Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 26

Θέμα: 1η αλλαγή λαδιών

  1. #1
    Εγγραφή
    08-07-11
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    32
    Thanked
    8
    Rides
    0

    Προεπιλογή 1η αλλαγή λαδιών

    Καλησπέρα σε όλους,

    θα ήθελα να μου προτείνετε που να πάω για να κάνω αλλαγή λαδιών γιατί έχει ανάψει η ένδειξη. Κατά προτίμηση βόρεια προάστεια και τι τιμές παίζουν.
    μοντέλο 116i 136hp f20, καινούργιο.
    Και έτσι για ενημέρωση θα σας πω την ιστορία μου....Είχα μία Ζ4 και την αντάλλαξα με την καινούργια σειρά 1. Από την αρχή έκανε έναν παράξενο ήχο άλλα για όσους γνωρίζουν ηταν ο ήχος απο πυράκια. Από την ΒΜW μου είπαν έτσι κάνει. περνάνε τα πρώτα 15.000χλμ (λάθος μου βέβαια) και τι να δω...το αυτοκίνητο ήταν χωρίς λάδια. Η απάντηση τους είναι ότι τα τρώει και ότι είναι φυσιολογικό. κάθε 3000χλμ μισό λιτρο λάδι λενε.
    Μετά από λίγο καιρο έβγαινε το μηνύμα ότι ο κινητήρας δεν έχει δύναμη και να σταματήσω την οδήγηση. έκλεινα τον κινητήρα τον άναβα και όλα καλα. το πρόβλημα τελικα ήταν γρανάζι μεταβλητου χρονισμου. και πάλι λέει η bmw φυσιολογικό...η απάντηση εεε ενταξει χάλασε.
    Επιπλέον είχε χαλάσει ένα σωληνάκι για το ψυκτικο του κινητήρα με αποτέλεσμα να χάνει τα υγρά του το παγούρι. Η απάντηση της bmw και πάλι εεεε εντάξει χάλασε. Δεν πληρωσα τίποτα γιατι όλα ήταν εντός εγγύησης αλλά για να πω την αλήθεια πλέον φοβάμαι ότι αργότερα θα έχω προβλήματα με το συγκεκριμενο αμάξι.

    Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις.

  2. #2
    Εγγραφή
    28-02-13
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    2.186
    Thanked
    5580
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Πόσα χλμ έχει το αυτοκίνητο συνολικά?
    ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΒΟΥΡΚΩΣΑΝΕ,

    ΟΤΑΝ BMW ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ...!!!

  3. #3
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλως ηρθες κατ'αρχην!!!...και με 'γεια την νεα σου μπεμπα!!!




    δυστυχως υποψιαζομαι οτι χωρις λαδια,χωρις νερο,απο τις πρωτες ωρες λειτουργιας του μοτερ...επονται θεματα....ευχομαι να βγουν εντος εγγυησης....

  4. The Following User Says Thank You to aristent For This Useful Post:

    BILL007 (27-01-14)

  5. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλως ηρθες.

    Για πες 2 λογια παραπανω.

    Το αμαξι ειναι καινουργιο και θα κανει το 1ο του σερβις?

    Αρα ψαχνεις εξουσιοδοτημενο για να εισαι μες την εγγυηση?

    Εχει φτασει 15.000 χλμ και δεν εχει αλλαξει λαδια ακομη?

  6. The Following User Says Thank You to Kostas_1 For This Useful Post:

    BILL007 (27-01-14)

  7. #5
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλώς ήρθες!
    Να πας από εκεί που το πήρες και να τους το σπάσεις στο κεφάλι...
    Χωρίς λάδια τι να πω...

  8. The Following 2 Users Say Thank You to mark e92 For This Useful Post:

    freddys (26-01-14), HLIAS - E36 (26-01-14)

  9. #6
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλως ηρθες κατ αρχην!

    Δευτερον.
    Παιδια δεν ητανε απο την αρχη χωρις λαδια το αμαξι.
    Μετα απο 15.000χλμ με τα ιδια λαδια εμεινε χωρις λαδια.
    Δε φταινε αυτοι που το πουλησαν.
    Τουρμπατο αυτοκινητο ειναι. Φυσιολογικο ειναι να υπαρχει καταναλωση απο εδρανα αξονα τουρμπινας πχ.

    Το θεμα ειναι αλλο. Αυτο δεν εχει δεικτη σταθμης κλασσικο μεσα στο καπω, ετσι δεν ειναι?
    Μεσα δεν αναψε τιποτα? Δεν φανηκε οτι του ελειψε λαδι?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ghost-rider : 26-01-14 στις 19:27

  10. #7
    Εγγραφή
    28-02-13
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    2.186
    Thanked
    5580
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εμένα δεν μου φαίνονται λογικά αυτά που έγραψε για 15.000 χλμ ΜΟΝΟ...!
    ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΒΟΥΡΚΩΣΑΝΕ,

    ΟΤΑΝ BMW ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ...!!!

  11. #8
    Εγγραφή
    26-08-12
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    206
    Thanked
    166
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    :
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο efe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους,

    θα ήθελα να μου προτείνετε που να πάω για να κάνω αλλαγή λαδιών γιατί έχει ανάψει η ένδειξη. Κατά προτίμηση βόρεια προάστεια και τι τιμές παίζουν.
    μοντέλο 116i 136hp f20, καινούργιο.
    Και έτσι για ενημέρωση θα σας πω την ιστορία μου....Είχα μία Ζ4 και την αντάλλαξα με την καινούργια σειρά 1. Από την αρχή έκανε έναν παράξενο ήχο άλλα για όσους γνωρίζουν ηταν ο ήχος απο πυράκια. Από την ΒΜW μου είπαν έτσι κάνει. περνάνε τα πρώτα 15.000χλμ (λάθος μου βέβαια) και τι να δω...το αυτοκίνητο ήταν χωρίς λάδια. Η απάντηση τους είναι ότι τα τρώει και ότι είναι φυσιολογικό. κάθε 3000χλμ μισό λιτρο λάδι λενε.
    Μετά από λίγο καιρο έβγαινε το μηνύμα ότι ο κινητήρας δεν έχει δύναμη και να σταματήσω την οδήγηση. έκλεινα τον κινητήρα τον άναβα και όλα καλα. το πρόβλημα τελικα ήταν γρανάζι μεταβλητου χρονισμου. και πάλι λέει η bmw φυσιολογικό...η απάντηση εεε ενταξει χάλασε.
    Επιπλέον είχε χαλάσει ένα σωληνάκι για το ψυκτικο του κινητήρα με αποτέλεσμα να χάνει τα υγρά του το παγούρι. Η απάντηση της bmw και πάλι εεεε εντάξει χάλασε. Δεν πληρωσα τίποτα γιατι όλα ήταν εντός εγγύησης αλλά για να πω την αλήθεια πλέον φοβάμαι ότι αργότερα θα έχω προβλήματα με το συγκεκριμενο αμάξι.

    Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις.
    Καλό κουράγιο φίλε μου ! Αμάξι με 15000 χλμ και τρώει λάδι ! Να ήτανε φιάτ θα έλεγα άντε , αυτοκίνητο 30000++++ € , πιάσε το αυγό και κούρεψέ το !! Τόσες βλάβες καινούργιο αμάξι .......???????????

  12. The Following User Says Thank You to E461800 For This Useful Post:

    bakalos (28-01-14)

  13. #9
    Εγγραφή
    04-03-13
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    244
    Thanked
    139
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εγω παντως αλλαξα στις 10000 ναχω το κεφαλι μου ησυχο...Μηπως απτη αρχη επρεπε να κανεις ενα τσεκ απ///δεν ξερω αλλα δεν μου ακουγεται φυσιολογικο

  14. #10
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Athens-Τrikala
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.345
    Thanked
    2466
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο efe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους,

    θα ήθελα να μου προτείνετε που να πάω για να κάνω αλλαγή λαδιών γιατί έχει ανάψει η ένδειξη. Κατά προτίμηση βόρεια προάστεια και τι τιμές παίζουν.
    μοντέλο 116i 136hp f20, καινούργιο.
    Και έτσι για ενημέρωση θα σας πω την ιστορία μου....Είχα μία Ζ4 και την αντάλλαξα με την καινούργια σειρά 1. Από την αρχή έκανε έναν παράξενο ήχο άλλα για όσους γνωρίζουν ηταν ο ήχος απο πυράκια. Από την ΒΜW μου είπαν έτσι κάνει. περνάνε τα πρώτα 15.000χλμ (λάθος μου βέβαια) και τι να δω...το αυτοκίνητο ήταν χωρίς λάδια. Η απάντηση τους είναι ότι τα τρώει και ότι είναι φυσιολογικό. κάθε 3000χλμ μισό λιτρο λάδι λενε.
    Μετά από λίγο καιρο έβγαινε το μηνύμα ότι ο κινητήρας δεν έχει δύναμη και να σταματήσω την οδήγηση. έκλεινα τον κινητήρα τον άναβα και όλα καλα. το πρόβλημα τελικα ήταν γρανάζι μεταβλητου χρονισμου. και πάλι λέει η bmw φυσιολογικό...η απάντηση εεε ενταξει χάλασε.
    Επιπλέον είχε χαλάσει ένα σωληνάκι για το ψυκτικο του κινητήρα με αποτέλεσμα να χάνει τα υγρά του το παγούρι. Η απάντηση της bmw και πάλι εεεε εντάξει χάλασε. Δεν πληρωσα τίποτα γιατι όλα ήταν εντός εγγύησης αλλά για να πω την αλήθεια πλέον φοβάμαι ότι αργότερα θα έχω προβλήματα με το συγκεκριμενο αμάξι.

    Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις.
    Τι στυλ οδηγησης εχεις,το ζορισεις το αμαξι;;;
    Ι donut understeer...

  15. The Following User Says Thank You to Nick bmwlover For This Useful Post:

    BILL007 (27-01-14)

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP