Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 16 από 16

Θέμα: [E92] Εισαγωγή αέρα

  1. #11
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Salonica City
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.004
    Thanked
    335
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Γιάννη θα σου μιλήσω για την εταιρεία από την εμπειρία μου στα 335. Η εν λόγο εταιρεία (GruppeM) προσπαθεί μάλλον να πάρει το βραβείο της ακριβότερης εισαγωγής (μαζί με του Dinan) με αμφίβολα αποτελέσματα. Ναι μεν από πλευράς ποιότητας είναι κορυφαία (carbon κατασκευή) αλλά παρόλα αυτά δεν έχει αποδειχτεί από πολλαπλά dynos ότι όντως κάνει δουλέιά. Σε εμάς υποσχότανε 15-20hp άνοδο αν θυμάμαι καλά τα οποία νούμερα είναι στην σφαίρα της φαντασίας και μόνο. Η simota ουσιαστικά προσφέρει τις ίδιες εισαγωγές με φτηνότερη τιμή. Παρόλα αυτά τα μέλη του e90 δεν τις προτιμούν και στρέφονται σε λύσεις τύπου injen, stett, afe. Οπότε θεωρώ ότι είναι κάπως υψηλά τοποθετημένες σε τιμή με αμφίβολα αποτελεσματα.

  2. #12
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο yodas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιάννη θα σου μιλήσω για την εταιρεία από την εμπειρία μου στα 335. Η εν λόγο εταιρεία (GruppeM) προσπαθεί μάλλον να πάρει το βραβείο της ακριβότερης εισαγωγής (μαζί με του Dinan) με αμφίβολα αποτελέσματα. Ναι μεν από πλευράς ποιότητας είναι κορυφαία (carbon κατασκευή) αλλά παρόλα αυτά δεν έχει αποδειχτεί από πολλαπλά dynos ότι όντως κάνει δουλέιά. Σε εμάς υποσχότανε 15-20hp άνοδο αν θυμάμαι καλά τα οποία νούμερα είναι στην σφαίρα της φαντασίας και μόνο. Η simota ουσιαστικά προσφέρει τις ίδιες εισαγωγές με φτηνότερη τιμή. Παρόλα αυτά τα μέλη του e90 δεν τις προτιμούν και στρέφονται σε λύσεις τύπου injen, stett, afe. Οπότε θεωρώ ότι είναι κάπως υψηλά τοποθετημένες σε τιμή με αμφίβολα αποτελεσματα.
    Οποτε μαστερ yoda δωσε μου τα φωτος σου με κανα λινκ για μενα που θεωρεις καλο.....
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nick bmwlover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι να μπορεσω να τον πιουμε παρεα...

  3. #13
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Salonica City
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.004
    Thanked
    335
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Άφησε μου 1-2 μέρες να το ψάξω όμως...μην λέμε αρλούμπες

  4. The Following User Says Thank You to yodas For This Useful Post:

    Z4 DCT (15-04-10)

  5. #14
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Η Rpi σε δικές της δυναμομετρήσεις με ταχύτητα ροής αέρα 120km/h στη μάσκα ενός Ε92 (328 νομίζω) έδινε κέρδος 5-6 hp.
    Δεν θυμάμαι όμως να έχω διαβάσει ότι κάποιος από αυτούς που τα έβαλε έγραψε ότι όντως είχε αντίστοιχο κέρδος. Για παράπονα ότι δεν κέρδισαν τίποτα έχω διαβάσει αρκετά. Τώρα ίσως να διαφέρουν σχεδιαστικά, ή να μετρήθηκαν χωρίς την κατάλληλη ταχύτητα ροής αέρα, δεν ξέρω κι εγώ τι να πω....

  6. The Following User Says Thank You to NickE60 For This Useful Post:

    Z4 DCT (15-04-10)

  7. #15
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Salonica City
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.004
    Thanked
    335
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλά Νίκο και εγώ πιστεύω ότι από άλογα πάπαλα πέρνεις...από ήχο και εμφάνισησ σε κάποιες περιπτώσεις όμως....σίγουρα γουστάρεις

  8. #16

    Προεπιλογή

    Γιαννη η αποψη μου ειναι οτι η εισαγωγη σου ειναι παρα πολυ καλομελετημενη, πιθανοτατα αλλαζοντας την να ''χασεις'' και αυτο δεν θα το δεις στο δυναμομετρο...αλλα στον δρομο του η μαμα κανει ''ram-air''. Το να βαλουμε πανω μια εισαγωγη που θα κανει περισσοτερη φασαρια και θα βγαλει 1-2 αλογα περισσοτερα στις χαμηλες ειναι δωρον αδωρο για μενα. Καποιες καλοσχεδιασμενες εισαγωγες βασισμενες στα εργοστασιακα προτυπα ,ναι θα δουλεψουν αλλα δεν νομιζω να κανουν τιποτα παραπανω απο οτι ενα φιλτρο ελευθερας στο υπαρχον φιλτροκουτι...
    Ή αν παρεις, πραγματικα δεν ξερω αν αξιζει τα λεφτα...
    10 αλογα απο μια σκουπα δεν υπαρχει περιπτωση να παρεις πλεον, οι εποχες peugeot rallye περασαν.
    Οι carbon σκουπες περα απο look, θα βοηθουσαν ενα τουρμπατο μοτερ λογω των υψηλων θερμοκρασιων (το carbon δεν παιρνει χαμπαρι ) ή ακομα και καποιο μοτερ εγκαρσια τοποθετημενο, που το χταποδι θα εψηνε την εισαγωγη του αερα...

  9. The Following User Says Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    Z4 DCT (15-04-10)

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP