Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 31

Θέμα: σαμπουαν με κερι της bmw

  1. #21
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πίεση (ξέπλυμα), ενεργός αφρός (να ΜΗ καίει όμως το αμάξι αν γίνεται), πίεση (ξέπλυμα).

    Σκούπισμα με φρέσκα microfiber!
    Είναι σωστός τρόπος αυτός? Εγώ (καλά θα γελάσετε τώρα) του ρίχνω μπόλικο νερό μέχρι να μουλιάσουν οι βρωμιές και μετά μπόλικο νερό και σκούπισμα με το χέρι να φύγουν οι βρωμιές. Στέγνωμα με μικροίνες για επιδόρπιο.

    Ο τρόπος μπορεί να ακούγεται εντελώς χαζός αλλά αποδίδει πολύ καλά. Μια φορά το επλυνα πρόσφατα σε πολύ καλό και σύγχρονο πλυντήριο στην γειτονιά μου και είδα την πρώτη αράχνη

  2. The Following User Says Thank You to stratos For This Useful Post:

    BILL007 (17-04-10)

  3. #22
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Kαι εγώ έτσι ακριβώς το κάνω Στράτο!Πρώτα μούλιασμα...



  4. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    stratos (17-04-10)

  5. #23
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι σωστός τρόπος αυτός? Εγώ (καλά θα γελάσετε τώρα) του ρίχνω μπόλικο νερό μέχρι να μουλιάσουν οι βρωμιές και μετά μπόλικο νερό και σκούπισμα με το χέρι να φύγουν οι βρωμιές. Στέγνωμα με μικροίνες για επιδόρπιο.

    Ο τρόπος μπορεί να ακούγεται εντελώς χαζός αλλά αποδίδει πολύ καλά. Μια φορά το επλυνα πρόσφατα σε πολύ καλό και σύγχρονο πλυντήριο στην γειτονιά μου και είδα την πρώτη αράχνη
    Στράτο, μπορείς να εμβαθύνεις ως προς το τρόπο που το 'σκουπίζεις' όπως λες? Με τι το σκουπίζεις / σφουγγαρίζεις για να φύγουν οι βρωμιές? Με σφουγγάρι? Δε βάζεις καθόλου σαπούνι?

    Εάν το αμάξι το πλένεις πολύ συχνά ώστε να μη προλάβει να μαζέψει βρωμιά, δεν είναι λάθος ο τρόπος, αρκεί την ώρα που σκουπίζεις / σφουγγαρίζεις το χέρι με το σφουγγάρι να το ακολουθεί το χέρι με τη μάνικα, ώστε να υπάρχει πάντα μία 'μεμβράνη' προστασίας μεταξύ σφουγγαριού και λαμαρίνας.

  6. The Following User Says Thank You to Monsta For This Useful Post:

    stratos (17-04-10)

  7. #24
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στράτο, μπορείς να εμβαθύνεις ως προς το τρόπο που το 'σκουπίζεις' όπως λες? Με τι το σκουπίζεις / σφουγγαρίζεις για να φύγουν οι βρωμιές? Με σφουγγάρι? Δε βάζεις καθόλου σαπούνι?

    Εάν το αμάξι το πλένεις πολύ συχνά ώστε να μη προλάβει να μαζέψει βρωμιά, δεν είναι λάθος ο τρόπος, αρκεί την ώρα που σκουπίζεις / σφουγγαρίζεις το χέρι με το σφουγγάρι να το ακολουθεί το χέρι με τη μάνικα, ώστε να υπάρχει πάντα μία 'μεμβράνη' προστασίας μεταξύ σφουγγαριού και λαμαρίνας.
    Κώστα μάλλον δεν το είπα καλά αλλά κατάλαβες τον τρόπο.

    Στην ουσία αφού μουλιάσει και μαλακώσουν οι διάφορες βρωμιές (εναλλακτικά χρησιμοποιώ βρεγμένη εφημερίδα ή πετσέτα στα μυγάκια) ρίχνω μπόλικο νερό. Η ροή του νερού ακολουθεί το χέρι μου, χωρίς να ασκώ δύναμη πάνω και στην ουσία χαϊδεύω το αυτοκίνητο μαζί με νερό. Στο τέλος όταν τελειώσει η διαδικασία στην κάθε πλευρά παίρνω το πανάκι με τις μικροίνες και μαζεύω τα νερά.

    Δεν χρησιμοποιώ ποτέ σαπούνι στο αυτοκίνητο μιάς και το πλένω κάθε 3-4 μέρες όταν είμαι Ελλάδα ακόμα και τον Χειμώνα. Οπότε δεν προλαβαίνει να μαζέψει πολλά πάνω, πέρα απο μυγάκια ή αν χτυπήσω νερά και δημιουργηθεί η γλειώδης μαυρίλα στον πίσω προφυλακτήρα.

  8. #25
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κώστα μάλλον δεν το είπα καλά αλλά κατάλαβες τον τρόπο.

    Στην ουσία αφού μουλιάσει και μαλακώσουν οι διάφορες βρωμιές (εναλλακτικά χρησιμοποιώ βρεγμένη εφημερίδα ή πετσέτα στα μυγάκια) ρίχνω μπόλικο νερό. Η ροή του νερού ακολουθεί το χέρι μου, χωρίς να ασκώ δύναμη πάνω και στην ουσία χαϊδεύω το αυτοκίνητο μαζί με νερό. Στο τέλος όταν τελειώσει η διαδικασία στην κάθε πλευρά παίρνω το πανάκι με τις μικροίνες και μαζεύω τα νερά.

    Δεν χρησιμοποιώ ποτέ σαπούνι στο αυτοκίνητο μιάς και το πλένω κάθε 3-4 μέρες όταν είμαι Ελλάδα ακόμα και τον Χειμώνα. Οπότε δεν προλαβαίνει να μαζέψει πολλά πάνω, πέρα απο μυγάκια ή αν χτυπήσω νερά και δημιουργηθεί η γλειώδης μαυρίλα στον πίσω προφυλακτήρα.
    Ρε φίλε αν το κάνεις έτσι, δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις αράχνη.

    Τουλάχιστον αποκλείεται να το έχεις κάνει εσύ. Όπως έχεις διαβάσει και σε άλλα θρεντ, η αράχνη είναι αποτέλεσμα κακής τριβής πάνω στο αυτοκίνητο από πανιά / σφουγγάρια.

  9. #26
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε φίλε αν το κάνεις έτσι, δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις αράχνη.

    Τουλάχιστον αποκλείεται να το έχεις κάνει εσύ. Όπως έχεις διαβάσει και σε άλλα θρεντ, η αράχνη είναι αποτέλεσμα κακής τριβής πάνω στο αυτοκίνητο από πανιά / σφουγγάρια.
    Στην τελευταία συνάντηση επειδή βιαζόμουν το πήγα εκεί στην γειτονιά μου που το πλένουν με μαλακά σφουγγάρια (τα είδα και τα έπιασα) και με νερό. Και όχι με Πάκι αλλά ο ιδιοκτήτης και φίλος μου που έχει το πλυντήριο.

    Και ναι μια φορά μου το έπλυνε άλλος και έκανε τα πρώτα σημάδια αράχνης

  10. #27
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratos Εμφάνιση μηνυμάτων

    Και όχι με Πάκι
    Το διάβασα 3 φορές μέχρι να καταλάβω τι εννοούσες...

  11. The Following User Says Thank You to Monsta For This Useful Post:

    stratos (17-04-10)

  12. #28
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.201
    Thanked
    4060
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Το εχω χρησιμοποιησει και ειναι καλο. Η αισθηση μου ειναι οτι εχει περισσοτερο κερι απο της Autoglym.

  13. The Following User Says Thank You to gnx For This Useful Post:

    andreasm3 (17-04-10)

  14. #29
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Στράτο, η αράχνη δημιουργείται βασικά από το στέγνωμα του αυτοκινήτου και όχι τόσο από το πλύσιμο. Συνεπώς, αν χρησιμοποιείς ένα καλό sheepskin (από μαλλί προβάτου) σφουγγάρι και ένα καλό σαμπουάν, ουσιαστικά δεν πρόκειται να δημιουργήσεις αράχνη. Προσωπικά, όσο καθαρό και να είναι το αυτοκίνητό σου, συνιστώ ανά 2-3 φορές πλυσίματος με τον τρόπο που το κάνεις, να χρησιμοποιείς και σαμπουάν, καθώς υπάρχουν κάποια μικροσωματίδια (από κουτσουλιές, γύρες, μικροοξειδώσεις κλπ) τα οποία δε βγαίνουν με το χέρι και στο μέλλον θα εισχωρήσουν στο βερνίκι και θα θέλουν πηλό για να βγουν (όχι ότι είναι κάτι κακό αυτό, αλλά μπορείς να το αποφύγεις για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα). Επίσης, με το σαμπουάν είναι και το οπτικό αποτέλεσμα καλύτερο, αφού το χρώμα έχει εντονότερη λάμψη. Μη φοβάσαι λοιπόν το σαμπουάν και το sheepskin, γιατί μπροστά στα microfibre (που αν είναι καλής ποιότητας και λίγες φορές χρησιμοποιημένα, έτσι κι αλλιώς δημιουργούν ελάχιστη, ίσως και καθόλου αράχνη), η αράχνη που δημιουργούν είναι μηδενική.

    Τώρα η πρόπλυση, η υψηλή πίεση νερού κλπ σου είναι περιττή, απ'τη στιγμή που πλένεις τόσο συχνά το αυτοκίνητό σου και κατά συνέπεια δεν προλαβαίνει να βρωμίσει τόσο ώστε να χρειάζεται κάτι πιο δραστικό από ένα απλό σαμπουάν και φυσιολογική πίεση.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  15. The Following User Says Thank You to Driver M For This Useful Post:

    stratos (18-04-10)

  16. #30
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    7.711
    Thanked
    22530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ο όρος sheepskin τι σημαίνει ρε παιδιά;
    Ζήσε το σήμερα. Για το αύριο δεν ξέρεις.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP