Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 31

Θέμα: σαμπουαν με κερι της bmw

  1. #1
    Εγγραφή
    13-04-10
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    133
    Thanked
    64
    Rides
    1

    Post σαμπουαν με κερι της bmw

    παιδια την αποψη σας για το σαμπουαν με κερι της μαμας εταιρειας.ευχαριστω εκ των προτερων.
    M3 THE FORCE OF HABIT

  2. #2

    Προεπιλογή

    Η άποψη μου είναι ότι για να το συστήνει θα είναι καλο. Τα προιόντα bmw προέρχονται από την sonax! Εχω χρησιμοποιησει το sonax και είμαι ευχαριστημενος.

    Υπαρχουν μελη οπως ο monsta, o driver M & o vasilis330 που ξερουν καλυτερα

  3. The Following User Says Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    andreasm3 (15-04-10)

  4. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    τελευταιος κ καταιδρωμενος θα πω το εξης..

    τα meguiars για μενα ειναι κορυφη....δεν ειμαι ομως επαγγελματιας να ξερω περισσοτερα!

    ας δωσουν τα φωτα τους οι ειδημονες...!
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

  5. The Following 2 Users Say Thank You to Vasilis For This Useful Post:

    andreasm3 (15-04-10), m-power_01 (15-04-10)

  6. #4
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αντρέα, δεν έχω δοκιμάσει το συγκεκριμένο, ΑΛΛΑ ο κανόνας λέει...όση λιγότερη σαπουνάδα κάνει, τόσο περισσότερο κερί έχει. Και αυτό βέβαια είναι καλό για το αυτοκίνητό σου.

    Βέβαια ο Driver M, που έχει στη προσωπική του συλλογή εκατοντάδες δείγματα από τα περισσότερα σαπούνια της παγκόσμιας αγοράς, μπορεί να σου πει περισσότερες λεπτομέρειες.

    Μάρκες πάντως όπως meguiars, αουτογκλυμ, sonax, είναι όλες καλές εταιρείες, απλά σιγουρέψου ότι γράφουν περιεκτικότητα σε κερί.

  7. The Following User Says Thank You to Monsta For This Useful Post:

    andreasm3 (16-04-10)

  8. #5
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Kι όμως, ο συλλέκτης προϊόντων detailing () δεν έχει δοκιμάσει το σαμπουάν της bmw.

    Φίλε μου, δυστυχώς δεν ξέρω ποια εταιρεία κατασκευάζει το συγκεκριμένο σαμπουάν για να σου πω δυο λόγια. Ας κάνω κάποια εικασία όμως. Aπ'ό,τι είπες, έχει και κερί, άρα αποκλείεται να είναι meguiars (αφού μόνο η τελευταία της σειρά, που κυκλοφόρησε πριν μερικούς μήνες, έχει σαμπουάν με κερί, όσο περίεργο κι αν φαίνεται), οπότε το πιο πιθανό είναι να είναι κατασκευής sonax. Το σαμπουάν της sonax με κερί είναι πολύ καλό, αλλά όχι όσο το απλό (sonax gloss shampoo) που είναι το κορυφαίο για τα λεφτά του. Αν είναι άλλης εταιρείας τώρα, δεν ξέρω και δεν έχει νόημα να απαριθμήσω τις μισές εταιρείες της αγοράς.

    Πάντως, δε βλέπω το λόγο να αγοράσεις το σαμπουάν της bmw, αφού πας στο πράκτικερ και παίρνεις με 7 ευρώ το sonax που ανέφερα προηγουμένως και καθάρισες. Έπίσης, πολύ καλά σαμπουάν είναι το meguiars NXT και το κορυφαίο (που δοκίμασα πρόσφατα και είναι φοβερό) insta finish wash'n wax. Άρα, αντί να ψάχνεσαι με το σαμπουάν της bmw, πάρε κάποιο από αυτά που είναι εγγυημένα καλά...
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  9. The Following User Says Thank You to Driver M For This Useful Post:

    andreasm3 (16-04-10)

  10. #6
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντρέα, δεν έχω δοκιμάσει το συγκεκριμένο, ΑΛΛΑ ο κανόνας λέει...όση λιγότερη σαπουνάδα κάνει, τόσο περισσότερο κερί έχει. Και αυτό βέβαια είναι καλό για το αυτοκίνητό σου.

    Βέβαια ο Driver M, που έχει στη προσωπική του συλλογή εκατοντάδες δείγματα από τα περισσότερα σαπούνια της παγκόσμιας αγοράς, μπορεί να σου πει περισσότερες λεπτομέρειες.

    Μάρκες πάντως όπως meguiars, αουτογκλυμ, sonax, είναι όλες καλές εταιρείες, απλά σιγουρέψου ότι γράφουν περιεκτικότητα σε κερί.
    Kώστα, τα σαμπουάν με κερί κατά κανόνα, δεν καθαρίζουν τόσο καλά όσο τα απλά. Επίσης, ένα απλό κερί με ουδέτερο ph δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα, ούτε στο χρώμα, ούτε στο κέρωμα, τουλάχιστον περισσότερο απ'ό,τι τα σαμπουάν με κερί. Άλλωστε, τα περισσότερα σαμπουάν με τα οποία έπλενα συστηματικά το αυτοκίνητό μου, ήταν χωρίς κερί (αλλά με ουδέτερο ph που δεν αφαιρούσε κερί) και ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το κέρωμα, αφού το νερό έκανε το ίδιο ακριβώς beading πριν και μετά, χωρίς αισθητές διαφορές. Τα σαμπουάν με κερί, δεν ενισχύουν σε καμία περίπτωση το υπάρχον κερί του αμαξώματος (αν υπάρχει), απλά προσφέρουν λίγο καλύτερη λάμψη και ένα πολύ βασικό beading που βοηθάει στο στέγνωμα του αυτοκινήτου. Υπάρχουν βέβαια και ορισμένα heavy duty σαμπουάν (όπως αυτό της armorall), που αφαιρούν κερί, αλλά δεν είναι ο κανόνας και γενικά είναι για πολύ ειδική χρήση (αυτοκίνητο γεμάτο λάσπες κλπ). Τώρα, σχετικά με την περιεκτικότητα σε κερί, προσωπικά δεν έχω δει κανένα σαμπουάν να αναφέρει ακριβές ποσοστό. Το μόνο που γράφουν είναι το ότι έχουν κερί.

    Πάντως, το μόνο σαμπουάν με κερί που με εξέπληξε με τις καθαριστικές του ιδιότητες είναι το insta finish wash'n wax που ανέφερα στο προηγούμενο ποστ, το οποίο συνδιάζει τα πλεονεκτήματα των απλών σαμπουάν (καλύτερες καθαριστικές ικανότητες) με αυτά των σαμπουάν με κερί (εντονότερη λάμψη). Πραγματικά κορυφαίο και μια από τις επόμενες μέρες θα γράψω και review...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Driver M : 16-04-10 στις 00:56
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  11. #7
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Έχεις δίκιο Άρη και βέβαια η χρήση σαμπουάν με κερί δεν ενισχύει το κερί, βοηθάει όμως να μείνει το υπάρχον περισσότερο καιρό. Απλά εγώ έχω συνηθίσει να το πλένω τουλάχιστον μία φορά τη βδομάδα και ούτως ή άλλως δεν προλαβαίνει να βρωμίσει.

    Βέβαια τώρα που το πέρασα με williams ceramic coat, μπορώ να το πλένω και με απορρυπαντικό πλυντηρίου που λέει ο λόγος....

  12. #8
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δίκιο Άρη και βέβαια η χρήση σαμπουάν με κερί δεν ενισχύει το κερί, βοηθάει όμως να μείνει το υπάρχον περισσότερο καιρό. Απλά εγώ έχω συνηθίσει να το πλένω τουλάχιστον μία φορά τη βδομάδα και ούτως ή άλλως δεν προλαβαίνει να βρωμίσει.

    Βέβαια τώρα που το πέρασα με williams ceramic coat, μπορώ να το πλένω και με απορρυπαντικό πλυντηρίου που λέει ο λόγος....
    Α ρε Κώστα, εμείς παλεύουμε με τα κεριά και εσύ χρησιμοποιείς προϊόντα της NASA...

    Κάποια στιγμή πάντως, το θαυματουργό αυτό προϊόν θα περαστεί και στο αμάξι μου...ελπίζω βέβαια να στρίβει και σαν williams μετά.. (δεύτερο αστείο στο καπάκι που έλεγε κι ο Σεφερλής!!)
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  13. #9
    Εγγραφή
    26-12-09
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    247
    Thanked
    44
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    sonax μακραν η καλυτερη....καθως και η 3M.......

  14. #10
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Τωρα ειδα το ποστ.
    Το ειχα παρει σε μια στιγμη τρελας αυτο το σαμπουαν.
    Ειναι ενα κλικ καλυτερο απο το αντιστοιχο της Μισλεν.
    Δεν ξερω αν ειναι σοναξ.
    Για απλη βρωμα και συντηρηση μια χαρα ειναι αρκει να γινεται τακτικα.
    Σε καμμια περιπτωση δεν υποκαθιστα το κερωμα, ουτε και ειναι κατι που σε αφηνει με το στομα ανοιχτο με το αποτελεσμα.
    Δουλευει καλυτερα με ζεστο νερο στους κουβαδες.

  15. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    andreasm3 (16-04-10)

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP