Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 14 από 14

Θέμα: Πρόβλημα εκκίνησης σε Ε39

  1. #11
    Εγγραφή
    17-10-13
    Περιοχή
    Hellas
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    246
    Thanked
    434
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Γιαννης Ε39 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και επανέρχομαι.Φίλε nikos bob,είχες απόλυτο δίκιο.Το αυτοκίνητο αφού μίζαρα για μισό λεπτό χωρίς την ασφάλεια της τρόμπας και μετά,αφού ξανά έβαλα την ασφάλεια πάλι,πήρε ρετάρωντας για λιγο και έστρωσε.Το άφησα κανά 10λεπτο να δουλέυει και μετά το έβγαλα μια κοντινή βόλτα για βενζίνη.Όλα οκ.Μου κάνει εντύπωση το πως μπούκωσε,αλλά μεγαλύτερη εντύπωση μου έκανε ο,χωρίς συμπίεση,ήχος του κινητήρα καθώς γύρναγε για να πάρει μπροστά.Τέλος καλό,όλα καλά.Και πάλι χίλια ευχαριστώ φίλε nikos bob.
    H πειρα φιλε μου , και συγνωμη για τα άλλα, αλλά τρελαινομαι οταν ''πελαγοδρομει '' ο κοσμος και κυριωτερο οταν ξοδευει και ασκοπα.
    Την αιτια στην αναλυσα του γιατι εγινε οτι εγινε, ελπιζω να καταλαβες και οταν βαζουμε μπροστα το αφηνουμε να πιασει θερμοκρασια λειτουργιας και μετα το σβηνουμε.

    @για τα πμ ΔΕΝ εννοουσα εσενα βεβαια !

  2. The Following 3 Users Say Thank You to nikos bob For This Useful Post:

    Kostas_1 (04-03-14), tokiko (04-03-14), Βασιλης (14-12-15)

  3. #12
    Εγγραφή
    19-05-10
    Περιοχή
    ATHENS-GREECE
    Μηνύματα
    1.855
    Thanked
    3074
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κωδικός ανταλλακτικού για πολλαπλασιαστές για κινητήρα Μ54 Β22 2.200 κ.εκ????????Ειμαι εκτός και δεν μπορώ να βρώ τον κωδικό τώρα από το ΕΤΚ.
    insane in the ///Midbrain

  4. #13
    Εγγραφή
    13-10-13
    Μηνύματα
    769
    Thanked
    1395
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m_power_lunatic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κωδικός ανταλλακτικού για πολλαπλασιαστές για κινητήρα Μ54 Β22 2.200 κ.εκ????????Ειμαι εκτός και δεν μπορώ να βρώ τον κωδικό τώρα από το ΕΤΚ.

    Από 2.2 έως 3.0 Μ54 πριν τον 9/2002 (βιδωτοί) : 12137599219 και από 9/2002 και μετά, (κουμπωτοί) : 12138647689

    Οι κωδικοί είναι για ΟΕΜ bmw οι οποίοι ειναι της bremi αν δε κάνω λάθος...

    Υπάρχουν και σε
    Bosch...

    Δες ποιον τύπο φοράει να το δούμε καλύτερα, ή δινεις πλαίσιο να το δω ή βγάζεις το καπάκι και φένεται, κάνει μπαμ...


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Από 330 θέλω να μεγαλώσω να γίνω M3.

  5. The Following User Says Thank You to JiMk86 For This Useful Post:

    BILL007 (15-12-15)

  6. #14
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18801
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αντιμετώπισα κι εγώ πρόσφατα πρόβλημα εκκίνησης, οπότε το γράφω εδώ μήπως και βοηθηθεί κάποιος.

    Είχε τα κλασσικά συμπτώματα αντλίας, ήτοι έπαιρνε μπροστά και στο καπάκι έσβηνε ή ρετάριζε ζεστό στα καλά του καθουμένου χωρίς check engine.

    Στο συνεργείο έλυσαν τα δυο καπάκια κάτω από το πίσω κάθισμα και διαπίστωσαν πως το ρεζερβουάρ στην αριστερή πλευρά ήταν γεμάτο ενώ στη δεξιά πλευρά άδειο.

    Αυτό τους οδήγησε στο συμπέρασμα πως είχαν βουλώσει τα σωληνάκια του μηχανισμού πλήρωσης. Έλα όμως που δεν ήταν αυτό... Δυο ηαργότερα έμεινα από αντλία. Προφανώς ήταν κουρασμένη, είχε χαμηλή πίεση κι ως εκ τούτου δε λειτουργούσε ούτε η μηχανική πλήρωση (μέσω της επιστροφής).

    Στη μπεκιέρα υπάρχει τάπα. Εκεί μπορείτε να συνδέσετε μανόμετρο και να δείτε την πίεση, η οποία στα 39άρια πρέπει να είναι 3.5 ή 3.7 bar αν θυμάμαι καλά.

    Επίσης, ελέγξτε και το ρελέ της αντλίας στο πορτ μπαγκάζ, μήπως έχει καεί.

    Για την ιστορία, η διαφορά με τη νέα αντλία ήταν μεγάλη. Εάν τα μίγματά σας είναι φτωχά, μια κουρασμένη αντλία μπορεί να είναι η αιτία. Δεν είναι απαραίτητο να αλλάξετε και τα φλοτέρ γιατί θα σας πάει ο κούκος αηδόνι. Μια καλή Pierburg στοιχίζει 110 ευρώ περίπου.

  7. The Following 2 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    BILL007 (17-12-18), Leonidas_E39 (07-01-19)

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP