Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 78

Θέμα: Ωρα για λαδακια

  1. #21
    Εγγραφή
    19-05-11
    Περιοχή
    Χίος
    Μηνύματα
    362
    Thanked
    57
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Γιατι φιλε;Δεν εχεις μεινει ικανοποιημενος;Τα εχεις δοκιμασει και το λες ή απλα οτι εχεις ακουσει;

  2. #22
    Εγγραφή
    22-09-13
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    341
    Thanked
    675
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μασ έκανε την καρδιά περιβόλι ο Ζαχαρίας

  3. #23
    Εγγραφή
    27-05-12
    Περιοχή
    neverland
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    11.191
    Thanked
    30480
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Θα θελα να δω το αμάξι κάποιου που δεν ξέρει απάυτα και του βάζουν ότι τους καθήσει στο χέρι..

    * fb page flickr

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Βασιλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......με αυτόν τον μοναδικό ήχο που μόνο οι ευθείς 6κύλινδροι BMW έχουν..

  4. The Following 5 Users Say Thank You to Bazil Van Sinner For This Useful Post:

    120ie87 (13-03-14), Kazakos Garage (30-03-14), Leonidas_E39 (16-03-14), Lykouras (13-03-14), zaharias (13-03-14)

  5. #24
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    Χίος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    3.815
    Thanked
    7295
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MIKE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι φιλε;Δεν εχεις μεινει ικανοποιημενος;Τα εχεις δοκιμασει και το λες ή απλα οτι εχεις ακουσει;
    Το χω ξαναγραψει.. εχω ακουσει για τοσες πολλες κομπινες με τα λαδια στην Ελλαδα, που δεν εμπιστευομαι κανεναν...

    Κι επισης, επιβεβαιωμενο και απο αλλους που εχουμε κουβεντιασει, τα ΟΕΜ & C@strol τα Μ54 τα "πινουν" πιο ευκολα..
    ΧΙΟΣ-CHIOS


  6. The Following 3 Users Say Thank You to zaharias For This Useful Post:

    BILL007 (13-03-14), ghost-rider (13-03-14), MIKE (13-03-14)

  7. #25
    Εγγραφή
    19-05-11
    Περιοχή
    Χίος
    Μηνύματα
    362
    Thanked
    57
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Οι κομπινες που παιζονται στην Ελλαδα(αλλα και σε αλλα μερη της Ευρωπης)με τα λαδια και τα καυσιμα ειναι γνωστες,οπως επισης και τα συμφεροντα που διακιβεβονται..Δεν μπορω να καταλαβω πως τα ΟΕΜ λαδια και τα castrol αλλα και οποιαδηποτε λαδια που φτιαχνονται με βαση τις προδιαγραφες του κατασκευαστη(bmw) να μην ειναι τοσο αξιοπιστα οσο καποια αλλα επωνυμα που ανταποκρινονται κι αυτα στις εκαστοτε προδιαγραφες του αυτοκινητου..

  8. #26
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    Χίος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    3.815
    Thanked
    7295
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MIKE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι κομπινες που παιζονται στην Ελλαδα(αλλα και σε αλλα μερη της Ευρωπης)με τα λαδια και τα καυσιμα ειναι γνωστες,οπως επισης και τα συμφεροντα που διακιβεβονται..Δεν μπορω να καταλαβω πως τα ΟΕΜ λαδια και τα castrol αλλα και οποιαδηποτε λαδια που φτιαχνονται με βαση τις προδιαγραφες του κατασκευαστη(bmw) να μην ειναι τοσο αξιοπιστα οσο καποια αλλα επωνυμα που ανταποκρινονται κι αυτα στις εκαστοτε προδιαγραφες του αυτοκινητου..
    Εαν, καποια στιγμη σε βγαλει ο δρομος απο του Δημητρη το ηλεκτρολογειο (εκει που εβαλες τους καθρεπτες), πες του να σου πει που ηθελε να παρει ΟΕΜ λαδια απο μεγαλη αντιπροσωπεια "πενβε" και τι του ειπαν...
    Επισης υπαρχει συνεργειο (εξειδικευμενο) το οποιο βαζει μονο 10W40 και επιμενει οτι ειναι καλυτερο για το κλιμα της Ελλαδας.. (ξερει καλυτερα ο Ελληνας απο την ιδια την BMW)
    Απο εκει και περα, ο καθενας ας βαζει ΟΤΙ εκεινος πιστευει οτι ειναι καλυτερο για το αμαξι του..
    Εγω δεν εχω κανενα συμφερον απο τα εκτος ΟΕΜ-c@strol λαδια, απλα τα δοκιμασα και δεν μου αρεσαν..
    ΧΙΟΣ-CHIOS


  9. The Following 2 Users Say Thank You to zaharias For This Useful Post:

    Andri (14-03-14), MIKE (14-03-14)

  10. #27
    Εγγραφή
    01-04-12
    Περιοχή
    Inside of BMW
    Μηνύματα
    3.103
    Thanked
    2317
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ζαχαρία, έχεις να προτείνεις κάποιο καλό λάδι ή δοκιμάζεις κάθε φορά άλλο σύμφωνα με τις προδιαγραφές?
    Πωλούνται : Ζάντες 16 Μ Styling 220

    Αγοράζονται : BMW Performance parts

  11. #28
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    Χίος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    3.815
    Thanked
    7295
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ζαχαρία, έχεις να προτείνεις κάποιο καλό λάδι ή δοκιμάζεις κάθε φορά άλλο σύμφωνα με τις προδιαγραφές?
    Δεν κανω τπτ τρελες δοκιμες στα λαδια..
    Παραμενω σταθερος στο ιξωδες (5W40) και κοιταω να ειναι φουλ συνθετικο προδιαγραφων LL01-04..
    Τωρα εχω μεσα Total..
    Εχω δοκιμασει και Motul..
    Αυτη τη φορα σκεφτομαι να παρω Liqui Moly..
    ΧΙΟΣ-CHIOS


  12. The Following 3 Users Say Thank You to zaharias For This Useful Post:

    Andri (17-03-14), ghost-rider (14-03-14), MIKE (14-03-14)

  13. #29
    Εγγραφή
    07-06-13
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    407
    Thanked
    1198
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Τo εχω ξαναγραψει σε αλη ενοτητα.
    Διαβαστε στο βιβλιο χρησης,την ενοτητα με τα λαδια.
    Εαν καλυπτει πουθενα στις θερμοκρασιες της Ελλαδος το 5w30.
    Tοτε βαλτετο.Ειμαι σιγουρος ομως οτι θα δειτε απο 15w40 εως και 20w50.
    Castrol θα βαλω μονο για ξεπλυμα η απο αναγκη.
    Μια φορα την πατησα ,τα εβαλα και τα παταξα αμεσα.
    Τα τεστ λαδιων γινονται στους 400β γιατι εκει το λαδι αφηνει καταλοιπα.
    Σαφως και ο κινητηρας δεν θα ξεπερασει τους 100β.
    Για αυτον τον λογο το κινηματικο ιξωδες το μετραμε στους 100 και στου 20.
    Να σας καταρυψω επισης και τον μυθο, οτι οσο υψηλοτερη πιεση εχουμε τοσο καλυτερα λιπαινουμε.Μεγα λαθος.Η λιπανση γινεται με την ταχυτητα και την δυνατοτητα που εχει το λαδι να επικαθεται αναμεσα στα κινουμενα μερη.

  14. The Following User Says Thank You to Βασιλης For This Useful Post:

    MIKE (14-03-14)

  15. #30
    Εγγραφή
    07-06-13
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    407
    Thanked
    1198
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Τα παραθετω ξανα.


    γ)Το θεμα λαδια ειναι μεγαλο κεφαλαιο. Εγω βαζω 0w60 γιατι ειναι αρκετα καλυτερο για τον κινητηρα εφοσον υπερκαλυπτειτις προδιαγραφες.Το ιξωδες παιδια εχει να κανει με την εξωτερικη θερμοκρασια.
    Αλο λαδι θα βαλουμε στην Αφρικη και αλο στην Ρωσια.
    Για τις θερμοκρασιες της χωρας μας το 15w50 ειναι οτι καλύτερο.Οτι κατω απο 50αρι για μενα ειναι καταστροφικό,ειδικα το καλοκαίρι που βαράμε 40βαθμους για πλακα.Εκει το 5w30 η το 10w40 γινεται νερακι.Το 10w40 μια χαρα ειναι για τον χειμωνα.

    Τι ειναι το ιξωδες.

    Το ιξώδες μέγεθος που δινει την εσωτερική τριβή ενός ρευστού, μας δείχνει δηλαδή την αντίσταση που εχει το ρευστό στην ροή του. Όσο μεγαλύτερο είναι το ιξώδες τόσο μεγαλύτερη είναι η αντίσταση του ρευστού , ενώ στο μικρό ιξώδες έχουμε μικρή αντίσταση . Με πολύ απλά λόγια το ιξώδες μας δείχνει το πόσο ρευστό η το πόσο παχύρρευστο είναι το λιπαντικό η το υγρό.
    Όταν λέμε ότι έχουμε ένα λάδι 10W30, τότε το 10W είναι τo εύρος χρήσης του λαδιού ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία και το 30 για την πυκνότητα του στους 100 βαθμούς.
    Επειδή ο κινητήρας πρέπει να ανάψει κρύος... το λάδι πρέπει να έχει τέτοιο ιξώδες που να του επιτρέπεται η περιστροφή η άντληση και λίπανση στις χαμηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος το πρώτο νούμερο λοιπόν δείχνει ακριβώς αυτό! Για την Ελλάδα το 10W είναι αρκετά κάλο για γενική χρήση. Σε μεγαλύτερες θερμοκρασίες λειτουργίας το λάδι πρέπει να έχει επαρκή λιπαντική ιδιότητα χωρίς να σπαει το ιξώδες.Το 40 η το 50 μας δίνει την πυκνότητα η το ευρος αν θελεται του ιξώδους στους 100 βαθμούς . Ας δουμε πως δουλευει το 10w30η 40.θα ρέει σε χαμηλές θερμοκρασίες όπως ρέει το μονότυπο 10άρι, ενώ στις υψηλές θερμοκρασίες θα ρέει όπως τομονοτυπο 40 η 50.
    Συμφωνα με τις γνωσεις μου θεωρώ καταστροφικό για την χωρα μας λαδ με μικροτερο κινηματικό δευτερο, ιξωδες κατω απο 40.Απορώ πως το προτείνουν μηχανικοί και αντιπροσωπείες.Οταν γνωρίζουν οτι το 30 το καλοκαίρι θα τρεχει σαν νερο ανάμεσα απο τα κινούμενα μερη
    Για αυτο βαζω 0w60 για να εχω μεγάλο ευρος λειτουργειας και σιγουργια.

  16. The Following 2 Users Say Thank You to Βασιλης For This Useful Post:

    Lykouras (17-03-14), MIKE (14-03-14)

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP