10
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    949
    Thanked
    748
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    δεν ξερω πραγματικα τι να κανω....υπαρχει πολυ ασχετοσυνη στα συνεργεια....
    δεν εχω εμπιστοσυνη καμια....ωρες ωρες σκεφτομαι πως γινεται καποιοι να ειναι τοσο αχρηστοι ακομα και στη δουλεια τους.......ειλικρινα....
    και θελω αυτο που θα κανω να ειναι ασφαλες
    αν εχετε το θεο σας...οταν βρηκα ηλεκτρικα παραθυρα απο αλλο σιερρα και τα πηρα δεν ειχα χρονο να τα βαλω και πηγα σε μαγαζι που κανει αυτη τη δουλεια.....
    και αυτος αρχισε να ανοιγει στο ντουκου τρυπες στην πορτα για να βιδωσει τους οδηγους...τον βλεπω του λεω τι κανεις?πας καλα?
    και συ αντε ανοιξες τρυπες οπου ναναι αμελεητητα τελειως θα παει το παραθυρο ευθεια πανω ρε χαζε???????αυγα ειναι τα πετας μεσα και ετοιμο το παραθυρο?τα πηρα σπιτι και τα εβαλα εγω....και φυσικα ειχε αναμονες και τρυπες απο το εργοστασιο...ελεος δλδ.....μιλαμε για αχρηστο κοσμο ακομα και στη δουλεια του και δεν υπερβαλω...προσπαθω να τα κανω ολα μονος μου ακομα και αν δεν ειναι η δουλεια μου αυτη...και σε αλλους τομεις τεσπα....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DIMITr|S : 15-05-14 στις 14:46

  12. The Following 2 Users Say Thank You to DIMITr|S For This Useful Post:

    nikos1400 (15-05-14), steliosm46 (15-09-14)

  13. #18
    Εγγραφή
    31-05-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    6.372
    Thanked
    7555
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Αυτο ακριβως θελει.
    Πολλη μελετη.
    Τα αμορτισερ του ειναι "σωστα"?? Εβαλες μονο ελατηρια ή και αμορτισερ;;


    Στάλθηκε από το GT-S5839i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
    _____________________ _____________________ _____________________ _____________________ _____________________

    RTFM


  14. #19
    Εγγραφή
    16-01-10
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    949
    Thanked
    748
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ναι χαμηλωματος κιτρινα κονι ρυθμιζομενα

  15. #20
    Εγγραφή
    16-01-10
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    949
    Thanked
    748
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    επειδη το αυτοκινητο χτυπαει πυρακια αρκετα σε ανηφορες και μου σπαει τα νευρα σκεφτομαι να βαλω ενα βαθμο πιο ψυχρα μπουζι μηπως μειωθουν τα πυρακια
    αυτα που φοραει και προτεινει το εργοστασιο εχουν τον εξης κωδικο AGPR32 CD1
    επειδη δεν ξερω απο μπουζι τι πρεπει να γραφουν αυτα που θελω να βαλω?

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP