Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 35

Θέμα: Γυαλιστικό ελαστικών

  1. #11
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.119
    Thanked
    12691
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    με μεθανόλη γίνεται τίποτις ?
    χιχιχιχι

  2. #12
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Mπααααα



  3. #13
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
    με μεθανόλη γίνεται τίποτις ?
    χιχιχιχι
    Μπορώ να σου πώ τι μπορεί να κάνει μείγμα γλυκερίνης, νιτρομεθανίου και μεθανόλης.... αλλά εκτός φόρουμ. Γιατί αν το βάλεις στα ελαστικά αυτό θα εξαφανίσεις κάθε βρωμιά... και το αυτοκίνητο μαζί

    edit: Λέω, δεν συμπληρώνω και κανένα tag να είναι ευκολα προσβάσημο? Και ως δια μαγείYaz είχαν συμπληρωθεί
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratos : 17-04-10 στις 21:31

  4. #14
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.119
    Thanked
    12691
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορώ να σου πώ τι μπορεί να κάνει μείγμα γλυκερίνης, νιτρομεθανίου και μεθανόλης.... αλλά εκτός φόρουμ. Γιατί αν το βάλεις στα ελαστικά αυτό θα εξαφανίσεις κάθε βρωμιά... και το αυτοκίνητο μαζί
    δίνει πολλά άλογα εεε ?

  5. #15
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Bill007 αμα σου πώ οτι ήθελα να το πάρω αλλά το φοβήθηκα και πήρα spray?
    Κακώς...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    edit: Λέω, δεν συμπληρώνω και κανένα tag να είναι ευκολα προσβάσημο? Και ως δια μαγείYaz είχαν συμπληρωθεί
    heheheheheh!!!!Δεν ήταν αυτή τη φορά ο Yaz...Εγώ ήμουν...


    Πέρα απο την πλάκα όσο μπορείτε παιδιά, να βάζεται και εσείς tags...Μας βοηθάει απίστευτα...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 17-04-10 στις 21:36



  6. #16
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Απλά ήθελα να προσθέσω ότι αυτά τα γυαλιστικά έχουν σιλικόνη ως βασικό τους συστατικό.

    Η σιλικόνη δημιουργεί ΜΕΓΑΛΟ πρόβλημα σε περίπτωση επαναβαφής κάποιου πάνελ. Εάν δλδ το λάστιχο είναι μούσκεμα στο γυαλιστικό και ξεκινήσουμε να φύγουμε αμέσως πριν προλάβει να στεγνώσει, θα πεταχτούν υπολέιμματα στο μασπιέ / πόρτα αλλά και στον πίσω προφυλακτήρα. Αν πάμε τώρα να βάψουμε κάποια από αυτά τα σημεία, υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να γίνει ζημιά στο βαφέα τη στιγμή που θα ρίξει χρώμα / βερνίκι (κάνει ανοίγματα - κρατήρες), όπου και η κατάσταση δεν σώνεται και χρειάζεται φτου κι απ την αρχή επαναβαφή.

    Όχι πως αν στεγνώσει σώνεται στα σίγουρα η κατάσταση, αλλά σίγουρα περιορίζεται το φαινόμενο και σε συνδυασμό με τα ειδικά καθαριστικά που έχει ένα συνεργείο μπορεί (ίσως) να σώσει τη κατάσταση.

  7. #17
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν δλδ το λάστιχο είναι μούσκεμα στο γυαλιστικό και ξεκινήσουμε να φύγουμε αμέσως πριν προλάβει να στεγνώσει, θα πεταχτούν υπολέιμματα στο μασπιέ / πόρτα αλλά και στον πίσω προφυλακτήρα..
    To έζησα και αυτό...Και μάλιστα είναι μαύρες κουκιδίτσες που αν στεγνώσουν δεν φεύγουν και εύκολα...

    Γι'αυτό όταν βάζουμε γυαλιστικά δεν φεύγουμε κατευθείαν για την καφετέρια...Περιμένουμε να τα απορροφήσουν τα ελαστικά μερικές ώρες και μετά...



  8. #18
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    To έζησα και αυτό...Και μάλιστα είναι μαύρες κουκιδίτσες που αν στεγνώσουν δεν φεύγουν και εύκολα...

    Γι'αυτό όταν βάζουμε γυαλιστικά δεν φεύγουμε κατευθείαν για την καφετέρια...Περιμένουμε να τα απορροφήσουν τα ελαστικά μερικές ώρες και μετά...
    Exactement!!!

  9. #19
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Κατερινη-Νεοι Πόροι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.452
    Thanked
    3569
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο ρε Monsta!Γλυκερίνη ήταν το όνομα!

    Εγώ χρησιμοποιώ της armorall και είμαι υπέρευχαριστημένος εδώ και 2 χρόνια!Τα λάστιχα μου δείχνουν τέλεια!
    και εγω της armorall εδω και πολλα χρονια σε ολα μου τα αυτοκινητα....και το τζελ και το σπρευ........
    απλα με τον καιρο ειδα οτι στο τζελ κουλουσε σκονη επανω ενω στο σπρευ ποτε τιποτα....
    με το σπρευ ψεκαζω πανο σε ενα πινελο και μετα περναω τα λαστιχα για να μην λερωνω ζαντα και αυτοκινητο.....
    παντος και τα δυο ειναι φανταστικα υλικα

  10. #20
    Εγγραφή
    18-01-10
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    879
    Thanked
    574
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εεεε, είπαμε να κάνουμε καλή περιποίηση και πλύσημο όταν πλένουμε μόνοι μας την μπέμπα μας. Οπότε ας δώσουμε και μια πινελιά παραπάνω που θα κάνει την διαφορά. Γιατί όπως και να το κάνουμε όλοι λίγο-πολύ είμαστε "καφετεριάκηδες" και μας αρέσει να το καμαρώνουμε και πόσο μάλλον όταν το καμαρώνουν άλλοι και λένε και καλά σχόλια

    Για μένα αυτή η πινελιά είναι να φαίνονται μαύρα και ελαφρά γυαλιστερά τα ελαστικά. Εντάξει όχι να γυαλίζουν πολύ, αλλά να είναι έντονο το μαύρο.

    Στα βενζινάδικα - πλυντήρια χρησιμοποιούν ένα άγνωστης προέλευσης μείγμα που το περνάνε με πινέλο απο πάνω και μπορώ να πώ οτι διαρκεί άνετα μια εβδομάδα.

    Επειδή μου αρέσει να το πλένω μόνος μου, αγόρασα απο το Praktiker ένα spray (δεν θυμάμαι μάρκα) το οποίο αφού έπλυνα με το πιεστικό τα λάστιχα, τα ψέκασα με αυτό. Η αλήθεια είναι ότι έγιναν όπως ακριβώς ήθελα (όχι πολύ γυαλιστερά αλλά έντονα μαύρα). Η δουλειά έγινε Κυριακή πρωί και Δευτέρα πέταγα για Κύπρο οπότε δεν μπόρεσα να κάνω έλεγχο για την αντοχή στον χρόνο του προϊόντος.


    Εσείς χρησιμοποιείτε ανάλογο προϊόν και αν ναι ποιό? Με τί κόστος? Πόσα λάστχα φρεσκάρετε με μια συσκευασία? Υπάρχει κίνδυνος να σκληρήνουν τα λάστιχα ή να φθαρούν ποιό γρήγορα (το προφίλ τους) βάζοντας κάτι τέτοιο?
    Strato εγω χρησιμοποιώ της armoall και είναι φανταστικό!!! Οτι και να έχει το λάστιχο, ακόμα και λάσπη, μου το βγάζει "εργοστάσιο"! Δεν θέλει νερό. Είναι αφρός, το ξεκάζεις και το αφίνεις. Σε λίγα λεπτά είναι έτοιμο και κάνει καλό και στη συντήρηση του! Κρατάει αρκετά, αναλογα και τι πατάς βέβαια! Αν θέλεις να κρατάει ποιο πολύ θα πρέπει να αγοράσεις ειδικό ζελέ.

    Θέλει λίγη προσοχή όμως, γιατι την πρώτη φορά έλουσα και όλο το πέλμα χωρίς να το αφίσω να στεγνώσει, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ξεκινήσω, κατάλληλο για ντριφτ

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP