Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 27 από 27

Θέμα: AURIS D4D ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ

  1. #21
    Εγγραφή
    26-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    809
    Thanked
    1834
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καταρχήν ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις!
    Η αλήθεια είναι ότι πήρα τουοτα για να περάσει η μεταβατική περίοδος (αυτή χωρίς bmw) χωρίς προβλήματα, δεν τα απέφυγα όμως όπως φαίνεται..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ptboul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Strof με μία σύντομη αναζήτηση, κυρίως σε ξένα φόρα, είδα ότι αρκετοί αναφέρουν τον ίδιο προβλημαστισμό.

    Μήπως έχει να κάνει με το τύπο λαδιού;

    Τα ελατήρια των πιστονιών;

    Καλό ξεμπέρδεμα, αφού δεν πρόκειται για Bmw αλλά toyota πιστεύω θα ξεμπερδέψεις ανέμακτα και ΥΠΕΥΘΥΝΑ._
    Πάνο όντως υπάρχουν πολλές εγγραφές για κατανάλωση λαδιού, οι οποίες όμως αφορούν τον ίδιο κινητήρα προ facelift. Το δικό μου όχι μόνο είναι το facelift αλλά και από τα τελευταία με αυτή την καρότσα. Αυτός ο κινητήρας χρησιμοποιείται από το 2000 ΙΔΙΟΣ σε όλα τα corolla και auris μέχρι και σήμερα, τόσο δύσκολο τους ήταν να βρουν το πρόβλημα; Τι να πω..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο michalis 330 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πετρελαιοκινητηρας ειναι;;
    Ναι Μιχάλη, 1,4 με 90 ολόκληρα άλογα!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο enatos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απίστευτο Toyota και να καίει λάδια...
    Όπως γράφω και πιο πάνω, δεν είναι καθόλου απίστευτο! Υπάρχουν πάρα πολλές αναφορές στα ξένα και Ελληνικά forum! Μάλλον είναι απίστευτο πως έχει περάσει στη συνείδηση του Έλληνα πως τα τουοτα δεν χαλάνε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ε91 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Corollaκι μου (από τα πρώτα VVTi, παραγωγή τέλη του 2000), το οποίο το είχα αγοράσει καινούριο από Ελλάδα και το συντηρούσα τακτικά στο επίσημο δίκτυο, όταν εμφάνισε θέμα με κατανάλωση λαδιού, αφού προηγήθηκε η διαδικασία 2-3 μετρήσεων της κατανάλωσης λαδιού, δέχθηκαν, χωρίς πολλά-πολλά, και παρότι ήμουν εκτός εγγύησης (είχα υπερβεί την 6ετία) και είχα περίπου 170.000 km, αλλάξουν τα ελατήρια των βαλβίδων με δικά τους έξοδα.
    Όλα αυτά εν έτει 2007.
    Άλλες εποχές τότε, αλλά θεωρώ ότι το aftersales της Toyota παραμένει κορυφαίο.
    Γνώμη μου, εάν μπορείς, ακολούθησε εμπρόθεσμα (πριν τη λήξη της εγγύησης) τη διαδικασία των μετρήσεων που σου πρότειναν και εφόσον προκύπτει μεγάλη κατανάλωση λαδιού, λογικά θα σε καλύψουν.
    ΑΝ δεν κάνω λάθος, η εγγύηση παραμένει 6ετής (3+3 έτη: https://www.toyota.gr/own/after_sale.../warranty.tmex
    Επειδή το έχω πάρει από έξω δεν καλύπτει το +3 ο Έλληνας εισαγωγέας, δυστυχώς. Το θέμα είναι τι ορίζεται "μεγάλη" κατανάλωση; Σε forum toyota μου απάντησαν πως το βιβλιαράκι λέει "φυσιολογικό" το 1L/1000 km. Αν είναι μέχρι εκεί η κατάλωση (που μάλλον είναι λιγότερη) δεν θα μου το καλύψουν αφού το λέει το manual!!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Μιχάλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πατάς πολύ μου φαίνεται και πετσικάρισαν τα μπιστόνια

    αυτό δεν είναι το δεύτερο μοτέρ?
    Τις δουλειάς ήταν Μιχάλη που στα 10.000 χλμ έκοψε ιμάντα χρονισμού και τα έκανε όλα σούπα! "Αστοχία υλικού" απεφάνθη η χιουντάι, σε 10 μέρες το είχα πίσω με νέο μοτέρ χωρίς πολλά πολλά. Βέβαια, δεν με αντιμετώπισαν σαν ιδιώτη, η σύμβαση αγοράς του έχει πολλές περισσότερες καλύψεις απ' ότι να το αγόραζα μόνος μου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spar@ Εμφάνιση μηνυμάτων
    με 0.5 λιτρο τα 1000 πας για αλλαγη μοτερ...
    σε βενζινοκινητηρες auris 1.4 εχω ακουσει θεματα με τα εμβολα, και αλλλαγη μπλοκ ή μοτερ, η πρωτη παρτιδα ειχε θεμα με τα εμβολα!
    Με τα χιλιομετρα που εχεις δυσκολο να υπαρχει θεμα με τα τσιμουχακια των βαλβιδων, κανε καποια κμ και πηγαινε το ξανα, μην δεχτεις ανοιγμα μοτερ αλλα αλλαγη λογω κμ!
    υπαρχει τροπος να ελεγχθει για το τι φταιει, μπορει να υπαρχει καποιο αλλο προβλημα και να εχεις καταναλωση λαδιου!
    Το θέμα είναι Σπύρο με ποιον τρόπο μπορώ να απαιτήσω κάτι τέτοιο. Θα πρέπει να μιλήσω απ' ευθείας με toyota Ελλάς; Με TOYOTA europe όπως μου είπαν κάποιοι άλλοι;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aristent Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο που αλλαξε μοτερ ειναι της δουλειας του,ενα Hyundai 2λιτρο!
    Με σασμάν από 1,6!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sharky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ιδιο θεμα (υψηλη καταναλωση λαδιου) αντιμετώπισε φιλος μου με αβενσις ντιζελ - νομιζω 2λιτρο. Ταλαιπωρια μεχρι να το αποδεχθούν (τα ιδια του ελεγαν οτι ειναι φυσιολογικό), τελικά πηραν μετρησεις επι μετρησεων, πρακτικα δεν δεχθηκαν τπτ.

    Ζει με το προβλημα

    Toyota after sales service ...
    Στο ε90 είχα 180.000 χλμ και δεν έκαιγε σταγόνα λάδι! Μπορεί να είχε θέματάκια με προγραμματισμούς εγκεφάλων, προθερμαντήρα και ρουλεμάν εκεντροφόρου αλλά ο κινητήρας σαν κινητήρας αποδείχτηκε διαμάντι!


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikos e46 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ίδια προβλήματα τα είχα κι εγώ με το Avensis 2002 μοντ. αγορασμένο από ελλ.αντ.Δέν προλάβαινα να το συμμαζεύω (πολλαπλή εισαγωγής,αισθητήρα vvti,κρεμαργιέρα,συνεμπλόκ κρεμαργιέρας,κολόνα τιμονιού,δισκόπλακες και τέλος κατανάλωση στο λάδι).Όλα μέσα στη εγγύηση και μετά τα τρία χρόνια στην υπερεγγύηση τρέχα γύρευε.Το πούλησα και ησύχασα.
    Κι εγώ αυτό θα κάνω, όταν όμως δώσει η bmw τον 1,6d στη σειρά 3 με ικανοποιητική δύναμη!!!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikos valvetronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Strof ακριβώς στην ίδια θέση με σένα ήρθε ένας πολύ φίλος με corolla 1.6 2002 στην εκπνοή της εγγύησης.Αυτοκίνητο με 100.000 αλλά παρατηρούσε σταθερά ότι από αλλαγή σε αλλαγή έκαιγε περισότερα.Έκανε τις μετρήσεις και του είπαν ότι είναι δικαιολογημένη η κατανάλωση αλλά είναι στο όριο της αποδοχής αλλαγής κινητήρα.Ένας τεχνικός σύμβουλος του είπε λιώστο σε κανα δυο ταξίδια να δούμε τι θα κάψει μήπως και δικαιολογήσουμε αλλαγή μοτέρ.Έτσι και έγινε και του αλλάξανε μπλοκ!
    Ακριβώς το ίδιο με συμβούλεψαν κι εδώ! Συγκεκριμένα μου είπαν να μην του συμπληρώσουν αυτό το μισό λίτρο που λείπει, κάποια στιγμή να μείνει χωρίς λάδια και αν προλάβω να βγω πριν πάρει φωτιά να τους το πάω!

    ΕΡΩΤΗΣΗ για να κατάλαβω τι παίζει και πως να τους αντιμετωπίσω: Σε επισκευή βλάβης εντός εγγύησης, ποιός πληρώνει τα σπασμένα; Ο τοπικός αντιπρόσωπος; Η Τουοτα ελλας; Η μητρική εταιρεία; Ο τοπικός αντιπρόσωπος πληρώνεται για τις εργατοώρες του από την εταιρεία; Δηλαδή του είναι βάρος του εδώ αντιπροσώπου η όλη διαδικασία ή θα βγάλει λεφτά από όλη την υπόθεση;
    Ανδρών επιφανών πάσα γη τάφος

  2. The Following 3 Users Say Thank You to strof For This Useful Post:

    Kostas_1 (28-01-14), Leonidas_E39 (28-01-14), Ptboul (28-01-14)

  3. #22
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο strof Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΕΡΩΤΗΣΗ για να κατάλαβω τι παίζει και πως να τους αντιμετωπίσω: Σε επισκευή βλάβης εντός εγγύησης, ποιός πληρώνει τα σπασμένα; Ο τοπικός αντιπρόσωπος; Η Τουοτα ελλας; Η μητρική εταιρεία; Ο τοπικός αντιπρόσωπος πληρώνεται για τις εργατοώρες του από την εταιρεία; Δηλαδή του είναι βάρος του εδώ αντιπροσώπου η όλη διαδικασία ή θα βγάλει λεφτά από όλη την υπόθεση;
    Πας στο εξουσιοδοτημένο, στο φτιάχνει, φεύγεις.

    Ο εξουσιοδοτημένος, τιμολογεί και στέλνει το τιμολόγιο στην Toyota Hellas. Η Τoyota Hellas πληρώνεται από τα κεντρικά.

    (Έτσι γινόταν στην Merc, οπότε λογικά το ίδιο κάνουν και στην toyota)
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  4. The Following 3 Users Say Thank You to Ptboul For This Useful Post:

    Konstantinos E60 (28-01-14), Kostas_1 (28-01-14), strof (28-01-14)

  5. #23
    Εγγραφή
    26-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    809
    Thanked
    1834
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Οπότε ο εδώ αντιπρόσωπος πληρώνεται κανονικά σαν να ήταν εκτός εγγύησης. Οπότε τους συμφέρει να βγει "χαλασμένο". Οπότε όσο μεγαλύτερη βλάβη, τόσο περισσότερο κέρδος γι' αυτούς. Οπότε γιατί μου τα πρήζουν και δεν αλλάζουν τον κινητήρα να κονομήσουν κιολας; Μήπως παίζει κάτι με στατιστικά "βλαβών εντός εγγύησης" ανά αντιπρόσωπο στο οποίο όλοι θέλουν να μείνουν χαμηλά για να είναι τα καλά παιδιά της μαμά εταιρείας;
    Μου έκανε εντύπωση που ο μηχανικός έλεγε στον υπεύθυνο να συμπληρώσουν λάδι για να δουν πόσο ακριβώς λείπει, ενώ ο υπεύθυνος επέμενε και του έλεγε να το "μετρήσει" με το μάτι γιατί δεν μπορούσαν να καλύψουν την δαπάνη του λαδιού. Τελικά δεν μου έβαλαν και το υπολόγισαν με το μάτι...
    Την ερχόμενη εβδομάδα έρχομαι Αθήνα με την ευκαιρία να κάνω και τα 1000 χλμ. Αν ακούσετε για auris λαμπαδιασμένο κάπου στις ανηφόρες της Πελασγίας, ξέρετε τίνος θα είναι!
    Ανδρών επιφανών πάσα γη τάφος

  6. The Following 4 Users Say Thank You to strof For This Useful Post:

    bill_m3 (28-01-14), Konstantinos E60 (28-01-14), Leonidas_E39 (28-01-14), Ptboul (28-01-14)

  7. #24
    Εγγραφή
    08-08-11
    Περιοχή
    χαιδαρι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    3.220
    Thanked
    7747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ολοι οι ντι φορ ντι της τογιοτα τσιμπανε λαδακι σε ποσοτητα αναλογα με τη χρηση (εντος η' εκτος πολης,δουλεμα κινητηρα σε υψηλες κτλ.) και αν θυμαμαι καλα και ο 1400 και ο 2000 παιρνουν 0-30 και 5-30 φουλ συνθετικο.
    Οποτε πρεπει να κοιταξεις και την περιπτωση οτι η καταναλωση λαδιου που εχεις ειναι φυσιολογικη.

  8. The Following User Says Thank You to Bitz For This Useful Post:

    strof (28-01-14)

  9. #25
    Εγγραφή
    26-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    809
    Thanked
    1834
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δεν με ενδιαφερει να τσιμπαει λιγο και να συμπληρωνω. Εξαλλου δεν θα το κρατησω πολυ. Περισσοτερο με νοιαζει να εντοπισω αν ειναι βλαβη και να την επιδιορθωσω εντος εγγυησης. Κριμα ειναι να μου ππυν του χρονου πας για τουρμπινα ή ελατηρια.
    Λαδια βαζουν αυτα που δινει η toyota, αν τα αλλαξω θα εχω θεμα με την εγγυηση.
    Ανδρών επιφανών πάσα γη τάφος

  10. #26
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    ΚΙΛΚΙΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    900
    Thanked
    1109
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    αν δεν ειχες την δεσμευση να μην αλλαξεις τυπο λαδιου,θα σου ελεγα να βαλεις λιγο πιο ''χοντρα'' λαδια πχ 10-40 και να το παρακολουθουσεις.
    δεν νομιζω παντως η τογιοτα να σου απαγορευει να αλλαξεις νουμερο,εαν φυσικα βαλεις λαδια τογιοτα φυσικα.
    το 39αρι που ειχα (ντιζελ) στο πρωτο σερβις του ειχα βαλει 5-30 καστρολ,οπου ηταν το ιδανικοτερο με βαση το μανουαλ.
    το αποτελεσμα ηταν να τα ''ρουφηξει''μονοκοπανια.
    εβαλα μετα 0-40 OMV και δεν εκαψε σταγονα.
    στο κολτακι (ντιζελ) που εχω τωρα,παλι το ιδιο...
    εκανα 2-3 αλλαγες με διαφορετικα νουμερα,οπου περιλαμβανοντε στο μανουαλ φυσικα
    και για να μην πολυλογουμε ''εκατσε η μπιλια'' στο 15-40 και ολα καλα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη individual : 28-01-14 στις 14:53

  11. #27
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Αθηνα-Λαρισα
    Μηνύματα
    6.766
    Thanked
    8291
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    0,5 λιτρα στα 900(πες 1000) ειναι 5 λιτρα στα 10.000κμ που ειναι η επομενη αλλαγη, δεν το λες τσιμπαει λιγο λαδακι!
    Αν το αυτοκινητο ειχε κμ να κανει υπομονη, το θεμα ειναι οτι το αυτοκινητο ειναι σχεδον καινουριο, οποτε τι να κανεις?
    Κανε τα κμ που σου ειπαν, το ξερω οτι ειναι δυσκολο αλλα πρεπει, πηγαινε το να το ξαναδουν, και απαιτησε αλλαγη μοτερ, δεν θα αντιμετωπισεις προβλημα, αλλα πρεπει να τηρηθει μια συγκεκριμενη διαδικασια.
    Οπως συγκεκριμενες διαδικασιες τηρουνται σε ολες τις δουλειες, απαιτησε απλα αλλαγη μπλοκ ή κινητηρα και οχι εμβολων με ελατηρια που θα προσπαθησουν να σου πασσαρουν!
    Μπορει και το ξαναλεω να χανονται αλλου τα λαδια αλλα το στατιστικο δειχνει μπλοκ!
    Ολα τα αυτοκινητα εχουν αστοχιες αφηστε την αξιοπιστια της τογιοτα κλπ Ολα χαλανε...ΟΛΑ!

  12. The Following User Says Thank You to spar@ For This Useful Post:

    Ptboul (28-01-14)

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP