Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 49 από 49

Θέμα: τακακια μπροστα

  1. #41
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    η μαμα τους δισκους τους αλλαζει μετα απο 2 σειρες χρησιμοποιησης τακακια..μια τα μαμα τακακια που ειχα και μια αλλαγη εχω κανει..οποτε κανονικα συμφωνα με τις επισημες οδηγιες πρεπει να αλλαξω δισκο..ειχα παει στην αντιπροσωπεια για ενα ανταλλακτικο και ρωτησα και μου ειπε ο τεχνικος συμβουλος οτι αν το νυχι ειναι μικρο τοτε χωραει και 3 αλλαγη τακακια..2η στην περιπτωση μου δλδ...αλλα μου ειπε οτι αυτο θα το αποφασισει ο τεχνικος, που για μενα δεν θα ειναι απο εκει μεσα..τελικα ποιο ειναι το σωστο για τα φρενα να ακολουθησω την οδηγια η' χωραει και αλλη αλλαγη αν ειναι καλος ο δισκος?

  2. #42
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Υπάρχει από τη BMW προδιαγραφή για ελάχιστο πάχος δίσκου, πριν την αλλαγή τακακιών. Αν ο δίσκος έχει μεγαλύτερο πάχος από αυτό, τον κρατάς. Αν είναι μικρότερο, τον αλλάζεις. Απλό.
    E30 318i

  3. #43
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει από τη BMW προδιαγραφή για ελάχιστο πάχος δίσκου, πριν την αλλαγή τακακιών. Αν ο δίσκος έχει μεγαλύτερο πάχος από αυτό, τον κρατάς. Αν είναι μικρότερο, τον αλλάζεις. Απλό.
    αν ακολουθουσα τις οδηγιες της μαμας για να αλλαζω φρενα συμφωνα με το παχος τοτε επρεπε να αλλαξω πριν 1 χρονο, με πολυ παχος ακομα τα τακακια,πριν 10.000 χιλ για να καταλαβεις..οποτε οπως ξερουμε τοσα χρονια οι οδηγιες της μαμας δεν εχουν παντα ν κανουν με το σωστο αλλα με προληπτικη κατευθυνση για να ειναι αυτοι ησυχοι..οσο για το σερβις τους μην πω καλυτερα που επειδη εβαλα αφτερμαρκετ τον καλυτερο αισθητηρα δεν ηξεραν να τον περασουν και δεν μπορεσε ηλεκτρονικα να γινει μετρηση σωστα και καθομαστε και μετραμε με τον παραδοσιακο τροπο καθε μηνα.
    οποτε ακομα και εκει ,το παχος δλδ. που δεν το γνωριζω σαν οδηγια και δεν μου το ειπαν απο την αντιπροσωπεια,ειμαι σιγουρος οτι εχουν οπως στα τακακια προδιαγραφες με μεγαλυτερες τιμες απο την πραγματικη δυνατοτητα τους.

    η ερωτηση μου ειναι περισοτερο εμπειρικη.

  4. #44
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    βαζω εδω που ειναι το σχετικο τοπικ ,την απαντηση μου ξανα...και απαντηση στην απορια μου πιο πανω ...να πω οτι ημασταν με 2 διαφορετικες αποψεις για το αν τα τακακια θα εμπαιναν σε νεο δισκο η' θα παρεμενε ο παλιος και παροτι ειχε λιγο νυχι αποφασισαμε να μεινει ο παλιος και ετσι μαζι με τα εργοστασιακα αυτο ειναι το 3ο σετ τακακια πανω σε ενα δισκο..μπηκε πολυυυ παστα και φαγωθηκαν λιγο τα τακακια για να κατσουν αμεσως και να μην τσιριζουν..πετυχε!

  5. The Following User Says Thank You to dreamer For This Useful Post:

    PetrosD (17-07-21)

  6. #45
    Εγγραφή
    25-11-11
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.939
    Thanked
    8022
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dreamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    βαζω εδω που ειναι το σχετικο τοπικ ,την απαντηση μου ξανα...και απαντηση στην απορια μου πιο πανω ...να πω οτι ημασταν με 2 διαφορετικες αποψεις για το αν τα τακακια θα εμπαιναν σε νεο δισκο η' θα παρεμενε ο παλιος και παροτι ειχε λιγο νυχι αποφασισαμε να μεινει ο παλιος και ετσι μαζι με τα εργοστασιακα αυτο ειναι το 3ο σετ τακακια πανω σε ενα δισκο..μπηκε πολυυυ παστα και φαγωθηκαν λιγο τα τακακια για να κατσουν αμεσως και να μην τσιριζουν..πετυχε!
    Το έχω κάνε και εγώ σαν λύση ανάγκης.

    Κανονικα όμως πρέπει να μετρήσεις τον δίσκο γιατί πολύ πιθανών να έχει φαγωθεί περισσότερο από τις ανοχές του.

    Send from Redmi Note 7 using Tapatalk

  7. The Following 3 Users Say Thank You to wheelman For This Useful Post:

    BILL007 (18-07-21), dreamer (17-07-21), PetrosD (17-07-21)

  8. #46
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dreamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    βαν τα τακακια θα εμπαιναν σε νεο δισκο η' θα παρεμενε ο παλιος και παροτι ειχε λιγο νυχι αποφασισαμε να μεινει ο παλιος και ετσι μαζι με τα εργοστασιακα αυτο ειναι το 3ο σετ τακακια πανω σε ενα δισκο..μπηκε πολυυυ παστα και φαγωθηκαν λιγο τα τακακια για να κατσουν αμεσως και να μην τσιριζουν..πετυχε!
    Θα μπορούσατε να αφαιρέσετε το νύχι από το δίσκο όπως έχω κάνει κι εγώ. Και φυσικά αυτό που λέει ο Ηλίας:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο wheelman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανονικα όμως πρέπει να μετρήσεις τον δίσκο
    E30 318i

  9. The Following User Says Thank You to PetrosD For This Useful Post:

    dreamer (17-07-21)

  10. #47
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    δεν ειχα χρονο και ηταν οπως λεει και ο φιλος αποφαση της στιγμης.αφου πηρα την διαβεβαιωση οτι δεν υπαρχει θεμα ασφαλειας προχωρησαμε σαυτην την λυση.

  11. #48
    Εγγραφή
    05-09-21
    Περιοχή
    Nikaia
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    5
    Thanked
    4
    Rides
    0

    Προεπιλογή


  12. #49
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    στα τακακια που αλλαξα το καλοκαιρι τα μπροστα μαζι με τον αισθητηρα.στον μπι-σι μετα απο 3.000 χιλ περιπου εθνικη και 2-3000 εντος πολης ο αισθητηρας ειναι κολλημενος στις 90.000 χιλ.ενω πισω με παλια τακακια και αισθητηρα ,ο αισθητηρας ολο και κατεβαινει..
    για τον μπροστα ειναι νορμαλ να μην κατεβαινει μετα απο 7.000 περιπου χιλιομ? και να κατεβαινει μονο ο πισω?
    απο την αντιπροσωπεια λενε οτι μπορει να κατεβει καποια στιγμη αποτομα η' να μην επιασε ο αισθητηρας καλα.σε εξω συνεργειο λενε οτι μπορει να φταιει που δεν ειναι μαμα,ομως ειναι ΑΤΕ,δεν ειναι της πλακας.

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP