Σελίδα 22 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 12202122
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 211 έως 216 από 216

Θέμα: M42 compressor

  1. #211
    Εγγραφή
    18-01-10
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    879
    Thanked
    574
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ziaba Εμφάνιση μηνυμάτων
    εφοσον δεν θες να πας σε αλλο διαφορικο για κοιτα δω μηπως κανεις καμια τετοια πατεντα με ψυγειο λαδιου (βαλβολινης)
    Καλή ιδέα, αλλά εμένα δεν θα με βοηθήσει τόσο. Το ψυγείο βοηθάει στο να μην ανεβάζουν θερμοκρασία κυρίως οι δίσκοι στα δισκάτα διαφορικά. Το quaife είναι γραναζοτό και δεν έχει δίσκους, άρα φθορές και μειωμένη απόδοση. Επίσης δεν σπάει, αλλά και να σπάσει έχει εγγύηση εφ όρου ζωής, οπότε μικρό το κακό.

    Λοιπόν με λάστιχο 225/45/17 στις 6.700 έχω
    Με 3.45:
    1st Gear = 54.86 km/h
    2nd Gear = 92.09 km/h
    3rd Gear = 139.81 km/h
    4th Gear = 190.23 km/h
    5th Gear = 232.08 km/h

    και με 3.38:
    1st Gear = 56 km/h
    2nd Gear = 94 km/h
    3rd Gear = 142.7 km/h
    4th Gear = 194.17 km/h
    5th Gear = 236.88 km/h

    Το 3.45 μου το δίνουν τελικά 100Ε, και το 3.38 60Ε. Δεν με νοιάζουν τόσο τα 40Ε, οσο το να βάλω το σωστότερο. Κλείνω προς 3.38...

  2. #212
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Νεο Ηρακλειο, Αθηνα
    Μηνύματα
    685
    Thanked
    565
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    338 απο μενα. Μη σου πω και πιο μακρυ. Γιατι οταν θα μπει ο κομπρεσορας 1η και 2α θα στις γεμιζει πολυ γρηγορα και πιθανον να σπαει και ευκολα την προσφυση, οποτε δε θα κερδιζεις με το πιο κοντο.

    Για drift βεβαια οσο πιο κοντο τοσο καλυτερα. Αναλογως τι προσανατολισμο θες να εχει το αμαξι σου. Η πολυ δυναμη με κοντο διαφορικο σημαινει πολυ κλωτσημα (πολλες αλλαγες ταχυτητων επισης) και κουραστικη οδηγηση.

  3. The Following User Says Thank You to Dimzan For This Useful Post:

    kloukakis (06-03-12)

  4. #213
    Εγγραφή
    18-01-10
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    879
    Thanked
    574
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων
    338 απο μενα. Μη σου πω και πιο μακρυ. Γιατι οταν θα μπει ο κομπρεσορας 1η και 2α θα στις γεμιζει πολυ γρηγορα και πιθανον να σπαει και ευκολα την προσφυση, οποτε δε θα κερδιζεις με το πιο κοντο.

    Για drift βεβαια οσο πιο κοντο τοσο καλυτερα. Αναλογως τι προσανατολισμο θες να εχει το αμαξι σου. Η πολυ δυναμη με κοντο διαφορικο σημαινει πολυ κλωτσημα (πολλες αλλαγες ταχυτητων επισης) και κουραστικη οδηγηση.
    Συμφωνώ και εγώ το ίδιο πιστεύω, αν και φοβάμαι μην ξενερώσω. Ελπίζω να μη με χαλάσει στο ντριφτ, αλλά στα υπόλοιπα πιστεύω πως το αμάξι θα είναι λίγο καλύτερο. Πήρα το 3.38 τελικά, Πεμπτη θα το έχω, Παρασκευή ελπίζω να έχω το αμαξάκι μου...
    Μου έλειψε, δεν έχω και που να βγάλω την πίεση της εξεταστικής

  5. #214
    Εγγραφή
    18-01-10
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    879
    Thanked
    574
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Τελικά όλα καλά με το διαφορικό, το Quaife δεν έπαθε ζημιά και το 3.38 βήμα είναι μια χαρά! Δυστυχώς μέχρι τώρα δεν είχα καθόλου χρόνο να προχωρήσω το project ενω έχω αφήσει αρκετά μερεμέτια και στον εγκέφαλο που πρέπει να φτιάξω.

    Βέβαια επειδή δεν γίνεται να μου κάνει την χάρη και να με αφήσει σε ησυχία συνέβη και το άλλο κουλό. Είχε χαλάσει ο ρυθμιστής πίεσης βενζίνης με αποτέλεσμα να πηγαίνει καύσιμο απο το σωληνάκι της υποπίεσης στην εισαγωγή. Μερικές φορές λοιπόν όταν πήγαινα να βάλω μπρος η εισαγωγή απλά ανατινασώταν κυριολεκτικά! Παράγγιλα λοιπόν έναν ρυθμιζόμενο και μέχρι να έρθει είχα βάλει έναν φελλό στην εισαγωγή τον οποίο τον είχα δέσει κάπου ώστε να μην τον χάνω κάθε φορά που κάνει μπαμ!!

    Σήμερα έλυσα πάλι λίγο για να τσεκάρω μια εναλλακτική χωροταξία, αλλα δεν μου άρεσε. Ορίστε και δυο φωτος με την καινούργια πεταλούδα, τον ρυθμιστή και το δοχείο των αναθυμιάσεων, αν και αυτή δεν είναι η τελική τους θέση.




  6. The Following 4 Users Say Thank You to kloukakis For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (11-07-14), BILL007 (22-04-12), nik200 (22-04-12), Panos 316T (21-04-12)

  7. #215
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    3.056
    Thanked
    8113
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εχεις μεινει πισω παντου ρε Κωστα, μα τι κανεις;
    και στα μαθηματα και στο προτζεκτ αχαχαχα

    τι διαμετρο εχει η σωληνα στο φιλτρο αερος;μου φαινεται μικρη
    τούρμπο και πράσινα άλογα

  8. #216
    Εγγραφή
    18-01-10
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    879
    Thanked
    574
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ασε ρε Πάνο έχουν πέσει όλα μαζι και τρέχω σαν τον Βεγκο, βασικά προσπαθώ να τελειώσω αυτό(https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=10473) και να περάσω μαθηματα.

    Εξωτερική διάμετρος 70, δεν μπαίνει μεγαλύτερη ούτε μικρότερη λόγο της τρύπας του φιλτρου.

    Τουλάχιστον το θέμα το έχω προχωρήσει στο μυαλό μου, ξέρω συγκεκριμένα ποιο ιντερκούλερ θα βάλω και πως θα μπουν όλα, αλλά όταν είχα χρόνο δεν είχα χρήμα... άσε που δεν έκατσε η πολλαπλή απο το Ε30 που αν έμπαινε θα είχα προχωρήσει πολύ...

  9. The Following User Says Thank You to kloukakis For This Useful Post:

    Panos 316T (21-04-12)

Σελίδα 22 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 12202122

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP