Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 40

Θέμα: Προβλημα με κλειδι σε start-stop

  1. #1
    Εγγραφή
    23-03-14
    Μηνύματα
    20
    Thanked
    10
    Rides
    0

    Προεπιλογή Προβλημα με κλειδι σε start-stop

    Πηρα μια 116 2007 πριν μια εβδομαδα.Δεν μπορω να καταλαβω πως σταθεροποιειται το κλειδι μεσα στην θηκη για να παρει μπροστα ο κινητηρας.Μια μενει σταθερο,μια μου το πεταει εξω και παιρνει μπροστα χωρις αυτο,μια δεν παιρνει καθολου!!Το πιεζω ελαφρα...το κλωτσαει και πεφτει κατω,το βαζω δυντατα παλι τα ιδια....Φταιει το κλειδι,η κλειδαρια ή κανω κατι λαθος εγω??
    Ειναι επικινδυνο να οδηγω χωρις να ειναι μεσα στην υποδοχη το κλειδι(το σημα στο BC αναβει οτι δεν εχω μεσα κλειδι αλλα το οχημα δουλευει κανονικα)?

  2. #2
    Εγγραφή
    01-08-12
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.051
    Thanked
    1473
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kostas-vet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πηρα μια 116 2007 πριν μια εβδομαδα.Δεν μπορω να καταλαβω πως σταθεροποιειται το κλειδι μεσα στην θηκη για να παρει μπροστα ο κινητηρας.Μια μενει σταθερο,μια μου το πεταει εξω και παιρνει μπροστα χωρις αυτο,μια δεν παιρνει καθολου!!Το πιεζω ελαφρα...το κλωτσαει και πεφτει κατω,το βαζω δυντατα παλι τα ιδια....Φταιει το κλειδι,η κλειδαρια ή κανω κατι λαθος εγω??
    Ειναι επικινδυνο να οδηγω χωρις να ειναι μεσα στην υποδοχη το κλειδι(το σημα στο BC αναβει οτι δεν εχω μεσα κλειδι αλλα το οχημα δουλευει κανονικα)?
    Φοβάμαι ότι έχει χαλάσει ο κλειδαριά σου και χρειάζεται αλλαγή.
    Nikos

  3. #3
    Εγγραφή
    01-11-12
    Περιοχή
    Pireas
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    154
    Thanked
    213
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κανονικά το κλειδί δεν βγαίνει μόνο του...

    Προσπάθησε με το 2ο ...

    Επίσης κοίτα μήπως έχει βρωμιά στα 2 τετραγωνάκια δεξια-αριστερά του κλειδιού.. και δεν το κρατάει μέσα...

  4. The Following User Says Thank You to engelo For This Useful Post:

    BILL007 (23-03-14)

  5. #4
    Εγγραφή
    17-10-13
    Περιοχή
    Hellas
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    246
    Thanked
    434
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τα πραγματα ειναι απλα και σχετικα φτηνα, στην χειροτερη να χρειαστει να αλλαξεις την υποδοχη του κλειδιου (το σλοτ-θηκη) που εχει κανα πενηνταρι.
    Σε αλλη περιπτωση πρωτα δοκιμασε και τα δυο κλειδια σου , αν κανουν ακριβως το ιδιο φταιει η θηκη που αναφερω πιο πανω (σλοτ).
    Αν το ενα απο τα δυο κουμπωνει και δεν κουμπωνει το αλλο, εχει χαλασμενα δοντακια συγκρατησης.
    Δοκιμασε να καθαρισεις με μια ''μπατονετα'' και οινοπνευμα την υποδοχη εσωτερικα και ολα θα φτιαξουν 'η θα χρειαστει αν δεν στρωσουν αλλαγη, μεση λυση δεν υπαρχει ουτε ειναι κατι αλλο.
    Τωρα για το ποσο επικυνδυνο 'η οχι ειναι το συγκεκριμενο ζητημα :
    ΟΧΙ αν το κανεις σωστα, δηλαδη: Οταν βαλεις για λιγο το κλειδι στην υποδοχη, το διαβασει το αυτοκινητο και το εγκρινει πραγμα που σημαινει οτι θα παρει και μπροστα τοτε και μονο τοτε αν σου βγει εξω μπορεις να το αφησεις εκει διπλα στο τασακι και να εξακολουθησει να δουλευει το αμαξι κανονικα.
    Το μονο που θα σου εμφανισει το σημα με το κλειδι σε κιτρινο χρωμα μεσα στο παραθυρο των δυο οργανων και με μια διαγραμιση, αυτο σημαινει για τον εγκεφαλο οτι λειπει το κλειδι, δεν κλειδωνει ομως οσο ΔΟΥΛΕΥΕΙ και δεν σβηνει παρα μονο αν το κανεις εσυ απο το σταρτ-στοπ.
    Ενοηται οτι πας να το φτιαξεις αμεσα !

  6. The Following 8 Users Say Thank You to nikos bob For This Useful Post:

    A8hnaios (26-03-14), BILL007 (23-03-14), bill_m3 (23-03-14), deepBLUE (23-03-14), Kostas_1 (23-03-14), Leonidas_E39 (23-03-14), ntinos (24-03-14), Ptboul (24-03-14)

  7. #5
    Εγγραφή
    18-12-12
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    687
    Thanked
    1058
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    εισαι σιγουρος οτι δεν παιρνει μπροστα το αυτοκινητο ακομα και αν εχεις το κλειδι στην τσεπη ?
    Μπας και εχεις high comfort και δεν το ξερεις ?

  8. The Following User Says Thank You to compactM3 For This Useful Post:

    BILL007 (23-03-14)

  9. #6
    Εγγραφή
    23-03-14
    Μηνύματα
    20
    Thanked
    10
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ok ευχαριστω!Δοκιμασα και το δευτερο κλειδι αλλα δεν εχει μπαταρια αυτο....Ξερετε αν μπορει να μου αλλαξει μπαταρια ενας απλος κλειδαρας στην πολη μου (που εχει βεβαια ολα τα συγχρονα μεσα και μηχανηματα)?Μου εχει φτιαξει κλειδια απο pajero και yaris αλλα BMW ξερω αν απαιτει ειδικη διαδικασια(ευχομαι οχι......)

  10. #7
    Εγγραφή
    18-12-12
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    687
    Thanked
    1058
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μπαταρια μπορεις να αλλαξεις και μονος σου σε 10 λεπτακια.
    το καπακι ειναι απο πισω. Αν πας σε ενα Γερμανο, θα στην αλλαξουν σε 5 λεπτακια.

  11. #8
    Εγγραφή
    23-03-14
    Μηνύματα
    20
    Thanked
    10
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    οκ ευχαριστω!!

  12. #9
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    431
    Thanked
    448
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kostas-vet Εμφάνιση μηνυμάτων
    ok ευχαριστω!Δοκιμασα και το δευτερο κλειδι αλλα δεν εχει μπαταρια αυτο....Ξερετε αν μπορει να μου αλλαξει μπαταρια ενας απλος κλειδαρας στην πολη μου (που εχει βεβαια ολα τα συγχρονα μεσα και μηχανηματα)?Μου εχει φτιαξει κλειδια απο pajero και yaris αλλα BMW ξερω αν απαιτει ειδικη διαδικασια(ευχομαι οχι......)
    Μπαταρία κανονικά δεν αλλάζει επειδή το κλειδί ειναι κολλημένο αλλα υπάρχει κι ένας τρόπος να την αλλάξεις εχω φτιάξει αρκετές φορές, όσο γι αυτο που σου φεύγει το κλειδί περί πει ν' αλλάξεις την υποδοχή αν σ' ενδιαφέρει εχω μεταχειρισμένες υποδοχές.

  13. The Following User Says Thank You to Kostase46 For This Useful Post:

    kostas-vet (23-03-14)

  14. #10
    Εγγραφή
    23-03-14
    Μηνύματα
    20
    Thanked
    10
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    τι κοστος εχουν και ποσο θα μου πανε τα εργατικα(ειμαι επαρχια...)?

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP