Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 33

Θέμα: Τι παίζει με τα Saab?

  1. #11
    Εγγραφή
    01-08-12
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.051
    Thanked
    1473
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DIMITr|S Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν θα ηταν καλη ιδεα να πας και σε πετρελαιο?ειδικα σε στεσιον και τετρακινητο θα καιει παρα πολυ
    Ε, εντάξει και το si δε καίει λίγο.

    Προς το παρόν ξενέρωσα...
    Nikos

  2. #12
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nikos! Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε, εντάξει και το si δε καίει λίγο.

    Προς το παρόν ξενέρωσα...
    Το έδωσες τελικά ?

  3. #13
    Εγγραφή
    28-03-10
    Περιοχή
    ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    544
    Thanked
    489
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DIMITr|S Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν θα ηταν καλη ιδεα να πας και σε πετρελαιο?ειδικα σε στεσιον και τετρακινητο θα καιει παρα πολυ
    Πιστεύω ότι πετρέλαιο πρέπει να πάρει κάποιος που κάνει τόσα χιλιόμετρα ώστε να κάνει απόσβεση των παραπάνω χρημάτων που θα δώσει για την αγορά του πρώτον , δεύτερον πρέπει να καταλάβει ότι ειναι ένα όχημα με μεγάλη ροπή αλλά αργό και τρίτον να γνωρίζει ότι η ζημιά στο πετρέλαιο ΠΟΝΑΕΙ πολυ παραπάνω της βενζίνης...
    Ένα απλό παράδειγμα ειναι το καύσιμο , αν η βενζίνη περιέχει νεράκι το πολυ πολυ να σου κάψει κανά μπουζι, το αλλάζεις και τέρμα , στο πετρέλαιο όμως το νεράκι σημαίνει πρώτα μπεκ και μετά τρομπα (που εχει μια ανα κύλινδρο).
    Αποτέλεσμα λοιπόν στη βενζινα ειναι μέχρι 50-100 ευρώ , ενώ στο πετρέλαιο μιλάς με χιλιαρικα....


    https://www.airtrans.gr


    "Μην έρχεσαι ποτέ σε λεκτική αντιπαράθεση με έναν βλάκα...
    Θα φέρει την συζήτηση στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας..."

  4. The Following 6 Users Say Thank You to mixalis For This Useful Post:

    120ie87 (06-04-14), A8hnaios (06-04-14), Alex_ (05-04-14), dark knight (16-04-14), doctore (05-04-14), I_MNL (06-04-14)

  5. #14
    Εγγραφή
    01-08-12
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.051
    Thanked
    1473
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mark e92 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έδωσες τελικά ?
    Όχι ρε συ...αφού γράφω ξενέρωσα.
    Nikos

  6. #15
    Εγγραφή
    20-08-13
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    732
    Thanked
    2785
    Rides
    0

    Προεπιλογή Τι παίζει με τα Saab?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mixalis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύω ότι πετρέλαιο πρέπει να πάρει κάποιος που κάνει τόσα χιλιόμετρα ώστε να κάνει απόσβεση των παραπάνω χρημάτων που θα δώσει για την αγορά του πρώτον , δεύτερον πρέπει να καταλάβει ότι ειναι ένα όχημα με μεγάλη ροπή αλλά αργό και τρίτον να γνωρίζει ότι η ζημιά στο πετρέλαιο ΠΟΝΑΕΙ πολυ παραπάνω της βενζίνης...

    Ένα απλό παράδειγμα ειναι το καύσιμο , αν η βενζίνη περιέχει νεράκι το πολυ πολυ να σου κάψει κανά μπουζι, το αλλάζεις και τέρμα , στο πετρέλαιο όμως το νεράκι σημαίνει πρώτα μπεκ και μετά τρομπα (που εχει μια ανα κύλινδρο).

    Αποτέλεσμα λοιπόν στη βενζινα ειναι μέχρι 50-100 ευρώ , ενώ στο πετρέλαιο μιλάς με χιλιαρικα....


    Εχω μεσα σε 4 χρονια 110.000 χιλιόμετρα με diesel , μια φορα την εβδομάδα εχει προσφορά η shell την v power diesel στην τιμη της απλής , ειναι εξαιρετική κ χωρίς νεράκι ή οτιδήποτε άλλο , το αμάξι (φτου φτου) δεν εχει τίποτα εώς τώρα, ο κινητήρας λόγω στροφών δεν ζορίζεται όπως της βενζίνης , ούτε πολλαπλασιαστες ούτε τίποτα δεν εχει ανάγκη αλλαγής όπως βγήκαν πολλαααα BMW βενζινοκίνητα + οτι τα 204 άλογα με τα 40 κιλά ροπής που εχει σε πανε πολλες φορές πολυ πιο γρήγορα κ οικονομικά εκει που θελεις απο οτι ένα βενζινοκίνητο, το λεω γιατι το " αν " που λες με το τι συμβαίνει στην πραγματικότητα απέχει πολυ!

    Πάντως με το καλο αν αποφασίσεις καποια στιγμη να αγοραςεις νέο αμάξι οδήγησε κ καποιο diesel ώστε να δεις τι εννοώ !!


    Sent from my iPhone 4s using Tapatalk
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Alex_ : 05-04-14 στις 18:07

  7. The Following 4 Users Say Thank You to Alex_ For This Useful Post:

    DIMITr|S (05-04-14), freddys (10-04-14), mixalis (06-04-14), trueno (10-04-14)

  8. #16
    Εγγραφή
    28-03-10
    Περιοχή
    ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    544
    Thanked
    489
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Alex_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω μεσα σε 4 χρονια 110.000 χιλιόμετρα με diesel , μια φορα την εβδομάδα εχει προσφορά η shell την v power diesel στην τιμη της απλής , ειναι εξαιρετική κ χωρίς νεράκι ή οτιδήποτε άλλο , το αμάξι (φτου φτου) δεν εχει τίποτα εώς τώρα, ο κινητήρας λόγω στροφών δεν ζορίζεται όπως της βενζίνης , ούτε πολλαπλασιαστες ούτε τίποτα δεν εχει ανάγκη αλλαγής όπως βγήκαν πολλαααα BMW βενζινοκίνητα + οτι τα 204 άλογα με τα 40 κιλά ροπής που εχει σε πανε πολλες φορές πολυ πιο γρήγορα κ οικονομικά εκει που θελεις απο οτι ένα βενζινοκίνητο, το λεω γιατι το " αν " που λες με το τι συμβαίνει στην πραγματικότητα απέχει πολυ!

    Πάντως με το καλο αν αποφασίσεις καποια στιγμη να αγοραςεις νέο αμάξι οδήγησε κ καποιο diesel ώστε να δεις τι εννοώ !!


    Sent from my iPhone 4s using Tapatalk
    Σωστά αυτά που λες αλλά στο θέμα αποσβεσης δεν νομίζω ότι με καλυψες, για τη shell που αναφέρεις ειναι εδώ και λίγους μήνες , 110.000 χιλιόμετρα έχεις κάνει και σου εύχομαι και πολλά ακόμα να κανεις αλλά σέρβις στα μπεκ έχεις κάνει ?
    Όσο για το αν ξέρω τι σημαίνει ένα όχημα πετρέλαιο γνωρίζω πολυ καλά μιας και ειναι η δουλειά μου...


    https://www.airtrans.gr


    "Μην έρχεσαι ποτέ σε λεκτική αντιπαράθεση με έναν βλάκα...
    Θα φέρει την συζήτηση στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας..."

  9. The Following 3 Users Say Thank You to mixalis For This Useful Post:

    120ie87 (06-04-14), Alex_ (06-04-14), Βασιλης (16-04-14)

  10. #17
    Εγγραφή
    28-03-11
    Μηνύματα
    1.724
    Thanked
    2626
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εγώ πάντως θα έριχνα και μια ματιά στα Volvo εφόσον κοιτάς για σαμπ.

  11. The Following User Says Thank You to tokiko For This Useful Post:

    Alex_ (06-04-14)

  12. #18
    Εγγραφή
    20-08-13
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    732
    Thanked
    2785
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mixalis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά αυτά που λες αλλά στο θέμα αποσβεσης δεν νομίζω ότι με καλυψες, για τη shell που αναφέρεις ειναι εδώ και λίγους μήνες , 110.000 χιλιόμετρα έχεις κάνει και σου εύχομαι και πολλά ακόμα να κανεις αλλά σέρβις στα μπεκ έχεις κάνει ?
    Όσο για το αν ξέρω τι σημαίνει ένα όχημα πετρέλαιο γνωρίζω πολυ καλά μιας και ειναι η δουλειά μου...

    για την shell ειναι τουλαχιστον 1 χρονο που το ξερω κ βαζω ασε κ που πριν η v power diesel ηταν παλι πιο φτηνη απο την απλη βενζινης, service στα μπεκ δεν εχω κανει, εχω χρησιμοποιησει κατι καθαριστικα που τα βαζεις μια φορα τον χρονο (εχει κ η BMW τετοια κ για βενζινη, οχι αυτα που ειναι με καθε γεμισμα για τo βιοντιζελ)
    η αποσβεση εχει γινει κ με το παραπανω με τοσα χιλιομετρα που εχω κανει αν βαλεις 7 με 8 λιτρα στα 100χιλιομετρα ειναι 7 με 8κ εως τωρα τα εξοδα μου ενω αν κανεις το αντιστοιχο με την βενζινη ειναι τουλαχιστον 4κ παραπανω απο εκει κ περα αν συγκρινεις 2 κινητηρες βενζινης κ πετρελαιου στα 100κ χιλιομετρα ειναι η μερα με την νυχτα, κ ετσι σιγα σιγα χωρις αλλα εξοδα συντηρησης ή προβληματα που πολυ πιθανον να ειχε βγαλει ο βενζινοκινητηρας (+ οτι στα αντιστοιχα κυβικα εχω πολλα περισσοτερα αλογα απο οτι της βενζινης-τουλαχιστον οταν το πηρα δεν υπηρχε ο διλιτρος με τα 248 αλογα βενζινης) κανω ή εκανα την αποσβεση μου

    τελος παντων για να μην χαλαμε το θεμα, θα ελεγα κ εγω γενικα υπαρχουν πολλες επιλογες στο θεμα αγορας που ψαχνει ο Νικος κ ιδιως εαν ειναι μεταχειρισμενο το πετρελαιο σαν κινητηρας ειναι σιγουρα πιο αξιοπιστος κ πιο οικονομικος απο οτι της βενζινης!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Alex_ : 06-04-14 στις 09:15

  13. The Following User Says Thank You to Alex_ For This Useful Post:

    mixalis (06-04-14)

  14. #19
    Εγγραφή
    20-08-13
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    732
    Thanked
    2785
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    mixalis αααα ξεχασα να ρωτησω για τα μπεκ...εμενα ως τωρα δεν μου ειπαν τιποτα απο την αντιπροσωπεια , χρειαζεται να τα κανω? νομιζω οτι 100κ ακομα ειναι λιγα χιλιομετρα για να τα κανω service.

  15. #20
    Εγγραφή
    01-08-12
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.051
    Thanked
    1473
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Τίποτα...si και ξερό ψωμί...
    Nikos

  16. The Following 2 Users Say Thank You to Nikos! For This Useful Post:

    Leonidas_E39 (06-04-14), Ptboul (11-04-14)

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP