Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 75

Θέμα: Τη λενε ...Ζετα !!

  1. #21
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.119
    Thanked
    12691
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ωραία και χρήσιμη ενημέρωση Νικόλα.
    Να χαίρεσαι την κούκλα σου!
    Οποτε προλάβω θα συμπληρώσω κι εγώ μερικά χρήσιμα -κατά τη γνώμη μου- links και κάποιες εμπειρίες ενδεχομένως.
    Καλή συνέχεια.
    -ένας Ζ3 fan-

  2. The Following 8 Users Say Thank You to VanVIC For This Useful Post:

    aristent (16-01-14), bmwz3 (16-01-14), chrisgiapz3 (16-01-14), giannis z3 (16-01-14), Nickolas_s2k (16-01-14), nikos1400 (16-01-14), Panos 316T (16-01-14), zografias (18-01-14)

  3. #22
    Εγγραφή
    12-06-10
    Μηνύματα
    131
    Thanked
    174
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Νικολα, μπραβο στο κουραγιο σου να ξανασυγκεντρωνεις ολα αυτα που εχουν ξανασυζητηθει ειναι η αληθεια και να τα ξαναγραψεις.
    Επισης να πω πως παρα το γεγονος πως διαφωνω σε καποια λιγα πραγματακια που εχεις κανει στο Ζ3, θεωρω πως αν ολοι οι κατοχοι αυτοκινητων ειχαν το ιδιο μερακι με σενα για το αυτοκινητο τους
    τοτε σιγουρα θα ηταν καλυτερο να αγοραζει κανεις μεταχ/μενο αυτ/το παρα καινουργιο ασηζητητι !!!!!!

    Και ευχομαι η μπεμπα το συντομοτερο στο δρομο παλι εννοειται !

    Επ' ευκαιριας ας κανω καποιες διευκρινησεις/διορθωσεις εχοντας παραλληλα και καποιες διαφωνιες/αντιρησσεις ...

    1)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nickolas_s2k Εμφάνιση μηνυμάτων

    3.Το λεγομενο traimlining επισης (υπερβολικο διαβασμα του δρομου) που ειναι χαρακτηριστικο ολων των ζ3 εξαιτιας των μαμα σινεμπλοκ ψαλιδιων ειναι ακομα ενα θεμα και λυνεται
    με τοποθετηση συνεμπλοκ απο μ3 ε36/ζ3μ.ειναι τα εκκεντρα που χαριζουν και μεγαλη θετικη καστερ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nickolas_s2k Εμφάνιση μηνυμάτων
    2.σινεμπλοκ ψαλιδιων εκκεντρα απο ζ3μ(τεραστια διαφορα στο τιμονι και στην επαναφορα)


    Προσωπικα πιστευω πως το αντιθετο συμβαινει Νικολα ! Αν κανεις δεν θελει να αποκτησει υπερβολικο διαβασμα του δρομου και προτιμα την καλυτερη ανεση και παραλληλα λιγο πιο ασαφες συστημα διευθυνσης πρεπει
    να μεινει στα μαμα σινεμπλοκ. Αν ομως θελει ακριβες συστημα διευθυνσης τοτε πρεπει να μπουν σινεμπλοκ απο Ζ3Μ της Lemforder + τα εξωτερικα μπαλακια στα ψαλιδια τα Heavy Duty της Meyle.
    [IMG][/IMG]

    Επισης διαφωνω με την τοποθετηση εκκεντρων σινεμπλοκ απο Ε36 M3 (τα Z3M δεν τα φορεσαν νομιζω ποτε αυτα).
    Τα ειχα και τα εβγαλα και εβαλα τα μασιφ του Ζ3Μ που τα θεωρω καλυτερα στα Ζ3. Κοπανανε λιγοτερο και αρα υποφερει λιγοτερο το υπολοιπο συστημα.
    Και η σαφηνεια εννοειται σαφηνεια στο δρομο ...


    2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nickolas_s2k Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... να αναφερω τα topmounts απο μ3 ε46 cabrio]
    Και εδω μπαινουν τα Meyle τα Heavy Duty που ειναι κλασεις ανωτερα απο οποια ΟΕΜ της BMW, αλλα και ... φτηνοτερα !!!!
    [IMG][/IMG]


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nickolas_s2k Εμφάνιση μηνυμάτων
    2.ενισχυσεις πισω θολων απο ζ3μ (μεγαλη προστασια στους πισω θολους)
    Συμφωνω και επαυξανω αλλα για να μην μπερδευονται οσοι τα ψαξουν δεν ειναι αποκλειστικα απο Ζ3Μ, ειναι ενισχυσεις για ολα τα Ζ3, Ε30, Ε36 και Ε46.

    Υπαρχουν και φτηνα ακρως αξιοπιστα αφτερμαρκετ (εγω ακριβως αυτα εχω αγορασει) : https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-rear-...-/111235829723
    [IMG][/IMG]





    3)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nickolas_s2k Εμφάνιση μηνυμάτων
    4.Σινεμπλοκ διαφορικου μ3 ε30
    [/URL]
    Νικολα εχω την εντυπωση πως δεν υπαρχουν σινεμπλοκ ειδικα για Ε30 Μ3 ... νομιζω ειναι ολα ιδια για τα Ε30.
    Στα Ζ3 ναι ... υπαρχουν δυο διαφορετικα σινεμπλοκ. Ενα για Ζ3Μ και Ζ3 3.0 ... και ενα για ολα τα υπολοιπα Ζ3 6κυλ/4κυλ.

    Και γενικα καλο ειναι να μενει κανεις στο ΟΕΜ γιατι αν βαλει κατι ισχυροτερο θα βαλει σε ρισκο την βαση του διαφορικου. Και κυριως ποτε πολυουρεθανη εκει !!!

    Δυστυχως ο χρονος πιεζει, το συνεχιζουμε αργοτερα την οποια προταση και ανταλλαγη αποψεων/γνωσεων.

    Μπραβο και παλι και μην το ξεχασω, εκτος ολων των αλλων κορυφαιο και το χρωμα του δερματος της μπεμπας !!! Γ@μ@το κυριολεκτικα !
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikoZ3 : 16-01-14 στις 15:27

  4. The Following 4 Users Say Thank You to NikoZ3 For This Useful Post:

    BILL007 (16-01-14), Nickolas_s2k (16-01-14), Panos 316T (16-01-14), VanVIC (16-01-14)

  5. #23
    Εγγραφή
    05-01-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    338
    Thanked
    656
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Νικο σε ευχαριστω πολυ αλλωστε τα εχουμε ξαναπει εμεις ομως λογω του οτι εχω γραψει τοσα κατεβατα για αρκετα θεματα ηταν σχεδον αδυνατο να περιγραφω το καθε πραγματακι με λεπτομερεια και φωτογραφιες και καλα κανεις και το διευκρινιζεις και με φωτογραφιες για να φαινονται ολα αυτα μιας και αυτος ειναι ο στοχος του θρεντ!
    Οσον αφορα αυτα που αναφερεις δεν υπαρχει καπου διαφωνια επι της ουσιας.

    Για το πρωτο θεμα με τα σινεμπλοκ ψαλιδιων προτιμησα τα εκκεντρα μιας και ηθελα πολυ τη θετικη καστερ (και ειμαι σχεδον βεβαιος πως οπως για το μ3ε36 ετσι και για το ζ3μ βγαινανε και σε κανονικα μασιφ και σε εκκεντρα μασιφ σαν αυτα που εχω εγω-το θυμαμαι οταν προσφατα ηταν να αλλαξει ενας φιλος και του δωσανε τα απλα,τα γυρισε πισω και πηρε τα εκκεντρα)
    Η σαφηνεια παντως με τα μαμα ειναι για τα πανηγυρια ετσι και αλλιως.Για να μην κολλαμε στις λεξεις ομως, εγω αλλιως εννοω το ΚΑΚΟ διαβασμα του δρομου και αλλιως τη σαφηνεια (ισως εκει υπηρχε παρερμηνεια)!
    Ας καταληξουμε λοιπον οτι με τα μασιφ γενικα ασχετως καστερ το τιμονι αποκτα πολυ καλυτερη σαφηνεια και διαβαζει το δρομο πολυ καλα!

    Για το δευτερο θεματακι, στο συγκεκριμενο λινκhttps://www.rogueengineering.com/rogue/S_BUSH/RSM.html (θα το χεις δει φανταζομαι ειμαι σιγουρος) αναφερει και για τα ΟΕΜ και για ΜΕYLE HD πληροφοριες με φωτογραφιες στην εσωτερικη τους σχεδιαση οποτε οπως μπορεις να δεις ειδικα για το βαρος των αυτοκινητων μας πισω μια χαρα ειναι και τα δυο(και τα meyle και απο μ3 ε46)

    Ως προς το τριτο ειναι δικο μου το λαθος, το σινεμπλοκ του διαφορικου μου ειναι απο ζ3μ (απλα νομιζα πως ηταν το ιδιο και στα μ3 ε30 ) Εκει ΠΟΤΕ πολυουρεθανη οπως σωστα ειπες διοτι κοβεται το Bracket απο την πανω μερια!!

    Οτιδηποτε αλλο που καποιος εχει συναντησει/του εχει προκυψει θα θελα να γραφεται και αποριες αρκει να αφορουν το ζ3 για να μην παει αλλου η κουβεντα..

  6. The Following 5 Users Say Thank You to Nickolas_s2k For This Useful Post:

    BILL007 (16-01-14), chrisgiapz3 (16-01-14), giannis z3 (16-01-14), NikoZ3 (17-01-14), Panos 316T (16-01-14)

  7. #24
    Εγγραφή
    08-03-10
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    445
    Thanked
    277
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    γεια σου Νικολα κι από εμενα και ευχαριστούμε για τις χρησιμες πληροφοριες σου........με την σειρα μου κι εγω ρωταω για τα εμπρος τοπ μαουντ που ειπες δηλαδή τα εκκεντρα από z3m που εχουμε την δυνατοτητα να τα τοποθετήσουμε και αναποδα αν θελουμε με κερδος σε καμπερ.......λοιπον εσυ τα εχεις βαλει ή απλα λες ότι μπορούμε;
    .....περιμενω απαντηση σου για να πω κι εγω την εμπειρια μου....σε ευχαριστω!

  8. The Following User Says Thank You to Kostas Maras For This Useful Post:

    Nickolas_s2k (16-01-14)

  9. #25
    Εγγραφή
    05-01-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    338
    Thanked
    656
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Γεια σου Κωστα και χαιρομαι για την ερωτηση σου! Εγω στη δικια μου δεν τα εχω εναλλαξ μιας και με τις καμπεροβιδες https://www.turnermotorsport.com/p-4...otorsport.aspx που εχω βαλει, η καμπερ μου απο -1.3 περιπου πηγε στο -2.3 χρησιμοποιωντας μονο τη μια ροδελα εσωτερικα οχι και τις 2 καθως εκει το πειρακι που εχει το ακρο για ασφαλεια στο καλαμια μενει εκτος και υπαρχει θεμα ασφαλειας (ειναι μονο για χρηση πιστας). το ανεφερα απλα γιατι το εχω δει να συμβαινει σε φορουμ του εξωτερικου. Περιμενω την εμπειρια σου που απο οτι καταλαβαινω θα ειναι πολυ χρησιμη!
    Συγκεκριμενα εδω αλλα και αλλου https://www.z3mcoupe.com/forum/showthread.php?t=2243
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nickolas_s2k : 16-01-14 στις 17:08

  10. #26
    Εγγραφή
    08-03-10
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    445
    Thanked
    277
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nickolas_s2k Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σου Κωστα και χαιρομαι για την ερωτηση σου! Εγω στη δικια μου δεν τα εχω εναλλαξ μιας και με τις καμπεροβιδες https://www.turnermotorsport.com/p-4...otorsport.aspx που εχω βαλει, η καμπερ μου απο -1.3 περιπου πηγε στο -2.3 χρησιμοποιωντας μονο τη μια ροδελα εσωτερικα οχι και τις 2 καθως εκει το πειρακι που εχει το ακρο για ασφαλεια στο καλαμια μενει εκτος και υπαρχει θεμα ασφαλειας (ειναι μονο για χρηση πιστας). το ανεφερα απλα γιατι το εχω δει να συμβαινει σε φορουμ του εξωτερικου. Περιμενω την εμπειρια σου που απο οτι καταλαβαινω θα ειναι πολυ χρησιμη!
    Κι εγω Νικο εχω βαλει τις βιδες αυτές και επισης και την καμπεροβιδα από m3 που σπρωχνει το μουαγιε λιγακι παραπανω.......πολύ καλος συνδιασμος!!!!!
    Εμενα το αμαξι μου είναι e36 compact με πολλα κοινα σημεια στο θεμα μπροστινου και πισω αξονα για να μην πω ιδια.........ψαχνωντας κι εγω στο πλαισιο της συντηρήσεως αλλαξα τα μαμισια τοπ μαουντ με του m3 τα εβαλα και κανονικα και αναποδα.....και ουπς το αμαξι ψηλωσε πολύ και σημειωνω ότι φοραγα τοτε bilsein pss και μιας ειχα ρυθμιζομενο υψος το χαμηλωσα πολύ για να ξαναερθω στα ισια μου αλλα η αναρτηση δεν δουλευε πια.....τερματισε.......και επειδή ειχαν τελειωσει σαν αμορτισέρ τα εβγαλα κι εβαλα bilstein χοντρομπουκαλα και ελατήρια h&r 6ποντα και λεω δεν βαζω παλι τα εκκεντρα τοπ μαουντ μηπως και κατσουν καλα;........ματαια όμως......δηλαδή ξανασηκωθηκε.....σας κουφανα ε;
    κι όμως λογω του σχεδιασμου του σηκωνει το αμαξωμα ψηλα.....ισως να εχουμε διαφορετικο θολο που δεν νομιζω.........αυτά από εμενα κι ελπιζω να εδωσα να καταλαβεται τι γραφω.......

  11. The Following User Says Thank You to Kostas Maras For This Useful Post:

    Nickolas_s2k (16-01-14)

  12. #27
    Εγγραφή
    05-01-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    338
    Thanked
    656
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μαλιστα..ναι την καμπεροβιδα τη γνωριζω απλα δεν την εχω βαλει για αλλους λογους εγω,,
    Σε αυτο που λες τι να πω..ψιλοκουφο μου ακουγεται οντως να σηκωθει ΤΟΣΟ πολυ απο τα topmounts!Μηπως δεν παταγαν σωστα στο θολο του κομπακτ?
    Αν το ειχα δοκιμασει θα σου ελεγα, ομως απλα το ανεφερα σε παρενθεση ως κατι που μπορει να γινει μιας και δεν εχω διαβασει παρομοιο προβλημα στα ζ3..Παντως πολυ χρησιμη πληροφορια!

  13. #28
    Εγγραφή
    08-03-10
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    445
    Thanked
    277
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nickolas_s2k Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλιστα..ναι την καμπεροβιδα τη γνωριζω απλα δεν την εχω βαλει για αλλους λογους εγω,,
    Σε αυτο που λες τι να πω..ψιλοκουφο μου ακουγεται οντως να σηκωθει ΤΟΣΟ πολυ απο τα topmounts!Μηπως δεν παταγαν σωστα στο θολο του κομπακτ?
    Αν το ειχα δοκιμασει θα σου ελεγα, ομως απλα το ανεφερα σε παρενθεση ως κατι που μπορει να γινει μιας και δεν εχω διαβασει παρομοιο προβλημα στα ζ3..Παντως πολυ χρησιμη πληροφορια!
    κι όμως Νικο εχει μεγαλη διαφορα......σε υψος όχι μονο το ανταλακτικο αλλα και αμορτισέρ που μετακινουμενο προς τα πισω και στο πλαι σηκωνει πιο πανω ακομα......συγνωμη αλλα δεν θελω να σου χαλαω και το θεμα που ανοιξες!

  14. #29
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Να ρωτήσω κάτι, για έναν που ψάχνει μτχ τι πρέπει να προσέξει;;;

  15. #30
    Εγγραφή
    12-06-10
    Μηνύματα
    131
    Thanked
    174
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mark e92 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω κάτι, για έναν που ψάχνει μτχ τι πρέπει να προσέξει;;;
    Αφου βεβαιωθεις για το σασσι οτι ειναι οκει χωρις σκουριες η" "επισκευες" αρχιζεις να ψαχνεις πολλα ... το πας για ευθυγραμμιση για να δεις σε τι κατασταση ειναι απο κατω πχ αν εχει στραβα ψαλιδια αλλα και αν ειναι οκει τα σινεμπλοκ, κρεμαγιερα για διαρροες (πανακριβη !!!), κατασταση & στεγανοτητα οροφης (κοστιζει πολυ !!!), και βεβαια τα γνωστα που κοιταμε σε ολα τα αυτ/τα οπως καλοριφερ αν δουλευει και αν τυχον μυριζει, μοναδα ABS, αεροσακους, σασμαν αν εχει διαρροες και αν κουμπωνουν καλα οι ταχυτητες (τα Getrak που φορανε δεν ειναι και τα πλεον αξιοπιστα) επισης αν κανει θορυβο το διαφορικο και αν κοπαναει στις αλλαγες και ΟΛΑ τα σινεμπλοκ ... αυτα σε γενικες γραμμες.

    Για 6κυλινδρα Ζ3 το θεμα τους ειναι η πολυ υψηλη καταναλωση λαδιου, οποτε λιγο παραπανω ψαξιμο στο συγκεκριμενο.

    Και το κυριοτερο για μενα ... βρες πρωτα αξιοπιστο μηχανικο και μετα αυτοκινητο ... αυτο δυστυχως ειναι το πιο δυσκολο !!!

  16. The Following 5 Users Say Thank You to NikoZ3 For This Useful Post:

    BILL007 (17-01-14), chrisgiapz3 (17-01-14), Leonidas_E39 (17-01-14), mark e92 (17-01-14), Nickolas_s2k (17-01-14)

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP