Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 51

Θέμα: # Imaginarium .

  1. #1
    Εγγραφή
    28-05-12
    Περιοχή
    neverland
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    11.191
    Thanked
    30480
    Rides
    1

    Cool # Imaginarium .

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο strof Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασιλη, με ολο το θαρρος... Μηπως θα μπορουσες καποια στιγμη, οταν βρεις χρονο, να ανοιξεις ενα θεμα για να μας μαθεις πεντε βασικα πραγματα για την φωτογραφια; Σωστη αποσταση, κεντραρισμα, ρυθμισεις, ισως να μας ελεγες και ποιο προγραμμα επεξεργασιας χρησιμοποιεις.. Βεβαια το θεμα φωτογραφια ή το εχεις ή οχι, νομιζω ομως πως εχεις πολλα να μας πεις και εμεις πολλα να μαθουμε..

    Aδερφέ,με όλο το θάρρος,είναι το καλύτερο κοπλιμέντο που έχω ακούσει ποτέ,στα ίσια

    Λοίπον πώς έχει η ιστορία(γνώμη και άποψη με εμπειρία 3μηνών)

    Kαίρο το ψήνω να πάρω,τί να πάρω,να'ναι καινούριο και πόσα να δώσω?
    Ρωτάω απο δώ,μου λένε απο κεί...μάταια,κόμφούζιο στο μυαλό,μιάς και ακούς την γνώμη κάποιου γνώστη και συ δεν ξέρεις τίποτα.Όχι ότι μου περισσεύαν κι όλας,γιατί εκεί δεν το συζητάς πολύ,αγοράζεις.
    Εδώ νομίζω γινέται το πρώτο λάθος,κάλη φωτογραφική χωρίς γνώσεις είναι άχρηστη,με πιθανό αποτέλεσμα(που φοβόμουν πολύ)η απογοήτευση.
    Οπότε ξεχνάμε τις slr.
    Αφού αποκλείσαμε τα μισά,μας μένουν άλλα τόσα...δεν είναι και λίγα.Σ'αυτο το σημείο αγοράζεις με όσα έχεις και αμα δεν έχεις υπάρχουν και μεταχειρισμένες


    G11 η μηχάνη που αγόρασε ο φίλος μου ο Μιχάλης το 2009 και την πούλησε στο Γιώργο το 2011,ο οποίος την βαρέθηκε,λέεί,και σταμάτησε ένα πρώι περάστικος απο το χωριό μου με μια σακούλιτσα φαρμακείου στα χέρια και μου τη άφησε,πάρτην,λέει παίξε και άμα την θέλεις θα τα βρούμε....προχτές την ξεπλήρωσα.Μιά βδομάδα μετά,έχει παίξει φωτογραφία μου στο ΣΚΑΙ και ο Γιώργος με ρωτάει πώς έβγαλα μια φωτογραφία που ανέβασα στο fb πλάκα με κάνεις!!!
    "Αδερφέ την κρατάω"

    Κάπως έτσι ξεκινάει ,80 μέρες μετά έχω να πώ και θα ήθελα το σχολίασμο των παλαίοτέρων στο σπόρ.

    1)Το auto είναι για όταν την δίνεις σε κάποιον άλλο να τραβήξει,να ικανοποιηθεί και να την παρατήσει απο τα χέρια του

    2)Φωτογραφία δέν μαθαίνεις έκ του αποτελέσματος,πρέπει να διαβάσεις ,να κατανοήσεις για να μπορείς να το "κάνεις",γιατί το "κάνω" στην προκείμενη είναι κάτι παραπάνω απο το βάζω αυτό το ποτήρι στο ντουλάπι,θέλει να το νιώθεις.

    3)Άν δεν διαβάσεις πολύ,όπως εγώ,εκμεταλέυεσαι το θαύμα της τεχνολογίας την κάρτα ssd \m/ κάμια σχέση με το φίλμ,'ρίχνεις' και κούφιες,καλή καρδιά(οι σπουδαγμένοι βέβαια τις μετράνε αλλιώς,άλλα και οι ερασιτέχνες έχουν ψυχη)και κρίνεις μετά σε ποιές ρυθμίσεις ήσουν καλύτερος,υπομόνη λοιπόν,αργές και στοχευμένες κινήσεις και το λάθος που θα κάνεις να θυμάσαι πιο ήταν ,για να μην το ξανακάνεις.

    Τα τρία παραπάνω είναι για μένα τα βάσικα,απο ΄δω και μέτα θα έκφρασω μια πιο προσώπικη άποψη για το πώς την "είδα έγω".
    Πρώτες φωτογραφίες στο φυσικό μου περιβάλλον,το αμάξι μου το σκυλί μου,μέτα απο τόσα χρόνια ταλαιπώριας με μέτρια κινητά δεν φαντάζεσαι πώς μου φάνηκάν οι πρώτες 'αλλο φρουτό!!!
    Αρκέτες στο auto και δειλά δειλά καποιες απο το P με προκαθορισμένες ρυθμίσεις για κάποιες περιπτώσεις,χαμηλου φωτισμου και λοιπα΄..
    Ερώτησεις σε 2-3 φίλους...συμβουλές για κάτι που πάλι δεν ήξερα,διάβασμα μονόδρομος.
    'Ελα μου ντε που οι καλύτερες μπαντοστροφές βρίσκονται κόντρα σε μονόδρομους όμως....
    Έκει ξεκινάει το καλό,ένα βράδυ βρέθηκα στο υπαίθριο στουντιο μου,ένα μεγάλο άδειο πάρκινγκ με θέα το Παγγαίο ,μ'ενα φίλο με το φρεσκοβαμμένο του LR μάυρο μάτ και κέι που παλέυω να "κάνω" αυτα που έμαθα το μεσημέρι,ανάβει ο Σωτήρης ένα φακό και γράφει στην φωτογραφία μου,αύτο ήταν ,ερωτευτηκα παιδί μου ,τι δεν καταλαβαίνεις??

    η κάμερα απο την άλλη "δίνει" ακομη και πιστεύω έχει πολλά ακόμη,έχω αρχήσει και κατανοώ σε βάθος τις λειτουργίες της φωτόγραφίας έχω να βάλω auto πάρα πολύ καιρό,κυνηγάω δυό πράγματα.Έχω το αμάξι σαν "μοντέλο" σταθέρο το πέδιο μού λόγο του ότι ΄δεν μπορω να κυκλόφορήσω είναι πόλυ περιορισμένο και προσπαθώ να τελειοποιώ κάποιες συγκεκριμένες,όποτε έχουμε εξέλιξη,απο την άλλη το κυνηγάω γιατι μ'αρεσει και το απολαμβάνω,χτές κανόνησα με την βοήθεια ένος φίλου και με το φωσφοριζέ μου γιλέκακι μπήκα το πρωί στην πίστα και βγήκα με το διάλυμα το μεσημέριανο,'εβγαλα περί των 500 φωτογραφίων 'εκ των οποιών οι 3 είναι έξαιρετικες ,'επαιξα πόλυ,'ημουν μόνος έγω και τα θηρία και το απόλαυσα .

    Σκόπος μου είναι να εξάντλησω τις δυνατότητες αυτής της μήχανης και μέτα να πάω σε μια slr ,μιάς και έχω διάθεση να άσχοληθω και λιγο παραπάνω απο το ερασιτεχνικό.

    Άπο έπεξεργασία χρησιμοποιω το Photoscape,κάποιες φωτογραφιες χρειάζονται λίγο επαιξεργασια για να "δειξουν" κάποιες άλλες πάλι όχι.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bazil Van Sinner : 15-04-14 στις 00:22

    * fb page flickr

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Βασιλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......με αυτόν τον μοναδικό ήχο που μόνο οι ευθείς 6κύλινδροι BMW έχουν..

  2. The Following 21 Users Say Thank You to Bazil Van Sinner For This Useful Post:

    A8hnaios (30-05-14), Akis 330Ci (03-05-14), Alex_ (15-04-14), aristent (15-04-14), BILL007 (15-04-14), Dermatis (15-04-14), doctore (15-04-14), Eleni (06-06-14), gant (15-04-14), HLIAS - E36 (15-04-14), isou (15-04-14), katsaraios (15-04-14), mark e92 (16-04-14), nikos1400 (17-04-14), ntinos (15-04-14), Ptboul (12-05-14), saulm3 (15-04-14), sheriff (16-04-14), strof (15-04-14), tokiko (15-04-14), wheelman (15-04-14)

  3. #2
    Εγγραφή
    28-05-12
    Περιοχή
    neverland
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    11.191
    Thanked
    30480
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Στην υπογραφή μου έκτος απο το πορσίκο έχω σε λίνκ τα 3 σημεία που "ανεβάζω',όποιος θέλει μπορεί να με παρακόλουθεί.Θα χαρώ να ακόυσω παρατηρήσεις και σχόλια.

    * fb page flickr

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Βασιλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......με αυτόν τον μοναδικό ήχο που μόνο οι ευθείς 6κύλινδροι BMW έχουν..

  4. #3
    Εγγραφή
    13-06-11
    Μηνύματα
    5.849
    Thanked
    11469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εκτος απο μπραβο, θα δωσω μια μικρη (τετραπλη) συμβουλη:
    (δεν ξερω αν κανεις κατι απο αυτα ηδη)

    1. Τραβα ΜΟΝΟ σε RAW, τουλαχιστον εκεινες τις φωτος που εχεις σκοπο μετα να επεξεργαστεις

    2. Χρησιμοποιησε τριποδο

    3. Χρησιμοποιησε καποιο σοβαρο προγραμμα επεξεργασιας (πχ Adobe Lightroom)
    [Το photoscape (νομιζω εγω νομιζω στο ειχα πει οταν με ρωτησες τι εκανα σε καποιες?) ειναι για καμια φωτο απο κινητο για σουλουπωμα. Τιποτα σπουδαιο, τα ορια του αστειου...]

    4. Μην "τουμπανιαζεις" τις φωτος

    Πολυ φιλικα, το ξερεις :-))
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ntinos : 15-04-14 στις 12:12

  5. The Following 5 Users Say Thank You to ntinos For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (15-04-14), Eleni (06-06-14), nikos1400 (17-04-14), Ptboul (12-05-14), tokiko (15-04-14)

  6. #4
    Εγγραφή
    13-06-11
    Μηνύματα
    5.849
    Thanked
    11469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εμνευσου...

    https://www.flickr.com/photos/755718...th/7620461446/

    https://www.laboile.com/
    (works --> LA FAMILLE)




    Σε προειδοποιω ομως....

    Το χομπι δυναται να φαει ΠΟΛΥ χρημα...

  7. The Following 2 Users Say Thank You to ntinos For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (15-04-14), Eleni (06-06-14)

  8. #5
    Εγγραφή
    13-06-11
    Μηνύματα
    5.849
    Thanked
    11469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Βασιλη, στειλε μου σε pm την διευθυνση σου
    (καπου μου την ειχες στειλει, δεν την βρισκω)


    Θα σου στειλω αυριο δωρακι για την μηχανη σου ;-))

    (ειχα και 2 καινουργιες μπαταριες... αλλα τις εδωσα, πριν παρεις εσυ την G11)

  9. The Following User Says Thank You to ntinos For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (15-04-14)

  10. #6
    Εγγραφή
    28-05-12
    Περιοχή
    neverland
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    11.191
    Thanked
    30480
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ntinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτος απο μπραβο, θα δωσω μια μικρη (τετραπλη) συμβουλη:
    (δεν ξερω αν κανεις κατι απο αυτα ηδη)

    1. Τραβα ΜΟΝΟ σε RAW, τουλαχιστον εκεινες τις φωτος που εχεις σκοπο μετα να επεξεργαστεις

    2. Χρησιμοποιησε τριποδο

    3. Χρησιμοποιησε καποιο σοβαρο προγραμμα επεξεργασιας (πχ Adobe Lightroom)
    [Το photoscape (νομιζω εγω νομιζω στο ειχα πει οταν με ρωτησες τι εκανα σε καποιες?) ειναι για καμια φωτο απο κινητο για σουλουπωμα. Τιποτα σπουδαιο, τα ορια του αστειου...]

    4. Μην "τουμπανιαζεις" τις φωτος

    Πολυ φιλικα, το ξερεις :-))
    Ντίνο ευχαριστώ,ξέρεις πολύ καλά ότι εκτιμώ την γνώμη σου και τήν εμπειρία σου.Άλλωστε δέν είναι λίγες οι φόρες που μετα απο παρατήρηση σου,το΄ψαξα καλύτερα για να βρώ το "λάθος"

    1)Η αλήθεια είνα ότι δεν τραβάω raw,δεν ξέρω γιατί,θα το "γυρισω" το απόγευμα.

    2)Πήρα ήδη ένα ,τώρα θέλω και μόνοποδο.....

    3)Ναί το χούμε συζητήση ξανά,κάηκα αλλόυ και δεν ασχόληθηκα.Η αλήθεια είναι οτι πλέον διαπιστώνω και γώ αδυναμίες στο photoscape.

    4)Όσο καλύτερα "τραβάω" τόσο λιγότερο τις βάζω "χέρι" με τάση εξάληψης του φαινομένου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ntinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμπνευσου...

    https://www.flickr.com/photos/755718...th/7620461446/

    https://www.laboile.com/
    (works --> LA FAMILLE)




    Σε προειδοποιω ομως....

    Το χομπι δυναται να φαει ΠΟΛΥ χρημα...
    και αυτό το πήρα χαμπάρι.....άσε



    * fb page flickr

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Βασιλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......με αυτόν τον μοναδικό ήχο που μόνο οι ευθείς 6κύλινδροι BMW έχουν..

  11. #7
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.172
    Thanked
    14067
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Να μην ξεχάσουμε και αυτό το thread για HDR, όσους τους ενδιαφέρει

    https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1359



  12. The Following 4 Users Say Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (15-04-14), gant (16-04-14), HLIAS - E36 (16-04-14), ntinos (15-04-14)

  13. #8
    Εγγραφή
    13-06-11
    Μηνύματα
    5.849
    Thanked
    11469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ntinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασιλη, στειλε μου σε pm την διευθυνση σου
    (καπου μου την ειχες στειλει, δεν την βρισκω)


    Θα σου στειλω αυριο δωρακι για την μηχανη σου ;-))

    (ειχα και 2 καινουργιες μπαταριες... αλλα τις εδωσα, πριν παρεις εσυ την G11)


    Πακέτο απεστάλη !

    Ελπιζω να φτασει ασφαλες και συντομως

    Δεν προλαβα να γραψω μια ευχητήρια καρτα οπως θα ηθελα,,,


    ΜΑκαρι να βρεις μια χρησιμοτητα στο περιεχομενο του πακετου, (και μακαρι να σου κανει δλδ.... δεν μπορεσα να το επιβεβαιωσω...)

    Εγω το ειχα (σχετικα) χρυσοπληρωσει, και δεν το χρησιμοποιησα ποτε. Αν σου πω τον λόγο που δεν το χρησιμοποίησα, θα γελας 2 βδομαδες...

    Περιμενουμε σχετικη παρουσιαση ;-)

  14. The Following 3 Users Say Thank You to ntinos For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (16-04-14), Lambros46 (16-04-14), nikos1400 (17-04-14)

  15. #9
    Εγγραφή
    28-05-12
    Περιοχή
    neverland
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    11.191
    Thanked
    30480
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ntinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πακέτο απεστάλη !

    Ελπιζω να φτασει ασφαλες και συντομως

    Δεν προλαβα να γραψω μια ευχητήρια καρτα οπως θα ηθελα,,,


    ΜΑκαρι να βρεις μια χρησιμοτητα στο περιεχομενο του πακετου, (και μακαρι να σου κανει δλδ.... δεν μπορεσα να το επιβεβαιωσω...)

    Εγω το ειχα (σχετικα) χρυσοπληρωσει, και δεν το χρησιμοποιησα ποτε. Αν σου πω τον λόγο που δεν το χρησιμοποίησα, θα γελας 2 βδομαδες...

    Περιμενουμε σχετικη παρουσιαση ;-)
    can't wait!!!!!!

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων Ντίνο



    Υπάρχει κανένας καλός "οδηγός" για να μάθω PS ?

    Κολλησα με το θεμα που ανέβασε ο 007 και πρέπει να αρχήσω να το σκαλίζω ρε γμτ.

    * fb page flickr

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Βασιλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......με αυτόν τον μοναδικό ήχο που μόνο οι ευθείς 6κύλινδροι BMW έχουν..

  16. #10
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    7.711
    Thanked
    22530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Bazil Van Sinner Εμφάνιση μηνυμάτων




    Υπάρχει κανένας καλός "οδηγός" για να μάθω PS ?
    Δώσε αγγλιστί στον γούγγλη, τι θες να κάνεις σε μιά φώτο και θα βρεις και περιγραφές και βιντεάκια στο γιουτιούμπι.
    Φυσικά και το help του PS (on line) είναι πάρα πολύ καλό.
    Ζήσε το σήμερα. Για το αύριο δεν ξέρεις.

  17. The Following User Says Thank You to gant For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (16-04-14)

Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP